El yapımı kaset ruble aparatı

Yararlı oldu mu ?

• Toplam katılım
    15

aykutburak

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Kron
Merhaba arkadaşlar,bu forumdaki ilk konum ve umarım yararlı olur.
Öncelikle Bisikletimi alalı 2 ay oluyor (Kron Tourer). Bisikletle beraber bende bisiklet tamir merakı oluştu.Evde bulunan kardeşimin bisikletini ve eski bisikletimi yoğun araştırmalar sonucu öğrendiğim yöntemlerle tamir etmeye başladım. Neyse fazla uzatmıyayım. Eski bisikletimin Arka rublesini değiştirmem gerekti ve bunun için ise ruble tutma aparatı gerekti. fiyatlarına baktığımda gereksiz yere yüksek fiyatlar gördüm ve neden kendim yapmayayım dedim? Ve cok basit bir şekilde kaset ruble aparatını kendim yaptım. Yapım aşamasına geçersek ;
Kullandığım ekipmanlar:
Matkap
Plaket,Tahta veya ince ve düz olan metal bir parça da olabilir.
Zincir ve zincir sökme aparatı.

Yapılışı:
Aletin orjinaline bakarak göz kararı zincir lokmalarını saydım ve eski bisikletimden lokma sayısı kadar zincir söktüm. Tahtanın üzerine aletin orjinaline bakarak zincir piminin geçebileceği genişlikde delikler açtım. Ve zincir sökme takma aletiyle sabitledim. işte bu kadar.. Umarım yararlı olur. İleriki zamanlarda kendi yaptığım farklı aletlerle tekrar yardımcı olmaya çalışacagım..
http://s1307.hizliresim.com/1c/j/qc4u3.jpg
(link)
http://t1307.hizliresim.com/1c/j/qc4s3.jpg
(link)
http://t1307.hizliresim.com/1c/j/qc4td.jpg
(link)

Scudo

Caner Kartalgöz

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Sedona
Merhaba elinize sağlık fakat aşağıdaki parça olmadan bir işinize yaramayacaktır bu alet üstelik sadece aşağıdaki anahtarı ruble a montaj edip mengene yardımıyla sizdeki anahtar olmadan ruble sökebilirsiniz...

Elbette fahiş fiyatlara satılan bu anahtarı almamak için çok güzel bir çözüm sizinkisi

iyi çalışmalar

http://k1310.hizliresim.com/1g/c/tgmt3.jpg

• Beğen
Tepkiler: skaymaz

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
tebrik ederim fikir şahane, yalnız parçanın biraz geliştirilmesi gerekiyor. ahşap yerine metal aksam düşünebilirsiniz, çünkü 40 nm tork ile sıkılmış rubleyi sökmek için hem kuvvet kolu kısa hem daha dayanıklı olmalı sanki

bol selamlar

aykutburak

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Kron
Öncelikle teşekkürler.Resimdeki aparattan da elimde bulunuyor.Malesef diğer yöntemle sökemedim ben rubleyi,biraz daha usta olmak gerekiyor sanırım..

@Caner Kartalgöz

Öncelikle teşekkürler.Resimdeki aparattan da elimde bulunuyor.Malesef diğer yöntemle sökemedim ben rubleyi,biraz daha usta olmak gerekiyor sanırım..

@ihsangencer

Merhaba yorumunuz için teşekkürler.Evet metal aksan ile çok daha sağlam yapılabilir.Ben evde bulamadığım için bu sert ahşap ile yaptım,şimdilik işimi gördü ama ilerde nasıl olur bilemem :)

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Caner Kartalgöz Bunun fiyatı 8-10 TL civarında. Daha pahalıları da var ama ben ucuz olanını kullanıyorum ve memnunum. Küçük ve kullanışlı bir alet. Bu anahtarla freewheel ve cassette mekanizmalarını sökebiliyorsunuz. Her bisikletçide olmalı.

@aykutburak Ben de bu şekilde söküyorum. Çok kolay, tavsiye ederim.

(link)

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@TC_MericAaa ne güzelmiş ya. Çok kolay çok sevdim bunu.

• Beğen
Tepkiler: TC_Meric

TC_Meric

Üye
Tepki
9
İsim
Meric Mehdi TENSI
Bisiklet
Ghost
@Şeffaf
Patenti bana ait, yani param olsa alacagim. Saka bir yana ben de ayda yilda bir defa kullanacagim bir alete neden 125 TL ( gunun dolar kuru ile ) vereyim derken kosede duran zincir ve eski bir boru carpti gozume. Araya bir de civi attik mi is tamam dedim. Aslinda basit bir atolyede civi yerine yayli geri gelebilen bir kol da eklenebilir. Bollastirip takarsin rubleye, sikistirir kullanirsin. Sonra isin bitince gecsetirsin zinciri, is tamam. Kapilarin arkasindaki yayli surgu gibi mesela. :D Al bak bu da atelye olsa yapmak istedigim. Belki bos vaktim olursa yaparim.

Tepki
340
İsim
Gürkan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ruble anahtarı.jpeg
Buda benim anahtarım, zincirin en ucunda mıknatıs var (sabit), istediğiniz rubleden çok rahatça kavrama ve kolaylık sağlıyor.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.136
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu da benim ki, evdeki 10lu zinciri harcamamak adına mahalle bisikletçisine sordum. "Paslı var olur mu?" Dedi, kaptım geldim ve yaptım 2 kere kullanma gereği duydum işini yapıyor.
Bendeki biraz Mad Max evrenine ait paslı falan, kol kısmı kırık bir eski maşaya ait.
IMG_20221013_211449.jpg

Son düzenleme:
Tepki
340
İsim
Gürkan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu da benim ki, evdeki 10lu zinciri harcamamak adına mahalle bisikletçisine sordum. "Paslı var olur mu?" Dedi, kaptım geldim ve yaptım 2 kere kullanma gereği duydum işini yapıyor.
B ndeki biraz mad max evrenine ait paslı falan, kol kısmı kırık bir eski maşaya ait.
Buda güzelmiş, ama maşa tornavida vs gi birşeyi akort telinden Rubleyi kontra yapacak şekilde yandan sokunca bu aletlerin hiçbirine gerek kalmıyor aslında :) Bizimkisi uğraş işte :)

• Beğen
Tepkiler: madao ve MakRo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Buda güzelmiş, ama maşa tornavida vs gi birşeyi akort telinden Rubleyi kontra yapacak şekilde yandan sokunca bu aletlerin hiçbirine gerek kalmıyor aslında :) Bizimkisi uğraş işte :)
Masa Tornavida n oluyor bilmiyorum ama akort telinden rubleyi kontra yaparak sökme bilgisi kadar sacma bilgi daha ne duydum nede gördüm. Gercekten kusura bakmayin ama verdiginiz yanlis bilgi ile insanlari daha cok masarafa soka bilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: can onur
Tepki
340
İsim
Gürkan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Masa Tornavida n oluyor bilmiyorum ama akort telinden rubleyi kontra yaparak sökme bilgisi kadar sacma bilgi daha ne duydum nede gördüm. Gercekten kusura bakmayin ama verdiginiz yanlis bilgi ile insanlari daha cok masarafa soka bilirsiniz.
Verdiğim bilgi teknik bir bilgidir. Kesin sonuç verir. Sadece bisiklette değil bir çok farklı alanda buna benzer farklı pratik yollar vardır. Siz aklınıza yatmadıysa yapmazsınız. Başka bir arkadaşın aklına yatar, acil bir durumda aklına gelir yapar.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Chain whip denen bu alet çok kullanışlıdır ancak aletin olmadığı durumlarda eski bir zincir de işinizi görür. Bu da benim yöntemlerimden biri. Kasete zarar vermez.

Tepki
340
İsim
Gürkan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Chain whip denen bu alet çok kullanışlıdır ancak aletin olmadığı durumlarda eski bir zincir de işinizi görür. Bu da benim yöntemlerimden biri. Kasete zarar vermez.

Buda çok güzel bir yöntem.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Verdiğim bilgi teknik bir bilgidir. Kesin sonuç verir. Sadece bisiklette değil bir çok farklı alanda buna benzer farklı pratik yollar vardır. Siz aklınıza yatmadıysa yapmazsınız. Başka bir arkadaşın aklına yatar, acil bir durumda aklına gelir yapar.
Verdiginiz bilgi teknik bilgi olarak nerede yaziyor, buna ait teknik bilgi olarak bir link yada video varmi? Sacmalamayin Allah askina, jant teline güc ugulayarak rublenin acildigi nerede görülmüs.
@can onur un videosunu beginmissiniz ama o malesef jant teline vs zarar verecek bir bilgi degil, aksine dogru bir bilgi. Sizde öyle bir video cekseniz de tellere nasil zarar vermeden dediginiz o islemi yapiyorsunz görsek. Sonra Ruble ile alakali acil bir durum nasil olur onuda merak etmedim degil dogrusu. Herhalde turlarken ruble kopacak yada kirilacak degil ve öyle olmus olsada zaten yolda yapacak bir sey yok, kimse yaninda yedek ruble tasimazdir herhalde.
Ha bir de o dediginiz islemi ben zaten uygulamam, uygulamama da gerek yok zaten.

• Beğen
Tepkiler: can onur
Tepki
340
İsim
Gürkan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Verdiginiz bilgi teknik bilgi olarak nerede yaziyor, buna ait teknik bilgi olarak bir link yada video varmi? Sacmalamayin Allah askina, jant teline güc ugulayarak rublenin acildigi nerede görülmüs.
@can onur un videosunu beginmissiniz ama o malesef jant teline vs zarar verecek bir bilgi degil, aksine dogru bir bilgi. Sizde öyle bir video cekseniz de tellere nasil zarar vermeden dediginiz o islemi yapiyorsunz görsek. Sonra Ruble ile alakali acil bir durum nasil olur onuda merak etmedim degil dogrusu. Herhalde turlarken ruble kopacak yada kirilacak degil ve öyle olmus olsada zaten yolda yapacak bir sey yok, kimse yaninda yedek ruble tasimazdir herhalde.
Ha bir de o dediginiz islemi ben zaten uygulamam, uygulamama da gerek yok zaten.
Ben o rubleyi yere çapraz ahşap parçası ile kontra yaptırarak bile çözerim. Siz çözmeyin (artık burada yazıyor)

Son düzenleme:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Anladığım kadarıyla boştaki bir jant telini eğip bükerek en büyük dişlinin dişlerine sararak çevirmeyi söylüyorsun.

Ben kaseti sökerken zincir/kamçı, ruble anahtarı kullanmıyorum. İlk başta kaset kapağının kenarına spiralle bir kertik oluşturuyorumki gerektiğinde ruble anahtarı olmadan kaseti açabileyim. Kaseti çıkaracağım zaman zinciri önde büyüğe, arkada da olabilecek en büyük dişliye alıyorum, bisikletin sol tarafına geçip sol ayağımla pedala krankların dönmesini engelleyecek şekilde basıyorum, elimdeki düz tornavidayı kapaktaki kertiğe dayayıp çekiçle vurunca rahatça açılıyor. Ne kadar az ekipman, o kadar iyi benim için.

• Beğen
Tepkiler: Özcan