Makale Endomondo, MapMyFitness, Sports-Tracker ve Strava İncelemesi

Konu, 'İncelemeler' kısmında Evren Uyanık tarafından paylaşıldı.

 1. Evren Uyanık

  Evren Uyanık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2012
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  284
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Abimin yeni akıllı telefon alması nedeniyle kullandığım, incelediğim, önerebileceğim bazı programlar hakkında kendisine mail atacaktım. Hazır zaman ayırıp bir şeyler karalayacakken foruma koyayım da belki yararlanan başkaları da olabilir diye düşünerek buraya yazmaya karar verdim.

  Ben bu programlardan Sports-Tracker'ı uzun süredir kullanıyorum. Diğerlerini bilgi sahibi olmak için kurup, birkaç deneme yapıp, yürüyerek kayıt tutarken bazı ekran görüntüleri aldım. Gördüklerimi, artılarını, eksilerini kısaca açıklamaya çalışacağım. Bu programları kullanıp daha geniş tecrübesi olan arkadaşlar da katkı koyarlarsa hem benim için hem de diğer forum sakinleri için daha da bilgilendirici olabilir.

  Endomondo

  Endomondo'nun kayıt sırasındaki ekranında veri gösteren 3 alan var. Bunlarda ilk açılışta süre, mesafe ve nabız gösteriliyor. Nabız için tabi ek donanım nabız ölçer almak gerekiyor. Bu alanlarda gösterilecek verileri değiştirebiliyorsunuz, ben nabız yerine hızı seçtim. Seçenekler arasında sensör gerektiren ölçümler olduğu gibi GPS'ten alınan verilerle gösterilebilecek değerler de var. Özellikle su tüketimi gösterimi, diğer programlarda görmediğim bir özellik. Kayıt sırasında ilk ekran görüntüsünü izleyebileceğiniz gibi haritayla birlikte ikinci ekran görüntüsündeki şekilde verileri gösteren ekranı da izleyebiliyorsunuz. Kaydı sonlandırdığınızda ise son resimdeki gibi bazı istatistikler görüntüleniyor.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Benim burada ilk farkettiğim eksiklik, ekranda aynı anda az sayıda veri görüntülenmesi oldu. Birazdan anlatacağım Sports-Tracker'da aynı anda çok daha fazla bilgi görünebiliyor ekranda.

  Kayıt dışındaki özellikler arasında konumunuza yakın yerlerde kayıt altına alınmış rotaları ve aktiviteleri görebiliyorsunuz. Dilerseniz aynı yolu takip etmeyi tercih edip kendinizi diğer kullanıcılarla karşılaştırabiliyorsunuz.

  Programın ayarlarında durduğunuzda saati duraklatması için auto-pause özelliği mevcut, ancak durduktan sonra auto-pause yapması için 15-20 saniye gibi çok uzun bir zaman geçiyor, bu süre içerisinde saat devam ettiği için ortalama hızınız olduğundan düşük çıkıyor. Sports-Tracker'da auto-pause için 2 km/s altı veya 5 km/s altı gibi seçenek olmasının yanısıra durduğunuzda 2-3 saniye içerisinde saati durdurduğu için daha tutarlı ortalama çıkartıyor.

  Son olarak Endomondo'nun ayarlarında Facebook'ta paylaşım, gizlilik, nabız ölçer cihazı bağlantısı vb. ayarların bulunduğu görülebiliyor.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  MapMyFitness

  MapMyFitness, özellikle web sitesinden rota çizip kaydedebilmek, rota boyunca yükseklikleri, toplam çıkışı, çıkışların zorluk derecelerini detaylı şekilde görebilmek, ileride istersek bu rotayı gerçekleştirebilmek için kapsamlı bir uygulama. Cep telefonu uygulaması, web sitesine göre daha basit hazırlanmış, ancak yine de rakiplerine göre bazı artıları yok değil.

  Açılış ekranı aşağıda göründüğü şekilde. Record'a basarak kayıt başlangıç ekranına geçiyoruz, burada Pro versiyonla sunulan bazı ekstra özellikler görünüyor. Coaching dediği, daha önceden yaptığınız bir rotayı daha iyi zamanda tamamlamak istiyorsanız kendinize hedef koyup, sürüş esnasında da koçun sizi yönlendirmesi olayı. Benzer şekilde yeni bir rota için kendinize maksimum süre sınırı da koyabiliyorsunuz. Denemedim ancak açıklamalarından böyle anladım. Ayrıca hedef kalori yakımı girip buna göre koçun sizi yönlendirmesi de yine mümkünmüş. Pro versiyon 0.99 USD ücretle satın alınabiliyor.

  Kayıt başladığında harita üzerindeki yeriniz ve map yerine stats'a tıklarsanız bazı veriler görünüyor. Map ekranındaki veriler çok küçük yazı tipiyle yazılmış. Bisiklet sürerken bunları görmek sanırım mümkün olmaz. Stats ekranında da yine sınırlı veri var ve ekran renklerini ben şahsen beğenmedim, çok okunaklı değil. Birazdan tanıtacağım Sports-Tracker'da siyah fon üstüne beyaz ve büyük boy yazılar buna göre daha kolay görünüyor. Endomondo'da olduğu gibi MapMyFitness'ta da ekran yerleşimini ben iyi bulmadım.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Endomondo'da olduğu gibi yakınınızdaki rotaları görme özelliği MapMyFitness'ta da var. Kim kaç kilometreyi ne kadar sürede gitmiş, hangi yolda gitmiş izleyebiliyorsunuz. Eğim grafiği de var ancak benim aldığım ekran görüntüsü deniz kıyısında olduğu için yükselti grafiği hep düz gösteriyor. En sağdaki ekran görüntüsünde Leaders ekranını açmaya çalıştım. Burada sanırım aynı rotayı yapan kişilerin süreleri yer alacak, ancak loading diyip takılıyor bir türlü açılmıyor.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  MapMyFitness'ın ayar ekranları diğer programlara göre daha kapsamlı. Auto-pause ve seyir esnasında ekranı kapatma gibi ayarların yanısıra paylaşım vb. konulardaki diğer ayarları da aşağıda görebiliyorsunuz. Özellikle sensör seçenekleri oldukça fazla. Sports-Tracker'da sadece nabız ölçer sensör desteği varken burada kadans ve diğer çeşitli sensör desteklerinin de olduğu görünüyor. Ayrıca lastik ölçsünün girilebileceği bir ayar da mevcut. Bu ayar nerede kullanılıyor bilmiyorum. Muhtemelen sensör kullanımında etkilidir, yoksa standart kullanımda zaten hız ve mesafe GPS'ten alındığı için lastik ölçüsü gerekli olmamalı.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Sports-Tracker

  Sports-Tracker'ı özellikle kayıt esnasında siyah fon üstüne beyaz ve büyük yazı kullanması, bu şekilde hem daha az pil tüketmesi, hem de daha okunaklı olması açısından beğeniyorum. Gidona telefon bağlanmasına imkan kılan aparatlar genelde kılıflı olduğu için kılıfın naylonun altındaki telefon ekranını görmek açık havadaki parlama nedeniyle daha da zorlaştığı için bu önemli bir detay.

  Kayıt sırasında süre, mesafe, hız ve ortalama hız görüntüleniyor, istenirse hız ve ortalama hız yerine pace ve average pace de izlenebiliyor. Bu ekranda hem harita hem de değerler var.

  Ekranı yana kaydırdığınızda haritanın olmadığı sadece değerlerin bulunduğu bir ekran çıkıyor. Burada süre, mesafe, hız, ortalama hız, kalori, son 1 kilometredeki hız, yükseklik ve en yüksek hız değerleri görünüyor. Kalori sürüş sırasında 0 görünüp sürüş bitince toplam değeri gösteriyor. Yanlış hatırlamıyorsam eskiden sürüş sırasında da değer görünüyordu. Ara ara yaptıkları güncellemeler sonucu şu anda bir sorun olabilir, ileride düzeltilecek olabilir.

  Ekranı tekrar yana kaydırdığınızda tur bilgileri görünüyor. Program sürüşünüzü 0.5 km, 1 km, 2 km, 5 km, 10 km gibi aralıklara göre ayrıca değerlendiriyor. Buradan sürüş boyunca ayrı ayrı kilometrelerdeki hızını sürenizi görebiliyorsunuz. Sesli geri bildirim özelliğiyle sürüş sırasında kulaklıktan her turda yani son 1 kilometrede ne hız ve süre yaptığınızı da duyabiliyorsunuz.

  Ekranı bir kez daha yana kaydırdığınızda hız ve yükseklik grafiği görüntüleniyor. Bir kez daha kaydırınca nabız grafiği geliyor, ancak bende nabız ölçer olmadığı için buranın ekran görüntüsünü almadım. Nabız ölçer Sports-Tracker'ın sitesinden satılıyor, fiyatı 80 Euro. Bildiğim kadarıyla Sports-Tracker'ın bunun dışında bir sensör desteği bulunmuyor.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Sürüş sırasında kaydı kesmeden ana ekrana dönme seçeneğiniz var. Sürüş yapmıyorken veya sürüş sırasında ana ekrana döndüğünüzde profilinize ait bazı istatistikleri görebiliyorsunuz.

  Aşağıdan Explore'a bastığınızda çevrenizde kayıt tutan kullanıcıları görüyorsunuz. Burada her renk ayrı bir aktiviteyi simgeliyor. Yürüyüş, koşu, bisiklet, dağ bisikleti en çok rastladığım aktiviteler. Noktaların üzerine tıkladığınızda ilgili aktiviteye ait istatistikler ve rota gibi bilgiler görüntüleniyor. Ancak o rotayı takip etme veya o kişinin değerleriyle kendinizi karşılaştırma ya da o rotayı yapan herkesin sonuçlarını listeleme gibi bir özellik yok.

  Aktivitenizi bitirdiğinizde save and sync diyerek hem telefona hem de web sitesindeki profilinize kaydı işletebiliyorsunuz. Bu web sitesiyle senkronize olayı zaten her programda olmalı. Bu son ekranda toplam istatistiklerinizi görüp, ayrıca bunları ve rotanızı isterseniz paylaşabiliyorsunuz. Paylaşım ayarlarında sadece size özel tanımlayabileceğiniz gibi, arkadaşlarınızla, herkesle, facebook üzerinden veya twitter üzerinden paylaşım seçeneklerini kullanabiliyorsunuz. Sports-Tracker kullanan arkadaşlarınız varsa program içerisinde bu arkadaşlarınızı Friends kısmına ekleyebiliyorsunuz. Everybody olarak paylaşım yaparsanız az önce anlattığım Explore penceresinde sizin kayıtlarınız da görünür hale geliyor.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Strava

  Strava'da ana ekranda zaman, süre ve ortalama hız bilgileri yer alıyor. Görebildiğim kadarıyla auto-pause özelliği yok, bu yüzden mola verdiğinizde elle pause yapmayı unutursanız süre ilerlemeye devam ediyor ve ortalama hız düşüyor. Kullanıcı yorumlarında da bir kişi pause yaptıktan sonra farklı bir konumdan sürüşü devam ettirdiğinizde hatalı değer verdiğini söylemiş. Ben bu programı uzun süre inceleyemediğim için bu konuda yorum yapamıyorum.

  Strava'nın en hoşuma giden özelliği Explore modunda görünen rotalarda kendinizi diğer kullanıcılarla karşılaştırabilmeniz. İkinci ve üçüncü ekran görüntüsünce inceleyebileceğiniz gibi haritadan bir rota seçip o rotanın mesafesini ve orada sürüş yapan kişilerin hızlarını ve sürelerini görebiliyorsunuz. MapMyFitness'ta loading diyerek bir türlü açılmayan Leaders ekranının da buna benzemesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak Sports-Tracker'da ve Endomondo'da böyle bir özellik yok.

  Strava'da sensör seçenekleri yine MapMyFitness'daki gibi çok çeşitli olduğu görünüyor.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Bu yazılımların mobil uygulama dışında web siteleri de var. Telefonla aldığınız kayıtlara veya diğer kullanıcıların paylaşımlarına ait daha detaylı verileri web sitelerinden inceleyebiliyorsunuz. Gezilerinize ait fotoğrafları albüm şeklinde hatta konum bilgisiyle birlikte gezi kayıtlarınıza ekleyebiliyorsunuz.

  Sports-Tracker web sitesi arayüz olarak şık ve fonksiyonel tasarlanmış, ancak aşırı kapsamlı değil. MapMyFitness web sitesi ise Sports-Tracker'da olmayan rota hazırlama, rota boyunca eğim, çıkış, zorluk derecesi gibi farklı verileri gösterme, bir rotayı Google Earth görüntüsü şeklinde video olarak izleme gibi özellikleriyle fark yaratıyor.

  Esasında web sitelerindeki özellikler de ayrı bir inceleme ve karşılaştırma konusu, ancak bu kadarı dahi baya zaman aldığı ve sürüş sırasında esas önemli olan mobil uygulama olduğu için yazımı burada sonlandırıyorum. GPS sinyaliniz güçlü, yolunuz açık olsun :)
   
 2. Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.523
  Beğeniler:
  7.656
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Çok güzel bir inceleme olmuş..

  Benim uzun zamandır kullandığım ve çok memnun olduğum Endomondo var. Onu kullanmaya devam edeceğim (alışkanlıklar ve geçmiş idman kayıtları). Fakat yeni başlayanlar için, karar vermesi için güzel olmuş.

  Bu arada MapMyFitness ile ilgili ek bir bilgi vereyim. Aynı üreticinin, MapMyRide adında, sadece bisiklet üzerine kurulmuş bir yazılımı var. Bisiklet için o daha uygun olacaktır.
   
 3. #3
  Evren Uyanık

  Evren Uyanık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2012
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  284
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Teşekkürler...

  Evet alışkanlıklar ve arşiv nedeniyle program değiştirmek zor geliyor, benim de Sports-Tracker'dan kopmam zor.

  MapMyFitness, MapMyRide, MyMyWalk, MyMyRun, MapMyHike, aslında hepsi aynı uygulama. Sadece uygulamalardaki ve web sitelerindeki renkler farklı. MapMyRide bisiklet için yapılmış gibi görünse de ayarlarından aktivite olarak yürüyüş, koşu veya başka bir spor dalı da seçilebiliyor örneğin. Sanırım pazarlama amaçlı düşünerek böyle bir tercih yapmışlar.

  Strava'nın da Strava Cycling ve Strava Run adlı iki uygulaması var.

  Endomondo ve Sports-Tracker çok sayıda spor dalı için ortak kullanılan uygulamalar.
   
 4. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.868
  Beğeniler:
  533
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Güzel bir inceleme olmuş. Geçen sene endomondo kullandım fakat bir süre sonra yeterli gelmemeye başladı. Farklı sporlar yaparken farklı parametreleri ölçecek bir şey aramaya başladım. Bir şekilde Suunto saati keşfettim. Ambit modeli, herşeyi kaydediyor. İçinde GPS'i de var. Farklı sporlar için farklı parametreleri kaydediyor ve kendi web sitesine upload ediliyor. Bu anlamda bütçeyi denk getirip satın alacak herkese Suunto Ambit saati öneriyorum. Ben mayıs ayında satın almıştım. O günden beri 3 tane güncelleme çıkardırlar. Ölçemediğim hiç bir parametre kalmadı. Hatta Önceden parkuru tanımlarsanız GPS ile sizi o parkurda yönlendiriyor. Çok esnek, kullanıcı dostu bir saat.
   
  Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
 5. #5
  Evren Uyanık

  Evren Uyanık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2012
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  284
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Bir hafta kadar önce shop.sports-tracker.com'dan Bluetooth Smart Heart Rate Monitor aldım. Almadan önce bu nabız ölçerin Sports-Tracker dışında hangi uygulamalarla çalışacağına dair kesin bir bilgi bulamamıştım. Garmin uygulamasında sadece Garmin'in nabız ölçerinin çalıştığı, başka uygulamalarda da kısıtlamalar olabileceği yazılıydı.

  Benzer şekilde Sports-Tracker uygulamasında Sports-Tracker dışındaki marka nabız ölçerlerin, örneğin Polar H7'nin, çalışmadığı yönünde de bilgiler vardı internette. Yani gerek uygulamalar, gerek cihazlar arasında pazarlama sebepli bazı kısıtlamalar mevcut olduğu belirtiliyordu.

  Ben uygulama olarak Sports-Tracker kullandığım için farklı uygularla çalışmazsa da çok sorun değil diye düşünerek cihazı buradan almayı tercih ettim. Bugün cihaz elime geçtikten sonra denediğimde bu incelemede bahsini ettiğim 4 uygulama ile de çalıştığını gördüm. Denediğim farklı uygulamalardan Wahoo uygulaması cihazı görmedi. Wahoo kendi marka nabız ölçerini sattığı için Sports-Tracker'a özellikle izin vermiyor olabilir.

  İlgilenenlere referans teşkil etmesi için kendi aldığım ekran görüntülerini aşağıda paylaşıyorum.

  Endomondo

  [​IMG] [​IMG]

  MapMyFitness

  [​IMG] [​IMG]

  SportsTracker

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Strava

  [​IMG] [​IMG]
   
 6. d.berkay

  d.berkay Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.887
  Beğeniler:
  3.211
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Demir Berkay
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  Yazı için teşekkürler..

  Bende yaklaşık 3-4 senedir Sports-Tracker kullanıyorum. Çok memnunum. Bir çok spora göre modlarının olması güzel. Ayrıca antreman bittiğinde senkronize olup sosyal paylaşım sitelerine direk olarak paylaşması güzel bir özellik.
  Son zamanlarda çevremdeki antreman arkadaşlarımın stravayı sıkça kullanmaları üzerine onu da sadece karşılaştırma yapılabildiği için kullanmaya başladım. Ama dediğiniz gibi auto-pause olmadığından sıkıntı olabiliyor..
   
 7. d.berkay

  d.berkay Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.887
  Beğeniler:
  3.211
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Demir Berkay
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  Flood Mesaj..
   
 8. Abdülkadir Ergin

  Abdülkadir Ergin Forum Demirbaşı

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  31 Ocak 2012
  Mesajlar:
  504
  Beğeniler:
  495
  Şehir:
  Manisa
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Güzel inceleme olmuş, teşekkürler. Sport tracker benim de favorim. Endomondo sarmadı bir türlü. Yukarıda da denildiği gibi kontrast renklerdeki ekranı, hızlı senkronizasyon gibi özellikleri cezbediyor. Map my ride gibi rota oluşturma da olsaydı tam olurdu. Yoksa var mı?

  Bandın başka programlarda çalışması da iyi olmuş. Bir şekil ben de almalıyım.

  Merak ettiğim bant bir sıkıntı veriyor mu, göğsüne sarıyorsun ya? Özellikle yazın sıcakta sıkıntı çıkarır mı diye düşünüyorum doğrusu.
   
 9. Mahsus Mahal

  Mahsus Mahal Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Haziran 2011
  Mesajlar:
  398
  Beğeniler:
  101
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Aydın Bez
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Samsung Galaxy S2 telefonumda Endomondo, Strava, Google My Tracks, WikiLoc kullanıyorum, üçü de birbirine yakın sonuçlar veriyor.
  * Strava'nın liderlik tablosu,
  * Google My Tracks'ın gidilen yerlerin GPS verilerini dışa aktarma olayını çok beğeniyorum.
  * Endomondo ise alışkanlığımız.
  * Wikiloc ise gezer görürüz sadece ayak izi bırakırız
   
 10. #10
  Evren Uyanık

  Evren Uyanık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2012
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  284
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Sports-Tracker'da ne yazık ki rota oluşturma yok. MapMyFitness'ın bu özelliği gerçekten çok kullanışlı. Ben MapMyFitness'ı cep telefonunda kullanmıyorum ama web sitesine girip rota hazırlama özelliğini sıkça kullanıyorum.

  Bant bir sıkıntı vermiyor. Tayt ne kadar sıkıyorsa bu da o kadar sıkıyordur sanırım. Üzerinde sıkı bir kıyafet olmasına benzer bir hissi var. Ayrıca gerginliği ayarlanabiliyor. Kaymayacak ve vücuda düzgün temas edecek kadar gergin, sıkmayacak kadar da gevşek olması yeterli. Bantı takmadan önce nabızı ölçen alanlarını hafif ıslatmak gerekiyor nabzı doğru okuyabilmesi için. Aktiviteye başlayınca zaten terlenildiği için nabız ölçen yüzeyi hep nemli kalmış oluyor. Ben spor yapmıyorken ıslatmadan deneme amaçlı taktığımda da normal okuduğu oldu, ama bir iki kez de kuruyken görmedi, biraz ıslatmakta fayda var. Paketten standart olarak S-XL arası bedenlere uyan bir bant çıkıyor. Daha büyük beden isteniyorsa sipariş verirken bilgi vermek gerekiyormuş.

  Google My Tracks ve Wikiloc'u duymamıştım. Google My Tracks AppStore'da yok sanırım, Android'e özel galiba. Bahsettiğiniz export özelliği Sports-Tracker'da da var, GPX dosyası olarak dışa aktarabiliyor verileri. MapMyFitness'ta da olmalı, çünkü yapılan veya çizilen bir rotayı Google Earth üzerinden 3 boyutlu olarak izletebiliyordu MapMyFitness.

  Wikiloc uygulamasını indirdim. Oldukça fazla aktivite türü varmış. Aktiviteleri filtreleyerek başkalarının yaptığı rotaları görme özelliği de güzelmiş. Off-road bile var, filtreleyip çok sayıda rota buldum, kullanan da baya varmış.

  Diğer programlarda da var bu başkalarının rotasını inceleme özelliği, ama filtrelemede aktivite türü seçimi yok. MapMyFitness'ta sadece mesafe aralığı seçilebiliyor, 10-50 kilometre arası rotaları göster gibi. Sadece bisiklet sürüşlerini göster denilemiyor. Endomondo'da hiç filtreleme yoktu galiba, direk civardaki rotaları gösteriyordu. Sports-Tracker da yine aynı, aktivite veya mesafeye göre filtreleme yok, civardaki rotaları rastgele gösteriyor. Harita üzerindeki renklerden hangisinin ne olduğu anlaşılıyor, mavi bisiklet, sarı yürüyüş, kırmızı koşu gibi, veya haritadan değil listeden bakılabiliyor. Wikiloc'taki gibi aktiviteye göre filtreleme mutlaka olması gereken bir özellik bence. Diğerlerinin yapmaması anlamsız.

  Wikiloc'ta sürüşle ilgili detaylar sınırlı görünüyor. Belki aktivite yelpazesini çok geniş tuttukları içindir. Rota dışında sadece ortalama hız ve mesafe gibi bir iki temel değer görebildim paylaşılan aktivitelerde. Rota üzerinde gezme, eğim grafiğiyle hız grafiğini karşılaştırma, rotayı parçalara bölüp segment değerlerini inceleme gibi özellikler yok sanırım. Yazdığınız şekilde daha çok rota kaydetmek ve kaydedilen rotalara bakmak için kullanışlı bir programa benziyor.
   
 11. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.868
  Beğeniler:
  533
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Israrla Suunto Ambit diyorum. Bu tip aletlerle zaman içinde parça parça harcama yapacaksınız. Sonunda bir Suunto Ambit den daha fazla masraf yapacaksınız. Ama hiçbiri Suunto Ambit gibi sonuç vermeyecek çünkü sisteminiz dağınık. Dün bir başlıkta yedek pil düşünmeye başladığınızı anladım. Parça parça masraftan bunu kastediyorum. Nabız kemeriyle başladınız bile.
   
  Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
 12. Serdar Unalan

  Serdar Unalan Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  16 Aralık 2012
  Mesajlar:
  178
  Beğeniler:
  90
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Yaklaşık altı aydır mapmyride kullanıyorum sanıyorum 3 defe güncelleme yaptı son güncellemeden sonra şehir içinde GPS bağlantısında sorunlar başladı.Bir önceki uygulama Türkçe iken şimdi İngilizce. Diger taraftan internet bağlantısı olmayan ortamlarda verileri kaydetmiyor.Ekran renkleri bana göre çok kötü.Ben faaliyet başlangıcında açıyorum bitince kapatıyorum .Faaliyet esnasında çok ihtiyacım olmadığı için Sports Tracker daki gibi konstrast ekran olmaması sorun teşkil etmedi benim için.Telefon üzerindeki yazılımlardan geniş ve renkli ekran olması açısından memnunum aslında.Saatlere göre en büyük artısı da bu sanırım.Kadans hız ve nabız sensorleri almayı bende dusunuyorum ancak uygulamaların hala kendisini geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum.Uzun süren bisiklet faaliyetlerinde pil büyük sorun.Pil için ise şöyle bir cihaz buldum http://www.pazarizyon.com/bisiklet-...-pedal-jeneratoru-dinamo-1000mah-121117112358 İşe yarar görünüyor.
   
 13. Abdülkadir Ergin

  Abdülkadir Ergin Forum Demirbaşı

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  31 Ocak 2012
  Mesajlar:
  504
  Beğeniler:
  495
  Şehir:
  Manisa
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Suunto ambit iyiymiş, güzelmiş gerçekten. All in one bir cihaz lakin 1000 tl.fiyat yüksek geldi bana. Ama özellik olarak yok yok. Telefon ekranı ise bambaşka bir konsept yalnız, saatle bir tutulamaz haliyle. Ancak bu da saat olduğu için taşınabilirlik, kullanış açısından son derece verimli gözüküyor. Ama iş dönüp dolaşıp yine fiyata geliyor, en azından benim için. Gps kaydı alınırken pili ne kadar gidiyor acaba bu saatin? Telefonda hızla tükenen şarj saatte nasıl gider acaba?

  Zincirden şarj eden cihazı da ilk defa görüyorum ve çok ilgincime gitti :) güzel fikir. Çekiş sistemine getireceği extra yük ne kadardır acaba? Malum fırçalı motor kullanılmış, her halükarda bir yük binecektir. 120 tl fiyat fazla gibi görünse de şarj sorununu çözmek için gözden çıkarılabilecek bir rakm. Daha önce manyetik indükleme ile yapılan cihazlar görmüş hatta kendim yapmayı planlıyordum. Neodyum mıknatıslar ve uygun bobinler ile temassız sürekli enerji daha çekici fikir gibi geliyor bana...
   
  Evren Uyanık bunu beğendi.
 14. #14
  Evren Uyanık

  Evren Uyanık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2012
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  284
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Hocam cihaz güzel ona laf yok, ama dediğim gibi fiyat uçuk. Ayrıca bu cihazda veya diğer saatlerde de nabız kemeri hep ekstra, ona her halikarda artı bir para verilecek, kaçış yok. http://www.suuntosaat.com/outdoor-kol-saatleri-kat24.html adresinden baktığımda saat fiyatı 1099 TL, nabız kemeriyle birlikte 1219 TL görünüyor.

  Aslında akıllı telefon uygulamalarıyla sizin bahsettiğiniz bu profesyonel cihazları aynı kefeye koymamak gerek. Telefonun illa ki eksikleri olacak, sonuçta farklı bir platform, outdoor aktiviteler için dizayn edilmiş bir cihaz değil. Çok amaçlı bir cihaza uyarlanmış fonksiyonel uygulamalar söz konusu sadece. Bunun yeterli gelmediği durumlar illa ki olacaktır, ancak çok ekstrem veya şarj imkanı bulunamayacak çok uzun aktiviteler dışında ekstra maliyet yaratmadan iş görmesi kullanışlı. Büyük ve yüksek çözünürlüklü ekranla internet bağlantısına sahip olması da artısı.
   
  Kalfgücü bunu beğendi.
 15. #15
  Evren Uyanık

  Evren Uyanık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2012
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  284
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Internet bağlantısı yokken kaydın kesilmemesi gerekir, o konuda bir sıkıntı söz konusu olabilir. Bu uygulamalar kayıt sırasında internete ihtiyaç duymuyorlar, sadece GPS uydularından veri alıyorlar. Sadece kaydı sonlandırdığınız anda Facebook, Twitter vb. üzerinden paylaşmak istiyorsanız veya uygulamanın web sitesindeki profil hesabınıza senkronize etmek istiyorsanız o anda interneti kullanıyor. O esnada bağlantı kuramasa bile telefonun çektiği, internet bağlantısı olan bir yere geldiğinizde senkronizasyonu otomatik tamamlıyor. En azından Sports-Tracker'da böyle, ama diğerlerinde de böyle olması gerekir.

  Dinamo güçten çalacağı ve ağırlık yapacağı için bana cazip görünmedi. Telefona şarj soketinden bağlanan, ekstra şarj sağlayan cihazlar var. Henüz almadım ve pek de araştırmadım aslında. Ancak gittigidiyor'da iphone batarya diye aratınca 30-40 liradan başlayan çok sayıda ürün listeleniyor. En pahalıları da 80-90 lira gibi görünüyor. 2000 ila 5000 mAh arasında seçenekler var. Kılıf şeklinde olanları da var. İleride böyle bir şey alabilirim ben.

  Şu anda telefonun ekranını açık tutarsam pil 4-5 saat ancak gidiyor gibi. Sürüş sırasında ekranı kapatırsam, müzik de dinlemezsem 8-10 saate kadar kesintisiz kayıt yapabiliyor. Yemek molasında bir yerde şarja bağlarsam süre daha da uzuyor. iPhone 4S'in orijinal bataryası 1430 mAh görünüyor gittigidiyor'da. Buna göre ekstra pil takılırsa 2.5 ila 4.5 kata çıkacak olmalı şarj süresi. Bu şartlar altında 24 saatten uzun süre bile kesintisiz kayıt yapılabilmeli.

  Bu arada ben Sports-Tracker'ın Voice Feedback özelliğini de kullanıyorum. Her kilometrede son 1 kilometredeki ortalama hızımı ve süremi, toplam zamanı ve mesafeyi kulaklıktan okuyor. Bu da güzel bir özellik. Son segmentteki durumu öğrenip tempoyu ayarlamada yardımcı oluyor. Gidona bağlanan bisiklet saatlerinde böyle bir özellik yok bildiğim kadarıyla. Sadece anlık ve ortalama hızı gösteriyorlar sanırım.
   
 16. efeballi

  efeballi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2012
  Mesajlar:
  202
  Beğeniler:
  177
  Şehir:
  Pendik, İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Strava icin bir eklenti yapayim:
  Telefondaki Strava uygulamasi guc sensoru(power meter), tekerden olculen hiz ve kadans sensorleriyle baglanti yapabiliyor. Lakin tum bu cihazlar ANT+ diye bir kablosuz protokol kullaniyor ve bu protokol hicbir telefonda mevcut degil. Internette distan takma ANT+ alicilari mevcut.
  Bir de Garmin cihazlari (Forerunner ve Edge serisi) ile elde edilen veriler Stravaya yuklenebiliyor, Edge 500 800TL ama icinde nabiz, hiz/kadans sensoru var, hepsini birlestirip veriyor, tadindan yenmez.
   
 17. Serdar Unalan

  Serdar Unalan Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  16 Aralık 2012
  Mesajlar:
  178
  Beğeniler:
  90
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Mapmyride uygulamasında oluşturulan rotanın telefona yüklenmesini bilen var mı acaba?Ücretli uygulamada mı geçerli acaba ? Kullanan var mı? Diğer taraftan sınırsız kullanım yıllık 99 $ olarak görünmekte inanılmaz pahalı.
   
 18. #18
  Evren Uyanık

  Evren Uyanık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2012
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  284
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Web sitesine login olduktan sonra Create Map seçeneği ile yaratılan rotalar cep telefonunda Routes bölümünden otomatik olarak görüntülenebiliyor.

  [​IMG] [​IMG]

  iPhone için uygulamanın reklamlı versiyonu ücretsiz.
  https://itunes.apple.com/tr/app/mapmyride-gps-cycling/id292223170?l=tr&mt=8

  Reklamsız olanın fiyatı ise 1.79 TL.
  https://itunes.apple.com/tr/app/mapmyride+-gps-cycling/id306561234?l=tr&mt=8

  Sizin 99 Dolar olarak gördüğünüz rakam nerede yazıyordu? Web sitesinden sunulan farklı bir abonelik mi acaba?
   
  Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
 19. Serdar Unalan

  Serdar Unalan Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  16 Aralık 2012
  Mesajlar:
  178
  Beğeniler:
  90
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Evren bey konuya gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Sayenizde soğumaya başladığım proğrama tekrar alışacağım. Ücretle ilgili bağlantı şurada: https://www.mapmyride.com/store/checkout/information/ Diğer taraftan kulaktan dolma ingilizce bilgim var belki bazı hatalar yapıyor olabilirm. Bende mapmy ile başlayan uygulamaların özde aynı olduğunu düşünüyorum ama yine vardır bir hikmeti diye mapmyride olanı kullanıyorum .Cep telefonum Samsung İphone uygulamaları farklı olabilir. Sanıyorum web sitesi de farklı fiyat olabilir. Bu hafta sonu iş amaçlı Antalya da olacağım arabayla gideceğim içinde bisikletimi götürüp bölgede keşif yapmak istiyorum. web sitesinde oluşturduğum rotayı mail olarak gönderiyor ve telefondan açtığınızda otomatik olark uygulamayı başlatıyor. Biraz önce keşfettim.:) Fakat rotayı takip sağlayacak mı buna hafta sonu bakacağız artık . Diğer sorum cep telefonundaki kayıtları web sitesinde göremiyorum bunu nasıl sağlarım acaba?
   
 20. #20
  Evren Uyanık

  Evren Uyanık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2012
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  284
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Bu linkteki ücretlendirme site üyeliğiyle ilgili görünüyor. Sitedeki reklamlar kalkıyormuş, cep telefonunda bazı ekstra özellikler geliyormuş, harita yazdırma özelliği varmış, antrenman programı veriyormuş, mağaza alışverişinde indirim sağlıyormuş vs. 99 Dolar ücret 1 yıllıkmış.

  Rotayı takip etme yani navigasyon özelliği yok bildiğim kadarıyla. Ancak ben bu uygulamayı aktif olarak kullanmadım, sadece deneme amaçlı inceledim. Eksik verdiğim bilgi varsa aktif kullanan arkadaşlar düzeltirler. Navigasyon özelliği burada saydığımız tracking programlarında yok diye biliyorum.

  Telefon aracılığı ile kayıt ettiğiniz sürüşler web sitesinde Home menüsü altındaki My Workouts sayfasından görünebiliyor olmalı.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-3_16-47-20.png
Sonbahardayız ve önümüz kış. Bisiklette gelişmek adına bu dönemde ne tür çalışmalar yapabiliriz? Birçok konu var ama bana göre en önemlisi aerobik dayanıklılığa yatırım yapmak. Bu antrenmanları...
3-1484682847509-16suife4qphq8-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
PicsArt_09-19-07.49.25.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...