Dünyanın en tehlikeli yolu Trabzon Derebaşı Virajları Bayburt Erzurum Turu

karaduman61

spor&sohbet&seyahat
Tepki
640
İsim
emin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba değerli dostlar,
Şehirle arası tur yapmaya başlamadan önce bu forumda Hasan Söylemezin bir TL ye Türkiye Turu yazısını okumuştum. Onun yaptığı tur bana ilham kaynağı olmuştu. Çeşitli turlar yapmadan önce o yöreyi gezen varsa onun yazılarını okuyarak bilgi alıyorum ki daha keyifli bir tur olsun. Bu turu yaptıktan sonra bu rotayı sizle paylaşmak istedim. Umarım farklı rota arayanlara bir yol veya keyifli bir yazı olur. Ne demişler “Bilgi paylaştıkça çoğalır.”

Önceden belli istikametleri geçerek sürekli bisiklet sürme planım vardı. Ama zamanla bu fikrimi değiştirdim. Vaktimin az olması sebebiyle artık aklımda olan, kayda değer gördüğüm yerlerde rota çizerek bisiklet sürmeye çalışıyorum. Amacım trafikten uzak doğayla baş başa bir tur yapmak . Trabzon’dan başlayıp Çaykarada Dünya nın en tehlikeli yolu seçilen Derebaşı virajlarını tırmanarak, Bayburt üzerinden Erzurum’a gitmeyi istiyorum. Çadır atarak değil de gittiğim yerlerdeki öğretmen evlerinde konaklamayı planlıyorum. Hem çadır atmada tecrübem yok, hem de zamanım.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Karadeniz Bölgesini bilmeyen, bisikletle tur yapmak isteyenlerin aklında hep bir Karadeniz i sahilden geçme hayali vardır. Trabzonlu olmam sebebiyle ve bölgede bisiklet sürdüğüm den sizlerle bildiklerimi paylaşayım . Hopa dan başlayıp Samsun’a kadar olan yolda ne yazık ki Ordu Perşembe dışında doğal bir yapı kalmamış. Geçeceğiniz yol denize döşenmiş kayaların ve yolun hemen yanına duvar gibi dizilmiş evlerin arasında uzayıp gidiyor. Karadeniz sahil yolunun trafiği yoğun. Bölgede bisiklet kültürü henüz tam gelişmemiş. Tünellerin içi sıkıntılı olabiliyor. Eğer vaktiniz az Karadeniz turu da yapmak istiyorsanız rotanızı Samsun dan başlayarak batıya doğru çizmekte fayda var. Trafikten uzak, doğayla baş başa bol iniş ve çıkışın olduğu enfes bir yol. Hele de sonbaharda bu yoldan geçecekseniz büyüleneceğinizin garantisini verebilirim. (Yalnız eğim fazla bunu belirteyim.) Doğu Karadeniz de Turu sahilden değil de daha çok iç taraflara yapmak daha fazla haz verecektir. Lafı fazla uzatmadan gelelim turumuza.

I.GÜN
Özlemle beklediğim tatil geldi derken planladığım rotanın startını Trabzon Vakfıkebir Mısırlı Köyünden veriyorum. Aileyle vedalaştıktan sonra pedal basmaya başlıyorum. Vira bismillah.IMG_3681.jpg

IMG_3669.jpg

Belli bir süre gittikten sonra karşı şeritten giden amcaya yetişiyorum anlaşmaya çalışıyorum ama dilinden anlamıyorum. Vücut diliyle anlaşıyoruz. Anladığım kadarıyla Karadeniz i sahilden geçip Avrupa ya gitmeye çalışıyor. Yanıma gelip bisikletimi inceliyor. Bir onun bisiklete bakıyorum bir benimkine bisikletinin eskiliği karşısında ve yaptığı işten dolayı inanın bindiğim bisikletten utanıyorum. Bir kez daha anlıyorum ki her işin başı istemek ve inanmak. El sıkışıp taktir ediyorum oradan ayrılıyorum.
IMG_6650.jpg

Bu gece Trabzondayım. Günün özeti 43 km 440 metre yükselme.
Tur rotası.

2.GÜN
Bu günkü hedefim Çaykara da bulunan Uzun Gölü gezip Çaykara öğretmen evine dönmek. Uzungöl de konaklamak isterdim ama konaklama inanın çok pahalı. Çaykara zaten Uzungöl’e 20 km ve öğretmen evi var.
Sabah beni kapalı gri tonlarında klasik bir Karadeniz havası karşılıyor. Hafiften bir çise yağıyor. Sahil yolundan sabahın altısında pedal basmaya başlıyorum.
IMG_6655.jpg
Trabzon / Sürmene
Sabah olmasına rağmen trafik kendini hissettiriyor. Sahil ilçelerini birer birer geçiyorum artık Of’ tan içeriye doğru ilerlemenin vakti geldi.

IMG_3683.jpg
Sisli dağlar beni kendine çekiyor.Çaykara yolu.
IMG_6660.jpg

IMG_3702.jpg

Çaykara ya kadar eğim yok diyebilirim. Çaykara Uzungöl arası 20 km ve yaklaşık 1000 m yükselmesi var. Uzun göle çıkışta trafik yoğunlaşıyor. Sonunda Uzungöldeyim. Etraf panayır alanı gibi. Arap turist kaynıyor. Fazla tatmin olmadım desem yeridir. Hemen görüntülerimi alıp Çaykara’ya dönüşe geçiyorum.
IMG_3715.jpg
Trabzon / Uzungöl

IMG_3708.jpg

İki günlük turdan fazla bir zevk almadım. Yarın Turumun ana rotasını oluşturan Çaykara Karaçam üzerinden Derebaşı virajlarına pedal basacağım . Dere şırıltısında heyecanla uykuya dalıyorum.
Günün özeti 110 km 2692m yükselme

3.GÜN
Çaykaradan çıkıp 8 km gittikten sonra Karaçam istikametine dönüş yapıyorum.

IMG_3705.jpg

IMG_6698.jpg

100m İlerde Karaçam yol ayrımı var.
207189 dosyayı görüntüle
Artık trafik bir anda kesiliyor. Vadi boyu fazla bir eğim olmadan güzel güneşli bir havada yol alıyorum. Ağzım açık gözüm hep etrafta dur fotoğraf çek, video kaydet, dronu kaldır, tripotu kur tekrar dur çek derken ilerleyemiyorum. Ne muazzam bir manzara. İnsanı adeta büyülüyor. Dağın tepesinde ormanın içinde yapılan evi görüp hayret ediyorum. “Arkadaş oraya o evi nasıl yaptın ?” Yol kenarında iki amcayla karşılaşıyorum. Dur şunlara sorayım diyorum ve bir daha duruyorum. Tam ayrılacağım. Amcam “Yeğenim dikkat et ayı çıkabilir karşına” demesin mi? Tamam bölgede ayı var ama çıkmaz daaa gün ortasında. Çıkarsa da artık bakacaz.

IMG_3729.jpg

IMG_3745.jpg

IMG_3746.jpg

IMG_6710.jpg
Karaçam’a kadar bu şekilde geliyorum. Karaçam’da kahvede bir çay molasında sağ olsun ağabeyler beni ağırlıyor. Çay ikram ediyorlar. Hoş beş sohbet derken bana müsaade. Sağ olun var olun.
IMG_6711.jpg
Daha yolum var öğle oldu. Virajları göremedik. Karaçam Bayburt arası fazla bir yerleşim yok. Yani bir 60 km daha gideceğim. Belli bir eğimde fazla zorlanmadan tırmanmaya devam. Karaçamın içi Ayrıntıya dikkat. ;)
IMG_3748.jpg

IMG_3750.jpg

Yolları bir bir geride bırakırken yükselmenin eşiz hazzına varıyorum. Zikzaklar çizerek navigasyonu takip ederek geçide gelmeye çalışıyorum ama yolun solu resmen uçurum. İn yok cin yok.
IMG_3752.jpg

IMG_3751.jpg

Buraya kadar gelmişken yolun tarihi hakkında size kısa bir bilgi vereyim. Kullanıcılarına dünya genelindeki tehlikeli ve zorlu yolların tanıtımını yapan (link) adlı site tarafından dünyanın en tehlikeli yolu olarak belirlenen Derebaşı Virajları, Trabzon ile Bayburt illerini en kısa mesafe olan 3 bin 500 metre yükseklikteki Soğanlı Dağı üzerinden birbirine bağlıyor.
Ruslar bölgeyi işgal ettikleri zaman Erzurum ile Trabzon arasında ulaşımı sağlamak için 1916 yılında yöre halkını çalıştırarak bu yolu yaptırmış. Trabzon ile Bayburt u birbirine bağlayan virajlar tehlikeli olduğu için burada çok kazalar yaşanmış. Şöyle de söylenirmiş eskiden “burada kimse ecelinden ölmez” . Hatta bu sene bir gazeteci burada çekim yaparken kardan yuvarlanıp dereye yuvarlanıyor hayatını kaybediyor. Onu arayan iki askerde suda boğularak şehit oluyor. İçinizi fazla karartmıyayım çünkü virajlardan geçerken bu eğimi hissetmiyorsunuz.
dunyanin-en-tehlikeli-yolu-derebasi-virajlari--1508914462.jpg

Hep aklımda kurduğum hayalimde dronla görüntü almak var. Virajlara yaklaşıyorum ki dağın yarısı sis altında. Oldu mu şimdi? Karadeniz de böyledir havanın ne zaman değişeceği belli olmaz. Yapacak bir şey yok sisin olduğu yere kadar tırmanıp çekimimi yapıyorum. Buna da şükür.

derebaşı virajları.jpg

DJI_0032.JPG

IMG_3756.jpg

Etraf ıssız derken ismini cismini bildiğim corsa micra tipi en az yirmi senelik yabancı plaka arabalar da ağır ağır yanımdan geçiyor. Biz sıfıra yakın araçlarla uzun yolculukta tırsarken adamlar eski püskü araçlarla Dünya turu atıyor. Helal olsun sizlere ne diyeyim. Bu araç en iyisi idi. Arkadaş Kanadalı.
IMG_6716.jpg

Selamlamalar derken on iki virajı birer birer çıkıyorum. İnanın Ordu Boztepe ye tırmanmak daha yorucu. Virajların çok olması eğimi azaltmış. Yalnız araçla bazı virajları tek hamlede almak imkansız. Teker tekr virajları bitiriyorum ve Karadeniz i Bayburt a bağlayan Soğanlı geçidine geliyorum.
IMG_3761.jpg

Çevremde bulunan ineklerin Mölemesine bende karşılık veriyorum. Bu duygu demek işin doğasında var.
Soğanlı geçidini geçip Bayburt tarafına inişe başlayacağım ki bir rüzgar çıkıyor akla zarar. Bayır aşağı pedal basıyorum hızım 8 km. Arkadaş bu nedir? Burası yazın böyleyse kışın nasıldır? Kışın yolun kapalı olmamasına şaşmamalı. Baybur ta doğru salınırken iklim ve bitki örtüsü hemen değişiyor. Artık Karadeniz de olmadığımı anlıyorum.

IMG_3763.jpg

Bu yola bayıldım.. Burayı sonbaharda geçmek isterdim.
kavaklık yol.jpg

QQMD8513.JPG

Etrafı seyrederek kavak ağaçların arasından Bayburt öğretmen evine varıyorum. Şaşırtıcı sekilde şunu söyleyebilirim Çaykara dan Soğanlı geçidine kadar eğim hep aynı ve sabit. İnanın rampa çıkarken yorulmadım diyebilirim. Karadeniz de bisiklet sürenler rampaların ne kadar acımasız olduklarını iyi bilirler. Yolu çizen mühendis işini iyi yapmış.

Günün özeti 85km 4172m.
IMG_6740.jpg

4.GÜN

Bayburt öğretmen evi temiz yeni ve ucuz bir konaklama imkanı sağlıyor. Böyle bir yeri bulmuşken bir gün daha kalmaya karar veriyorum. Bu gün Bayburt u gezip yarın yola çıkarım deyip şehir turuma başlıyorum. Sırasıyla Bayburt Kalesi, kalenin hemen karşısındaki tepede bulunan şehitlik, Aydın Tepe’de bulunan yer altı şehri (bana daha çok yer altı tüneli gibi geldi) gezdikten sonra şehir turu atıp istirahata çekiliyorum.

IMG_3799.jpg

IMG_3791.jpg

IMG_3800.jpg
Bayburt Kalesi.

IMG_3808.jpg

IMG_3802.jpg

IMG_3804.jpg

IMG_3788.jpg

Aydın Tepe Yeraltı Şehri
IMG_6783.jpg

Doğuya yaklaştığım belli olmaya başladı. Kargalar çoğaldı.
IMG_3789.jpg

IMG_3787.jpg

Bayburt tarafından Soğanlı Geçidi. Bulutlar Karadeniz den kopup gelmeye çalışıyor.
Yarın meşhur Karadeniz i doğuya bağlayan Kop geçidi var. Günün özeti 41km 649m

5.GÜN

Sabah kahvaltısından sonra Erzuruma doğru pedal basmaya başlıyorum. Yol oldukça sakin ve geniş park şeridi var. Ohh daha ne olsun Kopa kadar bu şekilde devam. Burada bisiklet sürülür iyi bir parkur. Bayburt Kop yolu.
IMG_3812.jpg

Yavaşça Kopun rampalarını tırmanıyorum.
IMG_3815.jpg

IMG_3824.jpg

IMG_3832.jpg

Derken Geçidin tam zirvesinde bulunan şehitlikteyim. 2409 m Burada biraz durup ecdadı anmak lazım. Birazda görüntü alırım. Tamam istediğim görüntüleri de aldıktan sonra artık inişe geçebiliriz.
IMG_3839.jpg

IMG_3844.jpg
IMG_3845.jpg

IMG_3848.jpg

IMG_3852.jpg

Kemaliye ye kadar inişimi sürdürüyorum. Tam doğuya doğru dönerek Erzurum ‘a devam.
IMG_3854.jpg

IMG_3856.jpg

Akşamüzeri Üniversite içinde bulunan Uygulama oteline yerleşiyorum. Yorulmuşum sabah saat dokuza telefonu kurdum. Biraz uyuyup dinleneyim :) Bu günün en zevkli bölümü şüphesiz Bayburt Kop tırmanışıydı. Günün Özeti 124 km 1516m

6.GÜN
Nassıl bir havası varsa sabah beşte ayaktayım dostlar. Yorgunluktan eser yok Asıl aklımda olan Erzurum dan Kars istikametine gitmek ama vakit daraldı. Evde de beni bekleyen bir eş bir çocuk bir bebek var. Oğlumda beni sayıklıyormuş. Buraya da bisikletle bir daha ne zaman gelirim bilinmez. O zaman plan değişir. İki gün Erzurum turu yaptıktan sonra dönerim. Pazar olması sebebiyle üniversite içinde kimse yok sakince etrafı seyrederek üniversitenin içini geziyorum. Üniversite içinde bulunan Erzurum evi.Buradan şehir merkezine devam ediyorum.

erzurum evi.jpg
Atatürk Üniversitesi kapısı.
IMG_3873.jpg

IMG_3858.jpg

IMG_3882.jpg

IMG_3880.jpg

IMG_3879.jpg

IMG_3874.jpg

IMG_3875.jpg

Erzurumun simgesi Çifte Minareli Medrese.

IMG_3884.jpg

IMG_3901.jpg

IMG_3918.jpg

IMG_3925.jpg

Medresenin hemen arkasında bulunan Üç Kümbetler.
IMG_3913.jpg
Merkezde bulunan Selçuklulardan kalma yapıları gezdikten sonra Erzurum kalesinin karşısında bulunan Çifte Minareli Medreseye giriyorum. Burada görüntü alırken iki asker arkadaş Ali ve Uğurla tanışıyorum. Onlarda bisiklet sürüyorlarmış . Ortak muhabbet bisiklet olunca sohbet uzuyor. Birlikte cağ kebabı yiyoruz. Sonra kadayıf dolması derken telefonları alıp ayrılıyoruz. Şimdi vakit var şu Şehri tepeden gören tabyalara bir gideyim bakalım.
Aziziye Tabyası'nın savunulmasında çalışarak adını tarihe yazdıran Türk kadını. Aziziye savunmasına 20 yaşlarında gençken, küçük yaştaki oğlunu ve 3 aylık kızını evde bırakarak katılmıştır. Nene Hatun. Onun mezarına gidip tabyaların geziyorum. Tepe ovaya hakim bir yerde bulunuyor. Tabyaların dış kısımları restore edilmiş yalnız açıklayıcı bir metin bulmak inanın zor. Böyle bir yer de tarih daha iyi canlandırılıp anlatılabilir. Hiç olmazsa birkaç top tabyaya aslına uygun konur. Askeri koğuşlar aslına uygun yapılır. Mum heykel konur simülasyon yapılır ki gelen insan tanısın bilsin, sadece foto çekip gitmesin. Bir tarih bilinci oluşsun. Bu konuda çok yol almamız lazım.

IMG_3954.jpg
Nene Hatun Heykeli

IMG_3943.jpg
Tabyalar.
IMG_3953.jpg

Tabyaların olduğu yerden Palandöken Dağı ve Ejder zirve 3200m.

Günün özeti. 32km 411metre
7.GÜN

Erzurum’la vedalaşma zamanım geldi ama Kongre binasına gitmedim. Akşama daha var o zaman Kongre binasına gidiyorum. Tabyaların orda yaşadığım duygunun aynısını burada da yaşıyorum.
IMG_3970.jpg
IMG_3971.jpg

Erzuruma gelmişken cağ kebabı yemeden olmaz. Kongre binasının yakınlarında bulunan cağ kebap restoranında karnımı doyuruyorum.
IMG_6856.jpg

Öğle vakti akşama daha var Bir nalbul bulup plastik kelepçe almam lazım. Bir nalbura selam verip giriyorum. Bir iki sorudan sonra aslı İranlı olan amca bana “Vallahi benim aklımda bu var. Bir bisiklet alcağim onunla Mardin’den başlayarak Türkiye turu yapacağim.Senide Trabzonda bulacağim. nasıl bir bisiklet alayım?” . Ona önce bir sene şehirde sür alış deyince “Ne bir senesi bir hafta sonra yola çıkacağim” dedi. Kimbilir ? B.elkide..

IMG_6847.jpg

Palan döken Merkeze 5 km. Gitmesem keşke der miyim? Derim. O zaman yönü Palandöken’e çeviriyorum. Palandöken’i hep Şehrin biraz dışında hayal ederdim oysa şehir dağın eteklerine kurulmuş. Yolculukta hep strava açık olur. Program beni motive ediyor. Aynı zaman da bilgilerini banka gibi saklıyorsun. Yavaşça tırmanışa geçiyorum, bir segment yakaladım hadi bakalım aban, Merak ediyorum acaba kaçıncı olacağım? Rampa bayağı var hadi hadi derken Palandöken’in önündeyim. Dokuz kişinin içinden beşinciyim. Böyle bir şehirde bisiklete bu kadar az ilginin olması üzücü doğrusu. Nefes nefese kaldım tabi rakım tahmini 2200m.
IMG_3975.jpg
Acaba yol daha devam ediyor mu? Navigasyona baktım ediyor. Biraz daha çıkayım bakayım yukarda zirvede bir cafe varmış. Ne diyeyim burasının eğimi gerçekten ezici beni zorluyor. Bazı rampaları zikzaklar çizerek geçiyorum. Çık çık derken Son noktada 2600 metrede bulunan cafenin önündeyim.
IMG_3977.jpg
Bir kahveyi hak ettim.

IMG_3993.jpg
Palandökenden şehir manzarası. Burası asfaltın son noktası.
IMG_3992.jpg

Dağın Zirvesinin adı Ejder 3200 metre oraya da yol var mıdır? Evet var ama dağın arkasındanmış ve arazi aracı çıkıyormuş. Buradan asfalt olsaydı 3000 i görmek isterdim doğrusu. Ejder bana uzaktan göz kırpıyor.
IMG_3994.jpg

IMG_6863.jpg

Şaşkınım. Niye mi? O kadar rampa çıktım ve çıktığım en dik rampalardan biri idi inanın hiç terlemedim desen yeridir. Sahilde bu performansla sürsem ter topuğumdan çıkardı. Havasına bayıldım doğrusu, çok kuru. Zirvede finali de yaptım dönme vakti geldi. Otogara yavaşça pedallıyorum. Bisikletin ön tekeri söküp hazırlıkları yapıp otobüse veriyorum. Bisikletle olan seyahatim burada bitiyor .

Günün özeti. 35km 894 m

Toplamda yedi günde 470km gitmiş 10804 metre yükselmişim.

Kısaca bu rotada yol almak isteyen arkadaşlara tavsiyem mevsim koşullarını göz önünde bulundurun. Sonbaharda ve ilkbaharda bile hava sertleşebilir. Karadeniz tarafında yol almadan önce hava durumunu kontrol edin. Hava güneşli ve parçalı bulutlu demeden yola çıkmayın çünkü sisten ve çişeden etrafı göremezsiniz. Tadı çıkmaz. Karaçam yolunda temkinli olunmakta fayda var çünkü bu düzergahta Bayburt a kadar yol tenhalaşıyor. Söylenene göre ayı çıkabilir. Fazla gece kalmayın. Yolun her noktasında telefon çekti onda bir sıkıntı yaşamadım. Erzurum da araçlar kırmızı ışığa fazla dikkat etmiyor. Birde görünür olmak için gündüzde olsa arka çakarınızı ana yollarda yakın. Ayna kullanın.

Benden bu kadar dostlar. Alt tarafta turun kısa videosunu izleyebilirsiniz. Sağlık ve huzur dolu kazasız bol pedallı günler diliyorum. Rüzgar hep arkanızdan essin. Kalın sağlıcakla.

instagram spor_sohbet_seyehat

Scudo

runaway60

Aktif Üye
Tepki
117
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yaninizdaymis gibi hissettim. Keyifle okudum. Ne mutlu size. Hayatınıza güzel bir anı daha kattınız

Yavuz.M

Üye
Tepki
383
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Trek
Merhaba
Tebrik ederim ,performanslı çok güzel bir rotada turlamışsınız.Nasipse ben de 2-3 eylülde Trabzon çıkışlı ,Derebaşı Virajları sonrası Soğanlı Geçidi'nden sola dönüp Şekersu Yaylası üzerinden Uzungöl'e inmek şeklinde bir tur planladım.Daha sonrasında Pokut,Sal,Gito ve Badara Yaylaları hedefim var.Yaklaşık 15 günlük doğaçlama bir tur olacak,konaklama çadırda,. 3-4 günde bir öğr.evi veya otel şeklinde.2-20 eylül arası hava durumunda bir kaç gün dışında yağış görünmüyor.Sizden ve daha önce oraları turlamış arkadaşların tavsiyelerini dinlemek isterim. Eylül ayı olması sebebiyle çekincelerim var.

• Beğen
Tepkiler: karaduman61

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Maşaallah. Bravo sayenizde memleketi ( Erzurum ) gezmiş kadar oldum. Tekrarı nasip olur inşaallah. ✋

pedalterapi

Daimi Üye
Tepki
1.150
İsim
erhan erdem
Bisiklet
Carraro
Çöl güzeldi tebrik ederim ilerdeki planlarımdan birisi de bu rota okumak iyi geldi

• Beğen

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.903
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@karaduman61 şahane bir tur gerçekleştirmişsiniz. Tebrik ediyorum. Ayrıca tırmanışlar hakkında hiç olumsuz şey söylememeniz takdire şayan. Maşallah :harika:

Velespitli Seyyah

Keşfetmek Güzeldir...
Tepki
1.663
İsim
Sabri
Bisiklet
Carraro
Muhteşem bir tur olmuş tebrikler ?, bende böyle bir rota yapmak istiyorum ama nasip diyelim.

• Beğen

five

Part time turcu
Tepki
3.962
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@karaduman61 merhaba,

"Bu yola bayıldım.. Burayı sonbaharda geçmek isterdim." dediğiniz yoldan geçtim bayramdan önceki hafta başladığım 9 günlük "Giresun-Maçahel-Giresun" turumda. Bayburt-Gümüşhane-İspir-Yusufeli-Artvin-Borçka üzerinden Maçahel'e ve sahilden tekrar Giresun'a...

207279 dosyayı görüntüle

Ben de Derebaşı virajlarını hedeflemiştim dönüşte ama sonra planı değiştirip turu kısalttım.

Yollar çok güzel, zorlu ama çok keyifli. Siz de çok güzel bir tur yapmış ve çok güzel fotoğraflar çekmişsiniz. Tebrik ederim.

Drone fotoğraflarını da paylaşacak mısınız burada ? Merakla bekliyorum.

Kazasız ve keyifli turlar

five

cayboylu

Üye
Tepki
77
Bisiklet
Specialized
Uzun zamandır okuduğum en keyifli tur. Teşekkürler tüm bilgiler ve güzel fotoğraflar için.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Gerçekten güzel bir turlama olmuş.. Güzel anılar güzel sohpetler ve nicesi.. Kardenizin havasıda suyuda topragıda yoluda bambaşka şeyler. Biraz daha tecrübe sonucunda bizede nasip olur inşallah o güzel yollarda sürmek..

• Beğen

MELİKŞAH

Üye
Tepki
136
İsim
ibrahim yıldız
Bisiklet
Peugeot
Çok güzel bir tur tebrikler. Özellikle de yüklü bir tur bisikleti ile segment avcısı olmak harika :)

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
büyük bir emek var... elinize kolunuza sağlık... yalnız ilk fotoda anneanne veya babaannemi bilmiyorum ama çok tatlı uyumuş.. temiz hava olunca tabi bol oksijen uyutuyor adamı biz ankarada egzoz gaz soluyarak sürüyoruz genelde bisikleti

• Beğen

karaduman61

spor&sohbet&seyahat
Tepki
640
İsim
emin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@runaway60 teşekkür ederim @Yavuz.M Merhabalar aslında eylül ayı tur için ideal bir zaman sadece yayla olacağı için sıcaklığın geceleyin 10 derecenin altına düşebileceğini unutmayın. Trabzon ve Rizenin yaylalarında bu rota dışında turum olmadı nasıldır bilemiyorum. Sizi yanıltmak istemem. Çaykarada öğretmen evi var. Birde hemşinde ki öğretmen evi baya iyi diye biliyorum. Umarım keyifli bir tur olur.
@1911 tesekkürler Memleketinizin havasına bayıldım. Büyük zevkti
@pedalterapi tesekkürler
@KaragolAbdullah tesekkürler
@Özcan tesekkür ederim. Karadenizde inerken bile tırmandığımız için alıştım ? Ama bu rotanın eğimi ezici değil. Keyif verdi.
@Velespitli Seyyah umarım keyfinizce bir tur olur
@five merhabalar evet bazen umduğunuz rotayı yapamıyorsun. Olsun önemli olan turdan keyif almanız ki almışsınız. Bende Kars Ardahan Artvin üzerindendönecektim ama sıkıştırmak istemedim. Drone ile fazla foto çekmedim genelde video çekiminde kullanıyorum. Yazının sonundaki videoda izleyebilirsiniz. Saygılar.
@cayboylu sevindim tesekkürler.
@Mehmet Meriç inşallah diyelim sağolun
@MELİKŞAH bizimkisi biraz eğlence oldu ?saygılar
@dryakup23 tesekkürler. Amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraştığım için bu uğraşımı bisikletle birleştirmeye çalışıyorum. İnanın tur değilde bu turu yansıtmak için yaptığım çekimler ve onların düzenlenmesi baya bir iş.Uyuyan anneannem onuda kadraja katmak istedim. Büyük şehirlerde bisiklet sürenleri taktir ediyorum çünkü o trafikte bu uğraşı yapmak cesaret ve özveri işi. Ne yalan söyliyeyim ben yapamazdım.

Serkan ÜSTEL

Aktif Üye
Tepki
118
Emeklerinize saglik Emin Bey, turunuzu yakinen takip eden biri olarak, yorucu ve mesakatli bir surec oldugunu biliyorum. Paylasimlariniz ve yaziniz icin tesekkur ediyoruz.

• Beğen

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Emeğine saglik bende sayende memleketi gezmis oldum dostum :)

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.355
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yazınızin giriş cümlesini okudum " tam benim kafadan " dedim. :)
(link)
Rotaniz harika, anlatiminiz harika, fotoğralariniz harika.
Emeğinize sağlik, sevdiklerinizle nice mutlu gunleriniz olsun.
Bu rotayı size tavsiye ediyorum.
(link)

karaduman61

spor&sohbet&seyahat
Tepki
640
İsim
emin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serkan ÜSTEL Tesekkürler Serkan kardeşim senlede yaparız bir tur inşallah ? @mariokaldato beğenmenize sevindim ?
@Atasoy tesekkürler rotayı kaydettim kısmet ?

• Beğen
Tepkiler: Atasoy
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@karaduman61 hocam sizi yolda en zorlayan 3 şey diye sorsam? ne sayardınız

ExKyotoo

Detaycı
Tepki
285
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bu tarz gezilerde en korktuğum şey teknik sorunlar... Ayağınıza, anlatımınıza sağlık. Tebrikler.

• Beğen