Ebay'dan Alışveriş Yapmak

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında Necati Günüç tarafından paylaşıldı.

 1. Necati Günüç

  Necati Günüç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  837
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  EBAY NEDİR ?

  Ebay tek başına bir mağaza değildir , çoğunluğu Amerikadan dünyanın çeşitli yerlerinden katılan şahıslardan ve internet mağazalarından oluşan bir satış platformudur. Burada ürünleri satanlar hem kişiler hem de mağazalardır. Şimdi sırayla EBAY üyeliği nasıl gerçekleşir ve alışveriş nasıl yapılır bunu inceleyelim.

  Öncelikle EBAY’e kayıt olup bir kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gerekiyor. Bunun için size bir kredi kartı ve 1 dolar kadar bir masraf gerekiyor. Sign up bölümünden gerekli yerleri doldurarak üye oluyorsunuz. Kredi Kartı güvenliği EBAY üzerinde 128 bit SSL ile korunmakta ve oldukça güvenilir bir sistem bulundurmaktadır. Her zaman SANAL KART kullanılmasını tavsiye ediyorum ancak normal kredi kartlarınızı da temiz (virüs / trojan ) bulundurmayan bir makinedan rahatlıkla kullanabilirsiniz. EBAY kredi kartı numaralarınızı ve kişisel bilgilerinizi güvencede tutmayı garanti etmiştir.

  Üyeliğinizi gerçekleştirdikten sonra SEARCH bölümünden aradığınız ürünle ilgili bir ipucu girip site içi arama yapabilirsiniz. Örneğin marka veya model girebilirsiniz. Tek bir satıcıya bağlı kalmadan karşınıza çıkan ürünleri inceleyin , hangi nokatalara dikkat edeceğinizi şu şekilde açıklayabiliriz.

  1- Feedback ; yani satıcının yapmış olduğu işlemlerden , satışlardan aldığı puanlar. Bunları sağ üst köşede görebilirsiniz hem sayısal hem de yüzde olarak kazanılan pozitif veya negatif feedback oranı belirtilir. Yüksek feedback almış satıcılar her zaman güvenilir değildir aynı zamanda bu feedback’in pozitif yani yeşil %90 üzeri olmasında fayda var. Ayrıca Feedback’leri yani bırakılan görüşleri okumak için bu bölüme girin ve uluslarası sipariş verenlerin bıraktığı görüşleri okumaya çalışın.

  2- SHIP TO ; yani satıcı nereye gönderi yapıyor. WORLDWIDE yazan durumlarda satıcı dünyanın heryerine gönderi yapmaktadır. Bazen sadece Europe veya USA only yazabilir , bu durumlarda satıcıya bir email yahut mesaj yollayıp Türkiyeye gönderi yapıp yapamayacağını sorun. Bazı durumlarda sitede yazmasa bile TR’ye gönderi yapılıyor.

  3- PAYMENT METHODS ; yani kabul edilen ödeme biçimleri bunlar BidPay , PayPal , Western Union , Wire Transfer (havale) gibi sıralanabilir. Ancak biz TR’ye yapılacak gönderiler çin mutlaka önce satıcıya email yollayıp TR için hangi ödeme biçimini kabul ettiğini soralım, aşağıda ayrıca güvenli ödeme yollarını açıklayacağım.

  4- ITEM DESCRIPTION ;yani ürün özellikleri , burada iyi dikkat edin çünki yurtdışından gelen ürünlerde Türk standartları ve donanımıyla uyum problemleri çıkabilir , mesela teyplerde radyo frekans problemi gibi.

  5- Ürün açık artırma yani AUCTION mı yoksa DIRECT SALES doğrudan satış yani BUY NOW seçeneği ile mi satılıyor dikkat edin. Çünki yanlışlıkla açık artırma usulü satılan bir ürüne fiyat verebilirsiniz ve sizden yuksek fiyat veren biri ürünü kapabilir.. BUY NOW demek hemen satılan demek olup bu yere tıkladığınızda satış sözleşmesi gerçekleşmiş olup hukuken ödeme yükümü altına girersiniz. Malı satın almaktan vazgeçerseniz Tabi kimse size ABD’den niye malı almadın diye dava açmaz ama EBAY hesabınız bloke olabilir veya hakkınızda olumsuz puan Feedback bırakılabilir.

  6- Ürün bilgisine dikkat edin , sıfır mı , ikinci el mi , tamir görmüşmü diye kontrol edin. BRAND NEW demek sıfır el değmemiş ürün demektir , FACTORY REFURBISHED demek kendi yetkili servis veya fabrikasına gönderilip tamir veya bakım görmüş ürün demektir. SECOND HAND ise bildiğimiz ikinci el ürünlerdir.

  EBAY alışverişlerinde tavsiyem her zaman doğrudan satış yani açık artırma AUCTION olmayan ürünleri almanız. Yani BUY NOW seçeneği tek başına olan ve açık artırma içermeyen ve EBAY STORE yani onaylanmış EBAY mağazalarından ürün almanız. Hem güvenlik hem de hatalı durumlarda müdahale için daha avantajlı olursunuz.

  EBAY için güvenli bir email adresi kullanın , Hotmail veya yahoo pek tavsiye edilmez , GMAIL veya TTnet gibi ulaşılması zor ve size güvenli gelen adresleri kullanın. Alışveriş yaparken yüksek fiyatlı ürünlerde daha özen gösterip mutlaka satıcı ile temasa geçin , irtibata geçmeden BUY NOW yapmayın sabırlı olun

  Aynı üründen birden fazla istemek gümrükte size ithalatçı muamelesi yapılmasına yol açabilir , aynı koli içinde farklı ürünler ise ispat yani faturaya bağlı olup her zaman problem çıkarmaz. Ama aynı koliden 3 tane aynı marka model teyp çıkarsa size problem olması ihtimali yüksektir.

  EBAY'de tek bir mağazaya veya satıcıya takılıp kalmayın iyice araştırın. Ve mümkünse şahıs satıcılardan değil EBAT STORE olan onaylanmış mağazalardan alışveriş yapmaya çalışın.

  GÜMRÜK OLAYI

  Kesin olarak hukuki mevzuatı ve değişikliği incelemedim ancak herhangi bir zamanda ve herhangi bir şekilde yurtdışında ticari amaç dışında getirtilen ürünler 100 EURO bedelini aşmaz ise bunlardan gümrük alınmaz ama elektronik eşyada bir miktar gümrük veya type vs player türü aletlker için bandrol ücreti gerekebilir.

  Bayramlardan 1 ay önce ve 1 ay sonra hediye olarak (GIFT) gönderilip bedeli kargo + sigorta da dahil 300 EURO ‘yu geçmeyeb ürünlerden de gümrük vergisi alınmıyor. Yani en uygun zamanları bu şekilde hesaplamak gerek.

  Sanırım sair zaman yollanan ve bedeli 100’den fazla ve 500 Euro’ya kadar olan ürünler için ise %10 vergi ödüyorsunuz , bu da fazla bir miktar tutmuyor ama en güzeli riske girmeyip bayram zamanı veya 100 Euro altı bedelli siparişler.

  Satıcıyla irtibata geçmenin en önemli hususlarından biri de ürünü yollarken fiyatı faturada ve gümrük fişinde düşük gösterip gösteremeyeceği ve daha da iyisi hediye GIFT olarak işaretleyebilir mi diye sormaktır. Bunlar sizi gümrükte extra ödemelerden ve işlemlerden kurtarır.

  Gönderileri USPS yani ABD Posta idaresi yoluyla yollamak daha avantajlıdır , hava postası air mail ile yollananlar 7 – 15 gün içinde elinize ulaşır veya en fazla 5 10 extra gün beklersiniz ama faydası nedir ? USPS ile yollanan ürünler size PTT yoluyla gelir , burada beyan esastır ve gümrük fişinin üstündeki bedel ve fatura esas alınır ve ona göre vergi tahakkuk eder veya muaf olur. Diyelim istanbuldasınız , ürün gümrükten geçerse kapınıza kadar gelir varsayalım geçmedi o zaman size bir fiş gelir ve Avrupa posta idare merkezi Topkapı’ya çağırırlar atlarsınız bi otobüse gidersiniz orda beraber açarsınız koliyi bakarlar ya vergiden muaftır (fiyat belirttiğim aralıktadır) veya %10 verginizi (yine ilgili fiyat aralığında ise) ödersiniz ürünü alıp paşa paşa gidersiniz. Ama burada elektronik bazı eşyalardaki bandrol olayını unutmayın.
  Peki Özel kargo şirketleri ile yollanan hızlı gönderiler yani Fedex , UPS , DHL gibiş bunların avantajı nedir ? Bunlar daha hızlı ulaştırırlar ürünleri ama kargo bedeli artar ve satıcı bu firmalara gidip ürünü teslim ederken malın bedelini oradaki gümrük eksperleri inceler ve 500 dolarlık malı 50 dolar göstermesine izin vermeyebilirler. Ancak hediye GIFT , veya düşük bedelli ürünlerde bu kargolar risk olmakla birlikte ürünü kapınıza kadar getirip teslim ederler bunun için de fiyat aralıklarını ve hediye olayını satıcıyla iyice konuşup anlaşmanızda fayda vardır. Sakın olaki USPS yani posta idaresi yoluyla ve KARA POSTASI Ground Mail ile gönderi istemeyin yoksa 1-2 ayda zor gelir =) USPS ile zaten %90 Air Mail yani havayolu ile yollarlar.

  SİPARİŞ NASIL VERİLİR VE NE YAPMAK GEREK

  Diyelim ürünü buldunuz , satıcı da güzel Feedback sahibi delikanlı bi eleman =) EMAIL yolladınız düşük fiyat ve/veya Hediye GIFT olarak gönderi olayını , kargo tipini ve fiyatı belirlediniz şimdi gidip BUY NOW yapabilirsiniz. Bu durumda satış sözleşmesi kurulmuş olacak ona göre isabetli karar verin ve sonradan üründen vazgeçmeyin. Satın almaya tıkladıktan sonra bekliyorsunuz ki satıcı size bir email yollayıp teklifi aldığını ve kabul ettiğini ve sözleşme şartları bildirir gibi fiyatı , shipping şeklini ve diğer unsurları size mail ile bildirip şu kadar gün içinde ödeme yapmanızı ister.

  Bu maili aldıktan sonra belirtilen gün içinde belirtilen şekilde ödemeyi yaparsınız. Bundan sonra satıcı parayı aldığı zaman veya ürünü kargoya teslim edip kargo’da verilen ürün takip kodunu size yollarken email atıp haber verir bundan sonra size beklemek kalır.

  PAYPAL PAYPAL PAYPAL

  (PayPal uluslararası siparişlerde satıcı tarafından pek kabul edilmiyor.)

  PayPal EBAY’in kendi kuruluşu olan bir ödeme metodudur. Ancak sadece EBAY için kullanılmaz pek çok alışveriş sitesinde Paypal ile ödeme kabul edilir. Burada gene size bir kredi kartı , güvenli bir email ve temiz bir bilgisayar gerekiyor.

  PayPal üyelik gerektirir , üye olurken Sig Up yazan yerden gerekli bilgileri verip üye olabilirsiniz , adresinizi ve kredi kartı bilgilerinizi eksiksiz ve doğru girin. PayPal güvenlidir. Kredi Kartı bilgilerinizi üçüncü şahıslar göremez hatta PayPal hesabınıza girdiğinizde siz dahi tam kredi kartı numarasını göremezsiniz. Sanal kart gene de daha iyidir. Paypal aynı banka hesabı gibidir , sizin bir hesabınız vardır ve buraya para yuklenebilir.

  Paypal ile ödeme şu şekilde oluyor ; PayPal kredi kartından belirttiğiniz miktarı çekip sizin PayPal hesabınıza aktarır sonra bu payPal hesabından satıcıya sizin adınıza yollar. Yani aynı banka hesabından havale gibi çalışır. Bankadan gelen aylık extrede parayı çeken PayPal olarak görünür. Satıcı adı bunun sonuna eklenir. “PAYPAL Deniz Car Audio” gibi.

  Ödeme sistemi şöyle çalışır , PayPal ile ödeme yapılırken ya satıcı size bir Link yani web adresi (pay üzerinden) verip sizi buraya yönlendirir , PayPal sitesi üzerinden verilen bu linke tıklarsınız Paypal ilgili şekilde açılır ve email + şifrenizi girdiğinizde karşınıza ürün tanımı + sözleşme + ödeme bilgileri çıkar siz ödemeyi onaylarsanız Paypal hesabınızdan para transfer edilir. VEYA siz kendiniz PayPal hesabına girersiniz ürün kodunu ve satıcının PayPal kullanıcı adını girip ilgili ürün için belirtilen mikjtar parayı transfer edersiniz. PayPal bu bilgileri saklar ve hem sizi hem satıcıyı korur. Sorun çıkarsa PayPal parayı geri iade dahi edebilir.

  PAYPAL ulsulararası satışlarda satıcılardan tarafından ödeme metodu olarak pek kabul edilmez. Çünki PayPal ile ödeme yapıldığında ürün onaylanmış (kredi kartınızdan onaylanmış) PayPal adresine yani bir anlamda kredi kartında belirtilen adrese yollanır. Ürün elinize ulaşmazsa PayPal ödemenizi geri iade eder ve satıcı zarara girer , TR’de bazı maymun zihniyetler geçmişte malı almalarına rağmen ürünün teslim edilmediğini beyan edip ulsulararası gönderilerde de ispat zor olduğu için malı bedavaya getirmeye çalışmışlar ve EBAY satıcıları da international gönderilerde PayPal kabul etmemeye başmışlardır. Paypal yuksek bir güvenlik içerir ve hangi satıcıya hangi ürün için ne kadar ödeme yapıldığını kayıt altına alır ve siparişin iletilip iletilmediğini dahi kontrol altında tutar. Onun için satıcılar ABD için satışlarda bunu tercih edip yurtdışı gönderilerde güvensizlik nedeniyle kabul etmiyorlar. Onun yerine BIDPAY gibi metdoları tercih ediyorlar.

  BIDPAY İLE ÖDEME NASIL YAPILIR ?

  BidPay aynı PayPal gibi bir online alışverişlerde ödeme yapılması için kurulmuş bir sistemdir. Ama alıcılar için üyelik gerekmez , her ödeme tek başına yapılır. BIDPAY Western Union (şu ziraat bankaları ve PTT’lerderki olay) firmasının kurduğu bir sistemdir. Güvenlidir. Siz parayı transfer ettiğinizde ya satıcı BIDPAY üyesidir ve para doğrudan banka hesabına geçirilir veya satıcı adına Western Union BIDPAY bir çek yazıp bunu belirttiğiniz posta yöntemi ile ( aşağıda yazdım) satıcıya ulaştırır ve satıcı çeki alınca ödeme tamamlanmış olur.

  Nasıl çalıştığına gelince ; Bidpay.com sitesine girersiniz karşınıza hemen bir form çıkar , orada göndereceğiniz miktar ITEM PRICE ve kargo masrafı SHIPPIN PRICE boşlukları çıkar bunları gerektiği şekilde dolrurusunuz , sonra altta posta şekli seçilir satıcıya yazılan çek bu şekilde yollanır. Bunlar First Class Mail yani birinci sınıf iadeli taahhütlü veya NEXT DAY AIR ertesi gün hava yolu ile ulaştırma , SECOND DAY AIR 2 gün içinde hava yolu ile postalama şeklindedir , posta metodları arasında bikaç dolar fark vardır , hıza bağlı olarak.

  İlk bölümde fiyat yerlerini dolrurup ve posta seçeneğini seçtikten sonra ikinci sayfada satıcı bilgilerini girmeniz gerekiyor , bu bilgileri size satıcı evvelce bildirmiş oluyor zaten EBAY alışverişleri için opsiyonel olarak konmuş bir bölümde var buraya aldığınız ürünün kodunu giriyorsunuz ki ödeme yapıldıktan sonra ne için kime ödeme yaptığınız BIDPAY kayıtlarına geçiyor ve ispat vasıtası oluyor.

  KREDİ KARTI GÜVENLİĞİ

  Sanal kartlar her zaman daha iyidir , ancak müthiş limitleri olmayan kredi kartlarınızı PayPal ve EBAY’de BIDPAY’de kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken PayPal kullanıcı adınız olarak da kullanacağınız EMAIL adresinin güvenli olması ve kullandığınız makinenın virüs ve trojan içermemesidir. Ayrıca bazı payPal üyelerine sahte emailler gelip size paypal şifre ve kullanıcı adınızı girmenizi isteyebilir bunları doğrudan silin , PAYPAL veya diğerleri size hiçbirzaman şifrenizi sormaz ve istemez. Bu ayrıntıları yerine getirsiğinizde nette alışveriş yapmak lokantada kredi kartını garsona verip yollayıp slip çektirmekten daha güvenli olur. ASIL ÖNEMLİ NOKTA ise kredi kartı numaranızdan çok kredi kartının arkasında 6 haneli CW numarasının yani güvenlik kodunun güvencede olmasıdır. İnternet alışverişlerinde bu kodu yazmanız şart olduğu için bu kodu kimseye söylemeyin ve kartınızı güvenli sitelerde yani SSL 128 bit secure yazan sitelerde kullanın bu sietere girdiğinizde Internet Explorer alt çubuğunda sarı bir kilit işareti belirir. Sanal Kart her zaman daha iyidir.

  *** EBAY’de alışveriş yaparken ya İngilizce biliyor olun veya yanınızda İngilizce bilen birini bulundurun bu gerçekten önemli çünki satıcıyla iyice anlaşmanız ve ne istendiğini ve ne istediğinizi açıkca belirtmeniz gerekiyor.

  *** Kargo şeklini seçerken gümrük bedeli düşük gösterilse bile esas alınan bedel ürün + kargo masrafı + sigorta bedeli olarak 3 fiyatın toplamı olacağından hesabınızı ona göre yapın

  *** Türkiye'de bulabileceğiniz ve arada fazlaca fiyat farkı olmayan ürünleri TR'den alın , hem garanti herm de servis bakımından faydalı olur. Ancak yurtdışındaki fiyat ile TR arasında uçurumlar varsa yurtdışı alışverişi düşünün yoksa şahsen 100 hatta 200 dolar fark için yurtdışı alışverişe girmek size fazla kazanç sağlamaz çünki kargo masrafı oldukça yuksek tutmaktadır.
   
 2. halid acar

  halid acar Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.234
  Beğeniler:
  629
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  bilgiler için teşekkürler necati
   
  Necati Günüç bunu beğendi.
 3. #3
  Necati Günüç

  Necati Günüç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  837
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  Teşekkürler Halid
   
  sadana bunu beğendi.
 4. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Bilmeyen ve merak edenlerin için çok güzel ve geniş bir açıklama olmuş.Paylaşımın için tşk ler..İyi :Forumlar..
   
  Necati Günüç bunu beğendi.
 5. #5
  Necati Günüç

  Necati Günüç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  837
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  Evet dostum ebay ile ilgili bütün soruların cevabı var :D
   
  havzali bunu beğendi.
 6. temucin90

  temucin90 Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.821
  Beğeniler:
  2.647
  Şehir:
  İstanbul Bahçelievler
  Seviye:
  pazartesi bir alışverişim olacak bakalım bilgileri kullanırız artık, tekrar teşekkürler


  ödeme konusu biraz karışık geldi, biz adama para öderken havale vb. masrafı çıkıyor mu? yoksa yabancı alışveriş siteleri gibi mi ödüyoruz?
   
 7. Murat İçlek

  Murat İçlek Bisikletkolik

  Kayıt:
  15 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.066
  Beğeniler:
  1.205
  Şehir:
  Gebze
  Seviye:
  teşekkürler guzel bı paylaşım
   
 8. havzali

  havzali Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2009
  Mesajlar:
  276
  Beğeniler:
  60
  Şehir:
  Bu Dünya Benim Memleket :)
  Seviye:
  havale ücreti filan yok. Parayı paypal aracılığı ile peşin ödüyorsun.(doları tl ye çevirirken biraz oynamalar olabiliyor) o da ürünü ya gönderiyor ya göndermiyor. bunun için kaliteli ve fazla satış yapmış satıcılardan ürün almaya dikkat edin.eğer bozuk bir ürün gönderirse paranızı geri alabilmeniz için ürünü tekrar aldığınız kişiye geri kargolamanız gerekiyor.bu kargo takip numarasını paypala gönderiyorsunuz o da size paranızı geri gönderiyor.bir ay filan beklemek zorunda kalıyorsunuz

  çinli satıcılardan uzak durmanızı tavsiye ederim.geçende bir mp3 çalar aldım. sadece içi boş bir paket geldi sonra uğraş babam uğraş. onun için top seller ları tercih edin.

  Kargolamaya da dikkat etmelisiniz. genelde çin den ürünlerin geliş süresi 17-25 günü buluyor.yani bayaa sabretmeniz gerekecek.eğer hızlı gönderim yapılmasını isterseniz özel kargo şirketlerini kullamalısınız ki bu da çok pahalıya geliyor.
   
  Necati Günüç bunu beğendi.
 9. #9
  Necati Günüç

  Necati Günüç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  837
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  Dikkatli bir şekilde bu kurallara uyulursa pek sorun çıkacağını sanmıyorum ;)
   
  mziyaeddin ve havzali bunu beğendi.
 10. tolga1976

  tolga1976 Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.744
  Beğeniler:
  2.577
  Şehir:
  İstanbul, Ümraniye
  Seviye:
  Harika bir açıklama olmuş..:in: Konu sabitlenmeli bence..:rolleyes:

  Teşekkürler..:in:
   
  Necati Günüç ve Onur Kahraman bunu beğendi.
 11. ömer yayla

  ömer yayla Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  366
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  bu ebaydan alınan parçaların gelmeme magduru olan varmı acaba kesin geliyomu yok muallaktaysa şimid adam göndermesse adresine gidip agız burunda dalamayız nsaıl oluyo acaba kesin geliyomu
   
 12. aliko

  aliko Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Mart 2008
  Mesajlar:
  40
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  ıstanbul
  Seviye:
  2 kere alışveriş yaptım.bir usa bir ingiltere 2 side geldi.Hemde 7 günde.Şimdi üçüncüsünü bekliyorum.PTT adresime teslim etti.
   
 13. havzali

  havzali Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2009
  Mesajlar:
  276
  Beğeniler:
  60
  Şehir:
  Bu Dünya Benim Memleket :)
  Seviye:
  powerseller lardan alırsan sorun çıkmaz büyük ihtimalle ama garantisi yok tabii ki.alcağınız kişiyi seçerken feedbackine kesinlikle bakın yorumlara filan ... ve benim tavsiyem kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktarda alışveriş yapın. boyut olarak çok büyük ürün almamanızı tavsiye ederim(dvd player vs.) çünkü bunlar gümrükte kalabiliyor.bunun dışında radyolu ürünler cep telefonları gibi bazı elektronik şeyler de gümrükte kalabiliyor.bunları ayrıca gümrük vergisi vs. ödeyerek alabiliyorsunuz.

  amerikadan ürünler benim gördüğüm kadarıyla 10-15 gün içerinde gelebiliyor.ama bu nadir yani.çinden alırsanız üstte arkadaşın dediği gibi bazen sorunlar olabiliyor.fakat böyle sorunlarda 30 gün içinde (40 da olabilir tam bilmiyorum) paypala durumu şikayet edip paranızı geri alma imkanınız veya (şansınız) var. bazen bozuk ürünleri dahi geri kargolayın paranızı geri verelim diyorlarki taa çine kargo ücreti vereceğinize o ürünü çöpe atmak daha mantıklı olabilir. Yani risk her zaman vardır.

  satın almayı düşündüğünüz ürün nedir?yazarsanız daha ayrıntılı yardımcı olabiliriz.
   
 14. #14
  Necati Günüç

  Necati Günüç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  837
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  Moderatörlerden ricam konuyu sabitleyebilirlerse çoğu arkadaşımıza yardımcı olacaktır ...
   
 15. #15
  Necati Günüç

  Necati Günüç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  837
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  Gümrük Mevzuatına Dair;

  POSTA VE KARGO İLE GÖNDERİLEN 100 EURO’YA KADAR EŞYALARDAN GÜMRÜK ALINMAZ


  Yurt dışından Türkiye’deki bir kişiye mektupla, posta paketiyle ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ve gerçek kıymeti gönderim başına toplam 100 EURO'yu geçmeyen ve ticari miktar ve mahiyette olmayan her türlü eşyadan gümrük alınmaz.

  POSTA VE KARGO İLE GÜNDERİLEN 300 EURO’YA KADAR HEDİYELİK EŞYALARDAN GÜMRÜK ALINMAZ


  Yurt dışındaki gerçek kişiler tarafından Türkiye’deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen eşyadan aşağıdaki koşullarla gümrük alınmaz.

  a) Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve
  Noel münasebetiyle Türkiye'deki kişilere posta veya
  hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,
  b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,
  c) Şahsi, ailevi ve hediyelik eşya niteliğinde olan,
  d) Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme
  yapılmayan,
  eşyalardan gümrük alınmaz.

  Gümrük muafiyeti, gerçek kıymeti 300 EURO'yu geçmeyen eşyalar için uygulanır. Eşyanın birden fazla kalemden oluşması halinde toplam değerinin 300 EURO'yu geçmemesi gerekir.

  İki ya da daha fazla kalemden oluşan bir sevkıyatın toplam kıymetinin 300 EURO'yu aşması halinde, toplam değerin 300 EURO tutarındaki kısmı için muafiyet uygulanır.

  Bu muafiyet, (a) bendinde belirtilen olaylardan bir ay önceki veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilmiş veya Türkiye gümrük bölgesine girmiş eşya için uygulanır.


  YOLCU BERABERİNDE GETİRİLEN HANGİ HEDİYELERDEN GÜMRÜK ALINMAZ?

  Yolcuların (transit yolcular hariç) beraberinde getirdiği, ticari nitelikte olmayan hediyelik eşya gümrük vergilerinden muaftır. Bu muafiyet; a) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, b) Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus, c) Hediye edilmek üzere getirilen, eşya için uygulanır.

  Müsteşarlık, hediyelik olarak ithal edilecek eşyanın nitelik ve özellikleriyle miktar ve kıymetlerini belirlemeye, özel ve zaruri durumları inceleme ve sonuçlandırmaya, bu hakkın suistimal edilmesini önlemek üzere hediyelik eşya muafiyetini kısıtlamaya yetkilidir.

  Bu maddenin (a) ve (b) bentlerinde yer alan muafiyet 18 yaşın altındaki yolcular için uygulanmaz.

  Muafiyet, yukarıda belirtilen a,b,c,d,e maddelerinde belirtilenler hariç olmak üzere, her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 300 EURO'yu geçmeyen eşya için uygulanır.

  Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 145 EURO olarak uygulanır.

  İki ya da daha fazla kalemden oluşan eşyanın yolcu başına toplam kıymeti 300 Euro’yu aşarsa, aşan miktardan gümrük alınır.

  GÜMRÜĞÜ ÖDENMEK SURETİYLE POSTAYLA VEYA YOLCU BERABERİNDE TÜRKİYE’YE SOKULABİLECEKE EŞYALAR

  18 yaşından büyük yolcuya, Türkiye’ye gelişinden 2 ay önce ve 6 ay sonra posta veya hızlı kargo yoluyla gönderilen ve değeri 1500 Euro’yu geçmeyen ve ticaret amaçlı olmayan eşyadan yüzde 10 sabit gümrük alınır. (300 Euro’luk muafiyet düşülür)

  Ya da 18 yaşındaki yolcunun beraberinde getireceği ve değeri 1500 Euro’yu geçmeyen ve ticaret amaçlı olmayan eşyadan yüzde 10 sabit gümrük alınır. (300 Euro’luk muafiyet düşülür).

  Bu haktan yararlanabilmek için şu koşullar gereklidir:

  a) Türkiye'deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,
  b) Yolcular beraberlerinde getirdikleri,
  c) Hediye edilmek üzere getirilen ya da gönderilen,
  d) Kişinin şahsına veya ailesinin kullanımına mahsus,
  e) Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmamış olan,
  f) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,  Bu çerçevede getirilen eşyanın toplam kıymetinin 1500 EURO'yu aşması halinde, söz konusu eşyanın ithalinde ödenmesi gereken vergiler, yürürlükte bulunan esaslara göre tahakkuk ve tahsil edilir.

  İthal konusu eşyanın kıymetinin tek başına 1500 EURO'yu geçmesi halinde, bu eşyanın gümrük vergileri İthalat Rejimi Kararı ile belirlenen oranlara göre tahakkuk ve tahsil edilir.

  Eşyaya sabit oranlı vergi uygulamadan önce, beyan sahibi bunun yerine ithalat vergilerinin uygulanmasını talep edebilir. Bu durumda eşya için ithalat vergileri tahsil edilmek suretiyle eşyanın ithaline izin verilir.

  Bu çerçevede getirilen eşyanın vergi matrahının tespitinde esas alınacak kıymeti, ibraz edilen faturaya veya satış fişine göre belirlenir. Bu tür belge ibraz edilememesi veya ibraz edilen belgede kayıtlı kıymetin düşük bulunması halinde, eşyanın kıymeti idarece tespit edilir
   
  Erol KOLAS bunu beğendi.
 16. gurkan

  gurkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Ekim 2004
  Mesajlar:
  493
  Beğeniler:
  562
  Şehir:
  İzmit
  Seviye:
  Bu bilgi güncel değil.

  4458 Sayılı Gümrük Kanununda geçtiğimiz 3 ay içerisinde değişiklik yapılmıştı. Limitlerde değişiklikler var. Ayrıca gümrüğe tabi olması durumunda alınacak vergi tutarlarında da ciddi artışlar oldu.

  Bu tip bilgileri yayınlamadan önce kontrol etmenizi öneririm. İlk sayfayı tam okumadım ama bir yerlerden alıntı gördüğüm kadarıyla, oradaki bilgileri de kontrol edin, sistemde yapılan değişikliklerden ötürü mağdur olmasın kimse.

  İyi Forumlar.
   
 17. AHMET67

  AHMET67 Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  130
  Beğeniler:
  82
  Şehir:
  ankara
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Necatİ Bey Bu Yazinin Tamamini Okumadim Ama Abd Dekİ Ebayi İnceledİm Fİyat Bakiminda Ülkemİzle Bİr Haylİ Fİyat Farki Var Bazi ÜrÜnler İnanilmaz Ucuz Bu Yaziyi Okumadan Bİr Hafta Önce Bu Forumdan Bİr Soru SormuŞtum Yurt DiŞindan Bİsİklet Alacagim Ama Hangİ Modelİ Tercİh Etmalİyİm Dİye Zaten Ebayi GÖrdÜkten Sonra Tercİh Etmemek İmkansiz Bu Yaziyla Da Sİz AÇiklama Yapinca Bana Faydali Olacagina İnİniyorum Şİmdİden TeŞekkÜr Ederİm Elİne YÜregİne Saglik
   
 18. havzali

  havzali Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2009
  Mesajlar:
  276
  Beğeniler:
  60
  Şehir:
  Bu Dünya Benim Memleket :)
  Seviye:
  çok büyük ihtimalle size bisiklet ,toplamda buradakinden çok daha pahalıya gelecektir. ben uyarıyım !.. yine siz bilirsiniz...
   
 19. safir_yusuf

  safir_yusuf Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2008
  Mesajlar:
  95
  Beğeniler:
  72
  Şehir:
  Aksaray
  Seviye:
  keşke bide türkçe olsaydı daha güzel olurdu... paylaşım için teşekkürler..
   
 20. temucin90

  temucin90 Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.821
  Beğeniler:
  2.647
  Şehir:
  İstanbul Bahçelievler
  Seviye:
  tarık adamın linkini yollar mısın? bende yaptımda aynı adam çıkmasın :eek:
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_15-26-49.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
upload_2017-5-5_22-36-53.png
Amerikalı Amber Neben kadınlarda TT kraliçesi. 15 yıllık geçmişinde 2 Olimpiyat, 2 Dünya, 2 Ulusal ve 2 Pan American şampiyonluğu bulunuyor. Amber hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitesinden...
upload_2016-5-10_15-11-39.png
İki hafta önce yol grubuyla buluştuğumda benim yaşlarda Serdar adlı bir arkadaşın bir iki ay önce koroner bypass ameliyatı olduğunu öğrendim. Doktorunun tavsiyesi üzerine sahilde çok düşük tempo...