Elcik nasıl takılır

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında felis911 tarafından paylaşıldı.

 1. felis911

  felis911 Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.368
  Beğeniler:
  918
  Şehir:
  ce
  Seviye:
  elcik veya elcek tam olarak ismini bilmiyorum ama ikisi de kullanılıyor. Merak ettiğim değiştirirken çıkarmanın ve hatta takmanın pratik bir yolu var mı?
  görüşleriniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim
   
  ceyhunozcelik bunu beğendi.
 2. betmo

  betmo Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  25 Ocak 2005
  Mesajlar:
  477
  Beğeniler:
  78
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Sabunlu suyla ıslatabilirsin içini veya tükürükleyebilirsin(biraz iğreç ama güzel yöntem:D) Kolay gelsin
   
 3. Abdullah Hakkı

  Abdullah Hakkı Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.404
  Beğeniler:
  729
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  bak al eline şırıngayı kolonya doldurup takılı elcigin içine sık birz yumuşattıktan sonra kolaylıkla çıkar yeninin içinede azıcık birazcık kolonya dok ondan sonra tak ve iyice oturduguna emin ol kolay gelsiiiiiiiiin
   
  Semih_ÇELİK bunu beğendi.
 4. Sercan

  Sercan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Haziran 2006
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  230
  Şehir:
  Istanbul/Küçükçekmece
  Seviye:
  Boşuna kolonya ziyan etmeye lüzum yok. Aynı şey suyla da oluyor... Takarken ise WD40 sıkarsanız, taktıktan sonra ileri geri kaymasını önlemiş olursunuz. WD40 uçtuktan sonra çok sert tuttuğu söyleniyor.
   
 5. #5
  felis911

  felis911 Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.368
  Beğeniler:
  918
  Şehir:
  ce
  Seviye:
  fikileriniz için teşekkür ederim ben de bugüne kadar sıvı sabun kullanıyordum ama dönmeye sebep oluyor amacım onu engellemek yenifikirleri dinlemeye açığım herkesin tecrübelerine ihtiyacım var
   
 6. nuriaktürk

  nuriaktürk Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2.525
  Beğeniler:
  1.474
  Şehir:
  cappadocia ürgüp
  Seviye:
  1 sökmenin pratik yolu:fren kolunuda gevsettikden sonra fren kolu ile elcek i çok rahatlıkla sökebilirsiniz.
  takerkende bulasık detarjanı ile süngeri köpürtüp gidona sürerseniz çok rahatlıkla takabilirsiniz
   
 7. Gürsel A.

  Gürsel A. Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.402
  Beğeniler:
  2.267
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  WD 40 bir çeşit yağdır.. Kapalı ortamda uçmaz.. Alkolle karıştırmayalım sakın..
  Ben 20 senedir böyle bir şey duymadım.. Ayrıca aklıma da yatmadı.. Bence denemeyin. Elcik elinizde kalabilir..Bu işin doğrusu şırıngaya 1 çay kaşığı alkol ya da olmadı kolonya ya da rakı koyun.( Nefrett yazmış zaten) Basın elciğin içine olsun bitsin.. (Şırınga her eczanede 1-2 YTL ye satılır..)( Alkol bu tür malzemeyi kayganlaştırır. Uçunca da bir şey kalmaz..Şırınga yoksa elciğin açık tarafından yıldız tornavidayı (şiş vb.de olur) içeri ittirin, aralanan yere alkol(kolonya vb) damlatın . Sonra o tornavidayı bir tur çevirin. Elcik gevşeyecektir..Bu sökme yöntemidir. Takarken de 1-2 damla alkolu elciğin içine akıtın. Diğer ucu açıksa parmakla tıkaç yapın ve o 1-2 damlanın içine yayılmasını sağlamak için tıkalı haldeyken elciği sallayın. İttirin yerine .. Hepsi bu. İlk başta alkol uçana kadar gevşek kalaır. Sonra sabitlenir.(Bir kaç dakikada)

  Diğer takma yöntemi saç spreyi kullanmaktır. Önce kaygandır . (takarken), sonra da kurur ve elciği gidona yapıştırır..Saç speyi yoksa Bally sürün. Çok kurumasını beklemeden takın..Sonra 1-2 tur döndürün, çıkarıp sokun, kurumaya yakın yerine ittirin..

  Suya maruz kalan bazı elcikler (Yağmurda falan) gevşiyorsa her iki uca "zip tie" (kablo kelepçesi, ince olanından) sıkın.. Su girmesini ve dönmesini engellerseniz.. Bazı elciklerde bu kelepçeler için oyuk vardır..

  LÜTFEN BAŞKA BİR TAKMA YÖNTEMİ ÖNERMEYELİM ARKADAŞLAR...(ÇÜNKÜ TEHLİKELİ!!)

  Suyla falan her zaman olmaz..(Sıkı bir elcikse)
  Sabunlu su vb. kesinlikle olmaz,TEHLİKELİ!!!!.. (özellikle uçlarda boynuzlar yoksa )Çünkü su uçar ama sabun kalıntısı kalır.. Yağmurda elciğin içine su girdiğinde kuru sabunla su birleşince ne olur dersiniz??:) Ama ille de "bu güvensiz yöntemleri kullanacağım" diyen varsa, kesinlikle boynuz takmasını önermekten başka bir yazacağım yok..
   
 8. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.882
  Seviye:
  Bu yöntemi ben de kullanıyorum son derece etkili ;). Teşekkürler
  Takarken de saç spreyi kullanabilirsiniz. Kuruyan saç spreyi elciğin gidona muazzam bir şekilde yapışmasını sağlıyor. Aynı zamanda geri ıslattığınızda tekrar kayganlaşarak çıkmasını kolaylaştırıyor ;).
   
 9. #9
  felis911

  felis911 Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.368
  Beğeniler:
  918
  Şehir:
  ce
  Seviye:
  çok teşekkür ederim nedenleri ve sonuçalrı ile gayet tatminkar bir açıklama
   
 10. Sercan

  Sercan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Haziran 2006
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  230
  Şehir:
  Istanbul/Küçükçekmece
  Seviye:
  WD40 ile ben deneme yapmadım. Dikkatli okunduysa iyi tuttuğu ''söyleniyor'' dedim. Link vermek yasak olmasa, nerede söylendiğini de gösterirdim. Söyleyen kişi oldukça memnun olduğunu söylüyor, şahsen ben denemedim, zaten elciklerimi takarken hiçbirşey yapmamama rağmen çok sıkı tutunuyorlar.
   
 11. Gürsel A.

  Gürsel A. Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.402
  Beğeniler:
  2.267
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bazı elciklerin arkası kapalı oluyor. (ya da çok minik bir delik oluyor. Bu tiplerde bazen hiç bir şey sürmeden hava yastığı sayesinde elcik kolayca girebilir. (Elciği gidona yerleştirip arkasından avucun içiyle vurdunuz mu yerine yerleşebilir. Tabi diğer taraf tıkalıysa bu rahat olur. Ama her zaman (elciğin yapısına göre değişebilir) Yerinde sağlam durur. (Çünkü kayganlık yapan bir madde yoktur)

  Şu WD 40 olayını yazan yeri özelime yollarsan sevinirim Sercan..
   
 12. Orkun Oskay

  Orkun Oskay Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  163
  Beğeniler:
  167
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Madem herkes bir teknik sölemiş, bende söliyim.

  Çıkartırken şırınga ile elciğin iç tarafını mümkün olduğunca ıslatın. Sünger ve benzeri elcikler suyu emdiği zaman biraz daha kayganlaşacaktır. Biraz ucunu çıkarttıktan sonra hava pompası ile ucunu kapatıp kendnize doğru çektiğinizde araya giren hava balonu gibi boşluk yapıp çekmenizi kolaylaştırır.Ucu açık olmayan elciklerde ise, ucuna çok ufak şu topları şişirmek için kullanılan iğne şeklinde siboopları kullanırsanız aynı etkiyi yaratabilirsiniz.

  Takarkende benzer bir durumu uygulayabiliriz. Kapalı olanlarda top sibobu ile takmak çok çok kolay. Ne bir yağlama ne de ıslatmaya gerek var. Ama sokarken kayganlığı arttırmak için yinede su veya benzer bir malzeme kullanabiliriz. Ucu açık olanlarda ise ucunu azıcık büzüp havayı bastıkmı sokmak çok kolay.

  Bir yöntem daha var ki bu biraz ateşle oynamayı gerektiriyor ve biraz da tehlikleli. Bu yöntemi yazmayacam ama ilk teknik her zaman kolay ve işe yarıyor.
   
 13. Gürsel A.

  Gürsel A. Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.402
  Beğeniler:
  2.267
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Selam Sercan..
  Yazıları okudum. Onu yapan (WD-40 kullanan) kişi sonlarda diyor ki: "Elle zorlayınca dönüyor". İyi tutmuş bir elcik ne kadar zorlarsan zorla dönmemesi lazım.. Allah sonunu hayır etsin..Baştan oldu diyor ama sonra dönüyor diyor.. Bende bisiklet mekaniği hakkında bir yığın "Kutsal Kitap" var. Onların hiç birinde böyle bir şey yazmıyor.. Ayrıca bu durum elcikten elciğe değişir. Bazı elcikte işe yarıyor olabilir. Ama yaramayan elcik olursa işte o zaman felaket:)

  Bunun en iyi yolu kadınların saç spreyi. Bir "fıs" yapın, takın yerine, kuruyunca sapasağlam tutar.. Japon benzeri yapıştırıcı olmaz.. Bally bir ihtimal idare eder..

  Arkadaşlar işleri büyütmeye gerek yok:Herkesin evinde hava kompresörü yok.. El pompasıyla da uğraşılmaz. Anlamsız olur..
  Sökerken: İnce yıldız tornavidayı ittirin elciğin arasına, aralanan yere 3-5 damla su ya da kolonya damlatın, tornavidayı gidon etrafında 1 tur döndürün, çekin çıksın elcik..Ya da şırıngaya 1 çay kaşığı alkol (vb) koyun, iğne yapar gibi 1-2 damla alkol girsin içeri tamamdır..Elcik direnmeden çıkar..Bunu yapmak yazmaktan daha kısa sürüyor inanın..

  Takarken de ya alkol ya da saç spreyi kullanın. Amerika'da, Avrupa'da en çok saç spreyi kullanırlar..Ucuz bir saç spreyi herhalde yüzlerce elcik takar..
   
 14. Kamil

  Kamil Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2006
  Mesajlar:
  289
  Beğeniler:
  65
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Hava ile yani şişirme yöntemiyle takılan elciklerde içinde hava kaldığı için oynama yapabilir.Bunu önlemek içinde elle kapatılan taraf önce açılırsa içerde kalan hava boşalacaktır.Bu yöntemle takılan elcikler hiç bi şekilde oynama yapmaz.
   
 15. H.ibrahim Erdemir

  H.ibrahim Erdemir Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2011
  Mesajlar:
  282
  Beğeniler:
  119
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  hort :)

  Yeni elcik aldım, bisikletimden elcikleri çıkartayım dedim ve acayip bir enerji harcamadım ama ancak birtanesini çıkartabildim. Arkadaşlar ne sprey nede sabun gibi şeyler denedim, en doğru şekilde elcikleri nasıl çıkartabilirim ? ve sağlam bir şekilde yeni elcikleri takmak istiyorum, bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.
   
 16. ilkcan çağdaş

  ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Şubat 2010
  Mesajlar:
  634
  Beğeniler:
  265
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Elcikleri çıkarmanın en sağlam ve güvenilir yolu;İnce bir tornavidayı normal motor yağ içerisine batırın ve sonra elciğin açık olan ucundan elciğe zarar vermeden içeriye doğru sokun.Bu işlemi 10-15 sefer yaptığınızda elcikle gidon arası yağlanır ve sizde en son elciği döndürerek çıkarın.
   
 17. Mustafa Acar

  Mustafa Acar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  2 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  829
  Beğeniler:
  549
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  şırınga ve kolonya..bu ikili sayesinde hem zara görmeden hemde rahat şekilde çıkartılıyor...elceğede sizede gidonada zarar vermeden uçup gidiyor... kolonyaya yazık diyenler vada sudan sonraki en ucuz sıvı kolonya..:D
   

İlginizi Çekebilir

pedaling-technique-2.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
upload_2017-1-3_15-31-54.png
Spor sırasında nabız bandı kullanıyorsak bazen nabzımızın en üst noktaya çıktığını görürüz. Bu üst noktayı oksijen kullanarak maksimum yakıt ürettiğimiz üst sınır olarak görebiliriz. Buna teknik...
bicycling-team-2-600x4501.jpg
1-Vücudunuzdaki büyük kas gruplarını çalıştırır. [ATTACH] Vücudunuzdaki en büyük kas grupları bacak bölgesinde bulunur. Böylece bacak kaslarının çalışması ve güçlenmesi yağ yakım hızınızı...