Eğitim...

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Merhaba.

Çoktandır takip ettiğim bir sitede güzel bir yazı paylaşmak istiyorum sizlerle.

(link)

Okuyanlar ile konuşmak isterim yazılanları.

İyi geceler.

Scudo

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Link ilgimi çekti. Ara ara okurum tüm siteyi. ^^

Şimdi arkdaşımın biri facebooktan yazdı.

Sanat mı toplumu geliştirir yoksa toplum geliştikce mi sanat gelişir. Çoğu edebiyatcı '' sanat toplumu geliştirir'' der ama kesinlikle yanlıştır. Bir toplum zenginse o toplumda sanat öyle gelişir. Neymiş efendim ülkemizde sanata değer verilmiyormuş da iyi sanatcılar çıkmıyormuş. Adam asgari ücrete günlük 16 saat it gibi çalışacak sonra gelip evde resim çizip şiir mi yazacak? Geçin bunları...

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Toplum gelişmediği için geç sanatı hiç bir şey gelişmiyor ki ülkede açın Halk TV'yi yine millet perişan Taksim'i kapattılar.
Başladı biber gazı, çıktı tomalar ortaya yine.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Sanat tarihi diplomasına sahip biri olarak, sanat ve sanatçı ile ilgili olan konuya şöyle bir pencere açayım.

Sanatçı denen insanın tek uğraşı, içinde yaşadığı hezeyanları, çatışmaları, ikilemleri bir şekilde dışarı vurmaktır. Kimisi bunu, eline biraz boya alıp yapar, kimisi tüm bunları bir şekilde kaleme aktarır, kimisi taşı yontar... Sanatçı, ilham peşinde koşan kişi değildir, ilham geldiği vakit onu değerlendiren kişidir. O yüzden "Hmm... romanım için aklıma şöyle bir son geldi, şimdi şunu bir yere not alayım akşam eve gidince düzenlerim" mantığı sanatçının tabiatına aykırıdır.

Bunları neden anlatıyorum; bizim toplumumuzda sanatçı olmak bir meslek sahibi olmak olarak görülüyor. Yukarıda Turan beyin de aktardığı gibi "Adam asgari ücrete günlük 16 saat it gibi çalışacak sonra gelip evde resim çizip şiir mi yazacak?" yönünde bir algı var. Aslında yok öyle bir şey. Bir ressam "ben sanatçıyım" diyorsa sabah 09:00 akşam 17:00 arasında memurluk yapamaz, yapmamalıdır. Mesaisinden arta kalan zaman diliminde resim yapan adam sanatçı değildir, sanatla uğraşmaz. Sadece hobi olarak resim ile ilgilenmiş olur.

Sanat ne içindir? Toplum için mi yoksa Sanat için mi?
Sanatı ne geliştirir? Toplum mu yoksa sanatın kendisi mi?

gibi soruların tek bir cevabı var; Sanat sanatçı içindir ve sanatçı kendini geliştirdikçe sanatı da geliştirir. Hiç bir sanatçı; "Dur ben şöyle bir çalışma yapayım da halkı belli bir konuda aydınlatayım, bir şeylerin farkına varmasını sağlayayım" diyerek ya da "Hmm... Mimaride şöyle bir üslup ortaya çıkmış o halde ben de bunun üzerine yoğunlaşayım ve bundan sonraki binalarımı bu şekilde tasarlayayım" mantığı ile ortaya bir şeyler koymaz. Mesajın başında da dediğim gibi kendi iç dünyasında yaşadığı kaosu dışarı aktararak kendini rahatlatmanın yollarını arar. Kendisini en iyi ifade ettiği yolu bulduğunda da onun üzerine yoğunlaşır, o metodla ortaya eserler koydukça kendi kendine pişmeye başlar ve bu gelişim aşamasında farkında olmadan sanatın gelişimine de katkı sağlar.

Not: Konunun odak noktasının ve verilen linkin bu anlattıklarımla bir alakasının olmadığının bilincindeyim ancak konu az biraz bu tarafa kayınca tutamadım kendimi. Konuyu dağıttığım için kusura bakmayın.

• Beğen
Tepkiler: Onur Ali İmren
Tepki
97
Bisiklet
Corratec
Sanat tarihinde dünya çapında üne sahip ve sadece ait oldukları toplumu değil tüm dünyayı değiştiren bazı büyük sanatçılar pek de zengin olmayan Rus toplumundan çıkmıştır...
(Dostoyevski bir örnek)
Sanatın ve sanatçının parayla çok fazla ilişkili olmadığını düşünüyorum.
Ünlü ressam Van Gogh da yoksulluk içinde ölmüştü yanlış hatırlamıyorsam...
Saygılarımla,

• Beğen
Tepkiler: Sefa

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar konu sanat değildi:D eğitim konusunda ki fikirleri merak ediyordum. Ha lafım yok tabii bunu da konuşabiliriz.

Tepki
16
Bisiklet
Carraro
@Onur Ali İmren
eyitim şart :rolleyes:

evet eyitim sartta bos eitim deyil tabi adam muhendis olucak yuksek okul okuyor diyelimki doktor olucak adama tarih dersi neden veriesin be kardesim adam cagız bıde tarıhten kalmıyayım dıye birde onla cebellesmesin bırak onuda tarih orenmek isteyen orensin daha orta okuldayken cocuklara herkonuda herseyi ezberletiyoruz sordada cocukta kafa kalmıyor 8 yasında cocugun desr kıtabı sayısı 8 10 tane hicbisey oretmeselerde kesin hamallıgı oretiyoruz cocuklarımıza kıtap defter tasıtarak

• Beğen
Tepkiler: Kerim Hakan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@RAMAZAN COKGOREN

Beyefendi, sanırım çocuğunuz hesabınızdan giriş yapıp yorum yazmış.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Ben kasıtlı baltalama olduğunu düşündüğüm için..

Hep merak ederim,neden bizim ülkemizde öyle olamıyor! Hep güzele özenen bakan taraf olmak hoş olmuyor.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Tarih dersinin adam akıllı öğretildiğini inanmıyorum. Eğer öğretilmiş olsaydı Türkiye bu durumda olmaz. Filistin topraklarını satıp şimdiki bir damlacık toprak parçası kaldığı hatayı bizim toprağımız, yeraltı zenginliklerimiz peşkeş çekerek devam etmezdik. Çanakkaleyi örnek alıp vatanımıza sahip çıkardık.

Dönemin Başbakanı Turgut Özal zamanında gerçekleşmiş bir olay şöyle anlatılır:

Japon eğitim uzmanları gelmiş ve ülkemizin eğitim sistemini incelemiş,

Özal'ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş

ve sonuç olarak şunu söylemişlerdi:

“Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!

” Turgut Özal'ın “Nasıl?” sorusu üzerine şunu anlatmışlardı:

“Biz Japonya'da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız.

Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir,

dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir

ülkemizin gücünü gösteririz.

Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazagi'ye götürür,

orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir deriz ki:

Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye

sahip olmak için çalışmazsanız sonunuz böyle olur.”

Bürokratlardan biri atılır: “Ama bizim Hiroşima'mız yok ki!”

Japon uzmanın cevabı tokat gibidir:

“Sizin Çanakkale'niz on Hiroşima eder!”

İnsan kendini eğitmek bilinçlenmek istedikten sonra bir şekilde kendini eğitir. İnternet diye bir şey var. Dev gibi bir kütüphane ama kullanmak isteyene tabii. İnternette birbirini kapak yapma sevdasında egolar hep tavan yapmış. Haksız olduğu durumda olayı kavgaya çekme yoluna gidiyor. Tartışmanın ne olduğundan habersiz insanımız. Kimse kendisinin yanlış veya eksik bilebileceği bir şeyler olduğunu kabul etmiyor. Arkadaş ile tartışıyoruz. Ya dedim burada ikimizin düşüncelerini ortaya koyup doğru bir şey çıkartmaya çalışıyoruz. Senin de benimde yanlış veya eksik bildiğimiz şeyleri tamamlamak için tartışıyoruz. Tartışma bu değil ki dedi. Tartışma nedir dedim. Tartışma hangi tarafın düşüncesini kabul ettireceğidir dedi. Hönk dedim kaldım. Dedim bu Türkiye de alınması gereken o kadar çok yol var ki. Eğitim diyorsan var neydi o formül 4+4+4 müydü neydi. 11 yapmamışlar ki 3+5+2 - 4+4+3 gibi tartışmalar çıkmasın diye. Türkiye de alacağı çok yol var nasıl alır bilemem ama. Eğitimi ilk önce Türkiye de önde gelen eğitimci kişilerin eline verip adam akıllı bir eğitim programı çıkması lazım. Anca ondan sonra dişe dokunur bir eğitim olmaya başlar.

Tepki
16
Bisiklet
Carraro
@BF Okurubenim cocugum yok ama 4 tane yegen var onlardan biliyorum yorum benim yani:rolleyes:

evet tarihimize sahip cıkmayı orendiyimizde ögretmeyide deneye biliriz 600 yıllık osmanlı arsivlerini kesekadı yaptıgımız yetmemıs gıbı romanyaya sattıgımızı dusunursek simdi kendi tarihimizi orenmek icin romanyadan izin isteriz :rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: The Ertuğrul

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Baktım konuyu açan Onur Ali Imren, kesin bir iş var dedim.
Arkadaş, yine ortalığı karıştırmışsın :p
Not: Konuyu henüz okumadığımı belirtteyim.

• Beğen
Tepkiler: Onur Ali İmren

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
@Furkan Çınar

Siyaset, eğitimin altındaki bir başlıktır. Düşünmeye zaman harcayınca demek istediğim anlaşılabilir.

Arkadaşlar linki okusanız :) o konuda fikir beyan etseniz,ne mutlu olurum ama!

• Beğen
Tepkiler: Berke

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu zihniyetle ülke gelişir mi? En önemlisi sanat gelişebilir mi? Yorum sizin.

http://i62.tinypic.com/f263kp.png

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
@Berke1903
Sen bu yaşta başkasinin zihniyetine bakarak mi yaşiyacaksin başkasinin zihniyetine değil kendi zihniyetine inanarak bir şeyleri başarabilirsin
Eğer ki imzanda bulunan Atatürkün sözü olmasada (koçun 10 kasim slogani)yazdigin fikirler ölmez sözüne biraz kafa yorsaydin anlayabilirdin Atatürk yasadigi dönemde cevresindeki zihniyete bu milletten bir halt olmaz deseydi şuan bunu bunlari yazabilme ihtimalin neydi
Çevrendeki zihniyeti birak bu milletten bir sey olmazi da birak eger öyle yasarsan boş yaşarsin,ülkede gelisir sanatla ama bu iradeyle olur

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
eitim, eyitim diyerek eğitim tartışmak, çok ironik olmuş :) değişik bi konu olmuş emeği geçenlere teşekkürler. sadece burda yazılan yorumları okumak bile bana çok şey kazandırdı

• Beğen
Tepkiler: Murat B.