Eğirdir Gölü çevresi

ocean_83

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Carraro
merhabalar arkadaşlar.yaklaşık 20 yıldır ara verdiğim bisiklet sürme alışkanlığıma 1 aydır geri döndüm:).20 yıl önce hiç unutmam beldesan colorado diye bir bisiklet almıştık.ama malesef çok binmek nasip olmadı.ufak tefek kazalar yaşayınca ailem sattırmıştı onu.sonrasındada 1 ay kalana kadar hiç bisikletim olmadı.işe gelip giderken hep arabamı kullanıyordum.biraz kilo problemiminde olduğunu düşünerek yürüyerek gitmeye karar verdim bu yaz başı.bir kaç ay yürüyerek gider gelirken işe geç kalma yada nöbetten çıkınca çok yorgun olup yürümek zoruma gitme gibi durumlar olunca bisiklet almak aklıma geldi.ama açıkçası bisikleti sadece ilçe içinde kısa mesafeler için kullanacaktım diye düşünüyordum.bisiklet almaya karar verince bisiklet forumda göz gezdirmeye başladım ve fikirlerim değişti.daha çok kullanabileceğim daha uzun mesafelre gidebileceğim bişey almaya karar verdim böylelikle.1 ay önce carraro sportive 225 aldım antalyadan.küçük mesafelerde sürmeye başladım.taki 3 gün öncesine kadar.sabah kalktım ,dedim bugün uzun bir tur yapayım hatta gölün etrafının bir kısmını dolaşayım dedim ve turuma eğirdir merkezden başladım.hava güneşli ve güzeldi ama biraz sıcaktı.saat 11 de evden çıktım
20150914_102546.jpg

Scudo

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.204
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ağustos sonunda festivalde ordaydım. siz orada ikamet ediyorsunuz sanırım. çok şanslısınız bence. kazasız belasız bol pedallamalar.

ocean_83

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Carraro
@1dost evet buralıyım ve burada ikamet ediyorum.festivale malesef iş dolayısı ile katılamadım.çok istemiştim aslında.teşekkürler

burası eğirdirliler tarafından balkon diye tabir edilen yer.merkeze yaklaşık 5 km mesafede,altın kum plajını geçtikten sonra.manzarası çok güzeldir.insanlar buraya arabalarını çekip manzaraya dalarlar.sıklıkla alkol tüketimide eşlik eder buna :).ama malesef aşağı taraf bira şişeleri ile dolu.keşke doğaya zarar vermeden içilse bu güzelim yerde.
20150914_102606.jpg

bu da ben :)20150914_102617.jpg

burası barlayı geçtikten sonra,yine güzel manzaralı bir yer.yol genelde virajlı ve inişli çıkışlı.ama çok dik yokuşlar yoktu.yol kenarında çok güzel manzaralar var.çok kez keçi sürüsü önümü kesti :).barla girişindeki benzin istasyonunda mola vermişken 4 tane yabancı turistler karşılaştım.hepsinin yaşı 6o üzeriydive uçakla hollandadan istanbula gelmişler oradan bandırmaya geçip bisikletleri ile yola koyulmuşlar.bu yaşta bu enerjiye hayran kaldım açıkçası.bizdeki 65 yaşındaki insanımızla karşılaştırınca arada uçurum var.20150914_114421.jpg

gölün tabiri caizse boğum yaptığı yerdeyim.buradan itibaren ilerisine hoyran gölüde denilmekte.karşıya en yakın mesafe bu noktada.20150914_123342.jpg

viraj sayısı ve iniş çıkışlar azaldı boğumdan sonra.açıkçası yorulmayada başlamıştım iyide oldu.ama sıcak gerçekten sorun olmaya başladı.akşama kadar iyice kızaracaktım.yaklaşık 40 km olmuştu katettiğim mesafe.akkeçili köyünden gençali ye kadar olan yoldan manzaralar...20150914_141539.jpg 20150914_141547.jpg 20150914_143008.jpg 20150914_143016.jpg

gölün diğer ucuna denk gelen yerine ulaşmıştım.burada yalvaç kaymakamlığına ait halk plajına uğradım.ilk defa gelmiştim buraya ve açıkçası beğendim.göl çarşaf gibiydi.hava aşırı sıcaktı tam yüzme havasıydı.ortam temiz,kamp için falan gayet uygundu.burada karnımıda doyurdum.köfte istemiştim ve gayettte güzel yapmışlar.başlangıçta yüzmeyi planlamadan yola çıktığım için yanıma havlu falan almadığımdan ve de zaman sıkıntım olduğundan yüzmeden ayrıldım buradan.ama aklıma yazmıştım bidaha gelip yüzmek ve kamp kurmayı istedim.hafta içi olduğu ve yazın son zamanları olduğu için sakindi.20150914_145729.jpg 20150914_145732.jpg 20150914_145746.jpg

buralardan sanırım pek bisikletle geçen olmasa gerek ki çok dikkat çektiğimi farkettim:).her geçen arabadakiler merakla bana bakıyorlardı.patpat denen araçlar gecen her aracın neredeyse %80 ini oluşturuyordu.aynı ilin sınırlarında yaşamama rağmen bizim orada bu araçlardan ben hiç görmedim.biraz farklı gemişti.sıklıklada bu patpat denen araçları kadınlar kullanıyordu.patpatın yada araçların içindekilerden el sallayanlar oluyordu,hoşumada gidiyordu açıkçası :)).yol kenarındaki direklerde bir sürü devasa kuş yuvaları vardı,sanırım leylek yuvalarıydı.kumdanlı kasabasını birkaç km geçtikten sonra yol kenarında bir çekme buldum,neredeyse altına yatacaktım,o derece yanıyordum :))).suyuda çok güzeldi ve soğuktu.buraya kadar yaklaşık 85 km sürmüştüm.çeşmede karşılaştığım biri ile muhabbet ederken:hocam iyice dinlen rahatla burada, ilerde baya bir yokuş var,yorulacaksın baya dedi.açıkçası yorulmuştum çok.bu yokuş hiç iyi olmamıştı.10 km kadar dik yokuş tırmandım ama bittim desem yalan olmaz :).yokuşu tırmanırken yolun kenarındaki bir soğuk hava deposunda çalışan iki kişiden biri,diğerine ''len oğlum şu gelene bak hele ,hiç akıl yok len bunda '' diye seslendi .sanırım beni yabancı turist sandı,yada sesinin duyulmayacağını düşündü.ama bir an düşündümde adam haklı yavv dedim :))).neyseki bu düşünceleri yokuşu atlatınca kafamdan uzaklaştırdım :)))).yol boyunca telden net üzerinden radyo dinleyince şarjı bitti bende diğer yedek telden çekmeye başladım resimleriIMG-20150915-WA0011.jpg IMG-20150915-WA0012.jpg IMG-20150915-WA0006.jpg IMG-20150915-WA0009.jpg

ve onca yokuş sonrasında yalvaç göründü.neredeyse akşam olmak üzreydi.yalvaç otogarına ulaşıp buradan gölün diğer kıyısından otobüsle eğirdire geçicektim.aslında ertesi gün çalışacak olmasam yalvaçta konaklayıp ertesi gün gölün diğer kısmını bisikletle devam edip tam tur dönmüş olcaktım ama artık başka zamana inşallah.yalvaçtan eğirdire küçük minibüsler gidiyordu ve açıkçası bisikleti almazlar diye endişe ediyordum,neyseki kortuğum başıma gelmedi bisikletede ekstra ücret verip yolcu ve bagaj az olduğu için arkaya sıkıştırdık bisikleti.ve ilk turum burada sonlanmış oldu.toplamda yaklaşık 110 km pedalladım.inşallah daha nice turlara...IMG-20150915-WA0003.jpg IMG-20150915-WA0005.jpg

Adsız.png

cagdascaneroglu

Daimi Üye
Tepki
1.037
İsim
Çağdaş Can
Bisiklet
Salcano
Tebrikler tur için. Fotoğraflar harika görünüyor. Bende aynı turu Antalya çıkışlı yapmayı planlıyorum. Tabi ki bir kaç gün zaman ayıracağım kendime

• Beğen
Tepkiler: ocean_83

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Çok iyi bildiğim ve çok sevdiğim bir coğrafya...:) Bisiklet, kamp, karavan, motorsiklet, dağcılık ve yüzme konusunda çok ideal güzel bir bölge. Ayrıca fotoğrafçılar için çok güzel fırsatlar sunan doğa ve tarihi alanlar mevcut.

Bir fotoğrafta benden...
2015-07-26 12.54.40.jpg

vedat karakaya

Daimi Üye
Tepki
766
ne güzel bir tur yapmışsınız...seneye sıcaklar başlamadan o taraflara antalya dan bir gezi çok keyifli olur,inşallah diyelim :)

• Beğen

yakubi

Daimi Üye
Tepki
958
İsim
Mehmet
Bisiklet
Fuji
Eğirdir'den bir fotoğraf da benden madem : ) Sabah saat 6 da güneş doğarken yalnız bir balıkçı10484902_10203695541702059_3435332705542805574_o.jpg

• Beğen

dkelleci

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Doğan Kelleci
Bisiklet
Carraro
Manzaralar çok güzelmiş, yazınız da çok samimi.
Daha nice turlara inşallah.

• Beğen

five

Part time turcu
Tepki
3.960
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çok güzel bir tur olmuş. ben de Göller Yöresi'ni, buradaki göllerin çevresini turlamayı çok istiyorum. İnşallah bir gün kısmet olur.

Paylaşım için teşekkürler.

Kazasız ve keyifli turlar

five

• Beğen

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.978
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1979-80 yıllarında Orta son ve Lise 1'in ilk sömestrini Eğirdir'de okudum. Daha sonra ayrıldık ve yıllar sonra geçen yıl tatil dönüşü iki saatliğine uğradım ve çok fazla bir şeyin değişmediğini gördüm.
Ülkemizin saklı kalmış cennetlerinden biridir Eğirdir. En kısa zamanda buna benzer bir tur amacıyla geleceğim Eğirdir'e...
Çok güzel bir tur olmuş, ayaklarınıza sağlık...

ocean_83

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Carraro
@M.Cevat Bayhan sizin buradada bulundupunuz dönem gölün içeriği açısından çok daha verimliydi.pek fazla nüfus artışının olmayışı tahribatın fazla olmasını engelledi bir yandanda.her zaman bekleriz buyrun gelin :)

• Beğen
Tepkiler: Cevat_MD