ellerim uyuşuyor + orta göbekte çıt sesi var

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
gidondaki titremeden dolayı ellerim uyuşuyor öyleki hiç hissetmez hale bile gelebiliyorum. acaba gidonu biraz yükseltsem çare olurmu yada gidon borusunu değiştirip daha rahat birşeymi almalı ne yapmalı? birde orta göbekten çıt çıt sesi gelip duruyor her viteste yapmıyor. sanırım dişlideki plastik korumalıktan geliyor onuda söküp yeniden taktım düzelmedi

• Beğen
Tepkiler: victory
Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@özcan parlakoğlu

uyuşmanın sebebı kan gıtmeme durumu tutuş şeklini belırlı perıyodlar ıle değiştirip özellikle avuç içlerini rahatlatırsan veya barend kullanırsan ( en buyuk tavsıyem single track barend bu konuda tek gecerım) daha rahat edecegını dusunuyorum elciklerınede bakmak lazım cok sert ve avucun ıcıne komple baskı uyguluyorsa oda yapabılır dıye dusunuyorum.Daha ergonomık ve yumusak bır elcık de senın işini görebilir.

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
ilk turunuzmu acaba ? veya ilk uzun turlarınızdanmı ?

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
ellere fazla yük mi biniyor acaba. eğer sele açısı öne eğikse üzerine bir kitap koyup tam olarak yere paralel olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

bir de ergon marka elcik kullanımı işe yarayabilir.

(link)

aslında bende de buna benzer bir problem var. ama benim sorunum bisikletin benim boyuma göre büyük olmasından kaynaklanıyor. sizin vücut ölçülerinize uygun olmayan bir bisiklet özellikle uzun gezilerde bilek, sırt ve el ağrılarına neden olacaktır.

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
şimdi sorulara en baştan cevaplamaya başlıyorum.

ferhat:
single track barend link ekleyebilir misin

tarık:
gel dolgulu eldivenim var. ses sürtme sesi gibi değil. pedal belli bi yere gelince tık tık yapıyor saat 10.20 geçe pozisyonuna geldiğinde çıkıyor bu ses her iki pedal içinde geçerli bu. dolayısıyla vitesten değilde pedala binen yükle alakalı olsa gerek.

emre:
ilk turum değil ne zaman binsem sürekli karşılaştığım bir durum

erdem:
ellerime yük bindiği doğru. seleyi bacak boyuma göre ayarlayınca gidon aşağıda kalıyor sanırım. dolayısıyla öne doğru yüklenme artıyorda olabilir. gidonu yükseltsem sorun kalmayacak sanırım

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
dostum lınk su asagıdakı ama bu resımde cok ıyı cıkmamıs sıyah sert plastıkten bu 60-70 gram bırsey ama gıdonu tutma seklı cok ıyı benım gordugum en rahat barend zaten o yuzden plastık olmasına ragmen pahalı yada patent durumları fılan var sanırım

(link)

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
@özcan parlakoğlu

hayır selenin boyu sabit kalsın.

sele boyu = bacakici x 0,883

(bu mesafe ön dişlinin orta noktasından selenin ucuna kadar olan mesafe)

ama selenin bir tarafında sanırım altında bir civata var. onu gevşeterek selenin açı ayarlarını yapabiliyorsunuz. burda tavsiye edilen ilk başta selenin yere tam paralel olması. bunu da selenin üzerine bir kitap koyup böyle inşaatçıların kullandığı denge için bir alet var. onu da selenin üzerinde ortalayarak bulabilirsiniz.

bir de selenin ileri geri ayarları var. bunda da mantık şu pedallar yere paralelken ve pedala tam ayağın ön topuğu (topuk değil) ile basarken dizinizden çıkan hayali çizgi tam pedal milinin üzerinden geçecek şekilde ayarlarsanız etkili bir güç aktarımı sağlanacaktır. şimdi uzun uzun anlatmıyorum ama ben de bir mesajımda bunu anlatmıştım. ayrıca forumda bazı arkadaşlarda 'bisiklette ergonomi' konu başlığı altında anlatmışlar.

(link)

burda anlatan tekniker çok harika anlatmış. hayran kaldım :)

ama bahsettiğim gibi sizin vücut ölçülerine uymayan bir bisiklet ne kadar uğraşırsanız uğraşın özellikle uzun gezilerde bilek, sırt ve el ağrılarına neden olacaktır :(

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
Gidonu sıkı tutuyorsanız veya yol sarsıntılı ise ondan oluyor olabilir:rolleyes:

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
Dün de benim başparklarımın kıvrılan yerlerinin üstü yara oldu çok mu sıktım naptım bilmiyorum vede kasılma olsu ellerimde ve ayaklarımda
zamanla geçer inşallah

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
ort göbek dişlisindeki plastik korumayı çıkardım ses kesilmedi. ya pedal ya orta göbekte bir sorun var, ses iyice deli etmeye başladı bakıma vereceğim mecburen.

elimdeki uyuşmaya gelince, bugün bişey farkettim; bisikleti 2. el almıştım yaklasık 2 ay önce o günden beri kullanıyorum. ıslak zeminden geçerken lastik suyu yana dağıtması gerekirken bütün suyu üstüme atıyordu. bugünkü turumda artık canıma tak etti indim baktım ön tekere, ters takılmış sanırım CST >>> yazısındaki oklar tekerin dönüş yönünü gösteriyorsa arka teker doğru , ön teker ters. arka tekerde CST yazısı sağda, ön tekerde solda, garip bi su kanal yapısı var zaten lastiğin bakınca tersmi düzmü anlaşılmıyor. gidondaki titreşimi arttıran şey buydu sanırım

curly89

Aktif Üye
Tepki
37
Ses sorunu pedaldan kaynaklı olabilir mi? kontrol ettiniz mi?

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
O ses sele baglantilarindanda olabilir.Ayakta pedal basarken cit cit sesini duyuyormusunuz?

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
@Ozzgurr

servise götürdüm göbekte bişeyler söktü taktı ses kesildi ama şimdi yine başladı

curly89

Aktif Üye
Tepki
37
Ben böyle durumlarda önce pedal değiştiririm, olmadı göbek, oda olmazsa biraz masrafa girerek, ayna kolun dislileri, ruble ve vites değiştiririm. En azından bisiklet yenilenmiş olur.

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
@pınar kacakkiz

bisikletimden memnunum, sadece bisikletten ses gelmesine tahammül edemiyorum, birde kirli bisikleti hiç sevmem sürekli temizlerim böyle takıntılarım var:D

• Beğen
Tepkiler: pınar kacakkiz

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
kirlenmek güzeldir ama temizlemek daha da güzeldir size katılıyorum

elinizin uyuşmasına çözüm elcek ve eldivende olabilir.
göbekteki ses için içini açıp bakın bence.

victory

Daimi Üye
Tepki
174
el uyuşuklugu gidonun ve gidon bogazının yanlış acılarda olmasındandaha cok kaynaklanmaktadır elcikle yada eldivenle genelde cok az alakalı olur gidon uzunlugnuz ve gidon bogaznın uzunluk ve acısı nedir ? biskletin kadro boyu size göremi asıl önemli sorulardan biri de bu ayrıca sele konumu? bunn gibi sorunlar elinize ve belinize zarar verebilir ... tekrar deneyin lutfen .

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
@özcan parlakoğlu

fazla temizlemekten bu seseler bence :)
şaka biryana vites değişimlerinde bendende geliyor ses ama sağolsun formadaki arkadaşlar sayesinde düzelticeğim sanırım
gıcık bir durum bisiklet sürerken bile aklında oluyor bu ses