Edirne - Karaağaç turum

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında gunay. tarafından paylaşıldı.

 1. gunay.

  gunay. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  281
  Beğeniler:
  110
  Şehir:
  edirne / istanbul
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar.

  Uzun zamandır bisiklete binmiyordum,yaklaşık 8 yıl civarı,ta ki geçen cuma günü yurtta kiralanan bisikletleri görünceye kadar.Biraz deneme sürüşü yaparım diye bir bisiklet aldım bir kaç saat gezdim.Uzun süredir bisiklete binmediğim için etkileri hemen belli oldu,yoğun kas ağrısı,ciddi yorgunluk ve selede oturmaktan ağrılar.

  Hafta sonu dinlenip yorgunluğu attım üzerimden.İki gün önce tekrardan bisiklet kiralayıp edirne turu attım,bugün planladığım gezi için biraz alıştırma olsun diye...

  Neyse.Bu sabah saat 10 civarı kalktım.Normal kahvaltımı yaptım,sonra bisikletlerin kiralandığı yere gittim.Bir bisiklet alıp çıktım dışarı ama hava bozacak gibi duruyordu.Yurda döndüm,discmanimi, fotoğraf makinemi ve bir tane hırkayı sırt çantama attım,çıktım yurdun dışına.(Bu arada yurt dediğim güllapoğlu yerleşkesindeki devlet yurdu.)

  Saat 12:10. Önce düşüncem havsaya gitmekti. (İki gün önce bisikletle yaptığım yaklaşık 25 km ye güveniyordum.) Okulun ana kapısından çıktım,otobana doğru gitmeye başladım.Otogarın oradaki hafif eğimli yolu geçerken yorgunluk hissettim.Yorulmam çok normaldi çünkü hem antremansızdım hem de bisiklete sadece iki gün binmiştim.Vazgeçip şehre dönmeye karar verdim.İyi ki de dönmüşüm daha birazcık bayırı çıkamayan birisi nasıl olur da rampayı çıkar :)

  Her neyse.Ana yoldan devam etmeyip,serhad birlik minübüslerinin izlediği yolu takip edip önce vali konağı ardından da bacadan geçtim.Sonra tekrardan ana yola çıktım,karayolları ve ayşekadın dan geçip karakol diye tabir edilen yere geldim.Gelmişken şükrü paşa anıtını da ziyaret edeyim dedim.Şükrü paşa anıtı edirnenin en yüksek noktası olan buçuk tepe diye bir yerdedir.

  Şükrü paşa anıtına çıkan yol dik bir bayır.Evet bu bayırı çıkarken acayip yoruldum desem yeridir.Vitesi en küçüğe almama rağmen yaklaşık 4 mola ile yukarı çıktım...İşte havsaya da bu yüzden gitmedim :) Biraz bakındıktan sonra aşağı indim ve güzergahıma devam...

  Saat 13:45. Edirne merkeze ulaştım.Önce kapı kule yönüne giden yoldan devam ettim.Köprüyü geçtim ve biraz ilerledim,sonra da geri döndüm.Arka yoldan devam edip meriç nehrine ulaştım ve karşıya geçtim.

  Gezimin en zevkli bölümü de burası zaten.Karaağaca giden taş yoldan devam ettim...Edirneli arkadaşlar bu yolda bisiklet kullanmayın bence çünkü çok sarsıntılı oluyor.Yan taraftaki geniş kaldırımlardan yararlanabilirsiniz.

  Saat 14:25. Karaağaca ulaştım.Karaağacın girişinde çok güzel bir değirmen var.Durup resmini çektim.Ardından da pazarkuleye (sınır) gitmek istedim.Yaklaşık 3 km mesafedeymiş.Sürdüm bisikleti...Yol çok düzdü.Ortalama 15 dakika içinde sınırdaydım.

  Yan tarafta satış yapan bir yer var.Hazır gelmişken sorayım dedim.Malboro nun kartonu 13 euro! (Bu arada sigara kullanmıyorum arkadaş sor demişti. :) ) Ama giriş-çıkış yapmayana satış yapmıyorlarmış.

  Geri dönüp son durağım olan rektörlüğe uğrayacaktım.Aniden sabahtan beri esen serin rüzgar kesildi,ortalık günlük güneşlik oldu. :) Sırtımda da çanta. :)

  Geri döndüm,rektörlüğe de uğradım.Gerçekten anlatıldığı kadar var.Çok güzel bir yer...Bir kaç tane resim de burada çektim.Artık geri dönüş vaktidir...Saat 15:10.

  Dönüş yaparken ufak çapta bir kaza da geçirdim.Bisikleti kullanırken en önemli şey önünüze bakmakmış.Ben de kafamı çevirmiş yan tarafta reklamını gördüğüm bir iş yerinin tabelasına bakarken,içimden ben ne yapıyorum diyerek önüme bakmayı akıl ettim.Yaklaşık 1 metre önümde ortalama 15-20 cm yüksekliğinde bir kaldırım! Frene bastım ama bisiklet durmadı,beni bir silkeledi.Ben de gidonu yan tarafa doğru kırdım ve yere yanlamasına kendimi düşürdüm.Kaldırıma çıkıp ta kafamın üzerine düşmekten daha iyidir. :) Dizim yere sürtündü ve kotum yırtıldı.Dizimde de ufak bir yaralanma oldu ama devam etmemi engelleyecek kadar ciddi bir şey yoktu.Kalktım devam ettim.

  Aynı güzergah üzerinden okula geri döndüm.Bisikleti kullanmak iyiydi ama son dakikalardaki yorgunluk yüzünden en ufak eğimli yolu bile çıkarken zorlanıyorsunuz...Saat 16. Ortalama 4 saatte bütün edirneyi ve karaağacı görme imkanı buldum.

  Yurtlar - Edirne merkez : 10 km
  Edirne merkez - Kapıkule yolu : 2 km
  Kapıkule yolu - Karaağaç : 4 km
  Karaağaç - Pazarkule sınır : 3 km
  Pazarkule - Rektörlük : 4 km
  Rektörlük - Yurtlar : 14 km
  Toplam : 37 km

  (Giderken dolandığım için biraz daha yüksek değerler yazdım,ama geri gelirken ana yoldan döndüm.Değerler yaklaşık olarak yazıldı.)

  Evet yazdıklarım biraz uzun oldu.Hakkınızı helal ediniz...
  Ben bu günkü geziden şunu anladım.Bisiklet gerçekten bir tutku.Minibüslerle ve arabalarla seyahat etmeye alışmış insanlar bu tutkuyu anlayamıyorlar.Şu an yorgunum belki ama bir çok yeri görmüş olmamın sevinci bana bu yorgunluğumu unutturdu.
  İstanbula gideyim,en kısa zamanda bir bisiklet edineceğim.Bundan sonraki hedefim havsa.
  Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.Resimleri de en kısa sürede foruma koyacağım...(Şu an bu yazıyı yazdığım yerde mmc kart okuyucusu yok maalesef.) Saygılarımla.
   
 2. M.Ergun GÖZET

  M.Ergun GÖZET Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  542
  Beğeniler:
  701
  Şehir:
  Edirne
  Bisiklet:
  Fuji
  Seviye:
  Robotica, biz pazar günleri yaklaşık 50-60 km yol yapıyoruz. Katılmak istersen saat 11'de Şükrüpaşa atletizm pistine gelebilirsin...Ayrıca muhtemelen 22 Nisan pazar günü de Kırklareli'ne gideceğiz. Bilgin olsun.
   
 3. Ozge Deniz

  Ozge Deniz Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.002
  Beğeniler:
  342
  Şehir:
  Izmir
  Seviye:
  teşekkürler paylaşım için.fotograflarda gelirse tam olur....
   
 4. Ediz Tevfik Özgan

  Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

  Kayıt:
  26 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.143
  Beğeniler:
  1.069
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  gerçekten uğraşılır emek verilirse mutlaka karşılık alınır. Ellerinize sağlık.
   
 5. rahmankarataş

  rahmankarataş Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.049
  Beğeniler:
  748
  Şehir:
  greek and tr
  Seviye:
  selam
  kısa bir tur olmuş ama yazılarınız
  okunmaya deger
  devamının gelmesi dilegile
  selamlar...
   
 6. #6
  gunay.

  gunay. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  281
  Beğeniler:
  110
  Şehir:
  edirne / istanbul
  Seviye:
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 7. mcyc

  mcyc Kıdemli Üye

  Kayıt:
  15 Mart 2007
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  156
  Şehir:
  Edirne
  Seviye:
  güzel bir tur olmuş. resimler için teşekkürler. ben de havsa ya gitmeyi düşünüyorum. eğer ilgilenirseniz irtibat kurabiliriz.
   
 8. #8
  gunay.

  gunay. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  281
  Beğeniler:
  110
  Şehir:
  edirne / istanbul
  Seviye:
  Yukarıdaki ilk dört resim sırası ile:

  Güllapoğlu çıkışı,edirneye giden yürüyüş yolu
  Buçuktepe
  Buçuktepeden edirne manzarası :)
  Meriç nehri (çok güzel ya...)


  [​IMG]

  karaağaca giderken yol üzerinde çektiğim bir resim...çok hoş olmuş tablo gibi.

  [​IMG]

  pazarkuleden dönerken :D

  [​IMG]

  karaağaçtaki değirmen

  [​IMG]

  karaağaca giden taş yol

  [​IMG]

  kapıkule yolu üzerindeki taş köprü

  [​IMG]

  rektörlükteki anıt

  [​IMG]

  meriç köprüsü

  [​IMG]

  edirnenin girişindeki heykel
   
 9. boreas

  boreas Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  533
  Beğeniler:
  169
  Şehir:
  Edirne
  Seviye:
  deniz merhaba öğrencimisin? foruma hoşgeldin
   
 10. #10
  gunay.

  gunay. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  281
  Beğeniler:
  110
  Şehir:
  edirne / istanbul
  Seviye:
  @boreas

  evet trakya üniversitesinde öğrenciyim.

  Ergun bey;

  Yarın bu organizasyon olacak mı?Eğer olursa gelmeyi çok isterim... ;)
   
 11. #11
  gunay.

  gunay. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  281
  Beğeniler:
  110
  Şehir:
  edirne / istanbul
  Seviye:
  GEZİMİN İKİNCİ GÜNÜ

  Edirne - kapıkule - havsa yarıyol :)

  Sabah saat 12 de güllapoğlu yerleşkesinden çıktım.Hava gene serin ve bulutluydu ama ayın 11 inde yaptığım geziden sonra dersimi almıştım :D yanıma giyecek kazak gibi hiç bir şey almadım.

  Edirneye doğru ilerlemeye başladım.Bu gün farklı bir yoldan gitmek istiyordum,bacaya gelince yukarı,esentepe yönüne ilerlemeye başladım.Amacım bisikletin ne kadar hızlanabildiğini görmekti.Esentepe edirnenin en yüksek yerlerinden biridir.

  Bacadan esentepeye giden yokuşu zar zor çıktım ve esentepeye geldim.Bir yol var orada,2 numaralı minibüsler de geçiyor.Kendimi saldım bayırdan aşağıya...Bisiklet hızlandıkça hızlandı.Normalde o yol yürüyerek 20 dakikada gidilir,indiğimde sadece 35 saniye geçmişti :) En yüksek yaptığım hız : 74.8 km/s

  Arkadaşlar bu arada bir uyarıda bulunayım sakın ama sakın donanımınız eksikse (fren ve vites sorunları gibi) hız yapmaya kalkmayın.Ciddi kazalar olabiliyor.Ben o hızda iken bisikleti zar zor dengeliyordum.Arka lastiğim yanlış bir hareketimde yalpalamıştı çünkü.

  Ana yola ardından da ayşekadın yerleşkesine geldim.Yoldan dümdüz ilerleyerek ordu evine oradan da aşağı doğru kapıkuleye doğru gitmeye başladım.Kapı kuleye gitmeden önce bir külliye varmış,onu görmek istedim.Bu külliyede eskiden akıl hastaları tedavi ediliyormuş.Oraya gitmek içn yoldan aşağı döndüm gidiyordum ki birden başım dönmeye başladı.Sabah kahvaltı yapmamıştım bir şeyler yemeliydim.

  Hemen gittim kendime yiyecek bir şeyler aldım.Nehrin kenarına oturup hem balık tutanları izledim hem de bir şeyler yedim.

  Sonra kalktım külliyeye doğru gitmeye başladım.Biraz oraları da dolaştıktan ve bir kaç resimden sonra aynı yoldan geriye döndüm ve kapıkuleye gitmeye başladım.

  Kapıkule pazarkule kadar yakın olmadığı için bayağı bir pedalladım.Sınır kapısına kadar gittim ve biraz baktıktan sonra edirneye geri döndüm.

  Saat 14:30. Bu sefer aynı yoldan değil de biraz da arka sokaklardan geri döneyim okula dedim ve pedallamaya devam...

  Bir süre ilerledikten sonra edirne garına gelmiştim.Orada da bir beş dakika oyalandıktan sonra migros-baca-vali konağı istikametini takip ederek otobana çıktım.

  Güllapoğluna geldikten sonra son andaki bir karar değişikliği ile havsaya gitme kararı aldım.Yollar bu istikamette çok güzel.Ama hiç ummadığım bir sorun yüzünden yarı yolda geri dönmek zorunda kaldım...

  Kırklareli kavşağını geçtikten yaklaşık 1 km kadar sonra aniden önüme 8 tane köpek çıkmaz mı...Hepsi de havlayarak kovalamaya başladılar.Yahu yaya olsam hiç biri havlamaz ama.Son hızla geri döndüm,okula geldim.

  Saat 16. Okulun içerisinde bir tur attım ve gezimi tamamladım.

  Güzel ve güneşli bir pazar gününü de böylece değerlendirmiş oldum.

  Güllapoğlu yerleşkesi - Külliye : 13 km
  Külliye - Kapıkule : 13 km
  Kapıkule - güllapoğlu : 25 km (normalde 22 km ama ben şehirde çok dolandım)
  Güllapoğlu - havsa yarıyol :) - güllapoğlu : 10 km

  Toplam : 61 km

  Resimler ve rota bilgisi en kısa süre içinde gelecek şu an internet çok yavaş,resimleri yükleyeceğim internet sitesi sürekli hata veriyor.
   
 12. Hüseyin Suda

  Hüseyin Suda Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  31 Ekim 2006
  Mesajlar:
  548
  Beğeniler:
  365
  Şehir:
  Bostancı / İstanbul
  Seviye:
  Gezini,açıklamalar ve fotolarla çok keyif alarak okudum.Ellerine sağlık...
   
 13. #13
  gunay.

  gunay. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  281
  Beğeniler:
  110
  Şehir:
  edirne / istanbul
  Seviye:
  GEZİMİN İKİNCİ GÜNÜ

  Edirne - kapıkule - havsa yarıyol

  RESİMLER...  [​IMG]

  yemek yediğim nehirin kenarı :)

  [​IMG]

  burası da aynı nehirden bi manzara

  [​IMG]

  karnımız acıkmış :)

  [​IMG]

  işte benim bebek :D

  [​IMG]

  sağlık müzesi ve külliye

  [​IMG]

  geri dönerken...yunanistana giden demiryolu

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  şehirler arası yol

  [​IMG]


  ilerideki yapıdan köpekler kovalayınca mecburen geri dönmek zorunda kaldım... :D

  işte gezimin resimleri.önceki sayfada biraz daha resim var.

  Saygılarımla.
   
  felis911 bunu beğendi.
 14. candede

  candede Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.095
  Beğeniler:
  1.088
  Şehir:
  DÜŞ BAHÇESİ
  Seviye:
  Sevgili Deniz.
  Güzel kent Edirne'yi beraberinde ise bölgemiz Trakya'yı yeni bir göz'den,senin kadar kıymetli dostlarımızın ardından bir de senin gözünden görmek keyifliydi benim için.
  Güzel ama birazda yaralı yürekle soludum bir kez daha Edirne'yi,Hülyalar canlandı gözlerimde.
  Paylaşımların için teşekkür ediyorum.Gönlüne saglık.
  Yüregim ve Sevgimle...
  '''Bir gün hepimizin Aile olarak bir arada pedal çevireceği gün de gelecek.'''
   
 15. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  edirneye sen gittin gezdin candede daha bize kısmet olmadı ama degerli abilermizin sayesinde gezmiş kadar olduk teşekkürler
   

İlginizi Çekebilir

cycling-nutrition-energy-bars.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
upload_2016-10-20_14-33-11.png
VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır. Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan...
froome.png
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...