Electroluminescent (EL) Nedir?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Fikret Öztürk tarafından paylaşıldı.

 1. Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Gece daha güvenli bisiklet sürmek için reflektörlü giysiler artık demode oldu. Size yeni "Electroluminescent" teknolojisi ve bu teknoloji ile üretilen ürünlerden bahsetmek istiyorum.

  Electroluminescent (EL) Nedir?
  EL, Electroluminescent in kısaltılmışıdır.
  EL Lamp, EL Panel, EL Light olarak da adlandırılır.
  Türkçe anlamı: Elektriksel yüksek frekansla çalışan "Soğuk Işıma" anlamındadır. Direk olarak bir rezistans veya flamanı yoktur. Sadece "Yüksek Frekansla" yanar. Bu sebeple de Soğuk Işıma denilir. Her ne kadar soğuk ışıma adını alsada çok az bir ısıyı (25 derece) dışarıya yayar. Üzerine dokunulabilir eli asla yakmaz.

  Neden Dünya'nın En İnce Lambasıdır?
  Çünkü, Sadece 0,2 mm (200 miqron) kalınlığındadır. Ve her boyutta Homojen yanar. Taşıyıcıları sayesinde makul bir seviyede bükülebilir. Ancak 90 derece katlamamak gerekir. Dünyada hiç bir lamba çeşidi yoktur ki, hem bükülsün, hem 0,2 mm kalınlığında olsun hem de, her tarafında homojen bir ışık olsun.

  Ne Zaman Bulunmuştur?
  1960' lı yıllarda Askeri amaçlarla bulunmuş bir teknolojidir. 1980 yılına kadar bu teknolojinin yaygın olarak kullanılmasına izin verilmemiştir. 1980' li yıllarda ise bazı endüstriyel amaçlara yönelik kullanılmıştır. Esas olarak 1995 yılından sonra Medya sektöründe kullanılmaya başlanmışsa da fiyatlarının çok yüksek kalması sebebi ile reklam sektöründe kullanılamamıştır. Ancak 2000' li yıllarda fiyatlar aşağıya düşmeye başlamıştır. Bu arada, Çin bu teknolojiye el atıp, kendi ürettikleri bazı fosforlarla piyasaya ucuz mallar vermeye başlamışlardır. 2004 – 2005 yılından sonra ise Avrupa Amerika ve Asya da yaygın olarak kullanılmıştır.

  Nasıl Üretilir?
  Şeffaf Plastik bir malzemenin, bir yüzeyi, iletken kimyasal kaplanır; bu kimyasal yüzeye EL fosfor basılır, daha sonra gene Serigraf ile bir barier basılır (bu barier daha sonra basılacak Gümüş yada karbonun fosfora temasını önleyecektir) daha sonra da tam iletken bir Gümüş baskısı yapılır, ve 400 Hz ile 4000 Hz arasında AC voltaj verilerek EL in çalışması sağlanır.
  [​IMG]

  Nasıl Çalışır?
  Şeffaf plastik malzemenin iletken yüzeyine basılan fosfor ve en son kademe baskısı olan, Gümüş baskısının üzerinden bir güç kaynağı (INVERTER) ile verilen "yüksek frekanslı" elektrik enerjisi ile baskıların arasında bulunan bariyere çarparak sıkışır, kaçacak yer bulamayan FOSFOR bu sayede IŞIMA yapar.
  Bu bilgilerin dünyada 2005 yılına kadar gizli olduğunu biliyor muydunuz? 2005 yılından sonra DUPONT firması tarafından bir üretim prosesi çizilmiş ve yayınlanmıştır. Gelinen bu aşamada dünya üzerinde 500 den fazla üretici vardır.
  Gün Grafik, 2007 yılında bu üretimin tüm araştırmalarını bitirmiş ve testlerini tamamlamıştır. Bir yıldır da EL üretimi yapmaktadır.

  Çeşitleri
  Animasyonlu ve Backlight olarak çeşitlendirebiliriz.
  Animasyonu biz sizin için önce Flash animasyon olarak digital ortamda hazırlıyoruz siz istediğiniz değişiklikleri bize bildirip yeniden bir animasyon çalışması yapıyoruz daha sonrada üretim.
  Tabii en büyük avantajınız ise bu işin Türkiye’de Gün Grafik tesislerinde yapılıyor olması, zamanlama kısa, nakliye beklemek yok, istendiğinde örnek, bu işle ilgili her türlü üretim ve teslimat avantajı sizin lehinize...

  Nerelerde Kullanılıyor?
  Note Bookların, LCD Monitörlerin, LCD TV ‘lerin, Cep Telefonlarının arkasındaki ışığın EL Back Light olduğunu biliyor muydunuz? Ya Arabaların hız göstergelerinin arkasındaki ışığın EL Back Light olduğunu biliyormuydunuz?
  El Lamp ürünlerini; Reklam Panolarında, Ürün ve Teşhir Stanlarında, Yönlendirme ve Trafik levhalarında, Elektronik Göstergelerde, Oto Radyo Cd çalarlarda, Müzik Aletlerinde, Diskolar Barlar gibi loş ortamlarda, Şapkalar, T-shirtler gibi tekstil ürünlerinin üzerinde rahatlılkla kullanabilirsiniz. Hayalgücünüze sınır yok...

  Teknik Bilgiler
  Enerji Kullanımı
  Oldukça düşük bir enerjiyle çalışır. Elektrik enerjisinin yanı sıra kuru akü’yle veya Güneş panelleriyle rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.
  DC 1.5 Volttan (PİL) AC 220 volta kadar her türlü elektrik akımı ile çalıştırmak mümkündür.
  cm2 ye sadece 0,002 Watt ve 0,14 Miliamper.
  Şöyle özetlersek; 1 m2 ışık kaynağı sadece 20 watt , 400 Hz, 110 V AC. Genellikle 1 m2 lik bir medya kaynağını 400 watt lık floresantlarla aydınlatabiliriz ve o da Homojenize bir ışık olmaz.

  Verdiği Işık Gücü
  110 V 400 Hz de ortalama 80 & 90 CD. Ancak 1.000 Hz de 250 & 350 CD.

  Lambanın Ömrü
  110 V 400 Hz de lambanın yarı ömrü yaklaşık 8.000 saattir. Lamba Yarı ömrünün anlamı Pik yaptığı zamandır. Bu zamandan sonra lambanın ışık kaynağı yavaşlayarak geriye doğru düşecektir. Tam Ömür 12.000 ile 15.000 Saattir.
  Bizim Teknolojimiz 1.000 Hz lik güç kaynakları ile üretilmektedir, Bu durum dolayısı ile Lambanın ömrünü kısaltacaktır. Ancak biz bunada kendimizin geliştirdiği bir yöntem ile çözüm bulduk. Gene 110 V 1.000 Hz de yarı ömrümüz 8.000 saat tam ömür ise 12.000 ile 15.000 saat arasındadır. Niye 1.000 Hz lik bir gücü seçtik, çünkü yarattığımız ışık gücü diğer EL' ler gibi 50 & 80 CD değil 250 & 350 CD dolaylarındadır.

  Resimlerin üzerine tıklayarak videoları izleyebilirsiniz.

  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  Mustafa AKAN, d.berkay ve Nicotine34 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-3-26_12-33-9.png
Her şey demek olmasa da, düzenli aralıklarla FTP tespiti yapıp, çalışma programını buna uyarlamak sistematik çalışmanın anahtarıdır, diyebilirim. Kaç çeşit FTP tespiti yapılabilir? 2004 yılında...
3.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
upload_2016-10-26_10-22-10.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...