Efor testine girdim sonuçlar nasıl

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
30 yaşıma geldim çocukluğumda astım geçirmiştim

bisiklet olsun koşu olsun çabuk tıkanırdım askerde koşa koşa tabi ciğerler açıldı astım geçti 10 senedir de herhangi bir sağlık sorunumda yok astımı da atlattım

yazın uzun süreli yüzdüm 2 3 saat denizden çıkmadığım oluyordu

bu hafta da 3 defa kadıkoyden pedal kesmeden aydosa çıktım geri geldim bisikletle toplamda 2 haftada 650 km yapmışım km saatine göre

ve efor testine girdim doktor iyi dedi herhangi birşey yok dedi test sonuçlarına baktım da pek bir şey anlamadım sadece %96 olanı gösterdi bakın iyi dedi diğer sonuçlarda %120 olan ve %76 olanlar da var tam olarak neyi gösteriyor bu sonuçlar onu bilemiyorum

https://i.hizliresim.com/VyOg8q.jpg

https://i.hizliresim.com/VyOg8q.jpg

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
"Öngörülen" sizin yaş, boy, kilo gibi özelliklerinize göre beklenen değerler; "Önce" diye ifade edilen ölçülen değerler; yüzdeler ise ölçülenin öngörülenin ne kadarı olduğu. Değerlerin hepsi farklı şeyleri ifade ediyor, mesela IVC = Inspiratory vital capacity, yani nefesinizi sonuna kadar verdikten sonra tek nefeste alabildiğiniz hava hacmi.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bu testi nerede yaptırdın. bende de hafif astım var. belkide yok

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki sevgili murat dostum bisiklet binmenin bu efor testine olan katkısı nedir. Bu konudada engin bilgilerinizle bizi aydınlatırmısınız.
Not: Alıntıda bulunursanız takip etmemiz daha kolay olur.

• Beğen
Tepkiler: Cem Ç

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@mehmetsunu

16 yıldır gunde 1 paket sigara içen ben doktor zoruyla efor testine girdim ve 15 yaşına kadar astımdan elınde spreyle zor nefes alan ben tam 20 senedir bisiklete biniyorum günde 15 saat bisiklete bindiğim olurdu ortaokul lise zamanlarımda askerden gelince 5 sene ara vermiştim daha sonra arabanın arkasına sirkeciden aldığım çift amortisörlü bisikleti koyup sahillere gider bisiklete binerdim sonra arabayı sattım bir kaç tane bisiklet aldım onları da sattım son 3 senedir de araba kullanmıyorum ve heryere bisikletle gidip geliyorum bianchi market bisikletinden trek sedona geoteck orbis mtbye geçtim sonrada yol bisikletini denedim 29 yaşından sonra...

sigarayı da eski bisiklete binmediğim araba ile heryere gittiğim ve gunde 2 paket sıgara içtiğim 25 26 yaşlarıma göre bisiklet sayesinde çok azalttım. ama kesin olarak sigarayı bırakıcam.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@mehmetsunu

Açıkcası fazla bir bilgim yok bu konuda. Bisiklete binmenin zararı olmayacağı açık ama akciğer kapasitesinin veya nefes alış hızının spor yapmakla ne derece artacağını (veya artıp artmadığını) bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla, spirometri denilen bu testler, sporcu performansını ölçmekten çok akciğer sorunlarının tespitinde kullanılıyor. Çünkü sağlıklı bireyler için 2000 metreli irtifalara çıkmadığı sürece performansı sınırlayan faktör, akciğerin kapasitesi değil, kalbin akciğerden gelen oksijenli kanı kaslara iletebilme kapasitesi.

• Beğen
Tepkiler: Cem Ç

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
size önce birşey sormak istiyorum,ölçüm yaptırdığınız doktor ,size nasıl bir yorum yaptı,veya yapmadımı ki burada cevap aradınız? bunu öğrenmek önemli,çünkü asıl önemli yorum ölçümü yapam sağlık kurumunun tıbbi yorumu,sonra performans olarak yorumlamak daha doğru olacak