E-kitap mı yoksa baskı kitap mı?

Tepki
53
Bisiklet
Scott
Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere son zamanlarda elektronik kitap yeni çıkan platformlarla birlikte, çok hızlı olmasa da, yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı.

Ucuzluğundan dolayı kimileri elektronik kitapları tercih ediyor, kimileri de elinde kağıdı hissetmek istediği için basılmış kitaplardan vazgeçemiyor.

Sizlerden ricam bir arkadaşımın çalışmasıyla ilgili.. Türkiye elektronik kitap okuma eğiliminin ne düzeyde olduğunu araştırıyor ve bu konuda benden yardım istedi. Bu konuda fikirlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim. Elektronik kitap okumayı düşünür müsünüz, yoksa "kesinlikle basılmış kitaptan vazgeçmem" diyenlerden misiniz? Veya okuyacağınız kitabın içeriğine göre mi karar verirsiniz?

Şimdiden teşekkürler..

Scudo

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Sürekli tur yapıyor ve yanınızda kitap olsyn istiyor iseniz. ekitap iyi oluyor. Ama onun dışında baskı olarak tercih ediyorum.

Tolga_Cr32

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Carraro
Merhaba Ramazan Bey,

Günün neredeyse yarısını bilgisayar başında geçiren biri olarak ben basılmış kitap okumayı seviyorum, Bilgisayarda, tablette vb. okudugum kitaplar daha çok makale vs gibi geliyor o zevki almadığımı hissediyorum

Selamlar

Doğukan Şık

Aktif Üye
Tepki
39
Bisiklet
Salcano
E-kitaba karşıyım ben. Çünkü e-kitapta kitabı hissedemeyeceğimi düşünüyorum. Daha farklı unsurlarda var mesela koku unsuru. Bunun üstüne bir sürü kavga çıktı. E-kitapçılar genellikle kokusu içi okuyorum diyenleri küçümsüyor ama çoğu kişi o kokuya bayılıyor. -Lütfen kitap kokulu parfüm savunması yapmayın- E-kitabın en güzel yönü daha ucuz-hatta bedava-olması. Basılı kitabın maliyeti çok ucuzken yayınevlerinin daha fazla kar etmek için üstüne koyduğu fiyatlar ciddi anlamda sıkıntılı.3-4 liralık kitabı 20 liraya satıyorlar.Kısacası ne kadar pahalı olursa olsun ben basılı kitaptan vazgeçmeyeceğim. O güzel kitaplığımı tek bir kutunun içinde görmek istemiyorum.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Ben nişanlıma bir e-kitap okuyucu aldım fakat Türkiye'de e-kitaplar çok pahalı.. Çok anlamsız.
Örneğin Saramago'nun Görmek isimli kitabı;

E-Kitap : (link)
Normal Kitap : (link)

???

E-kitab'ın mantığı ucuz olması değil miydi ? Yurtdışındaki (amazon.com örneğin) e-kitaplar daha ucuz normal kitaplara göre..
Bu yüzden Türkiye'de normal kitap tercih ediyorum.
Normal kitap tercih etmemin başka bir nedeni de okuduktan sonra aynı kitabı birine hediye edebiliyor olmam..

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.978
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kağıdın ve mürekkebin kokusunu hissetmemi sağlayacak bir e kitap aparatı çıkarsa belki düşünürüm e kitabı...
Kesinlikle kağıt baskı...:)

Ali Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
145
Eskiden 15e kitap buluyodun şimdi 25e zor buluyosun yazar payı baskıcı payı artı bi de satıcı payı oluyo sana 30 lira internetten de aynı para enteller türkiyede neden kitap okunmuyo diye sorgulayacaklarına kardeşim kitaplar neden bu kadar pahalı diye sorgulasınlar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Duruma göre değişmekle birlikte, baskı kitap tercihimdir.

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
Bir romani ekitaptan okumak guzel gelmiyor. Ama icerisinde kisa kisa bilgiler olan kitaplari e kitaptan takip ediyorum

Emrah GÜLEZ

Forum Demirbaşı
Tepki
190
Bisiklet
Merida
Baskılı kitap her zaman iyidir, bazen fazla yer olmadığından yanımda taşıyamıyorum telefonla fotoğrafını çekip gittiğim yerde okuyorum.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bu yaz plajda önümdeki çiftin elinde Kindle'lar var kitap okuyorlar. Güneşin altında ekran çok okunaklı. Ekranın okunaklı olması beni çok etkiledi. Bir an kafamda şimsek çaktı. Benim elinde baskı kitap sayfa çevirmekle, sayfaları birarada tutmakla savaşıyorum.

Tatilden dönünce hemen sahibinden.com dan ikinci el Kindle satın aldım. Türkçe ekitap bulmak çok zor ama kopyalama kolaylığından dolayı ekitap formatında yayınlamamalarını anlayışla karşılıyorum.

Kindle gibi bir okuyucu ile ekitap okumanın avantajları:

- Ekran güneş altında bile parlamadan net bir şekilde okumaya imkan veriyor.
- Bir çok kitabı cihazda barındırıyorsun, istediğine kaldığın sayfadan devam ediyorsun. Aynı anda birden fazla kitap okumak mümkün.
- Sevdiğin kitabı aç yeniden oku. Kütüphanende aramana gerek yok.
- Ekitaplarda sevdiğin bölümleri işaretleyip sonrasında o bölümleri yeniden gözden geçirme imkanı gibi teknolojinin sağladığı bir sürü avantaj...
- Baskı kitap gibi yer tutmuyor.

Dezavantajı:

- Türkçe ekitap bulmak kolay değil.
- Her kitabın ekitap formatı yok.

Kısacası bir kitabın ekitap formatı varsa ben onu tercih ediyorum. Kütüphanemi cebimde dolaştırıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Türka¥

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Emrah GÜLEZ

200 sayfalık bir kitabın tek tek fotoğrafını mı çekiyorsun?

Doğukan Şık

Aktif Üye
Tepki
39
Bisiklet
Salcano
@Ali Uzel

Hocam e kitap bulmak aslında o kadar zor değil. Bakısı bitmiş kitaplar bile bulunabiliyor. Örneğin bende 2000 kitaplık arşiv var ama kullanacağım cihaz yok :D

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
e-kitap düşmanı diilim... pratik, az yer kaplıyo... kitaplığımı çantamda taşıyor olma fikri güzel... tabletten/bilgisayardan okumak bi süre sonra gözü rahatsız ediyo ama e-kitap okuyucuların ekranı farklı vs .vs...

ama çok duygusuz, alışkanlıklardan da kolay vazgeçilmiyo... bi süre sonra fiyat/pratiklik açısından öne geçebilir ama... bi kitapçıda tek tek kitaplara ellemek, alıp okumak, kıyaslamak... bunların yeri ayrı.... bi de ben kitap okurken uyuyakalmayı seviyorum, sabah da kitabı yerlerden topluyorum... alete yazık olur :D

kısacası, hard copy'den kısa veya orta vadede vazgeçebiliceğimi düşünmüyorum... yine kısa/orta vadede veri koşullarda altında e-kitap okumam...

ha okuyucular ve kitaplar ucuzlarsa, kısa vadede bi e-kitap okuyucum ve belki de içindeki e-kitap sayısı yavaş yavaş artacak olan bi e-kitaplığım olabilir...

Emrah GÜLEZ

Forum Demirbaşı
Tepki
190
Bisiklet
Merida
@Ali Uzel
20 sayfasını kadar en fazla zaten uzun mesafe tur yapacaksam kitabı heybe çantaya atar öyle giderim.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Doğukan Şık

Arşivinin listesi var mı? Ekitap diye de her kitabı okumayacağız. :)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Tolga Atasagun

Kindle'dan okumayı deneyin. Farklı bir deneyim, çok zevk alacaksınız. Bilgisayar ve tablet ile alakası yok.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Doğukan Şık

Arşivinde Hıfzı Topuz'un "Meyyale" si var mı?