elestromel maşa

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
aldığım duyumlara göre freeride kulanımda ve sert kullanımda havalı maşaların patladığı ve diğer yaylı maşaların ise çabuk bozulduğunu duydum trıal flat tarzı kullananların en iyisinin elestromel maşa almalıymış bu duyumları bu işi iyi bilen birisinden aldım sizden sağlam mtb için sağlam elestromel maşa tavsiyesi istiyorum yanlız rock shox olarak istiyorum biz çünkü j3 modelinden başka bulamadık :(
yardımlarınız için teşekkürler

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Elastomel değil de elastormer :).
Önce bir kaç şeye açıklık getirelim.
Havalı maşaların patlaması; Evet daha önce böyle yaşanmış olaylar olmuş. Ancak onlar, futbol topu sibobuyla, iğne pompa ucu kullanılarak "şişirilen" maşalardı. Artık yok böyle bir şey. Bkz. Rock Shox Boxxer World Cup
Yaylı maşaların çabuk bozulması da tabi ki düşük modellerde söz konusu ancak bu elastomerli maşalar için de geçerli. Zaten elastomer denen, köpüğümsü sert bir plastik. Hava koşullarından oldukça etkilenen bir madde. Kışın o maşanın çalışmasını unutun gibi bir şey.
Tavsiye için bir şey diyemiyorum, çünkü henüz yeni Rock Shox'lar gelmedi piyasaya... Hele bir gelsinler, o zaman bulunabilir maşalar arasından iyi bir kaç seçenek çıkacaktır elbet ;).

Orkun Oskay

Aktif Üye
Tepki
165
Bende onu elastomer diye biye biliyorum. Ama şöle bi şey var: Elastomer çok eski bir teknoloji ve hakkaten farklı hava koşullarında farklı çalışma tepkileri veriyor. Free ride kullanımlar için RockShox'ın Argyle ((link)) , Totem ((link)) yada Domain ((link)) modeli bu işler için gayet uygun.

Bu arada unutmadan Rock Shox'ın sloganı gayet güzel. Yazamadan geçemeyeceğim:" Eart is not flat " Dünya düz değildir.

• Beğen
Tepkiler: msconfig ve bedo

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Orkun bey'in bahsettiği maşalar; 160 travel civarı ve gerçekten "Freeride" yani FS bisikletle yapılan ve bikaç metre rampaları olan extreme olay için üretilmiş maşalar...O maşaları bir hardtaile takınca garip bir açı yapacaktır...(Bedo için söylüyorum;))

Ayrıca Halil'in verdiği örnek yeterince güzel...Boxxer WC...Havalı DH maşası...Ötesi yok gibi :)

Türkiye şartlarında, DJ ve Freeride yapılacak bisiklete ancak 120-130 travellı kalın borulu maşa bulmak isterseniz; Ya Psylo yada muadili o travelda ve yapıda bir maşa bulmanız gerekecektir...E malum Tora'nın da bulunabilirliği az...

Ayrıca Street tarzı kullanacaksanız,130 "oldukça" gereksizdir...En iyi Street bisikletleri 100'lük sağlam yapıda maşa kullanır...Çünkü 120 ve üstü, sokaktaki hareket kabiliyetini sınırlıyor...Burasıda kayda değer ayrı bir konu...

Fakat biz bugün biraz Freeride ve DJ yapalım dedik...130 un yararlarını görmüş oldum...:D

İyi günler...:)

• Beğen
Tepkiler: bedo

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@Orkun Oskay

Çok doğru.: Elastomer.. Bu kimya sanayiinde kullanılan genel bir isim.

• Beğen
Tepkiler: bedo

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
yorumlarınız için çok teşekkürler ama dediğiniz güzel maşalar nedense türkiyede satışı olmayan maşalar mesala rock shox argyle varmı veya fs uygun bir maşa:) iki aydır istediğim maşayı bulamıyorum bi güzel maşa buluyorum dışarıdan konuştuğum kişilerin bazısı çok güzel maşa diyor bazısı işe yaramaz diyor bisiklet toplamama 15 gün kaldı ama ben daha maşa bulamadım en sonunda yurt dışından alıcam o zaman 250 usd lik bir mal geliyo 550 usd deye ne yapacağımı bilmiyorum :rolleyes: :(
yardımlarınız için teşekkürler

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Tüm dediklerinde haklısın...
Sonuç olarak da elimizdeki ile yetinme durumu oluşuyor...Dolayısıyla Psylo falan en yararlısı olacaktır...;)

msconfig

Forum Bağımlısı
Tepki
780
bi adet Psylo ile istanbulda istedigin gibi takilabilirsin bence tabi :)
bu arada alicam en sonunda bi Psylo
degerli bilgiler icin HaliliOzturk ve Orkun Oskay'a tesekkurler

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
psylo tavsiye eden sadece bi kişi gördüm o da kaç ay önce yani hafta sonları nerdeyse baya bisikletçilere gidiyorum işte diyiyorlar sakın psylo alma sorunlu uğraşamassın diyiyorlar bende biraz paraya kıyıp alıcam bir rock shox tora zaten türkiyede yok anca yurt dışından alabilirim
ama araştırmaya devam