Düşme tekniği nasıl....?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ahmet-E tarafından paylaşıldı.

 1. Ahmet-E

  Ahmet-E Kıdemli Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  14 Ekim 2014
  Mesajlar:
  250
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  antalya
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  Bugün,hızlı bir sürüş esnasında asfalt yol kenarındaki toprağa ön teker gömülünce kendimi yerde buldum ve sol el bileğime bandaj yapıldı Sanırım bir süre süremeyeceğim. Geçen yıl da düşmüş ve yine sol bileğimi incitmiştim.Böyle giderse sol el fazla dayanmayacak. Refleks olarak, düşerken hep sol elimin üzerine düşüyorum. Sanırım, bu pek doğru bir düşüş değil. Düşüş refleksimi nasıl değiştirebilirim, bunun bir yolu var mıdır? Bildiğiniz gibi düşerken düşünmeye vakit olmuyor. Yaş da malum. Şimdiden teşekkür ederim.
   
  onuranil bunu beğendi.
 2. Saim Karagöz

  Saim Karagöz Kıdemli Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  2 Nisan 2013
  Mesajlar:
  366
  Beğeniler:
  394
  Şehir:
  KOCAELİ-SAMSUN
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  @Ahmet-E düşme Tekniği varmıdır bilmiyorum fakat bugün göz göre göre düştüm belediyenin mozaik yüzeyli kaldırımları yok mu hafif yağmur vardı nasıl oldu anlamadım sanki yere sabun sürmüşler öyle bir düştüm ki sormayın dirseğimin üzerine. rezil olmakta cabası
   
 3. anıl şentürkk

  anıl şentürkk Kıdemli Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  17 Şubat 2015
  Mesajlar:
  361
  Beğeniler:
  437
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  anıl şentürk
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  öncelikle geçmiş olsun , kişisel olarak edindiğim bilgilere dayanarak bir iki şey söyleyeceğim. Düşüşlerde en az zararı aldığım düşme şekli düşerken mümkün olduğunca vücudu yere paralel hale getirmek( ki eğer yüksek hızdaysanız vücudunuzun çoğu bölümü sürtünmeden dolayı ciddi şekilde yaralanacaktır) , yalnızca belli bölgelerden değilde vücudun büyük kısmının yere değmesini sağlamak ve böylece mümkün olduğunca kırık ya da çatlaktan korumak. tabi ki bu hangi hızda ve nasıl düştüğünüze göre değişebilir ancak düşerken elinizi yere koymanız ciddi şekilde kırılmalara yol açabilir diye düşünüyorum.
  ayrıca çeşitli öneriler de var bu konuda örneğin burası , resimde gayet açıklayıcı ancak ingilizce anlayabiliyorsanız diğer açıklamaları okumanızı öneririm
   
  Ahmet-E bunu beğendi.
 4. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  885
  @Ahmet-E

  BasitDus1.jpg

  Dağ bisikletine biniyorsanız düşmek bazen kaçınılmaz bir olaydır. Ama bu, mutlaka yaralanacaksınız ya da bir yerleriniz kırılacak anlamına gelmez (Sakın bisiklete binme hevesiniz kırılmasın!).
  Paniğe kapılmadan reflekslerinizi eğitebilir, hatta zaman içinde düşmekten zevk bile alabilirsiniz. Aslında bisikletten “atlamanın” genelde üç yönü vardır: Yana, arkaya ve gidonun üzerinden atlama. Bunlardan ilk ikisini deneyebilirsiniz, ancak üçüncü hareketi deneyerek öğrenmeye çalışmayın, bu düşme tekniğini aklınızın bir köşesinde tutun ve tehlike anında becerebilirseniz uygulayın.
  Yana Doğru :
  Virajlarda, ıslak zeminde veya elcikler bitkilere takıldığında yana doğru düşmek çok kolaydır. Yana düşme ayağın burkulmasına yol açabilir ve bu durumda ayağı eskiden kalpiyelerden çıkarmak oldukça zordu. Neyseki günümüzde SPD sistem sayesinde pedaldan kurtulmak kolay oluyor. Ayağınızı yere basıp, destek almazsanız düşmek kaçınılmaz olur.
  Orta bir süratte giderken (20-25 km/saat) düşeceğinizi hissettiniz:
  Bisikletin yana yattığı taraftaki ayağınızı pedaldan kurtarın ve tüm ağırlığınızı aksi yöndeki pedala aktarmaya çalışın. Bu hareket bir ihtimal dengenizi düzeltebilir. Bu da işe yaramadıysa zemin uygun ise ayağı yere sürterek destek almak düşmenizi engelleyebilir. Tüm bu önlemlere rağmen düşmek kaçınılmaz ise, çarpma şokunu azaltmak üzere ellerinizi gidondan bırakıp, kollarınızla yeri karşılamaya hazır olun. Bu durumda kolları gergin tutmak kırıklara yol açabilir. Daha yüksek süratlerde yana doğru kayma anında gidonu bırakmayıp bisikletten ayrılmamak da çözüm olabilir. Çünkü gidon ve pedalların yüksekliği sizi koruyabilir. Bu özellikle önünüzdeki bir engele çarpmak kaçınılmaz olduğunda (duvar, ağaç, kaldırım, otomobil), arka freni sıkıp, bisikletin yana yatmasını sağlayarak engele ilk önce bisikletin tekerleri veya pedallarını çarptırmak darbeyi büyük ölçüde azaltacaktır.
  Arkaya Doğru :
  Dik bir yokuşta, ağırlığı arkaya verme sonucunda olur. Arkaya doğru düşme durumunda kolların destekleyici pozisyonu alması zordur.
  Arkaya düşmeniz kaçınılmaz olduğunda ayaklarınızı pedallardan çekin ve sele üzerinde geriye kayarak, ayaklarınızı yere basın ve bu arada gidonu bırakmayın. Böylece bisikletin size çarpmasını engellemiş olursunuz.
  Bu yöntemi uygun bir alanda deneyebilirsiniz: Bisikletinizin ön tekerini iyice kaldırıp, ağırlığınızı da iyice arkaya verdiğinizde yere ne kadar çabuk indiğinizi (düşmeden) hayretle göreceksiniz.
  Öne Doğru :
  Beklenmedik engeller ve dik inişler ağırlığınızın fazlaca öne kaymasına yol açabilir. Bu köprücük kemiği kırılmalarının en sık nedenidir. Bu yüzden her zaman yana doğru düşmeye çalışın. Eğer öne doğru hareketi engelleyemiyorsanız dengeyi düzeltmek yerine bir an önce gidonu bırakmaya bakın. Zaten bu konumda bisikletin arkası iyice yükselmiş olduğundan, gidonun üzerinden atlamak nispeten kolaylaşır.
  Tabii bu arada fren ve vites tellerine takılmamaya dikkat etmek gerekir.
  Yere indiğiniz anda bisikletin size çarpmaması için, ya yuvarlanarak eğer dengeli düştüyseniz yani iki ayağınızın üzerine, ya yürüyerek ya da koşarak bisikletten uzaklaşmaya çalışın. Yuvarlanma anında başınızı koruyun (umarız kaskınız başınızdadır).

  Kaynak : Cyclingtr
   
 5. aeneskral

  aeneskral Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  11 Ocak 2015
  Mesajlar:
  780
  Beğeniler:
  1.180
  Şehir:
  Gaziosmanpaşa, İstanbul
  Adı:
  Abdulkadir Enes KIRAL
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  faydalı bir başlık. Takip.
   
 6. Anıl Erdoğan

  Anıl Erdoğan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2011
  Mesajlar:
  342
  Beğeniler:
  481
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Anıl ERDOĞAN
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
 7. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.771
  Beğeniler:
  5.539
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:


  4. dakika ve sonrası ;)
   
 8. Gökhan G.

  Gökhan G. Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2013
  Mesajlar:
  106
  Beğeniler:
  114
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  en önemlisi gidonu sıkı tutmak, köprücük kemiği kırılmalarına karşı. gerisi kaza heyecanıyla unutulup gidiyor.
   
 9. hsnbykkls

  hsnbykkls Dağda Asfaltta Karda Güneşte, 4 x Derrace

  Kayıt:
  10 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  660
  Beğeniler:
  558
  Şehir:
  Burdur
  Adı:
  Hasan Büyükkeleş
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Doğru sürme tekniği öğrensek olmaz mı ki ?
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-29_9-12-48.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
2.jpg
www.britishcycling.co.uk adresinde yayınlanan bir makalede uzun antrenman sürüşleri ve yarışlar için doğru beslenme mevzusu oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Sürüşlerin bir gün öncesinde...
Bahadır gürelle karşılaştırma strava power değerleri.png
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum, Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler [ATTACH] Bu...