Durduk yere vites attıyor

Tepki
1
Selamün aleyküm arkadaşlar bu durum bi önceki bisikletimde de vardı bi türlü çözemedim yine aynı sorun bunda da var mesela vitesi 8 atıyorum normal gidiyor biraz yüklenince pedala hızımı arttırınca direk bi takır tukur sesler geliyo ve bakıyorum vites 10a geçmiş bir de şu sorun var arka attırıcıdan bi ses geliyo bakıyorum kol jamtada deymiyor acaba nerden çıkıyo bu ses. Bi arkadaşima sordum bisiklet daha yeni oldugundan bu sorunlar gayet normal dedi banada bu cevap cok saçma geldi öylemidir ki ? Yardımlariniz icin simdiden teşekkür ederim...

Scudo

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bir bisikletçiye gidip ayarlarını yaptırın. Yeni bisikletin ayarları bozulabilir.

Ahmet AKÇA

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Sedona
Evet,arkadaşının verdiği cevap yanlış çünkü bisikletinin vites ayarı yok.Arka attırıcından "tır tır tır" diye pedal çevirdiğinde ses geliyorsa ve vitesi attığında attırıcın kararsızlık yaşıyıp tam geçiremiyorsa vites ayarların bozuk demektir.
Benim önerim ya iyi bir bisikletçiye git ya da kendin vites ayarı yapmayı öğren.Son olarakta acaba vitesin marka/modeli ne ??

Tepki
1
@Ahmet AKÇA

Eğer kendim yaparsam sürekli ayar yapmak zorunda kalırım diye tahmin ediyorum elim yatkın ama simdi yeni bisiklete de ellemek istemiyorum. Shimano tourney tx55 marka modeli

Tayfun Sezer

Daimi Üye
Tepki
288
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
En iyisi bisikleti aldığın yere ya da servise götür problemini anlat eğer fırsat bulursan nereden ve nasıl ayar yaptıklarını gözlemeye çalış.Bisikletini de güle güle kullan.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
sen bi önce ayar yapmayı dene beceremessen ozaman götür. ama önce kendin dene. ben bile 12 yıldan sonra bisiklet sürmeye başladım. xt marka arka arttırıcının ayarını bozup kendim yaptım. ayarı yapmak 2 günümü aldı. 1. gün de tahmini ayar yaptım. 2. günde bisiklet üzerinde vites kolundaki ayardan ayar yaptım.
dediğim gibi önce bi kendin dene.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Sorun;
1 vites ayarı
2 arka göbek dağılmış
3 zincir uyumsuz
4 zincir arızalı
5 arka ruble ekonomik ömrü dolmuş
6 arka aktarıcınin ergonomosi bozulmuş
7 kadro kulağı eğri
Sırasıyla kontrol etmek lazım

Ahmet AKÇA

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Sedona
@Salih Yakşi

Peki,ama her bisikletçi vites ayarının tam yapamıyor o yüzden vites ayarını kendin yapmaya karar verirsen(benim gibi) bunlara bakmanda fayda var:

(link)
(link)

Ben bir kaç gündür bunları inceliyorum ama hala kafamda bazı soru işaretleri var.Neyse benim için öğretici oldu umarım senin içinde olur...

Abdullah T.

Aktif Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Aynı sorun bendede var salcano bayisi tamir edemiyor adam akıllı

Tepki
1
@Ahmet AKÇA

@Serkan HODANCI

Ya aslında bu sorunlarin olacagini pek sanmiyorum bisiklet daha iki haftalik
Muhtemelem teli gevsektir

@Ahmet AKÇA

@Ahmet AKÇA

Video icin cok sagol anlatimda pek anlamadim ama gorsel olarak iyi anladim kendim denerim olur diye yahmin ediyorum eger olmassada servise gotururum. Bu arada servis bilgili ve usta birine benziyordu

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Yeni bisiklet üzerin de bence kendin bir sey yapma, sonra birseyi bozarsin ve senin bozdugunu anlarlarsa garantiden faydalanamasin. Bisikletin 2 haftalik ise garatisi var, servis yapmaya mecburdur, eger yapamasa yapana kadar götür. Zaten düzen tutmasa baska bir üretim hatasi vardir.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Salih Yakşi

Merhaba. Ben şimdi ve ufak kaza sonrası ve 10 yıl sonrası için sorun ve çözüm genellemesi yaptım. Arka vites aktaricisinin kablosunun hemen girişinde plastik yada metal somun türünde bir ayar vidası vardır. Sağa sola söndürerek (azar azar) test ederek deneyiniz vites telinde çok boşluk yada aşırı gerginlik yoksa oradan duzelecektir. [emoji1]

Abdullah T.

Aktif Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Bu arada genellikle ilk vida açıyı ayarlar ona dokunma derim :D

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Dostum seni en iyi ben anlarım. Bende de Tourney TX55 var. :) Ilk bir 2000 km'de çok zorluk çektim. Habire ayarı bozuldu. Senin gibi aşağı yukarı akıp durdu kendi kendine. Servise götürdüm, oldu dediler ertesi gün yine bozuldu. Derken aşağıdaki vidyoyu izledim. Nette izlediğim en güzel ayar vidyosu bu. Artık kendim yapıyorum ayarını.

(link)