Eli Öpülesi Bir Adam Daha

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Fatih Buzgan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Buzgan

  Fatih Buzgan Onursal Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.579
  Beğeniler:
  3.245
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  http://turkish.cri.cn/1/2006/03/28/1@47915.htm

  Ortaokul öğretmeni olan Lin Mingwei Ağustos 2005'te Avustralya'nın batı yakasında yer alan Perth kentinden yola çıkıp 25 günde 4700 kilometre kat ederek, ülkenin doğu yakasında bulunan Sydney şehrine ulaştı. Böylece Lin Mingwei, Avustralya'yı bisikletle boydan boya geçen ilk Çinli oldu. Bunun yanı sıra Lin Mingwei, 2004'te Çin'in başkenti Beijing'den yola çıkıp tarihi "İpek Yolu"nun güzergahını izleyerek, Avrupa-Asya kıtasındaki 14 ülkeyi kapsayan 12 bin kilometrelik yolculuğunu İtalya'nın Venedik şehrinde tamamlamıştı. Lin Mingwei, 2008 Beijing Olimpiyat Oyunları'na kadar dünyanın 7 kıtasını bisikletle dolaşmak için hazırlıklara başladı.

  31 yaşındaki Lin Mingwei, Çin'in güneyinde yer alan Shenzhen şehrindeki bir ortaokulda beden eğitimi öğretmenidir. Avustralya'yı boydan boya geçmek Lin Mingwei'nin büyük planının yalnızca ilk adımıydı. Lin Mingwei'nin en büyük rüyası, 2008 Beijing Olimpiyat Oyunları'na kadar Antarktika dahil dünyanın 7 kıtasını bisikletle dolaşarak, bunu olimpiyata özel bir armağan olarak sunmaktır. Sıradan bir ortaokul öğretmeni olan Lin Mingwei'nin bisikletle yolculuk yapma tutkusu babasının hastalığından kaynaklandı.
  Lin Mingwei'nin kansere yakalanan babasının durumu Mart 2004'te aniden ciddileşti. Hastalığın getirdiği büyük acı, babasının yaşama arzusunu az kaldı tamamen yok edecekti. Lin Mingwei, babasına moral vermek için tanınmış Amerikalı bisikletçi Lance Armstrong'un kanseri yenme hikayesini örnek alarak bisikletle uzun yolculuk yapmaya başladı. Lin Mingwei, Temmuz 2004'ta dokuz gün süren 2566 kilometrelik uzun yolculuktan sonra Shenzhen'den Beijing'e ulaşarak Çin'inbisikletle uzun yolculuk alanındaki hız rekorunu kırdı. Lin Mingwei Beijing'e ulaştıktan sonra hastanede tedavi gören babasına şunları söyledi:
  "İmkansız sanılan bir işi başardım. Bunu yapabildiğime göre sen de kanseri yenebilirsin."
  Bu deneyiminden söz ederken Lin Mingwei şunları anlattı:
  "Armstrong, bir kanser hastasıydı. Babam, onun hikayesini çok iyi biliyordu ve onu takdir ediyordu. Shenzhen'de çalışıyordum. Babam ise Beijing'de tedavi görüyordu. Bu nedenle Shenzhen'den bisikletle yola çıkıp, en kısa sürede Beijing'e ulaşmakla babama moral vermek istiyordum."
  [​IMG] İlk deneyimden sonra uzun mesafe bisiklet yolculukları, Lin Mingwei'nin yaşamının bir parçası haline geldi. ABD merkezli Ivy Discovery Enstitüsü dünya ülkelerinde gençlere yönelik eğitime bağış toplamak amacıyla Eylül 2004'te tarihi "İpek Yolu"nu bisikletle yeniden keşfetme etkinliği düzenledi. Lin Mingwei de etkinliğe davet edilenler arasındaydı. Lin Mingwei ve ABD, Kanada, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Yeni Zelanda'dan gelen bisikletçilerden oluşan 7 kişilik bisiklet takımı 7 Eylül 2004 günü Beijing'den yola çıktı. Hedefleri, Venedik'ti. Ancak Özbekistan'a ulaştıklarında takımda sadece Lin Mingwei kaldı. Lin Mingwei, o günleri hatırlarken şunları söyledi:
  "Kıştı. Çok soğuk ve tehlikeliydi. Takım arkadaşlarım hayatlarını riske atmak istemediler. Bense yüzlerce öğrencimin desteğinin ve yakınlarımın yoğun ilgisinin boşa gitmesini istemiyordum. Bu nednele bütün zorluklara rağmen yolculuğa devam etmeye karar verdim!"
  Böylece Lin Mingwei, yolculuğuna tek başına devam etti. 7 Aralık 2004 günü, Lin Mingwei 91 gün süren zorlu yolculuktan sonra yorgunluk ve heyecan içinde Venedik'e ulaştı. Lin Mingwei, tek başına sürdürdüğü yolculuk sırasında bir dizi zorlukla karşılaştığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Bir gün kar yağışı ve fırtınadan dolayı yaklaşık bir saat mahsur kaldım. Bisikletim bozuldu. Hava da karardı. Yoldan hiçbir araç geçmiyordu. Az kaldı donarak ölecektim. Sonunda küçük bir araba kullanan bir üniversite öğrencisi imdadıma yetişti." Bugün dünyanın 7 kıtasını kat etmeye hazırlanan Lin Mingwei kendisi için kesin bir takvim belirledi. Buna göre Lin Mingwei, bu yılın yaz tatilinde Kuzey Amerika'yı, 2007'de Güney Amerika ve Afrika'yı, bir sonraki yıl ise Antarktika'yı boydan boya geçecek.
   
 2. Özgür!

  Özgür! Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.100
  Beğeniler:
  563
  Şehir:
  Güzelyalı, İzmir
  Seviye:
  vayy be iyi yolculuklar..
   
 3. alibo

  alibo Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Mart 2007
  Mesajlar:
  146
  Beğeniler:
  34
  Şehir:
  İzmir Bornova
  Seviye:
  Azmin zaferi.
  Ayrıca umarım babası kurtulmuştur.
  Yolu açık olsun.. Helal olsun :in:
   
 4. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  897
  bu örnekteki gibi elle tutulur , seviyeli ve foruma yakışan konular için teşekkür ediyorum....
  Forum içi boş konularla dolmaktansa bu tarz güzel konularla dolmalı...

  teşekkürler athletic
   
 5. #5
  Fatih Buzgan

  Fatih Buzgan Onursal Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.579
  Beğeniler:
  3.245
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Sağolasın Halil, boş konuşmak yerine, hep daha geniş kitlelere sevdirebilmek ve dünyanın öbür ucunda insanların neler yapabildiklerini gösterebilmek adına çalışıyoruz.
  Çalışmaya ve binmeye devam ;)
   
 6. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.952
  Beğeniler:
  8.837
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  TEşekkürler Atletic.

  Bizde değerli meslektaşımız gibi ( bizde öğretmeniz :) ) yollarda olacağız bu yaz.

  İran - pakistan - hindistan - nepal yapacağız.
  Bu da bizim dünya turumuzun ilk ayağı aslında.

  Gerçekten insan isteyince oluyor. Hele ki bizim gibi , futbol dışında ki etkinliklerin spordan sayılmadığı ve desteklenmediği ülkelerde bile.

  Şu ana kadar tek bir zincir baklası, vida bile ( arkadaşlarımdan gelen 3-4 malzeme dışında )destek bulamamış olmama rağmen yaklaşık 10 gün içinde yolda olacağız.

  Tabuları yıkıp, yapılabilirlik sınırını çok yukarılara taşıyacağız.

  "Surlarda ufak bir gedik açmanın tarifsiz heyecanını yaşamak için"

  Acaba bu Çinli meslektaşım Türkiye den de geçecek mi ?
  Bir internet sitesi falan var mı ?
   
 7. #7
  Fatih Buzgan

  Fatih Buzgan Onursal Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.579
  Beğeniler:
  3.245
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Bravo abi, takdire şayan bir projeniz var.
  Bu adamla ilgili elimdeki tek link; http://turkish.cri.cn/1/2006/03/28/1@47915.htm

  Haber biraz eski olabilir, gerçi hala 2007'yi bitirmedik ama geçtiğimiz aylarda bitmiş de olabilir.

  Olmadı ismini google'da aratabiliriz.Bazılarının diğerlerine örnek olması gerekir, işte bu da böyle bir örnek.
   

İlginizi Çekebilir

froome.png
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
Alberto-Contador-009.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
image.jpg
Arkadaşlar yaptığımız turlarda güzel yerleri resmetmek, yeni yerler keşfetmek istiyor insan ama gerekli tedbirler alınmadığı taktirde zor durumlara düşebiliyor insan. Son turum çiseli şelalesi...