Durduk Yere Lastik Patlaması

kerem E

Daimi Üye
Tepki
240
İsim
kerem
Bisiklet
Bianchi
Merhaba. Cumartesi günü arka lastiğime 100 PSİ hava bastıktan 3-4 dk sonra patladı. İç lastiği hiç değiştirmedim ve 856 Km'de. Sebebi/sebepleri ne olabilir ?
Not: Lastiğe maksimum 115 PSİ basılabiliyor.

Son düzenleme:
Scudo

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
80
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
benim de başıma gelmişti dış lastikte yazan ayarda basmıştım

• Beğen
Tepkiler: kerem E

dukehayda

Üye
Tepki
164
İsim
Haydar
jantın iç çemberini kontrol etmek lazım. çemberin içinden bantla geçmek gerekebilir ya da jant tellerinin çemberin içindeki noktaları törpülemek de gerekebilir.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve kerem E

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Dış lastiğin içini kontrol edin, ben geçenlerde hem dış lastikten hemde zefal zırhtan 10'a yakın tel çıkardım. Telleri görene kadar iç lastik dandik diye sövüyordum.

kerem E

Daimi Üye
Tepki
240
İsim
kerem
Bisiklet
Bianchi
@Uğur S.
Değil.

@dukehayda
Dediğiniz gibi yaptım, iç lastik jant tellerinin girintilerinin şeklini almış ve oradan patlamış. Elektrik bandı çektik.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Evet aynı dertten bende muzdariptim.. Dağ bisikleti. Tek çözümüm düşük hava vurmaktı. Düşük vurunca bir şey yok 50psi vurunca 2 3 dk sonra patlıyordu.. Arka lastikte 5 yama var hatta.. Ön janta bant geçirdim ama şuan jant bantsız.. Duruyor eminim ki yine 52psi bassam yine patlar

Bu olay sıcakların gelmesinden de olmuş olabilir.. Arka lastigin deforme olmasıyla beraber . Çünkü benimki nisanın sonlarına dogru olmaya başladı hele adana sıcagı..

• Beğen
Tepkiler: Nfdnn

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eğer dış lastiğin iç kısmında problem yoksa jant üzerindeki bandı kontrol edin. Tel başlarının yuvalarının üstü bazen patlak oluyor iç lastikte havayı bulunca onun içine girip patlıyor.

• Beğen
Tepkiler: kerem E ve MAERKEK

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Benim de iç lastiğim btwin di. 2 farklı lastik biri evde dururken biri de yolda giderken farklı yerlerden patladı. Normalde kullandığım iç lastikdi, 100 psi üzerine çıkınca patladı, max lastik basıncım 116 psi idi. Diğeri de 100 psi civarında patladı. 100 psi üzerine çıkmaya korkuyorum işin özeti bu cümle.

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
cst,compass,btwin gibi en dusuk kalitede ürünleri yuksek basinclarla kullandiginiz zaman zamanla yarilmaya,durdugu yerde bir yerden acilmaya başlıyor
benim basima geldi bakıyorum dış lastikte hicbir sey yok ama ic lastikten dolayi lastigi inmis vaziyette buluyordum en son bir cift michelin ic lastik aldim kafam rahat

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@CeRKeZ
Jantın en önemli parçası şeridi diyorsunuz . Katılıyorum , durduk yere lastik patlıyorsa tek suçlusu ince olan veya hiç olmayan jant şeridir . Eski iç lastikten yapılabilir . Btwin in adi iç lastik ürettiğini öğrenmiş olduk .

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben durup dururken patlarsa durup dururken bisikleti cezalandiriyorum. Bir hafta garaj hapsi veriyorum

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@mariokaldato
Seninki yine iyiymiş abi . Yeni jant almıştım , o zaman jant şeridi jantın üstünde geliyor sanıyorum cahillik . Bir haftada 4 kez patlayınca lastik bisikleti tekmelemiştim baya iyi vurdum ha öyle şakasına falan değil . Vurmamdaki asıl sebep akrabalardaki hemen hazır laf sat şu bisikleti sanki yenisini alacaklar . Sonradan aklıma dank etti jant şeridi olmadığı eski iç lastiği kestim . Yama yapıştırıcısı ile yapıştırdım misss .

Melih61

Üye
Tepki
3
İsim
Melih
Lastiklerin içini, jantın yüzünü ve iç lastiği güzelce sabunlu bir bezle silip janta güzelce takarsanız iç lastik yamalı bile olsa havasını vurun bide her sürülen önce az da olsa hava basarsanız lastik sizi uzun kmler boyunca götürür. Kazasız belasız sürüşler.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@Melih61
Bazı lastikler yamuk gelince yapıyordum . Hımm

ahmet1914

Forum Bağımlısı
Tepki
1.262
İsim
Ahmet Y
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletim tamirde olduğu için cuma günü arkadaşın bisikletini alayım dedim,sağolsun verdi. Bisiklet kron tx450 trekking (şehir bisikleti) Cuma akşamı Türkiye'nin maçını izledim, ön ve arkaya maximum psi bastım, yatacağım. Ödünç bisiklet efendi de içerde odada,altında paspası ile gayet mutlu olması gerekirken gece 4e çeyrek kala ön tekerden gelen pıısss sesi ile uyandım. Baktım patlamış,Max psi bastığım için oldu heralde dedim,arka tekerin havasını biraz indirdim uyanınca.Neyse dedim bugün yama yapayım o da olmadı tam sibopun orda yarık +düzgün yapıştırıcı yoktu. Neyse dedim iç lastik alayım yarın ,sonuçta ödünç verdi arkadaş mahçup olmayalım kendisine, yenisini takalım ayıp olmasın. Ölçüsüne bakıyorum lastiğin bi baktım arka teker de patlamış 😡😡😡😡 Sebebi nedir sizce??

uguruyaniker

Aktif Üye
Tepki
331
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu hortlatma gibi olacak ama corelli kr100de bende ayni sorunlari yasiyordum.ic lastik degistirmekten, yama yapmaktan gina gelmisti. En sonunda zirhli cst lastik aldim, jant serid8ni de sokup yerine kullanmak icin aldigim ama takamadigim lastik zirh seridini cektim. Yani jant seridi yerinde artik lastik zirhi var. 75psi hava bastim, biraz inik ama en azindan artik sorunsuz binebiliyorum. Bi de biraz balans problemi var, onu da cozmek lazim.

Nfdnn

Üye
Tepki
5
İsim
Jjhehe
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Beldesan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Evet aynı dertten bende muzdariptim.. Dağ bisikleti. Tek çözümüm düşük hava vurmaktı. Düşük vurunca bir şey yok 50psi vurunca 2 3 dk sonra patlıyordu.. Arka lastikte 5 yama var hatta.. Ön janta bant geçirdim ama şuan jant bantsız.. Duruyor eminim ki yine 52psi bassam yine patlar

Bu olay sıcakların gelmesinden de olmuş olabilir.. Arka lastigin deforme olmasıyla beraber . Çünkü benimki nisanın sonlarına dogru olmaya başladı hele adana sıcagı..
Screenshot_2022-05-01-21-22-39-45.jpg
Benimki de aynı bu şekilde oldu havayı az basınca birşey yok çok basınca 1 gün içerisinde patlıyor

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK