DÜnyanin En Uzun YaŞayan İnsani Zaro AĞa

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Niyazi ALTUN tarafından paylaşıldı.

 1. Niyazi ALTUN

  Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  646
  Beğeniler:
  486
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  DÜNYANIN EN UZUN YAŞAYAN İNSANI
  ZARO AĞANIN
  ALEMDAĞ'DA YAŞADIĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?

  [​IMG]

  Zaro Ağa efsanesi
  Türkiye'de en uzun yaşamis insanın 1777 yılında Bitlis'in bir köyünde doğup, amelelik ve hamallık için geldiği İstanbul'da, 1934 yılında yasama gözlerini yuman ( 157 yasındayken ) Zaro Aga olduğunu biliyor muydunuz?1,5 asır yaşayan Zaro Ağa dünya basınını da peşine düşürmüş. Zaro Ağa bu sayede bir çok ülkeyi gezme imkanı bulmuş. Yurtdışı gezileri çok renkli geçen Zaro Ağa, 1925'de İtalya, 1930'da ABD, 1931'de ise İngiltere'ye gitmiş. Batı dünyasının da ilgisini çeken ve tam 160 yıl yaşayan Kürt hamalların efsanevi lideri Zaro Ağa, dünyanın en uzun yaşayan adamı ünvanına sahip. Zaro Ağa, yaşadığı dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nda 10 sultan hüküm sürmüş. Kendisi de bu yıllar içinde 6 önemli savaşa katılmış. Birçok evlilik yapan Zaro Ağa hayatında unutamadığı dönemin ise 90 yaşından sonraki gençlik yılları olduğunu söylermiş... Yaklaşık 1.5 asır yaşayan Zaro Ağa, 'en uzun hayatta kalan adam' ünvanıyla tüm dünya basınının ilgisini çekmiş, birçok hekim tarafından incelenmiş, uzun yaşamanın sırrı konusunda kafaları daha da bulandırarak, 160 yaşında hayata gözlerini yummuş.

  1774-1934 yılları arasında yaşayan Zaro Ağa, 18. Yüzyılın sonlarına doğru Bitlis'in Merment köyünden İstanbul'a gelmiş. Selimiye Kışlası, Ortaköy ve Tophane Camii'nin inşatında çalışmış, daha sonra da memleketine dönmüş. Memleketinde evlenen, çok para kazanmak için tekrar İstanbul'a gelen Zaro Ağa, yakışıklı, iri yarı, güçlü, kuvvetli olduğundan sarayın dikkatini çekmiş, askerliğini sarayda yapmış. Fakat Rus muhaberesinde memleketine dönmüş, mensup olduğu Şerif Mirza Aşireti'yle birlikte savaşa katılmış ve bu savaşta bacağından yaralanmış. Zaro Ağa, ilk Kürt hamallarından biri olarak kabul edilir. Gümrüklerde hamallık yapan Zaro Ağa, bu işte kendisini kısa sürede göstererek hamalların kahyası olmuş ve 20 yıl çalışmış.Zaro Ağa'nın nasıl bu kadar uzun yaşayabildiği konusunda çeşitli araştırmalar yapılmış. En çok bulgur ve yoğurt yediği ifade edilen Zaro Ağa'nın öyküsü başlı başına uzun bir inceleme konusu. Evlilikleri çok konuşulmuş. Sadece memleketinde 7 defa evlenen Zaro Ağa'nın, tam olarak kaç evlilik yaptığı ise bilinmiyor. Bazı kaynaklara göre 13, bazı kaynaklara göre 17, hatta bazı kaynaklara göre 27 evlilik yaptığı iddia ediliyor. Zaro Ağa'nın Beşi kız olmak üzere 13 çocuğu, 29 torunu olduğu söylenir. Zaro Ağa'ya "Neden bu kadar çok evleniyorsun" diye sorulduğunda, "Ne yapayım, aldığım kadınlar çabuk ihtiyarlayıp ölüyorlar" şeklinde cevaplamış.

  Zaro Ağa, son günlerini İstanbul'da geçirmiş. 1934 yılında ölen Zaro Ağa'nın ölüm haberi tüm dünya medyasının ilgilendirir, yatmakda olduğu hastane gazetecilerle dolarken, daha sonra tüm dünya gazeteleri Zaro Ağa'nın ölümünü "Dünyanın en yaşlı adamı öldü" şeklinde duyurmuş. Yaşadığı dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nda yaklaşık 10 sultan hüküm sürmüş.
  Bu kadar kızı nideyim daha gelmem vallah bir kaynakta Mihri Hanım adlı resim öğretmeninin Zaro Ağa'ya ilişkin bir anısına yer veriliyor. Gedikpaşa'daki Nefise Mektebi'ne çağrılan Zaro Ağa, burada model olarak 3 gün çalıştıktan sonra bir daha uğramıyor. Nedenini ise Zaro Ağa şu şekilde açıklamış: "Kızlar hep bana bakıyorlar. Aha biyle biyle göz kırpiyler. Sonra başımı, yanağımı okşiyler. Buraya bah, beri bah dirler, hangisine bahayim, bilmirem. Hepsi huriler gibi, bir iki dene olsa ne ise. Emme ben bu kadar kızı nideyim, daha gelmem vallah..."
   
  d.berkay ve RAHMİ bunu beğendi.
 2. RAHMİ

  RAHMİ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  784
  Beğeniler:
  363
  Şehir:
  Isparta
  Seviye:
  Maşallah adama:) baya iyi yaşamış. Günümüzde artık böyle yaşayan pek çıkmaz oldu.Bence en büyük sebebi de sağlıksız beslenme..
   
 3. geotechme

  geotechme Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  124
  Beğeniler:
  56
  Şehir:
  bisikletüstü
  Seviye:
  ya 60 70 yaş yeter bence :)
   
  Mesut Dursun bunu beğendi.
 4. RAHMİ

  RAHMİ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  784
  Beğeniler:
  363
  Şehir:
  Isparta
  Seviye:
  Doğru aslında. İnsan 70-80 i geçtikten sonra ne kadar rahat yaşayabilir ki.. Sonuçta genç değilsin ve bisiklet de binemezsin:):)
   
 5. Onur Kahraman

  Onur Kahraman Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.448
  Beğeniler:
  988
  Şehir:
  EU
  Seviye:
  farkettiyseniz eski insanlar daha sağlıklı.doğal beslenme,temiz hava.japon bilge'ler dağlarda yaşarmış,ve yıllarca hastalanmadan yaşam sürermiş.sürekli yeşil çay içip zinde kalıyorlarmış.
   
 6. Mustafa Tufan

  Mustafa Tufan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  248
  Beğeniler:
  229
  Şehir:
  İzmir (Balçova, Gaziemir)
  Adı:
  Mustafa Tufan
  Seviye:
  Bence, bir internet efsanesi daha...
   
  snnemr ve Samet Şenel bunu beğendi.
 7. gevele

  gevele Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  150
  Beğeniler:
  400
  Şehir:
  konya
  Seviye:
  Bence adam bisiklete binmekten fazlasını yapmış. Kaynaklar net değil bence yada bisiklet çok yaygın değilmiş heral yoksa ona da biner idi kendileri...
   
 8. snnemr

  snnemr Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  86
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  bi ara habertürkte her ay dünyanın en uzun yaşayan insanı haberi çıkıyordu hepside farklı farklı :D