Eğitimde yeni uygulamalar

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında H.Can DEMİREL tarafından paylaşıldı.

 1. H.Can DEMİREL

  H.Can DEMİREL Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.233
  Beğeniler:
  995
  Şehir:
  Muğla
  Seviye:
  Eğitimde yeni uygulamalar


  Yeni eğitim-öğretim yılında 15 milyon öğrenci ve 620 bin öğretmeni yeni düzenlemeler bekliyor. Bu yıl OKS son kez yapılacak, 100’lük not sistemi ilköğretimde de uygulanacak ve ilköğretimde her dersin yazılı sınavlarında en az üç soru sorulacak.

  AA
  Güncelleme: 22:02 TSİ 08 Ağustos 2007 Çarşamba

  ANKARA - Eğitim öğretim yılı 17 Eylül 2007 Pazartesi günü başlayacak ancak geçen sene olduğu gibi bu sene de ilköğretime yeni başlayacak öğrenciler için “okula uyum programı” çerçevesinde ders zili, 10 Eylül 2007 Pazartesi günü çalacak.

  İlköğretimde önceki dönem başlatılan “e-kayıt” uygulaması bu yıl da devam ederek, ikametgah ve bölge adresi temel alınarak 16 büyük ildeki liselerde de uygulanacak.

  Yeni dönemde en önemli değişikliklerden biri Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sisteminde yaşanacak. Bu dönem son kez yapılacak OKS’nin yerine getirilen Seviye Belirleme Sınavı’na ise bu yıl 6 ve 7. sınıf öğrencileri girecek. Testlerde yabancı dil soruları da yer alacak.

  Öğrencinin her dersten aldığı not, yıl sonu başarı ortalamasını etkileyecek. Bu nedenle öğrencinin bütün derslerine ağırlık vermesi gerekecek. Bu yeni sistemle öğrencinin okul başarısının ön plana çıkarılması amaçlanıyor.

  İLKÖĞRETİMDE 100’LÜK NOT SİSTEMİ
  Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretimde geçen dönem başlattığı 100’lük not sistemi, ilköğretimde de uygulanacak. İlköğretimde her dersin yazılı sınavlarında en az üç soru sorulacak, görsel sanatlar, beden eğitimi, müzik, teknoloji ve tasarım dersleri dışındaki derslerden her dönemde en az bir kez ortak sınav yapılacak. Bu uygulamayla sınavlara standart getirilmesi amaçlanıyor.

  Geçen dönem 5 ilde pilot uygulaması yapılan “Medya Okuryazarlığı” dersi, bu yıl 6, 7 ve 8’inci sınıflarda seçmeli ders olarak okutulacak.

  İlköğretimin dördüncü sınıfından başlamak üzere karnelerde, öğrencilerin önceki sınıflardaki notlarının yıl sonu ortalaması görülebilecek.

  Eğitim-öğretim yılının birinci dönemi 25 Ocak 2008’de sona erecek.

  İkinci dönem 11 Şubat 2008’de başlayacak. Son ders zili ise 13 Haziran 2008’de çalacak.

  Kaynak:ntvmsnbc.com

  Sayın yetkili büyüklerimiz.Dünyadaki en önemli iş eğitmenlik.Lütfen eğitim sistemini yaz boz tahsası yapmayınız.Bir an evvel karar verinizki gelecek nesillerimize en iyi eğitimi verelim.Aksi takdirde her yıl yeni bir sistem denenirse eğitim,eğitim olmaktan çıkar.
   
  ahmetdogan bunu beğendi.
 2. nyx

  nyx Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  297
  Beğeniler:
  253
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  bu sistem sanki avrupa ülkelerindeki olgunluk sınavına benziyo..
  bence türkiye gibi öğrenci nüfusunun çok fazla oldugu bi ülkede saglam bi sistem diyil bu..
  daha tamamen optik okuyucular tarafından merkezi sistemle desteklenen sınavlarda bile yok diploma notunu yanlış girmiş, yok bilgisayar çöktü gibi saçma sapan sebeplerle ortalık karısırken bu çoklu sınavları nası tamamen adil ve sorunsuz degerlendiricekler çok merak ediyorum...
   
  ahmetdogan bunu beğendi.
 3. ahmetdogan

  ahmetdogan Forum Bağımlısı

  Yaş:
  28
  Kayıt:
  28 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  655
  Beğeniler:
  460
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  merhabalar..maalesef bu konular türkiyenin birer kaderi olmuş.canabi ve nyx nde belirttiği gibi bir an önce sonuçlandirılması lazım...
  yoksa bu iş çocuk oyuncağı olmaktan çıkamaz..!
  .
   
  H.Can DEMİREL bunu beğendi.