Ege'de havalar bozmadan bir arkeoloji turu atın

T

Tuğrul

Misafir
Tarih meraklısı olabilirsiniz. Belki bugüne kadar birçok tarihi mekanı da ziyaret ettiniz, peki kaç kez arkeolojik kazı alanı yani ören yeri gezdiniz. Türkiye’nin dört bir yanı arkeolojik kazı alanlarıyla dolu ve bunların çoğu gezilebiliyor. İsterseniz tarihin, iğneyle kuyu kazarcasına hassasiyetle ortaya çıkarılışını canlı izlemeniz mümkün. Kazı çalışmalarının çoğu eylül ortalarında son buluyor ama arkeologların şimdiye kadar ortaya çıkardığı eserleri yıl boyunca görebilirsiniz. Sizin için, ören yerleri arasından küçüklü büyüklü bir seçme yaptık.

Yılın en popüler ören yeri TROYA
Pek çok kişi adını bu yıl başrolde Brad Pitt’in oynadığı Troy filmiyle öğrense de, Troya binlerce yıldır duruyor yerinde. Çanakkale’den 22 km. uzakta bulunan Troya, ilk yerleşmenin MÖ. 3000’de başladığı, Batı Anadolu’daki en önemli Tunç Çağı kentlerinden biri. Homeros’un İlyada Destanı’nda detaylarıyla anlatılan kayıp şehir Troya’yı 19. yüzyılda Almanlar bulmuştu. 1988’de kazıyı Tübingen Üniversitesi’nden Prof. Dr. Manfred O. Korfman devraldı. Troya’da Türkçe, İngilizce ve Almanca bilgi panoları var. Ayrıca şehri gezenlerin kendi başlarına tarihini öğrenmelerini sağlayacak bir rehber kitap da bulunuyor.

Ören yeri, Troya I (M.Ö. 2960) ve Troya II ( MÖ 2500) dönemi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Megaron binasının üzerine geçen yıl yapılan çatı ile hem binanın orijinal yüksekliği anlaşılabiliyor, hem de Troya’nın rüzgarlı yapısı. Gelen turistler Troya savaşlarının geçtiği tahmin edilen 20 bin metrekarelik bir alana yayılan Troya surlarını, ayrıca aşağı kentin bir bölümünü de görebilir. Kentte 1970’in başlarında yapılmış bir tahta at var. Troya’yı gezenlerin buranın tarih öncesi bir yerleşme olduğunu ve bu yüzden bugüne ulaşabilen çok görkemli kalıntılar sunamadığını bilmeleri gerekli. Troya filminden sonra özellikle yerli turist çok arttı, bu yıl gelen turist sayısının 500 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. Ören yeri yıl boyunca gezilebilir, öğrencilerden giriş ücreti alınmıyor. Normal giriş 10 milyon lira. Ulaşım için Çanakkale’den Troya’nın hemen yanında bulunan Tevfikiye köyüne gelen dolmuşlar, ya da 12 km. uzaktaki Ezine’den yine bu köye minibüsler kullanılabilir. Kendi aracıyla gelecekler, İzmir yolunda Çanakkale’den güneye inerken ya da Ezine’den kuzeye çıkarken Troya sapağından 5 km içerde bulunan kente girebilirler.

Bu sene 750 bin kişi gezdi

EFES

İzmir’in Selçuk ilçesine 3 km uzaklıktaki Efes Antik Kenti’nin tarihi, arkeolojik buluntulara göre MÖ. 5000 yıllarına kadar dayanıyor. Amfitiyatro, İsabey Camii, Odeon Meydanı, Artemis Tapınağı ve Yamaç Evleri önemli yapılarından. Yamaç evlerinde restorasyon ve onarım sürüyor. Kentte Saint Jean Anıtı ve daha sonraki dönemlerde de Bizans ve beylikler dönemini kaplayan kale ve yamaçlarındaki diğer kalıntılar gezilebilir. Vedius Gimnazyumu’nda da kazı sürüyor. Bilet fiyatları yabancı turistler için 15, yerli turistler için 5 milyon lira. Saint Jean Kilisesi’ne yabancı turistler 4 milyon, yerli turistler 2 milyon lira ödeyerek girebilir. Efes Müzesi’ne de yabancı turistler 4, yerli turistler 2 milyon lira ödüyor.

Efes Antik kenti ören yeri İzmir’in Selçuk ilçesine 3 km; Meryem Ana’ya 7 km uzaklıkta. Selçuk’a ise otoban veya İzmir- Aydın karayolu üzerinden gelinebilir. Efes antik kenti Aydın’a 50, Kuşadası’na 18 km uzaklıkta. Ziyaretçilerin büyük bölümü turla gelen gruplar. 2004 başından ağustos sonuna kadar sadece antik kenti 750 bin ziyaretçi gezdi. Kentin iki girişi var; Meryem Ana yolu üzerinde üst giriş ve Kuşadası yolunda alt giriş. Efes antik kentine özel araç olmadan gelmek için Selçuk- Kuşadası minibüslerine binilebilir. Efes kavşağında inilip 500 metre yürünerek yaya olarak da ulaşılabilir. Yürüyüşü sevenler için farklı bir tercih de Selçuk içinden Pamucak - Kuşadası Kavşağı’na kadar devam eden 4 km uzunluğundaki yol. Efes kavşağından içeri dönüyorsunuz. Ağaçlı, zemini bisiklet ve yürüme yolu olarak düzenlenmiş bu yolda keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Selçuk’un içinde bulunan Efes Müzesi’ne ve ören yeri de dahil tüm birimlere yazın 8.00 - 19.00, kış sezonunda ise 8.30 - 17.30 arasında girilebilir.

Acele edin, belki de son kez göreceksiniz

ALLİANOİ

İzmir Bergama’nın 18 km. kuzeydoğusunda bulunan, antik Pergamon kentine bağlı antik bir su terapisi merkezi. Yakında Yortanlı Barajı’nın suları altında kalacak. Dünyada az sayıda bulunan ‘asklepion’lardan (Sağlık Merkezi) biri olan Allianoi’de 1998’den beri kurtarma kazısı yapılıyor. Helenistik Çağ, Roma Çağı, Bizans ve Osmanlı’nın son yıllarında kullanılmış bir merkez. Zengin buluntular her yıl eylül ayında Bergama Müzesi’ne götürülüyor. Kazı Başkanı Ahmet Yaraş, kazıya 2000’den beri sponsorluk yapan Philip Morrris Sabancı’nın bu yıl sponsorluğunu çekmesiyle zor zamanlar yaşadıklarını söylüyor. Trakya Üniversitesi’nden Arkeolog Yard. Doç. Ahmet Yaraş, ‘DSİ yetkilileri 2005’in sonunda barajda su tutulmaya başlanacağını söylüyorlar. Bir senemiz kaldı ama şimdiye kadar Allianoi’nin sadece onda biri gün yüzüne çıktı. Çok ziyaretçi geliyor, bu yüzden Allianoi’nin içinde ahşaptan bir gezi yolu ve otopark yapıldı. Turizmi çekmek istiyoruz, biz bu kentin kurtarılacağına inanıyoruz’ diyor.

Roma köprüsü, geçiş yapısı, doğu batı doğrultusunda Decumanus adı verilen bir cadde, kuzey güney doğrultusunda Cordo Caddesi, 9 bin 700 metrekarelik alan içinde sıcak suyu olan ılıca, 2 çeşme yapısı, 4 inzula (yapı adası), bir kilise, iki şapel, dört ayrı nekropol, bir de doğu köprüsü kentte görebileceklerinizden. Ilıca yapısı çok önemli çünkü içinde hálá sıcak su kaynıyor ve kadın hastalıkları ve romatizmaya iyi geliyor. Allianoi’ye gitmek için Bergama’dan İvrindi güzergahına giden tüm araçlar kullanılabilir. İzmir-Bergama arası 109 km. İvrindi’den 60 km kadar yol alındıktan sonra da Allianoi’de olunuyor. Kentin içinde bilgilendirme panoları ve haritalar var. Giriş ücreti yok, bütün yıl gezilebilir.

Tiyatrolu yamaç kenti

METROPOLİS

Başkanlığını Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dokuz Eylül Üniversitesi adına Prof. Dr. Recep Meriç’in yaptığı İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis kazıları 1989’da başladı. Roma uygarlığı öncesi Helenistik dönemin bir ürünü olan Metropolis kentinde bugüne kadar bir tiyatro, 70 metre uzunluğunda bir stoa (gezinti yeri) ve küçük bir meclis binası bulundu. Roma döneminden ise hamam ve konutlar gün ışığına çıkarıldı. Bu yıl bunlara yeni ortaya çıkarılan bir gimnazyum ve hamam kompleksi de ekleniyor. Ören yeri yıl boyu ücretsiz olarak gezilebilir. Metropolis belki Efes gibi kapısı olan bir yer değil ama yamaçta kurulan bu kentin tiyatrosu ve meclis binası güzelliğiyle gezenlerde hayranlık uyandırıyor. Kentte Türkçe ve İngilizce tanıtıcı levhalar, ayrıca güvenlik görevlilerinden istenebilecek bilgilendirici broşürler de var.

Metropolis İzmir’in 40 km uzağındaki Torbalı ilçesinden 7 km mesafede bulunan Yeniköy’de yer alıyor. Torbalı’dan Yeniköy’e her saat başı dolmuş var. İzmir’den Kuşadası, Bodrum, Marmaris tarafına gidenler de Torbalı’dan itibaren Metropolis levhalarını takip ederek kente ulaşabilirler. Bu arada Yeniköy de şirinliğiyle çekici bir yer. Köydeki Abdülhamid zamanından kalma cami ve köy çeşmesi de görülebilecek yerlerden. Metropolis, Efes Antik kentinden 30 km uzaklıkta, Adnan Menderes Havalimanı’nın ise 25 km güneyinde.

Üzerinden asfalt geçen antik kent

ANTANDROS

Altınoluk-Edremit karayolunun üçüncü kilometresinde bulunan Antandros Antik Kenti MÖ 8’inci yüzyıldan başlayan ve Bizans dönemine kadar varlığını sürdüren bir yerleşim. Kentte ilk kazı çalışmaları 1989’da yapıldı. 2001’den itibaren Balıkesir Müzesi’nin öncülüğüyle Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gürcan Polat’ın başkanlığında yürütülüyor. İyi korunmuş şekilde bulunan yamaç evlerinin mozaik ve duvarlarının restorasyonu bir yandan devam ederken, yeni kazılarda da aynı yamaç evinin yeni odaları ortaya çıkarılıyor.

Geç Roma Dönemi’ne ait bir villa, bu villanın 9 odası, tuvaleti ve hamamı açığa çıkarıldı. Evin odalarının açılmış olduğu 33 metre uzunluğunda mozaikle kaplı bir koridor var. Arkeolojide çok nadir olarak iyi durumda ele geçen duvar resimleri de burada görülebilir.

8’inci yüzyıldan başlayıp, MÖ. 1’inci yüzyıla kadar sürekli kullanılmış bir mezarlıkta tabakalar halinde mezarları görmek mümkün.

Antandros’un yaz kış başında duran bekçisi aynı zamanda gelenlere rehberlik de yapıyor. Yılın tümünde ücretsiz olarak gezilebilen bu küçük kente İzmir’den Çanakkale otobüsleri ile 4,5 saatte, Balıkesir’den 2 saatte ulaşılabilir. Şaka gibi gelse de antik şehrin üstüne yapılmış olan ve hálá kullanılan asfaltta inebilirsiniz.
 
Scudo

TARIK

Üye
Kayıt
13 Eylül 2004
Mesaj
77
Tepki
7
Şehir
Beşiktaş / Istanbul
Merhaba Tugrul,

Ben valla bayağı bir gezdim :) Azıcık arkeoloğum, eşimde öyle.
Bu konuda sorularınız olursa hizmetinizdeyim.

Sevgiler

Tarık
 
  • Beğen
Tepkiler: Kamil Tabak

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Temmuz 2011
Mesaj
883
Tepki
274
Yaş
36
Şehir
Darıca/KOCAELİ
Bisiklet
Specialized
Igsport i10 kullanicisiyim. Strava dosyasını arıyorum ama programda görünmüyor ve bu yuzden stravaya atmiyor bu sorunu yasayan var mi?