Dünyayı insan atığı kurtarır

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında abdullahabdullah tarafından paylaşıldı.

 1. abdullahabdullah

  abdullahabdullah Forum Bağımlısı

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  699
  Şehir:
  GÖKÇEADA
  Adı:
  Abdullah YEŞİLTAŞ
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  :Skull-175 Dünyayı insan atığı kurtarır! :Skull-175
  HABER ADRESİ

  AA - ANKARA - İnsan atığını biyogaz ve gübreye dönüştüren ucuz bir sistem, dünyada 2.6 milyon kişinin tuvalet gereksinimini uygun koşullarda giderme ve küresel ısınmayı azaltma olanağı sağlayabilir. Sulabh International Social Service Organisation adlı sivil toplum kuruluşu, bu sistemi Hindistan'da düzenlenecek 7. Dünya Tuvalet Zirvesi'nde gündeme getireceğini açıkladı.
  Sulabh'ın kurucusu Bindeşwar Pathak, kuruluşunun ülkesi Hindistan'da tuvalet ihtiyacını uygun koşullarda gideremeyen 730 milyon kişiye yardım sağlamayı amaçladığını belirterek, Birleşmiş Milletler'in Binyıl Kalkınma Hedefleri arasında 2015'e kadar dünyada temiz tuvaletten yoksun 2.6 milyar insan sayısını yarıya indirmek, 2025'e kadar da tamamına uygun koşullarda tuvalet sağlamak olduğunu kaydetti.
  Ülkesi Hindistan'ın buna katkısının, dışkıdaki biyogazı mutfak yakıtı ve
  elektriğe, idrarı da gübreye dönüştüren bir sistem olacağını belirten Pathak, "Afganistan'ın başkenti Kâbil'e kısa süre önce kurduğumuz bu teknolojiyi şimdi diğerlerinin de tanımasını istiyoruz, çünkü bu Milenyum Kalkınma Hedefleri'ne ulaşmakta ve küresel ısınmayı azaltmakta yardımcı olabilir" dedi.


  Her yıl binlerce insan ölüyor
  2001'de kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu olarak kurulan, 42 ülkeden 55 üye grubu olan Dünya Tuvalet Örgütü, sağlık koruma önlemlerini küresel kilit konu yapmayı hedefliyor.
  Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre çoğu Hindistan ve Çin'de olmak
  üzere tüm dünyada 2,6 milyar kişi tuvalet ihtiyacını uygun koşullarda gideremiyor. Açık alanda giderilen tuvalet ihtiyacı, su kaynaklarının kirlenmesine ve her yıl binlerce kişinin ölümüne yol açan hastalıklara neden oluyor.
   
  Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
 2. #2
  abdullahabdullah

  abdullahabdullah Forum Bağımlısı

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  699
  Şehir:
  GÖKÇEADA
  Adı:
  Abdullah YEŞİLTAŞ
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Bu projeyi Amerika' da ve Türkiye' de uygulamalı aslında. Çünkü duvar diplerine işeyen biziz; Amerikalılar da zannedersem obezliklerinden dolayı dünyaya en fazla dışkı bırakan ülke konumunda.

  Küresel felaket hayatımızı mahvediyor, TEMA için de mücadele etmeyi sürdürmeliyiz. Ormanlık alanlarımız iyice daralıyor, her gün yeni otomobiller yollara çıkıyor.
   
 3. Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
  Duvar diplerine işeyenler sadece biz değiliz..
   
 4. Machoo

  Machoo Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  249
  Beğeniler:
  132
  Seviye:
  sizin bahsettiğiniz asıl büyükbaş hayvanların dışkıları...vatandaşın biri sistemi 5bin ytl ye yaptırmış oradan elde ettiği bio gazı hem ahırında hemde evinde bol bol kullanıyormuş sistemi yaptığından beri kullandığı odun 0:in: valla helal olsun
   
 5. #5
  abdullahabdullah

  abdullahabdullah Forum Bağımlısı

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  699
  Şehir:
  GÖKÇEADA
  Adı:
  Abdullah YEŞİLTAŞ
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Köyde samanla karıştırıp tezek yaparlar. Dışkıdan faydalanmanın ilk basamağı bu galiba, şimdi de biogaz. Atık yağlardan yine yakıt elde ediliyor. Ama yine koku olarak mutfak gibi oluyormuş.
   
 6. bisikletci

  bisikletci Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.253
  Beğeniler:
  366
  Şehir:
  Abu Sari
  Seviye:
  Bunun sunumunu yapmıştım biyogaz olarak .. Dilerseniz detay anlatımıyla power point te yapmıstım ekleyebilirim ..
   

İlginizi Çekebilir

mjj.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
bicycling-team-2-600x4501.jpg
1-Vücudunuzdaki büyük kas gruplarını çalıştırır. [ATTACH] Vücudunuzdaki en büyük kas grupları bacak bölgesinde bulunur. Böylece bacak kaslarının çalışması ve güçlenmesi yağ yakım hızınızı...
upload_2016-7-29_9-31-32.png
Neden hızım düşük? Neden ulaştığım hızı istediğim süre koruyamıyorum? Neden kısa sürede hızım artmıyor? Böyle sorularınız varsa eğer, işin olmazsa olmazına geldiniz demektir. İstediğiniz kadar...