El konulan ''Pisiklet'' ehliyeti emin ellerde!

Tepki
29
Kastamonu'da 1955 yılında bir bisiklet kullanıcısına verilen ve daha sonra sürücünün hızlı kullanması nedeniyle belediye tarafından el konulan bisiklet ehliyeti ortaya çıktı.

Üzerinde ''Pisiklet Ehliyeti'' yazan belgeyi atık kağıtların arasında fark ederek saklayan polis memuru, uzun araştırmalar neticesinde ehliyeti sahibinin yakınlarına gönderdi.

AA muhabirinin ulaştığı bilgilere göre, 1930 yılında yürürlüğe giren 1580 sayılı Belediyeler Kanununa göre bisiklet kullanıcılarına ehliyet vermek ve bisikletlere plaka tahsis etme yetkisini elinde bulunduran belediyeler, gerekli görülen hallerde bu ehliyetlere el koyma yetkisine de sahipti. Bu yetkiyle 1955 yılında İsmail Ustaoğlu'na ''Pisiklet'' ehliyeti veren Kastamonu Belediyesi, bir süre sonra Ustaoğlu'nun ehliyetine bisikleti hızlı kullanması gerekçesiyle el koydu.

Ustaoğlu'nun geri almaması üzerine önce belediyenin, kent trafiğinin polise devriyle de emniyet müdürlüğünün arşivine alınan belge, yıllar sonra bir polis memurunun dikkatiyle atık kağıtların arasında bulundu.
Belgeyi hayattaysa sahibine değilse yakınlarına ulaştırmak için 3 yıl uğraşan polis memuru Ahmet Aluçlu, AA muhabirine olayla ilgili şunları söyledi:

''Belge hem 1955 tarihli olması hem de üzerinde 'Pisiklet' ehliyeti yazması dolayısıyla dikkatimi çekti. Çöpe girmesine gönlüm razı olmadığı için belgeyi sahibine ulaştırmak istedim. Belgenin sahibi İsmail Ustaoğlu'nun hayatta olmadığını öğrenince, uzun araştırmaların ardından Ustaoğlu'nun Ankara'da yaşayan akrabalarına ulaştım.''

Ehliyeti, sahibinin yakınlarına göndermeyi kendisine vazife olarak gördüğünü ifade eden Aluçlu, emanet olarak gördüğü belgeyi Ustaoğlu'nun yeğeni Mustafa Usta'ya posta yoluyla gönderdiğini dile getirdi.

Aluçlu, fark etmeseydi belgenin çöpe gideceğini ancak duyarlılığı sayesinde birilerini mutlu ettiğini belirterek, ''Benim ailemden hayatta olmayan birine ait eski bir belgenin bana gönderilemesi nasıl beni mutlu edecekse, bu belge de eminim ehliyet sahibinin ailesini mutlu etmiştir'' dedi.

Ehliyet sahibinin yeğeni doktor Mustafa Usta da evrakı ilk gördüğünde hüzün ve şaşkınlık duyguları yaşadığını ifade ederek, bu duyguların yerini daha sonra mutluluğun aldığını söyledi.

Polis memuru Aluçlu'nun dikkati ve özverisi sayesinde o dönemde Kastamonu Müftülüğünde memur olarak görev yapan amcasına ait bir belgeye ulaştıklarını dile getiren Usta, bu vesileyle Aluçlu ile aralarında sıkı bir dostluğun başladığını sözlerine ekledi.

Scudo
Tepki
29
Kadrosu çift borulu, 25 kg lık, dede bisikletiyle sağlam hız yapmış adamcağız demekki, Birde bunu Belediye,nin yakınlarında devamlı yapmış anlaşılan:D