elektrostatik boya

Mustafa Alatay

Aktif Üye
Tepki
40
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar elektrostatik boyanın aluminyuma uygulanamadığını demir-çelik gibi materyallere uygulanabildiğini duydum, birde ağırlık olarak diğer boyalara göre daha ağır oluyormuş. Alu kadro üzerine elektrostatik boya yaptıran arkadaşlar varmı? Normal boyaya nazaran bariz bir ağırlık farkı varmıdır? (Alu kadromu boyatacaktımda hayallerim suya düştü duyunca :( )

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Aluminyum kadroya elektrostatik boya yaptırdım, gayet de oldu. Ağırlık olarak fark yaratmadı diyebilirim, XC 4000 siyah mat kadrodaki boyayı söküp beyaz boyamıştım, üzerinde verniği ile beraber hemen hemen aynı ağırlığa ulaşmıştı kadro tekrar.

Mustafa Alatay

Aktif Üye
Tepki
40
Bisiklet
Specialized
@HaliliOzturk

Bunu duyduğuma sevindim :D Peki size maliyeti ne kadar olmuştu? Birde renk çeşidi az diye okudum forumda acaba siz biliyormusunuz renk seçenekleri nelerdir? Teşekkürler :)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Renk çeşidi çok da, her rengin fırınlandığı sıcaklık başka bu nedenle fırının tek renk için çalıştırılması gerekiyor. Uygulamadan önce tertibatın önceki renkten arındırılması gerekiyor, bu nedenle de her rengi uygulayacak atölye bulmak zor. Yani her renk bulunsa bile uygulayaması sıkıntılı oluyor. He bir de karışım renkleri yapmak da mümkün değil tabi.

Maliyetini hatırlamıyorum, üzerinden çok zaman geçti...

Tepki
13
Kaplama yaptırılıyor mu hiç? Güzel olur diye düşünüyorum ama kadrolara uygulanıyor mu, yani uygulayan var mı merak ediyorum. Mesela krom, nikel, çinko gibi kaplamalar nasıl olur acaba? Hatta alüminyum için eloksal kaplama?

Tepki
26
kromaj yapılabiliyo elimde bir jps yarış kadrosu var gayet güzelde oluyo ama maliyet çok yüksek ama sonuç harika

Nyo Ykpogl

Aktif Üye
Tepki
72
Ben bi ara 2 tane yaptırmıştım elektrostatik boya bence vernik vs.. vurmayada gerek yok bence maliyetine gelince ben bedavaya yaptırmıştım apartmanımızda sevdiğim bi abim vardı mahallede ne kadar varsa getir yaparım diyordu ben birtane titanyum giri birde ferrari kırmızı boyatmıştım şimdi fırını kapatmış eğer kapatmasaydı yardımcı olurdum...

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Alatay

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Elektrostatik verniksizde güzel olur evet. Bende şuanda 100mikron kalınlığında Krom yaptırmaktayım, kısmetse pazartesi günü alacağım. Üç gündür asit banyosundaydı, en ideal 1oomikron olacağıı düşündüm. Bakalım tamamen topladığımda bisikletimi sizlerle paylaşacağım.

A

Adrenaturex

Misafir
bende bir bmxci olarak konusuyum bildigim kadarıyla aynı boyayı bizde jantları boyuyorlar boylece güzel bir goruntu oluyor fakat pek işe yaramıyor galiba arkadas sikayetci frenler tutmuyor diye akıl iste ... :D

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
eloksal boyayı da bir araştırın derim. Bu boya sadece aluminyum üzerine uygulanabilir. Ve renkler çok canlı olur (metalik)