Eklemde ses problemi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında çirkin tarafından paylaşıldı.

 1. çirkin

  çirkin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  2 Haziran 2009
  Mesajlar:
  867
  Beğeniler:
  1.554
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Uzun zamandır sağ dizimin ekleminde dizimi yukarı aşağı oynatınca kıtırtı şeklinde (efektine kurban olayım:D ) bir ses geliyor. Bir müddet triflex kullandım ama fayda etmedi. Elbette doktor bu işin adresi ama yaşamış bilen biri varsa ön bir paylaşım olarak çok memnun olurum.
   
 2. emreden

  emreden Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  7 Aralık 2006
  Mesajlar:
  508
  Beğeniler:
  311
  Şehir:
  Sabancı Üni - İstanbul
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  yıllardır iki ayak bileğimden de o kıtırtılardan geliyor. hatta boş ve uzun bi koridorda yalnız yürürken tık tık tık sesleri duyuyorum her adım attığımda :D

  alıştım onlarla yaşamaya :rolleyes:
   
  nükleer kedi bunu beğendi.
 3. MuratHan

  MuratHan Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.395
  Beğeniler:
  1.597
  Şehir:
  Alanya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Benimde sağ dizimden geliyor kıtırtı sesi. Ağrı yok. Ağrı yoksa sorun olmadığını kendi doktorumdan duymuştum. Yalnız yine de emin olmak için mr ve film çektirmem gerektiğini söylemişti. Bir kere bir şey olmaz cevabını aldım ya Türk'e bir şey olmaz tezinden yola çıkarak 3 yıldır ihmal edip duruyorum. İhmal etmemek lazım aslında yoksa sonunda bisiklet sevdasından vazgeçmeye kadar varabilir sonuçları.

   
 4. nükleer kedi

  nükleer kedi Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  716
  Beğeniler:
  484
  Şehir:
  Sincan
  Seviye:
  O bilekteki bende de var, yürürken çok hoş oluyor bazen:D
   
  emreden bunu beğendi.
 5. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Eğer ağrı yoksa sorun yoktur genel olarak. Tıkırtıların çıtırtıların nedeni (benim ve bir çok alternatif tıpçının teorisine göre) günümüz sağlıksız beslenmesinde gıdalardan alınan bir çok katkı, toksik, inorganik, asidik maddelerinin vücut tarafından atılamayan ve etkisiz hale getirilemeyen kısmının vücüdun bir çok yerinde birikmesi gibi eklemlerde de birikmesinden nedeni olmasıdır. Bu arada benim de bazen dizimde otorurken hareket ettirirken gırç gırç şeklinde ses geliyordu
   
 6. captain_2

  captain_2 Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  aydın
  Seviye:
  özel msjın var
   
 7. blackuo

  blackuo Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  66
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Aynı gırş gırş ses bende de oluyor, hatta elimi koyduğumda hafif bir titreşim hissediyorum dizimde, ama beslenmeden dolayı olduğunu hiç düşünmemiştim . :eek:
   
 8. Murat İLK

  Murat İLK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  327
  Beğeniler:
  407
  Şehir:
  İstanbul-Ankara
  Seviye:
  Benim de geçen yaz sağ dizimde kıkırdak erimesi ve kas zedelenmesi olmuştu.
  Bir ay kadar fizik tedavi gördüm, bir kaç ayda bisiklete çok az bindim.
  Aynı sesi bende duyuyordum yağsız çalışan makineden gelen sese benziyor.
  Öncelikle bisikletinin sele ayarını kontrol etmende fayda var ve pedala doğru şekilde
  bastığından emin olmalısın.
   
 9. paramedik34

  paramedik34 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  624
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Maltepe, Ümraniye, Şile
  Seviye:
  Zaman zaman eklemlerimizde sağlık sorunları olmaksızın çıtırdı seslerini duymamız biz normal yaşayan insanlar için gayet doğal. Sonuçta eklemlerimiz şekli çocukluluğumuzdan gelen aktif sporcu yapısına sahip değil. Yataktan kalkınca, uzun otobüs yolculukarın sonunda, sinemanın çıkışında bu tür çıtırtıları hissedebiliriz. Biraz ısınma hareketleri ile bunlar geçer, geçmelide.

  Eklem tıbbı denildiğinde ortopedik dalın başka bir uzmanlık sahasına giren çok geniş bir konu akla gelir. Öyle herkesin ben dahil şunlar şunlar varsa bu böyledir Hasancım diye uzaktan kimse tuttuturamaz rahatsızlığını.:D Ancak belli başlı ana konular üzerinde fikir verilebilir.

  Hasancım bahsettiğin triflex bildiğim kadarı ile ilaç olarak değilde eklem içi yapılarımızın ihtiyacı olan bir çeşit karma vitaminleri içeren ek besin tableti olarak reçetesizde satılan bir ürün. Vucüd geliştirmeye giden bir arkadaşımın elinde görmüştümde sormuştum ne iş diye:rolleyes:

  Sonuç olarak diz eklemi biz pedalşörler için can alıcı nokta. Bende bel fıtığı, sol omuz kapsül yırdığı ve sol avucumun içinde platin var. (ne düşüşlerden sonra:D ) Ama ne olursa olsun ve ne şartlar içinde olursa olsun diz eklemime bisiklet kullanırken bir sorun oluşsa o an turu kesiyorum. Yani dizde nerde tırıs orada tırak. Bu kadar önemli işte. Lütfen bir doktora git. Profesyonel yardım al. O çıtırdı oraya oturmasın. Daha çok yol var yahu pedallayacak.
   
  nükleer kedi bunu beğendi.
 10. Anıl Kuşaksız

  Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Haziran 2008
  Mesajlar:
  837
  Beğeniler:
  576
  Şehir:
  İstanbul-Küçükyalı
  Seviye:
  benim her iki omzumda da o ses var yukarı kaldırınca kaat kut sesler geliyo :D
   
 11. Kemal Faruk Doğan

  Kemal Faruk Doğan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2009
  Mesajlar:
  330
  Beğeniler:
  366
  Şehir:
  Karabük
  Seviye:
  yaşın kaç bilmiyorum ama benimde bir ses problemi var senin gibi hatta birazda ağrı oldu bazı dönemler doktorlar profenid kullandırdı ve bacagımı hoplamaktan zıplamaktan baskete binmekten uzak durmamı söylemişleri düzenli olarak kontorollere gidiyorum.kıkırdak oluşması olmuş olabilir bana denildiğine göre diz kapağını yada o bölgeyi besleyen damarlardan biri çalışmadığında olabiliyormuş yada kemik başlarında gelişime bağlı olarak bir büyüme olabilir. pek bir sorun olacağını sanmıyorum ama yinede bir doktora görünmelisin.
   
 12. Serhan Yıldırım

  Serhan Yıldırım Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  54
  Beğeniler:
  25
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  kendimi bildim bileli sağ ayak bileğim tak tuk öter. bahsedilen koridorda yürürken tak tuk sesleri bende de var. millet soruyor ne bu diye bilmem diyorum :D
   
 13. M.Burcu Cebesoy

  M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  614
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  -
  Seviye:
  benim iki dizimde ve sağ ayak bileğimde aynı sorun var , abartı derecede değil ama zaman zaman kıtır kıtır sesler geliyor .
   
 14. Abdullah Hakkı

  Abdullah Hakkı Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.404
  Beğeniler:
  727
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  eklemde ses problemi :D:D:D:D

  sanki gidon hareket edince gevşek vidaları tahmin edememek ve bunu forumda biraz isyankar bir dille paylaşmak gibi olmuş:D güldüm vallaa :D

  ama şaka bi yana bu tarz sesler (özellikle dizden gelen tıkırtılar) menüsküs veya lif zedelenmesi başlangıcı olabiliyormuş. dikkatli olmak lazım.

  senin tendomlar yağsız kalmış zedelenmiş birader değişmesi lazım. 10 kaada yaparım bugün bırak yarın alırsın :D:D:D:D:D:D(sadece espri amaçlı yazdım bunu)

  benimkide iş yav menüsküs zaten dizde olur :D
   
 15. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Emre kardeş bence sen çirkinden önce bir dr görün..Çok güldüm kardeş..tşk ler yorumun için İyi forumlar..
   
 16. tolgayalcin

  tolgayalcin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  847
  Beğeniler:
  1.531
  Şehir:
  İstanbul/Beşiktaş
  Seviye:
  Dizin çevresindeki kıkırdak doku spora ya yeni başlayınca ya da uzun süre ara verip yeniden başlayınca zedelenebiliyor, tabi düzenli spor bile yapan birinin ısınmadan kendine aniden ve aşırı yüklenmeside buna sebep olabilir.
  uzman ve ya doktor değilim. Profesyonel de demiyim de bisiklet sporunu düzenli ciddi olarak yapmaya başlayalı 6 ay oluyor. tabi öncesindede çok binerdim ama antrenman olarak değil. İlk 2 3 gün arka bölgem (anladınız siz) ve dizlerim çok ağrı yaptı. Baya bir korktum neden böyle oldu diye. Sonra ufak bir araştırma. Bulgularım ve sonuçlarım. PEdli taytla ilk sorunum halloldu. Dizleri zamana bıraktım. Kıkırdak dokunun çevresindeki kaslar geliştikçe ağrı azalır diye bir bilgi okudum, gerçektende yavaş yavaş bacaklarım güçlendi ağrı ve rahatsız edici gacırdamalar ve çıtırtılar geçti. Fakat ısınmadan pedala yüklenmemek ve hızlanmak için vitesi en ağıra getirip 4 5 pedal ıkınarak (hatta ayakta ) hızlanmaya çalışmak çok yanlış bir alışkanlık. "Yüksek kadans her derde deva imiş" yazısını okuyun hayatınız değişsin... http://bisikletforum.com/showthread.php?t=13391


  Yanlışım varsa düzeltin ltf.


  Saygılar.
   
  sonEr´´ bunu beğendi.