Dünyanın en hızlı ekran kartı : ATI RADEON HD 5970

CODE_NAME_XTR

Daimi Üye
Tepki
109
Dünyanın en hızlı ekran kartı: ATI RADEON HD 5970
ATI Radeon HD 5970: İşte dünyanın en hızlı ekran kartı ve detaylarıyla tüm özellikleri.

AMD'den dünyanın en hızlı ekran kartı!

Dünyanın en hızlı ekran kartı: ATI RADEON HD 5970
ATI Eyefinty ile üç monitör destekliyor

Büyük sistem üreticileri AMD ATI'yi destekliyor

Gerektiğinde azami performans sağlayan ATI Radeon HD 5970, kullanılmayan grafik işlemci kaynaklarını kapatarak enerji tasarrufunda da liderliği ele geçiriyor ve boşta enerji tüketimini 42 watt'a kadar düşürebiliyor.

ATI Radeon HD 5970'i destekleyen sistem üreticileri arasında ASK, Asus, Club 3D, Diamond, Gigabyte, High Tech, MSI, Sapphire, Tul/Power Color, Visiontek ve XFX sayılabilir.

AMD, ATI Radeon HD 5970'in lansmanını kutlamak ve 40. yıl kapsamındaki bir dizi yarışmanın son ayağını gerçekleştirmek için, AMD hayranları ve destekçilerine yönelik üçüncü ve son yarışmayı da duyurdu. AMD'nin Facebook'taki hayranları bugünden itibaren katılarak 10 Microsoft Xbox 360 veya 10 Nintendo Wii'den birini kazanma şansı elde edecek. Dört hafta boyunca hafta içi her gün bir oyun sistemi hediye edilecek. Katılım şartları ve ayrıntılar için adresini ziyaret edebilirsiniz.

"Dünyanın en hızlı ekran kartı ATI Radeon HD 5970 ile birlikte, AMD'nin tartışmasız grafik liderliği perçinlendi," diyen AMD Grafik Grubu Genel Müdürü Matt Skynner, şunları ekledi: "Önümüzdeki dönemde yoğunlaşacak olan bilgisayar ve parça satışlarında bu yeni kart, ATI Eyefinity teknolojisinin olağanüstü gücüyle birleştiğinde ciddi oyuncuların tek tercihi olacak."

"ATI Radeon HD 5970'in olağanüstü performansı, Alienware Area-51, Area-51 ALX ve Aurora masaüstü sistemleri için ideal," diyen Dell Gaming Planlama Müdürü Frank Azor, şöyle devam etti: "Bu düzeyde grafik kapasitesinin yanında DirectX 11'in mümkün kıldığı görüntü ve performans iyileştirmelerini de sunmamız, oyuncuların inanılmaz derecede sürükleyici bir oyun deneyimi yaşamasına yardımcı olacak." diyerek sözlerini tamamladı.

İnanılmaz hız aşırtma potansiyeliyle oyun tutkunlarının DirectX 11 üzerinden muazzam performansa erişmesini, oyun deneyimini ATI Eyefinity teknolojisiyle genişletmesini, ATI Stream teknolojisiyle hızlandırmasını sağlayan yeni ekran kartı çıktı: ATI Radeon HD 5970

AMD yaptığı bir açıklamada, ödüllü ekran kartı serisinin amiral gemisi ve dünyanın en hızlı ekran kartı olan ATI Radeon HD 5970 ekran kartını tanıttı. Yeni üst düzey model, dünyanın Microsoft DirectX 11 teknolojisini ve ATI Eyefinity çoğul ekran teknolojisini destekleyen ilk ve tek ekran kartı ailesine ekleniyor.

En ağır PC oyunlarını en yüksek çözünürlükler ve görüntü kalitesinde oynatmak için tasarlanan ATI Radeon HD 5970, ATI Overdrive teknolojisinin mümkün kıldığı hız aşırtma potansiyeli sayesinde, kartın gücünün son damlasına kadar kullanılmasına izin veriyor. Perakende satış noktalarında ve kanalda satışa sunulan ATI Radeon HD 5970, aynı zamanda yeni Alienware Area-51, Area-51 ALX ve Aurora masaüstü bilgisayarlarda da bulunacak.

Overclock canavarı

Fan havayı yukarıdan çekiyor, özel soğutmadan geçen hava egzozlardan çıkıyor

Rekor hız aşırtma kapasitesi, performans ayarlarında gözü en yükseklerde olan kullanıcılar için Dragon platform teknolojisini vazgeçilmez kılıyor. ATI Radeon HD 5970'in benzersiz hız aşırtma kapasitesinin ardında, gelişmiş pervane ve buhar odası teknolojilerinin yanı sıra, kartın serin kalmasını sağlayan tam ısı tahliyeli egzoz yapısı da rol oynuyor ve ATI Overdrive teknolojisi kullanılarak muazzam bir hız aşırtma kapasitesi sağlanıyor.

AMD Phenom II işlemcileri, AMD 7 serisi yonga setleri ve ATI Radeon HD ekran kartlarının bir araya gelmesiyle, geniş performans ayarlama imkanları, sürükleyici bir eğlence ve yüksek bir değer ortaya çıkıyor.

Oyun tutkunları, ATI Radeon HD 5970'te üç adede kadar monitör desteği sayesinde oyun alanlarını daha önce görülmemiş 7680x1600 çözünürlüğe kadar genişletip benzersiz bir oyun deneyimi yaşayabilir. ATI CrossFireX teknolojisi ise, farklı grafik işlemcilerinin gücünü birleştirerek ATI Eyefinity teknolojisi kullanıldığında bugünün en popüler 20 oyununda daha da yüksek performans sağlıyor ve bu oyunların her geçen gün artması bekleniyor.

DirectX 11 oyunları ve 5 TeraFLOPS işlem gücü

DirectX ve OpenGL oyunlarında dev performansATI Radeon HD 5970 ekran kartı, neredeyse 5 TeraFLOPS işlem gücü sunarak en yeni DirectX 11 oyunlarının yanı sıra, eski sürüm DirectX ve OpenGL oyunlarında da muazzam performans gösteriyor. 40nm üretim teknolojisiyle üretilen ve 3200 adede kadar dizi işlemcisi içeren dünyanın en hızlı ekran kartıyla oynanabilecek oyunlar arasında, piyasada bulunan EA Phenomic'in BattleForge ve GSC Game World'ün S.T.A.L.K.E.R.:Call of Pripyat oyunlarının yanında, yakında piyasaya çıkacak aşağıdaki oyunlar da sayılabilir:

ATI Stream teknolojisinin yeni özellikleri ve işlevleri, kullanıcıların ATI Radeon HD 5970 ekran kartıyla bilgisayar deneyimlerini geliştirmesine, destekleyen çoklu ortam, eğlence ve iş uygulamalarının performanslarının artmasına imkan tanıyor. ATI Stream teknolojisi ve HD 5970, uygulama hızlandırması için Direct Compute 11 ve OpenCL endüstri standartlarını destekliyor.

Kaynak:(link)

Scudo

müjdat dede

Forum Bağımlısı
Tepki
422
Bisiklet
Giant
5970 4870x2 yi geçemiyor hala rekor 4870x2 de

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
alıcaksın bundan bitane ondan sonra oyunları cayır cayır oynucaksın :D

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Am bundan yaralanmak içinde güzel bir donanıma sahip olmak gerekir.
Oda bir tuzlu oluyor sanırım.Ama buna değer.Paylaşım ve bilgi için tşk ler..

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
@müjdat dede

bu düşünce yanlış bi düşünce şu an rekor HD5970 da halen..
HD5970 tek CPU lu ancak HD4870x2 adı üstün de iki ekranın tost şekline sokulup tek kart olarak birleştirilmesidir..
yani iki CPU ya sahip...

HD4870x2 adı üzerinde 2 CPU
HD5970 tek CPU
bunu göz ardı etmeyin...

ayrıca internette incelemele faln da bakarsan crysis gibi ağır bi oyunu
1920x1080 de 4xaa 16xAF de bütün ayarlar oyuncu modunda hiç bi kasılma olmadan afedersiniz ama öküz gibi kaldırıyor:D:D:D:D:D

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Valla şöyle söyliyim şuan için dünyanın tek grafik işlemcili en hızlı ekran kartı olabilir am altı ay sonra durum değişecek nasıl olsa :)

Son iki sene içinde ekran kartları o kadar hızlı gelişti ki dondum kaldım kendime ekran kartı alıcaktım ha şu çıktı bu çıkıcak şu ucuzlayacak derken...

Heeeeyt çekilin ya dedim oynamıyorum oyun moyun almıyorum ekran kartı emektar X700Pro ekran kartımla yola devam ettim :)

Ki devam eddtiğim bilgisiayar E8700 işlemci, Corsair Dominator 1066mhz ramler, Gigabyte p35dq6 Anakart sistem kurmak için kullandığım RAID kurulu 150gb lık WD VelociRaptor harddisklerim var :)

Hatta Overclock la uğraşırken su soğutmada kurmuştum ama sonra herşeyden vazgeçtim...

İşin özeti en hızlı ekran kartı doğulmaz, en hızlı ekran kartı olunur :)

• Beğen
Tepkiler: Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
@Hasan Çağri

haha :D güzeldi :D

ancak E8700 işlemciniz var ve X700Pro kullanıyosunuz:DD bence yazık ediyorsunuz şu anda 4870 almanız yeticektir güncel oyunları eğerki 19" monitör kullanıyoranız 1280x1024 çözünürlükte çok ama çok rahat oynarsınız ki o işlemciye yazık etmemiş olursunuz:D
veya 4890 alıp 1650x1050 çözünürlükte çok rahat oynarsınız anladığım kadarıyla oldukça güçlü bi bilgisayarınız var:D (ekran kartı dışında:D)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@gvenc

24" monitör kullanıyorum :)

Ama işte sorun o hiç ama hiç oyun oynamadığım için ekran kartı almaktan vazgeçtim :)

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
:D:D hani dedim bende heralde böyle bi ekran kartı olduğuna göre küçük kullanıyordur:D:D
nese herkesin kendi tercihi:D yetiryorsa size ne ala:D

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
ATI Radeon HD 4600 Kullanıyorum ve pc den çok güzel performans alıyorum.Fiyat oalrak 80,00 TL ye aldım.

İşlemci intel (R) core(TM)2 Quad 2.4o Ghz.x4 İşlemci (4 Çekirdek)
500 gb Hdd
3 gb 800 Mhz Ram..
22" Ekran.

müjdat dede

Forum Bağımlısı
Tepki
422
Bisiklet
Giant
şu anda Ati nin en hızlı ve en iyi performanslı ekran kartı 4870x2 2Gb 512 bit Ddr5 ekran kartı dır daha onun üzerine çıkan bir ürün çıkarmadı.diğer 5970 elit bir ekran kartı değildir

müjdat dede

Forum Bağımlısı
Tepki
422
Bisiklet
Giant
@sadana

verdiğin linkteki ekran kartının sağında bir tane daha kart var en iyi kart o 4870x2 performans canavarı atinin ürettiği senin dediğin kart üst seviye değil ama biraz ısınma sorunu ve güç tüketimi fazla

• Beğen
Tepkiler: ONUR_GÜNTEPE

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Harika bir kart gerçekten, beni de arada bir şeytan dürtüyor 500-600 dolarlık bir ekran kartı al diye, sonra biraz daha sabır ediyim diyip geçiştiriyorum :D Şu an için 8800 GT ekran kartımla mutluyum :D

• Beğen
Tepkiler: sadana

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
@Hakan Yazman

Kısa bir zaman önce de 8800 GT ekran kartı en hızlı ekran kartı idi. Bu bilgisayar piyasası böyle. Tüketim çılgınlığı oluşturuluyor. Bence 8800 GT çok iyi bir ekran kartı idi, halen de öyle.

Mesela Bende Core2 Quad 2,4 işlemci vardı. İki yıl sonra bu işlemciler ucuzlayınca Core2 Quad 2,88 aldım. Bilgisayarım hız yönünden uçmadı, performansı benim sandığım kadar etkilemedi. Şimdi Core İ7'ler var, bu gün en iyi ekran kartını alın, aradan bir ay geçsin hemen o ikinci plana atılıverir. Yani buna yetişmek imkansız deyip bir yerde durmak lazım, tabii ki bu benim fikrim.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
@sadana

arkadaşım okumuyorsun galiba orada 4600 series yazıyor...

series=serileri

bana o zaman link bulun fiyatı özellikleri yazan... ok kabul edicem...

4600 serileri vardır... 4600 kartı yoktur...
4650-4670 ekran kartları var...

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
@müjdat dede

Kardeş üst seviye olmasa da fazlası ile beni,m için iyi ve fiyat 500,0 tl civarında .İkincisi 750 watt bunu krtarmaz + yeni kasa +150,00 tl
500,00+150,00:750,00 tl ben yılda bu kadar elektrik ödemiyorum ki..;)

Ve benim aldığım fiyat 80,00 tl..
ve pc im intal(r) Core(TM) QUAD cpu Q6600 2,4 (4 çekirde)
500 hdd,3 gb 800 mhz ram,22" ekran va kasa da bütün sistemi kaldıracak güce ve hava sirkülasyonuna sahip.Sence yetmez mi?

(link)

Tşk ler Yorumlar için..:in:

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@gvenc

HD 5970 iki adet HD 5870'den oluşur fakat Pci-Ex sertifikası nedeniyle bellek hızı 4000 MHz'e indirilmiştir.