Ehliyet

trsurf2000

Üye
Kayıt
15 Aralık 2005
Mesaj
29
Tepki
4
Merhaba. Elektrikli bisikletler için ehliyet gerekiyormu? Yani sıradan bir bisiklet ama akü ile(benzinli değil) çalışan ufak bir motor takılmış. Birde trafiğe çıkmasında bir sakınca varmı?
 
Scudo

tayfur

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Mayıs 2005
Mesaj
1.621
Tepki
1.025
Şehir
İstanbul
aracın satılırkenki fatura üzerinde tanımına göre durumu değişiyor. plaka alınması gereken araçlar kendilerine karşılık gelen ehliyetin de kullanıcılarında olmasını gerektiriyorlar. plaka alınmayan araçlarda ise (mesela bazı ATVler) ehliyet sahibi olmaya gerek olmuyor.
 

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.133
konu taşınmıştır..

gerektiğini sanmıyorum.
tescile tabii değil..yani plaka kullanmıyor.plaka olmayınca da ehliyet gerekmiyor olabilir..

bu arada scooter motosiklet piyasası coşunca 75cc-125cc-100cc gibi çeşitli değerlerden bahsedilerek altında kalan motosikletler için ehliyet gerekmediği konusunda söylentiler vardı.hatta bunun yasal düzenlemesi hazırlanıyormuş da falan da filan da...konu hakkında bilgisi olan var mı?
 

trsurf2000

Üye
Kayıt
15 Aralık 2005
Mesaj
29
Tepki
4
Cevaplarınız için teşekkürler. Ama bu motosiklet, scooter yada motorlu bisiklet(moped) değil. Bildiğiniz sradan bisiklet. Üzerinde akü ve tekerleğe monte elektrik motoru var sadece. Fatura dışında bir belgesi yok. Internetten aldım zaten. Sevgiler.
 

trsurf2000

Üye
Kayıt
15 Aralık 2005
Mesaj
29
Tepki
4
Bir polise sorduk. Yasada motosiklet tanımı yapılırken benzinle, elektrikle vs. çalışmasından bahsedilmiyormuş. Üzerinde motoru olan iki tekerlekli araç deniyormuş. Elektrikli bisikletler içinde ehliyet gerekir diyor. Ama bu ürünler normal bisiklet gibi(plakasız ve hiçbir formaliteye gerek duyulmadan) mağazalarda satılıyor. Açıkçası pek anlamış değilim bunu. Birde 49cc altı (yada elektrikli) scooterları caddede kullanmak yasakmış. Sanırım bu sorunların asıl nedeni bisiklet de dahil butür araçlar için özel bir yolun olmaması.
 

akinm

Aktif Üye
Kayıt
17 Mart 2006
Mesaj
103
Tepki
20
Şehir
Bornova/İZMİR
üstad sen polise bakma adam sallıyo ehliyet gerekmez elektrikli bisiklete vergisi falan yok ki bunun aküyle çalışan bişey o zaman uzaktan kumandalı arabalara da ehliyet gerekirdi onlara gore hadi allaha emanet ol