Dünyayı turlayan Japon İstanbul'daydı..

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Mahsun YILDIRIM tarafından paylaşıldı.

 1. Mahsun YILDIRIM

  Mahsun YILDIRIM Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2011
  Mesajlar:
  44
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  [​IMG]


  Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için bisikletiyle dünyayı dolaşan Ryohei Oguchi, İstanbul'daydı..


  31 yaşındaki Ryohei Oguchi’nin bir rüyası var; o da bisikletle dünya turu yaparak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek. Oguchi, Japonya’nın Nagano kentinde başladığı dünya turunun an itibariyle 4. yılında ve bu sürede tam 26 ülkeyi dolaştı. Yolculuğu boyunca geçtiği her yerde büyük ilgi ve destek gören Oguchi geçtiğimiz hafta Türkiye’deydi.

  Dünya turunun sonunda 150 ülkeyi görerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi planlayan Ryohei Oguchi’nin yolculuğunun toplamda 7 yıl sürmesi bekleniyor. Ziyaret ettiği ülkelerdeki yerel hayatı ve farklı kültürleri daha yakından tanıyabilmek için bisikleti tercih ettiğini söyleyen Oguchi’nin geçtiği ülkelerde yaşadığı sürprizler, karşılaştıkları zorluklar ve kurduğu dostluklar herkesin ilgisini topluyor. Bu yolculuğun en büyük hayali olduğunu söyleyen Ryohei Oguchi, dünya turunun masraflarını karşılayacak parayı biriktirmek için tam dört yıl boyunca finans danışmanlığı yapmış. İlk olarak tüm Japonya’yı bisikletiyle turlayan Oguchi daha sonra Yeni Zelanda’ya geçip oradan da Singapur, Malezya, Tayland, Tibet, Vietnam, Sri Lanka, Kazakistan ve daha birçok ülkeyi ziyaret etti.

  “Türkiye’de Trabzonspor taraftarıyım. Avni Aker’in atmosferi muhteşem”
  Türkiye’ye Gürcistan sınırından giriş yapan Oguchi, Trabzon, Samsun, Safranbolu, Fethiye, Kapadokya ve Pamukkale’nin ardından İstanbul’a geldi. Safranbolu evlerine bayıldığını ifade eden Ryohei Oguchi aynı zamanda tam bir futbol tutkunu. Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi grup maçında Fransa’nın Lille takımıyla yaptığı karşılaşmayı yerinde izleyen Oguchi, maçın oynandığı Hüseyin Avni Aker stadının atmosferinin muhteşem olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bundan böyle ben de bir Trabzonspor taraftarıyım.” Türk insanlarının çok sıcakkanlı ve misafirperver olduğunu söyleyen Oguchi, baklava ve Türk kahvesine olan hayranlığını da gizlemiyor.

  Kamboçyalı ailenin yaşattığı duygu dolu anlar
  Ryohei Oguchi’nin yolculuğu onlarca macerayla dolu. Avustralya’nın Sydney şehri yakınlarında konakladığı bir gece birkaç kişinin çadırını devirip onu korkutması, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da geçirdiği trafik kazasında dişlerinin kırılması, bisikletinin kullanılamaz duruma gelmesi ve Hindistan’da tüm ekipmanlarının çalınması gibi olaylar Oguchi’yi zorladıysa da asla yolundan döndürmemiş. “Hayat yalnızca bir kez yaşayabileceğimiz bir tecrübe ve hepimiz rüyamızı yaşamalıyız” diyen Ryohei Oguchi, dünyada yaşanan tüm savaşlara, krizlere ve felaketlere rağmen insanların içindeki iyiliği görebildiği için çok mutlu olduğunu söylüyor. Öyle ki, evinde kendisini misafir eden Kamboçyalı fakir bir ailenin tüm ay boyunca kazandıkları 10 doları hediye etmesi üzerine çok duygulanmış ve göz yaşlarına boğulmuş.

  Günde 70 şınav çekerek zinde kalıyor
  Haritalarını, yemeğini, çadırını, uyku tulumunu, yemek yapmakta kullandığı malzemeleri ve bir yolculukta ihtiyaç duyabileceği diğer her şeyi yanında taşıyan Ryohei Oguchi’nin bisikleti, dağ bisikleti ile uzun yol bisikletini bir araya getirecek şekilde tasarlanmış. Onlarca ağırlıktaki malzemelerini bisikletinde taşıyan Ryohei Oguchi zinde kalmak için günde 70 şınav çektiğini söylüyor.

  Bir defter, onlarca renk, yüzlerce insan
  Oguchi’nin yolculuğunda değişmeyen anlardan biri de tanıştığı insanların kendi defterine yazmalarını istemesi. Defteriyle birlikte içinde birbirinden farklı kalemler bulunan pastel boya takımını yanından hiç ayırmayan Oguchi, yolculuğu esnasında tanışıp hikayesini anlattığı kişilerden kendilerine diledikleri renkte bir kalem seçip kendi ana dillerinde neden o rengi seçtiklerini anlattıkları bir yazı yazmalarını rica ediyor.

  Tur bitince çocuklara ders verecek
  Ryohei Oguchi yolculuğu esnasında başından geçenleri düzenli olarak bir günlüğe yazıyor ve her hafta gezip gördüğü ilginç yerleri anlatan makaleyi bir Japon dergisi için kaleme alıyor. Dünya turunun sonunda Japonya’ya dönüp ilkokul çağındaki öğrencilere dünyanın farklı kültürlerini anlatmayı ve anılarını topladığı bir kitap yazmayı planladığını söyleyen Oguchi’nin Türkiye’den sonraki durağı ise Bulgaristan.
   
 2. Recep TOPAL

  Recep TOPAL Bisikletkolik

  Kayıt:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.057
  Beğeniler:
  1.057
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  inşallah kazasız belasız dünya turunu tamamlar.
   
 3. #3
  Mahsun YILDIRIM

  Mahsun YILDIRIM Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2011
  Mesajlar:
  44
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  İnşallah..
   
 4. Serkan Akgün

  Serkan Akgün Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  70
  Beğeniler:
  19
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Eğer Türkiyeden geçerken başına bir olay gelmediyse, Bu adama karada ölüm yok:D
   
  vlknyz bunu beğendi.
 5. axoyum

  axoyum Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Kasım 2009
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  bazen benimde aklıma gelmiyor değil