düzenli yemek yeme alışkanlığı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında ozganugur tarafından paylaşıldı.

 1. ozganugur

  ozganugur Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2008
  Mesajlar:
  249
  Beğeniler:
  188
  Şehir:
  sarıyer
  Seviye:
  Düzenli yemek yeme alışkanlığını edinebilmek

  Acıbadem Sağlık Grubu’dan Psikolog Duysal Aşkun, bizlere düzenli yemek yeme alışkanlığını edinmek için bazı yararlı ipuçları veriyor:  Sadece yemek yeme eylemine odaklanın. Yemek yerken mümkünse başka aktivitelerde (Örneğin TV izlemek, okumak, telefonda konuşmak...vb.) bulunmayın. Bu şekilde yeme eyleminiz kendi başına “salt” bir eylem haline dönüşmüş olacaktır.

  Ev içinde yemek yediğiniz tek bir yer olsun ve mümkünse o yeri sadece yemek yemek için kullanın. Çalıştığınız masa ya da TV seyrettiğiniz divanda yemek yemeyin. Bu şekilde düzenli yemek yeme programınızı başlatmış olacak ve devam ettirmede daha fazla kolaylık yaşayacaksınız çünkü “yemek yeme eylemi”ni bir bakıma özelleştirmiş olacaksınız.

  Yemeniz gereken yiyecek miktarından fazlasını yemek masanızda ya da çok kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurmayın. Örneğin yemeniz gereken ekmek miktarı dilimlenmiş olarak masanızda bulunsun. Geri kalanı dilimlenmemiş bir halde ekmek kutusunda yer alsın. Bu durumda kalkıp ekmeği kesmek ve masanıza tekrar oturmak zaman alacak ve sizi daha fazla yemekten caydıracaktır.

  Yemenizin zararlı olduğu ve sağlıklı olmayan yiyecekleri mümkün olduğu kadar görüş alanınızdan uzakta tutun. Bir ileri aşamada evde bulundurmamaya da çalışabilirsiniz.

  Alışverişinizi planlı ve zamanında yapın. Alışveriş listenize sadık kalın. Liste oluşturmayı açken değil tokken yapın. Asla listesiz alışverişe çıkmayın yani keyfi alışverişler yapmayın. Bunu düzenli uygulayabilmek için yanınızda sınırlı bir para miktarı bulundurun. Hemen yenecek hazır yiyecekler yerine hazırlamak için uğraşmak zorunda olacağınız yiyecek grubunu tercih edin.
   
 2. deli kadir

  deli kadir Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.268
  Beğeniler:
  544
  Şehir:
  suz
  Seviye:
  işte o bende hiç yok :D
   
 3. Serdar Emre ACAR

  Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Kasım 2008
  Mesajlar:
  763
  Beğeniler:
  384
  Şehir:
  âksaray
  Seviye:
  Teşekkürler bilgiler için ama maalesef yaşam tarzımızdan dolayı tam düzeni yakalamıyoruz.
   

İlginizi Çekebilir

carb-up.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
rub-down.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
Honest-Ads-Sports-Drinks.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...