E Ben de bir bisiklet tavsiyesi isteyeyim.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 1 senedir MTB kullanıyorum. Yakın zamanda (3 ay oldu sanırım) sigarayı bıraktım. Her ay sigaraya verdiğim parayı kenara atmaya ve bir sene sonunda bu parayla yeni bir bisiklet almaya karar verdim.. Bir yıl sonunda yaklaşık 2500TL'lik bir bütçem olacak. Daha çok zaman var ama yine de araştırmaya başlamak istedim.

İlk başta Scott Scale 60'a gözüm kaydı fakat bir arkadaşın yol bisikleti al ısrarı üzerine hybrid'lere yöneldim.
Hybrid'lere yönelmemin nedeni sabit maşalı bisiklet istememem. Çok mu araziye çıkıyorum, hayır.. Ama yine de önde amortisör olması farklı bir güven veriyor bana, bu yüzden sabit maşalı bir model bakmıyorum. Genellikle şehir içinde ve yıllık izinlerde uzun turlarda kullanacağım..

Trek'lerin tiplerini çok beğenmesem de son zamanlarda Trek'in Alpha Gold Aluminum kadroların gri ağırlıklı olanları hoşuma gitmeye başladı.. ((link))

veya

hybrid olmamasına rağmen Scott Sporster 60'ın kadro tipi ve rengi pek hoşuma gidiyor. ((link))

Yani kısaca gri-siyah ağırlıklı kadrolar ilgimi çekiyor..

Tasarımdan sonra olmazsa olmaz özelliklerim;

- Ne kadar baktığım çoğu orta-üst - üst seviye hybrid'de V-Fren pivotlarını göremesem de V-fren istiyorum.. Disk fren çok karmaşık geliyor bana, V-fren'i ayarlaması kolay, işimi görüyor, daha ne isteyeyim =)
- Gidondan kilitlenebilen bir ön maşa.
- Güzel bir vites sistemi (Deore bana yetecektir sanırım)
- Akıcı ve az sorun çıkaracak bir jant seti
- Bir de boyum 1.98, kadronun büyük boyunun olması gerekiyor =)

Yardımcı olabilirseniz pek sevinirim.
Teşekkürler şimdiden..

Scudo

tellal

Üye
Tepki
3
arkadaşım eğer sen bisikletten fzla anlayan bir insan değilsen asla yüksek fiyat bir bisiklet alma bunlar bile kademe kademe olacak şeyler sen kararını krondan veya canondale markalarından yana kullan çünkü sen gider durup dururken bir scout alırsan rahat edemeye bilirsin ve bir bisikletin arka amortisoru eğer wdağda bayırda kullanılmayacaksa zarar ve 2000 tl yi bir bisiklete harcama calınır malınır sorunu cartı curtu fiyat arttıkça artabiliyor sen 2000 tlye düz yolda kullanmak için canondale yarış bsikletlerine bak

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisikletten azıcık da olsa anlıyorum.
1 senedir aktif olarak ilgileniyorum/kullanıyorum.

Arka amortisör hakkında bir şey söylemedim, sadece ön maşa konusunda konuşmuştum.

Teşekkürler yine de..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Şehirde kullanacaksan tabiki şehir bisikleti al. Ön maşa sabit olsun amortisör güç kaybına sebep olur. Hibrit bisiklete gerek yok. MTB'mi satmıştım, bu sene konforlu şehir bisikleti aldım. Neden daha önce almamışım diye kendime kızdım. Trek Allant aldım. Tavsiye ederim. Şehirde kullanıp MTB alanlara hayret ediyorum.

Sait Hislioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
212
@clubber

ben çok memnunum ve değiştirmeyi düşünmüyorum. Belki 50-60 yaşlarıma geldiğimde alırım şehir bisikletini. o zaman bana şehir bisikleti yakışır.

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

tellal

Üye
Tepki
3
arkadaşım sen bu işlerden pek anlamayabilirsin 1 sene bisikleti anlamak için kok kısa bir süre
ben 4 yşımdan beri bisiklet üstündeyim (8 sene falan gibi bir zaman) ve benim bile bu konularda bilemediğim şeyler çooook fazla aslına danışmak önemli ne demiş atalarımız bin bilsende bir bilene danış sen sigarayı bırakmakla her yönden iyi etmişsin nası bıraktığını da mesaj at ya da konu olarak aç yaz sen kademe kademe git ilk başta 1000 tl lik bir bisiklet al maksimum sonra 1500 sonra 2000 civarı falan ama bisikleti kullanırken dikkat çok önemlidir bisikletin üzerinde 1 saniye bile hayar kurtarabiliyor hız arttırddıkça yola daha çok odaklan ve bu bisilet işinin epey bir taktiği var nerede nasıl frenleyeceğin nası vites deeğiştireceğin bisikletteki vites neredeyse araba vitesi kadar tecrübe bilgi uzmanlık ister sen en iyisi kademe kademe git hevesini kırmak istemem ama bir yarış bisikleti bir dağ bisikletine oranlaçok daha fazla uzmanlık ister şahinle ferrari yi kullanmak aynı değildir sen bütçeyi fazlasıyla ayarlamışsın kron bisikletlere veya canondale bisikletlere bak

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Sirkeci, Ortaköy ve Beşiktaş bisikletçilerini gezdikten sonra şuna karar verdim;

1- Trek'ten tamamen vazgeçtim..

2- Scott hala istiyorum ama birçok Scott modelinin olduğu Beşiktaş'taki dükkanda boyuma uygun kadro yokmuş, 1 tane gelecekmiş ama üstündeki ekipmanı çok değiştirilemeyeceği, sonuçta değişen ekipmanın da satılabilir bir ekipman olması gerektiği söylendi haklı olarak.

3- Delta Karaköy şubesinde istediğim gibi bir bisiklet bulamadım, ya sabit maşa v-fren var, ya amortisörlü maşa disk fren var =) Sabit maşalı olan da XT donanımlıydı, benim için çok gerekli değil XT donanım diye çok üzerinde durmadım. Parça değişimi teklif edilmediği için ben de sormadım açıkçası.

4- Ortaköy Kaçkar Bisiklet en çok yardımcı olan yerdi sanırım. (link) üzerinde istediğim değişiklikleri yapabileceğini söyledi oradaki arkadaş. Aklıma yattı. Scott da satıyormuş Kaçkar, aynı şeyi Scott için de yapabilir mi onu öğreneceğim bugün. Olursa tadından yenmez =)

Bunların dışında önerilere her zaman açığım..

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
V-frenden vazgeçmeyeceğim ama bir yandan sabit maşayı düşünmeye başladım...
Amortisör ve sabit maşa arasında gidip geliyorum yorumlar okudukça..

Of! İlk bisikletimi alırken kafam bu kadar karışmamıştı...