En iyi karar veren şey ne olabilir?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

 1. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.088
  Beğeniler:
  8.205
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Diyelim bir şans oyunları salonuna gittiniz ve iki tane şans makinası karşınızda duruyor.

  [​IMG][​IMG]

  Ancak size kapıda söylendiğine göre bu iki makinanın para kazandırma olasılıkları birbirlerinden farklı.

  Cevabını bulmanız gereken şey; deneme-yanılma yoluyla hangisinin size daha çok kazandıracağını en kısa sürede keşfetmek.

  Aslında cevap için aklınıza iki seçenek gelebilir: Aklınızı kullanarak en iyi metoda dayanan denemeler yapmak veya daha iyisi bir bilgisayara bu konuda yetenekli bir uygulamayı yükleyerek onu kullanmak.

  Ancak Japon bilim adamları Song-Ju Kim, Masashi Aono, ve Etsushi Nameda, bu şans makinalarından hangisinin daha çok kazandıracağını bulabilecek bir şeyin akıllı bir organizma veya bilgisayar değil, sadece demir bir çubuk olduğunu keşfettiler :)

  Evet, yanlış okumadınız: Alelade bir demir çubuk.

  Çubuğun tek yapması gereken iki makina arasında orta bir yerde durması; bir makina para kazandırdıkça ona bir adım yaklaşırken, para kaybettirdikçe ondan bir adım uzaklaşması.

  [​IMG]


  Bu süreç demir çubuğun en az adımda en hızlı karar vermesini sağlıyor. Yani karar vermek için akıllı bir organizmaya gerek kalmıyor. Aslında bu sistemin özü, demir çubuğun makinaların olasılıklarına dair bilgiyi kendi üzerinde topluyor olmasında yatıyor.

  Researchers show that an iron bar is capable of decision-making

  Bu düzenek neden bu kadar önemli olabilir ki diyebilirsiniz.

  Biliyorsunuz günümüzde bilim adamları kuantum seviyesinde çalışacak bilgisayarlar üzerinde araştırmalar yapıyorlar. Bu örnekteki demir çubuğu atom altı seviyeye küçültün veya karşı gelen bir parçacık veya kuvvet bulun. Bu parçacığın/kuvvetin tek yapması gereken ortamdan gelen akışlara karşı istenilen tepkiyi verebilecek şekilde ayarlanabilmesi. Bu sayede atom altı seviyede karar verme işi bu 'demir çubuklar' tarafından en iyi şekilde halledilecek demektir. Aslında doğadaki canlılar bu özelliği çoktandır kullanıyorlar: Ayçiçeği gün boyu güneşi takip ederken de benzer bir mekanizmayı kullanıyor.
   
  ataberkdönmez bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

tatuirovki-samie-samie-37.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
upload_2017-5-5_22-41-4.png
Amerikalı Amber Neben kadınlarda TT kraliçesi. 15 yıllık geçmişinde 2 Olimpiyat, 2 Dünya, 2 Ulusal ve 2 Pan American şampiyonluğu bulunuyor. Amber hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitesinden...
upload_2017-2-15_10-55-37.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...