efsane tırmanışçı Dan Osman

Scudo

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
osman abim evdemi
üç odalı yerde mi

bu ne yaaa...adrenalin laf değil! adrenalin üretim tesisi :) seriye geçmiş..bidon bidon varil varil hazırlıyor..

teşekkürler paylaşım için..

barhay

Aktif Üye
Tepki
165
adamım çoşmuş.... fışkırıyor.......izlerken adrenalin boşaldım..yafff...
daha önceden bir kısmını izlemiştim... tamamına erdik şimdi..

frambuaz

Üye
Tepki
0
Daha iyisi nasıl olabilir diye düşünüyorum.Tek kelimeyle "mükemmel" !

fangornents

Aktif Üye
Tepki
84
Yeni gördüm; benimde yorumum aynı "bu ne yaa" üstad osman adrenalin bağımlısı olmuş çıkmış. Saygı duyuyorum efem :D

ismailofli

Forum Bağımlısı
Tepki
443
bu eleman yanılmıyorsam 130 metre kaya tırmanışını 5 dk 50 saniyeyle ipsiz tırmanarak ginese girmişti.
ayrıca eleman çıktığı yerlerden kendini böle ata ata bi gün ipi kopardı ve hakkın rahmetine kavuştu.
1 hafta önce atladığı yerden malzemelerini almak için geri gelmiş bi daha atlayıvereyim demiş ve...:Skull-175

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
evet bende bunu yazacaktım tam daha önce atladığı iple atlamış ve ip daha fazla gerillime dayanamadığı için kopmuş...

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Trafik kazasında, kene ıssırması ile, şampiyon olan herhangi bir takımın seyircisi tarafından vurularak, düğünde vurularak, şaka yaparken arkadaşı tarafından vurularak, belediye çukuruna düşerek vs. vs. ölmekten iyidir sanrım bu ölüm şekli.
1000 sene yaşasak bile onun kadar dolu yaşaymayız herhalde.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
İnternetten iyi olmayan ingilizcemle aşağıdaki bilgiyi buldum.

""""""""""""""""
Dan Osman was an extreme sport practitioner, known for the exceptionally dangerous sports of "free-soloing" (rock climbing without ropes or other safety gear) and doing "controlled free-falls" (deliberately falling several hundred feet (his record was over 1200 feet) from a cliff while relying on a safety rope). He was known for living a bohemian lifestyle, rarely working, and living in a treehouse for months at a time. However he was the star of several rock climbing videos, which brought free-soloing to a wider audience.

He died November 23, 1998 at the age of 35 when his rope was not properly calculated during a controlled free-fall jump from a rock pillar called Leaning Tower in Yosemite National Park. He is survived by a daughter.
"""""""""""""""""""

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Aşağıdaki resimler Dan Osman ın hayatını kaybettiği kayalıklardan.
Böyle bir kişinin şehirde ölmesini bekleyemezdik zaten.

http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/yose2159.jpg
http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/web088.jpg
http://i83.photobucket.com/albums/j319/sonatay/ca587b.jpg

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
1995 senesine kadar 2 arkadasimizi benzer sekillerde kaybettik, Ian en son dusenlerdendi.. Bunlar cilgin bir grup insandi.. Cilgin derken saygi duyuyorum anlaminda... Ian tirmanistan once her sabah gunesin dogusuyla kalkar parmaklarini o gun tirmanacagi guzergahin uzerinden gozleri kapali gecirirdi.. Tirmandiklari an tek yasadiklari andi, dolayisiyla o anin disinda olmeleri dusunulemezdi.. hicbirisinin 40 yasini gorebildigini zannetmiyorum. Ian'in dustugu yarista ben de vardim, seyirci olarak. Free climber (serbest tirmanisci) idi. yani ipsiz, alet edevatsiz.. Kaya tirmanisini o senelerde biraktim.

Dan'in videosunu dun seyrettigim zaman, hele tribute oldugunu gordugumde onun da olmus olacagini dusundum.. ancak herhangi bir bilgi yoktu.. neyse.. guzel gunlerdi, cilgin insanlardi, yapmak istediklerini herseye ragmen yapan, ve bundan inanilmaz keyif alan adrenalin bagimlilari, doga asiklariydi benim tanidiklarim :) onlardan hayata dair bir cok sey ogrenmedim desem yalan olur :)

Tepki
71
dan abiyi unutmayacagiz:)
eee free solo riskli iştir... şeytanla bazen oynamamak gerekir...
:):):)

cihangil

Forum Demirbaşı
Tepki
57
ölüme meydan okumanın anlaşılır bir tarafı yok!! heleki saygı asla! hak edene verilir saygı bir cogumuza örnek oldu dan osmanın umarsızca yapmış oldugu tırmanışlar hepimize.keske olmasaydı o ip kopmasaydı ama dan osman gibi bir profosyonel düzeye gelmiş bir adam sürekli kullandıgı ipi yenilemeliydi bu tür atlamalarda yapılan ipler 2,defa kullanılmamalıdır!aksi halde sonu kötü biter dan osmanın sonu gibi:(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben neden ızleyemıyorum ya bu vıdeoyu, merak ettım hangı vıdeo :) o kadar coskulu anlatmıssınız kı zaten merak etmemek elde degıl daha once ızlemedıklerımden bırı heralde, lınkı tekrra atarsanız sevınırım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yorumları haklı cıkartacak bir video, adam olayı aşmış fazla konusmasam iyi olacak :)

cihangil

Forum Demirbaşı
Tepki
57
@ateze

aşmazmı hemde nasıl aşmış! dömüsü olmayan bir aşış:)