En sağ şerit bize ayırılmış haberim yok!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yer İstanbul Küçükyalı sahil yolu. Yolun en sağında bisiklet yolu mevcut.

En sağ şerit mangalcılar tarafından istila edilip park edildiği için yerdeki bu işareti bu akşam fark ettim.

11 Ağustos 2013 tarihinde bu yolda rahmetli Zihni ŞAHİN abimiz hayatını kaybetti.
(link)

Bu yer işaretçileri işe yarar mı bilinmez, ancak tek bir yerde oluşu, yani yol boyunca başka hiç bir yere yapılmamış olması düşündürücü.

Scudo

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Ülkemize dışarıdan bakıldığı zaman,çok ilerlemiş bir ülke görünüm de,ama yaşanıldığı taktir de,gerçeğini hiçte yansıtmamaktadır,

Bisiklet yolları yapılması için,daha kaç canımız gidecek?. Bunu sormak lazım devlet büyüklerine.

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Aa O kadar Geçtim Farketmedim Yav Onu

eyupozturk

Roadie
Tepki
316
İsim
EyoO
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yanlışlıkla yapmışlardır. Üzerine araba parkeder, hallederiz :)

Sehzade43

Daimi Üye
Tepki
147
Bisiklet
Salcano
Kos koca yolda 1 adet uyarı. Amacı belli. Gerisini siz düşünün :)

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
köprüden önce, "bisikletliye yol ver" yazıyor yerde. kocaman hemde.
iyide, ben göremiyorum üzerinden geçerken bile.
araç yere paralel bakıyo zaten, yerde ki yazıyı nasıl görsün.

yere bir şeyler çizmek yetmiyo. ışıklı tabelalar kullanıp bisiklet yolunu araç yolundan dubalarla ayırmaları gerekiyor.
bizim insanımızın zamanı değerlidir. saniyenin onda biri onun için çok şey ifade ediyo. boşluk gördümü tanımaz bisiklet yolunu.
aman neyse işte beyinsiz mahlukların gözüne sokmak için ne gerekiyosa yapılmalı. ancak o zaman bisiklet yolu olur bu ülkede.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
O işaret o kuralın yol boyunca geçerli olduğunu anlatır. Başka konmasına gerek yoktur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hayret, 6 saat olmuş ve konuya henüz "Avrupa'yı gözünüzde büyütmeyin, bizim yollarımız süper, ben her yeri gezdim, en iyisi yine Türkiye"ciler damlamamışlar. :)

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
aslinda sorun ne sinyalizasyon, ne de eksik uygulama. asil sorun maalesef bisikletli sayisinin cok ama cok az olmasi. o yoldan yarim saatte bir araba gecse, arabalari ciddiye alirmiyiz?

• Beğen
Tepkiler: Ozan :)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
İşaretin sol yanındaki kesik çizgilerin rengi veya şeklinin kesinlikle değiştirilmesi ve bu yeni görünümün trafik işaret ve kurallarına dâhil edilip standart hale getirilmesi gerekmekte. Ehliyet sahibi her sürücünün o şekli görünce kafasında "Burası bisiklet yoluymuş." düşüncesi canlanmalı. En sol şeritte seyreden biri o tek işareti görmeyip daha sonra sağ şeride kayabilir ve o yolu ihlâl edebilir. Sonra gel de ona anlat durumu...

• Beğen

mucoist

Üye
Tepki
79
Bisiklet
Merida
O işaret yolun bisiklet yolu olduğu anlamına gelmez. Bisikletli geçebilir anlamında. Sahil yolunda bisiklet yolu mevcut olduğundan yasal olarak bisikletlilerin taşıt yoluna girmeleri mümkün değildir normalde. Ancak bu işaret ile bisikletliler taşıt yolunu da kullanabilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
tek bi yerde bu işaret var ise bu anlayış sadece bize mahsustur,evet bu işaretin anlamı şudur sadece o işaretin olduğu yerde bisiklet ile duracaksınız tabi hareket etmeyeceksiniz arkadan bi araç size çarpar ise suçlu o olacak çünki orada işaret var bisiklet yolu bu benim söylediğim ne kadar mantıksız deli saçması bi düşünce ise işte bu işareti sadece oraya koyanlarda aynı şekilde saçma sapan bi uygulamanın düşüncenin uygulamasına ortak olmuşlardır, ,sahil yolları büyük şehire aittir burası türkiyedir sağdan kapatacan yolu iri iri taşları koyacan ve asla araç giremeyecek, taşlara çarpıp parçalanacak bisikletçiye bi şey olmayacak emniyetli bisiklet yolları olması lazım evet kendini bilmez bi sürü sürücü var bu istanbulda radikal önlem alacak yetkililer gerekiyor

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
İçimden bir ses, bu işareti bizlerden birinin yaptığını söylüyor. Zihni ŞAHİN ve diğer kaybettiğimiz arkadaşlarımız gibi başkalarını kaybetmemek için. Sınırlı kaynakla elden gelen bu gibi düşünüyorum.
öyle olmasını umuyorum.

belediye yaptıysa eğer;
milyarlarca doları çarçur ederek saçma sapan projelere yatırdıkları için ülkenin bütçesi anca buna yetmiş. rant için yapılan bir sürü kullanışsız gereksiz, insan yaşamına zararlı yatırım var.
saymakla bitmez. çevre düzenleme projelerini ilk okul bile mezunu olmayan insanlar çiziyor/onaylıyor hatırlatırım!

"Nereye gidiyoruz lan" dediğiniz olmadı mı hiç. Çizgiler gayet akıcı giderken bir anda yol sizi kavşaktan dönmeye zorluyor, girmem o kavşağa derken kaza yapıyorsunuz.
Tıklım tepiş küçücük kutulara binmeye zorlanıyorsunuz. Kuş uçmaz kervan geçmez yerleri gasp edip, yol olacak buralar diyerek talan ediyorlar.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu arada şimdi aklıma geldi dün gece yazmayı unutmuşum. Aynı işaretten ikinci şerit üzerinde, bu işaretin yaklaşık "10-20 mt. tahmini yazıyorum" gerisinde bir tane daha mevcut.

En sağdaki işaret araçlar park ettiği için görünmesi pek mümkün değil. Yalnız bu işaretlerin beyaz renklerine bakarak daha yeni yapıldığını düşünüyorum. Daha önce buradan defalarca geçtim, hiç bir yerde bu tarz işaretçi yoktu.

Ahmet SARI

Daimi Üye
Tepki
220
Ön yargılı olmayın lütfen. Bisiklet sürücülerinin sadece bu şeritte ezilmeleri için yapılmış bir uyarıdır!!

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
@Ahmet SARI

İronik bir açıklama olmuş :)

Bülent Kavakkoru

Daimi Üye
Tepki
106
Bisiklet
Trek
Hollandalı bir bisikletçinin gözünden Amerika'da ki bisiklet kültürüne bakış. Bazı açıklamalar biz ülkemize çok benziyor. Bizde yapılması gerek yollarlar aşağıda ki videoda 3:30 da göründüğü gibi olmalı. Kaldırım ile park etmiş araçların arasında bir yol güvenli olur ama tabi bu nasıl tatbik edilir orası tartışılır. Bunun gerçekleşmesi kültür ile alakalı. Bizim insanlarımız kafasında ki bisiklet profili malesef karne hediyesinden öteye geçemiyor.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Trafik kurallarıyla ilgili yönetmelik bu işareti şu şekilde açıkıyor:

"Bisiklet Geçebilir

İleride, bisikletlilerin karayolunu kesip yol eksenine dik olarak karşıya geçebileceklerini bildirir. Bu durum gözetilerek seyredilir. "

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
Hayırlı akşamlar arkadaşlar.

Biliyorsunuz ki şu aralar sıcak olduğu için bir çoğumuz ikindi vaktinden sonra bisiklet sürüyoruz bu vakitler'de insanlar işinden eve döndüğü için trafik yoğun oluyor. Normalde bize hep yolun sağ tarafını kullanın derler dikkat ettimde özellikle bu saatler'de yolun sağ tarafındaki arabalar insanlar otobüslerin durması yolun sağındaki çukurlar özellikle yol bisikçilerinin en nefret ettiği mazgallar felan tüm bunlar büyük sorun teşkil ediyor.

Sormak istediğim soru ise bu vakitler'de ortalama bir hız ile yolun sol tarafından gitmek tehlikelimidir? Tabi akşam saatinden bahsetmiyorum hava kararana kadar. Bildiğim kadarı ile yol bisikletçileri böyle yapıyormuş demin bir arkadaş ilgili konuya bunu yazınca bende konu açma gereği hissettim.

Kısacası dediğim saatler içerisinde şehir bisikleti yani hibrit bir bisikletle yolun solundan gitmek tehlikelimidir bu saatler'de sağ'daki olayları biliyorsunuz zaten biri bizi aydınlatırsa çok makbule geçer.