Dura Ace - Ultegra 105 arasında gerçekten bu kadar fark var mı?

Batuhan Ustaoğlu

Aktif Üye
Tepki
70
Merhaba bahar yaklaşırken bir iki parça almak istiyodum ama öncedende aklımı karıştıran bi soru tekrardan gündeme gelmiş oldu.Eminim çoğu kişide bunu düşünmüştür.

Parça klasmanları arasında -Dura Ace-Ultegra-105-Tiagra-Sora- ne kadar bir fark var ? Tabiki tiagra ve dura ace arasında fark edilir bir fark vardır ancak yakın kalitelerdekinde fiyata değecek bir fark var mı ? yani mesela Tiagra bir ruble yerine 105 alsak ne kadar performanslı olur ? aktarıcılar ne kadar akıcı olur ?

yabancı forumlarda araştırdım ve genel kanılar şöyle :

*3 kere ultegra setli bisiklet eskitmiş ve ardından bir dura ace li ve bir 105 li bisiklet kullanan bir kullanıcının dediğine göre asla 105 ten yüksek bişey almayacakmış artık ve kesinlike bir performans artısı oldugunu düşünmüyormuş.

*diğer kullanıcılara göre de : sadece daha hafif ve kullanılan materyal biraz daha kaliteli.kısacası görünüş ve kendi egonuz oldugu söyleniyor.parası olan alıyor :)

(link)

Durum böyle siz ne düşünüyorsunuz ?

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Bu soruyu ruble ve aktarıcılar için soruyorsanız okuduğunuz forumdaki gibi normal bir kullanıcının hissedebileceği fark yoktur.(sora ve tiagra ile ultegra -dura ace kıyaslaması) stı kollardaki farkı ise sora hariç (soranın sitemi oldukça farklı ) yine hissetmeniz zordur.Fakat işin içine aynakol ve jant seti girdiği zaman ise bırakın sora ve dura ace i ultegra ve dura ace arasında bile oldukça büyük bir fark var. Bu yazdıklarımdan aralarında fark yok anlaşılmasın normal kullanıcıların ayırt edebileceği kadar fark yok anlamında yazıyorum.Siz çok önemli bir yarış koşuyorsunuz yüzde 10 eğimli 10 km rampa tırmanıyorsunuz vitesinizdeki en ufak bir sıkıntı(zincirin istediğiniz vitese 2 saniye geç geçmesi ,takılması, tıkırdaması) böyle bir rampada sizi 500 metre geriye atabilir veya aynı durum yarışın son 200-300 metresinde sprintte yaşanırsa tüm emekleriniz boşa gider .Zaten vites sistemindeki sıkıntılar ya rampada yada sprinte kalktığınızda boy gösterir.Kısaca risk almaya değmez.Fakat siz tur yapıyorum arkadaşlar ile geziyorum yarış koşmuyorum derseniz aynı şekilde 105 ten yukarısı bence de fazlalıktır.(yüksek fiyata alınıyor ise fazlalıktır ama hesaplı alınıyorsa görsel olarak üst modeller insanda tatmin duygusu yaratır :) dura ace bir aynakolun karşısına oturup iki kadeh içilir kişiye göre sanat eseridir :) ilgisiz insan için sadece ön dişlidir ) Tüm bu yazılanlar kendi şahsi fikrimdir yani benim doğrumdur başka bir arkadaşıma göre değişebilir.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Bence olabildiğince 105 set ve üstü almak gerek. Burada sanırım herkes hemfikirdir. Bunun nedeni de 105 aldı ve üstü olarak setlerin çalışma şekli değişiyor. Tiagra yine biraz kullanılabilir fakat Sora tavsiye etmiyorum. (yeni bisiklet alacaklara ediyorum, zaten kısa süre sonra upgrade ediyorlar, Tiagra da olsa Sora da olsa)

105 sonrası ise denildiği gibi. Malzeme kalitesi artıyor. Kalite arttıkça işçilik vs. katlanarak artıyor.
Buna ek olarak Dura-Ace'e geldiğimizde ise prestij modeli olduğu için firma fiyat politikasını da ona göre ayarlıyor. Tabii ki sürüş kalitesi artıyor. Tabii vites daha hızlı, daha eforsuz geçiyor... Fakat bunlar normal kullanıcı için ölümcül farklar değil.

Kısacası okuduklarınız doğru. 105'e kadar sorun yok, 105'den sonra da para durumuna ve ağırlık takıntınıza bağlı olarak istediğinizi alabilirsiniz. Aradaki ufak farklar olmasa da olur.

Fakat şöyle bir şey var, Dura-Ace 9000 için internette öyle yorumlar var ki, sanki Shimano vites değiştirmeyi yeniden keşfetmiş. O konuda yorum yapamayacağım ben, kullanmadım.

Bunun dışında sadece Shimano düşünmeniz yanlış. Eğer şansınız varsa Campagnolo tek kelime ile muhteşem. Sram Force aynı şekilde oldukça iyi, ve Red ile arasındaki tek fark Red'de titanyum olan parçaların Force'da alüminyum olması.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Elektirikli ultegra Di2 sistemi ilk kullandığımda aynı cümleyi kurmuştum :) demek yeniden keşfetmiş...

• Beğen
Tepkiler: Sarp Ozan Örki

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
güzel bir acıklama:)

Batuhan Ustaoğlu

Aktif Üye
Tepki
70
Hepinize cevaplarınız için çok teşekkürler.

Böylece benim ve eminim benim gibi yarışmayan ama hızlı turlar yapıp parasını biriktirip küçük eklemeler yapan kişiler için 105 en uygun set gibi gözüküyor.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Batuhan Ustaoğlu

Bu konunun MTB ye uyarlanmış halini geçen sene uzun bir Blog yazısı ile forumda yazmıştım, sanırım Blog kısmı kapanmış yazıyı bende bulamadım şimdi.Aynı durum MTB için de geçerli, zaten shimano 2012 satış kataloğunda bu konudan bahsetmiş ve kullanım amacınıza uygun komponent seçimini anlatmış.Tek cümle ile o durumu da özetlemek gerekirse MTB bisikletiniz ile zorlu arazi şartlarında devirli pedal çevirmiyorsanız ve kadro yapınız ile amortisörünüz de bu duruma elverişli değil ise XT ve XTR serileri sizin için fazla olacaktır diyor :)

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Sizin için mantıklı model olan 105 Shimano'nun üst seviye modelleri arasında giriş seviyesi durumunda..
Ama bir giriş seviye ürün alınacaksa Campagnolo en akıllıca olanı.. yani 10 lu Veloce sistemden bahsediyorum..Fiyat olarak 105 den daha ucuz ama Ultegra kalitesindedir..
Eğer çıtayı yükseltecekseniz bu durumda olay 180 derece değişiyor.. Campagnolo ların en top modelleri aptalca bir şekilde pahalı.. Belki Chorus olabilir ama ben DuraAce yada Red ile giderdim..

Tepki
35
Bisiklet
Orbea
Yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Orbea M30 105 setli mi yoksa Ultegra setli mi alsam diye düşünüyordum.

• Beğen
Tepkiler: Emir Batmaz

tayfunn

Üye
Tepki
19
Çok profesyonel olmayan bir kullanıcı için 105 set ve üzeri arasında fiyat farkını anlamlı kılacak bir fark olduğunu düşünmüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

Silmarillia

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Aykut Aydoğmuş
Bisiklet
Look
Shimano'yu nedense sevemiyorum, Campagnolo Athena ve Sram Force bunlara acayip bir sevgim ve saydım var :)

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
abi dura ace ve ultegralar pahalı tiagra veya 105e devam :D

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir ultegram veya bir dura ace veya bir sram red im yerine iyi bir calves gastrocnemius um, biceps femoris im olmasını isterdim. Bu dediklerimi nerden buluruz diyorsanız bacak kaslarınıza bakınız.

Tepki
44
İsim
aydın Tuncer
Bisiklet
Orbea
Bencede 105 set çünkü yeni 105'ler ulttegaya çok yakın fazladan para vermeye gerek yok sert bir Kullanıcı isen sadece ayna kolu ultrega yapabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
var saliseler kadar hızlı atıyor vitesleri pahalı olanları. Lazım mı elbette evet ama kime lazım.
Gözü kapalı olarak hangi vitesi kullandığını anlayacak babayiğit bir elin parmaklarını geçmez.

Bir de daha hafifler daha pahalı olanları. Bu özellik lazım mı evet lazım ama önce bisiklet üzerinde değilken de
taşıdığın safrayı atmak gerekmez mi?
5-10 kilo fazlası olan, sabah bir muz fazladan tıkıştıran, molada köfteye yumulanlar için alakasız muhabbetler.

Efsaneler dağları sarıyor o ayrı.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Cyclist Türkiye Mayıs sayısında bu konuyla ilgili güzel bir makale yayımladık.
Performans farkı efsane mi, ödeyeceğiniz ekstra para size ne getirecek... Sorduğunuz bütün sorulara cevap verecektir.

2015-06-21 16.43.11.jpg

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
@Gökhan Toros Dergiye ulaşma imkanı olmayanlar için sadece bu konuyu okunabilir şekilde burda paylaşmanız mümkün mü acaba?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
sevgili dostum ne kadar anlatırsan anlat sende görüyorsun ki hala ağırlıktan esnemezlikten medet umanlar var :) ben yazmaktan bıkmadım bir daha yazacağım kilo başına saatlik hadi olmadı 20 dakıkalık 5 watt sınırını aşmadan esnemezlikmiş hafiflik miş çok seri vites değiştiriyormuş bacak kılları yuzde 3 fayda saglıyormuş muhabbetlerı sadece vaktinizi harcamanıza yarar. ha vaktiniz çoksa ve bu muhabbetlerı sevıyorsanız istediğiniz kadar okuyup tartışabilirsiniz ama niyetiniz ciddi ve yarış koşmak ıstıyorsanız harcamayın o vaktınızı.Yol yarışlarına katılan forum üyesi arkadaşlarımız iki elin parmak sayısını geçmiyor bu kadar esnemezlik carbon aero muhabbetleri yapan arkadaşlar ne olur gelın şu yol yarışlarına da bilgilerinizin sonuçlarından bizleri mahrum etmeyin bızlerde öğrenelım bir şeyler. buradan yine servet düşmanlığım ilan edilmesin param var keyfim için üst donanım alıyorum kullanıyorum diyen arkadaşa hiçbir zaman birşey demem hatta bu tip arkadaşların cogalması iyidir kullanıp yarı fıyatına satıyorlar sayelerınde üst donanımları ucuza alabılıyoruz :) ama kısıtlı bütçesini zorlayıp yarış koşmak isteyen ve kişisel gelişim araçları olmadan parayı donanıma yatıran genç arkadaşlaradır yazdıklarım .Önceliği lütfen gelişim cihazlarına yatırsınlar antreman aletleri traıner roller gps lı bır saat veya powermetre beslenme ıcın destek urunlerı gibi nabız saatı gıbı

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,

Yol bisikletine geçmeye karar verdim fakat tiagra mı? 105 set mi alsam ona karar veremedim.

Tiagra ile 105 setin aralarında en aşağı 700-1000 TL fark ediyor.

Sonuçta bir kere alıp ileride satıp yenisini almayı veya donanımları yenilemeyi düşünmüyorum.

bütçem 3500 - 4000

Tiagra ile 105 setin bu fiyata değecek kadar farkı var mı?
(Performans, kullanım, vb.)

tiagra alıp sonradan pişman olmak istemiyorum.

Teşekkürler.