El yapımı Recumbent Üçtekerli(Trike)

Konu, 'Kadrolar' kısmında Rüzgar Yolgezer tarafından paylaşıldı.

 1. Rüzgar Yolgezer

  Rüzgar Yolgezer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Nisan 2011
  Mesajlar:
  265
  Beğeniler:
  52
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Cesur
  Seviye:
  Merhaba,

  Yapacağım Avrupa turu için kendime bisiklet yapma planım var. https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=122597 adresinde konuyu bulabilirsiniz.
  Recumbent bisikletler hep ilgimi çekiyordu. Bunların üç tekerli olanlarını da görünce, bir gün bu üçtekerlilerden biriyle uzun bir tur yapmak isteğim oluştu. Fiyatları oldukça yüksek, ki zaten Türkiye'de de yok bunların seri üretimini yapan. Öyle olunca dolarlar, eurolar havalarda uçmalı bunları almak için. 2000 dolar civarı başlıyor bu bisikletler yurtdışında. Her ne kadar Türkiye'de 750 TL'ye mal edilmiş olsa da. https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=79402

  [​IMG]

  Recumbent üçtekerliler konfor, denge ve hız için yapılmışlar adeta. Öndeki 2 tekerin dengeye faydası su götürmez. Arkaya yatık olması herhangi bir yerinizin uyuşmayacağı anlamına geliyor. Ne sırt ağrısı, ne de el uyuşması. Hız konusunda ise gayet tatminkarlar. Her ne kadar çok iyi tırmanıcılar olmasalar da, düz yolda yol bisikletlerini arkada bırakmak çok kolay. Bu da rüzgar direncinin azalmasıyla ilgili.

  Evet, bisiklet yapmak kolay iş değil. Ben de böyle düşünerek hiç bulaşmadım önceden. Fakat araştırdıkça birkaç farklı plana ulaştım. Bunlardan iki tanesi:

  http://jetrike.com/plans/2426-Tadpole-Plans.pdf?license=I+Accept
  http://www.amidesign.ch/en_hpv-trike.htm

  Bu planlardan yapılmış yüzlerce bisiklet var, dahası insanlar ihtiyaçlarına göre çeşitli eklentiler de yapıyorlar. Bagaj kısmı eklemek gibi. AtomicZombie ve BentRiderOnline forumlarında ciddi bir bilgi birikimi var. Bu işe bodoslama girmemek için, fizik teorileri de paylaşılmış çeşitli yerlerde. Buradan ulaşabilirsiniz:

  http://www.ihpva.org/Projects/PracticalInnovations/index.html

  Burada SpinnerGuy diye bir amca, çok güzel iş çıkarmış ortaya. Büyük bölümünü de fotoğraflamış:

  https://plus.google.com/photos/105494140459386547812/albums/5692296982733452017?banner=pwa

  Katılmak isterseniz grup oluşturdum: https://www.facebook.com/groups/207584219411115/

  selamlar,
  Alper
   
  alpin poyraz bunu beğendi.
 2. Fatih Akgül

  Fatih Akgül Yeni Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  11 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  34
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Emek büyük, plan da öyle. Yabancı forumlarda/bisikletçilerde görüp özenen birisi olarak, olur da elimden bir şey gelirse seve seve yardımcı olmaya çalışırım.
   
  alpin poyraz bunu beğendi.
 3. Tuncay Üner

  Tuncay Üner Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  1.031
  Beğeniler:
  662
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Güzel bir proje olur. Burada işçilik çok önemli, parçaların kesilmesi ölçümü vesaire. Özellikle plazmada kesilecek parçalar var. Bu sebeple maliyet artıyor.

  Ancak avrupa turu gibi uzun masafeler için yaptığınız bisikletin kendisini kanıtlamış olması gerekli.
   
  alpin poyraz bunu beğendi.
 4. #4
  Rüzgar Yolgezer

  Rüzgar Yolgezer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Nisan 2011
  Mesajlar:
  265
  Beğeniler:
  52
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Cesur
  Seviye:
  Merhabalar,

  Bu planları uygulayan insanlar arasında plazma kesimden bahseden olmadı hiç. Ama tabii(şimdi baktım plazmaya) daha iyi olur böyle bir çalışma yapmak.

  Bazı planlar satılıyor, bazıları da paylaşılmış. Temel adımlar: 1- Parçaları kes, hazırla. 2- Kaynak yap, birleştir. 1. adımda işin içine kesim aletleri ve torna işi girecek.(Hiç birinde deneyimim yok.) Bottom bracket(orta göbek) ve Head tube(gidon borusu) için donör bulunabilir belki eski bisikletlerden. Ya da çelik borulara kılavuz(thread) açılarak kullanılabilir. Aynı zamanda düz(threadless) boru da kullanılabilir, bu kullanacağımız furç takımı ve bottom bracket'a bağlı. Pressfit diye geçen düz bottom bracketlar var.

  2. adım kaynak işi. Farklı malzemeler için, farklı kaynak çeşitleri gerekebiliyor. En mantıklısı çelikle çalışmak gibi duruyor şu an. Kaynak yapacak usta bulmak daha kolay çelik için. Krom-molib(Chromoly) bulabilirsek ne ala. Olmazsa paslanmaz ya da karbon çeliği kullanacağız. Aynı zamanda çelik alüminyuma göre daha sünek bir metal olduğu için, parçalanmadan önce kendini gösteriyor.

  Amaç, olabildiğince çabuk yapıp hemen denemeye almak. Yüzlerce km deneme sürüşü yapmadan zaten çıkmayı düşünmüyorum yola.

  Bir foto. Catrike 700:

  Rahatça 30-35 km/saat ortalama tutturabilecek bir bisiklet.

  [​IMG]

  Bu da tur yaparken:

  [​IMG]
   
  alpin poyraz bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-7-17_11-24-32.png
Bisiklet sürüş kaydını Strava'ya, TrainingPeaks'e veya başka bir aktivite takip sitesine yüklediğimizde, özet bilgi ekranında kJ cinsinden bir değer görürüz. Kilojul biriminden gösterilen bu...
upload_2016-10-25_19-42-19.png
Daha önce açtığım konularda periyodizasyon ve antrenman planlamadan bahsetmiştim. Aynı şeyleri tekrar etmemek için açtığım konuların bağlantılarını verip, konuda anlattıklarımdan kısaca özet...
mjj.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...