Dünyada her gün bin kişi intihar ediyor

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında böCek tarafından paylaşıldı.

 1. böCek

  böCek Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  218
  Beğeniler:
  102
  Şehir:
  İstanbul - Başakşehir
  Seviye:
  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Güz, dünyada her gün bin kişinin intihar ettiğini, intihar vakalarının ilkbahar ve yaz mevsimlerinin ilk aylarında artış gösterdiğini bildirdi.

  İntihar edenlerin yanı sıra binlerce kişinin intihar girişiminde bulunduğunu kaydeden Doç. Dr. Hatice Güz, tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 1'ini intihar vakalarının oluşturduğuna dikkat çekti. Bekar, erkek, şizofreni, depresyon tanısı konulanlar ve 30-40 yaş arası işsiz olanlarda ölümle sonuçlanan intiharların daha çok görüldüğünü ifade eden Doç. Dr. Güz, intihar girişimlerinin ise daha ziyade 30 yaş altı, bekar, işsiz, kadın ve depresyon tanılı hastalarda kendini gösterdiğini dile getirdi.


  İntihara yol açan önemli yaşam olaylarının 30 yaş altında boşanma, reddedilme, işten çıkarılma-işsizlik ve yasal sorunlar, 30 yaş üzerinde ise fiziksel hastalıklar olarak belirlendiğine işaret eden Güz, "İntihar girişimlerinde risk faktörlerinin belirlenmesi önemlidir. Çünkü bu kişilerde çoğunlukla amaç yardım çağrısıdır ve ilk girişimi takiben bir yıl içinde yüzde 1-2'sinin ölümle sonuçlanan ikinci bir intihar girişimi olmaktadır. Fiziksel hastalık ve ailede intihar öyküsünün olması da intihar davranışına yatkınlığa neden olmaktadır. İşsizliğin risk faktörü olduğu kesinleşmiş, fakat erkeklerdeki işsizliğin kadınlara göre daha fazla risk taşıdığı belirlenmiştir" dedi.


  Beyindeki serotonin maddesindeki azalmanın da intihar olasılığını arttırdığını kaydeden Güz, intihar vakalarında en önemli nedenlerden birinin de olumsuz yaşam şartları olduğuna ve bu kişilerde normal yaşam şartlarına sahip bireylerden 4 kat daha fazla intihar olgusuyla karşılaşıldığına değindi. Mevsim ve hava durumunun intihar oranlarını etkilediğini vurgulayan Güz, ilkbahar ve yaz mevsiminin başlangıç aylarında intihar vakalarına daha yüksek oranlarda rastlandığını açıkladı.


  Avukatlık ve doktorluk gibi bazı mesleklerin, yüksek zeka düzeyinin ve kentsel yaşamın da intiharlarda risk faktörleri arasında yer aldığını belirten Güz, şu bilgileri verdi:
  "İntiharı düşünen bireyler genellikle etrafındaki kişilere bazı ipuçları veriyor veya direkt olarak 'Beni yalnız bırakmayın' mesajını iletiyor. İntihar önlenebilecek ölüm nedenidir. Bu nedenle doğru tanı ve tedavinin önemi vardır. İntihar mesajları veren kişiler uzmanlara yönlendirilmelidir. Bu en büyük yardımdır."
   
  Karakartal Platton bunu beğendi.
 2. Karakartal Platton

  Karakartal Platton Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  763
  Beğeniler:
  180
  Seviye:
  Bu gerçekten inanılması güç bir rakam.
   
 3. nazz

  nazz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Mart 2007
  Mesajlar:
  496
  Beğeniler:
  294
  Şehir:
  Ant
  Seviye:
  teşekkürler paylaşım için..
  çok üzücü, hergün haberlerde mutlaka en az bir intihar vakasıyla karşılaşıyorum,çevremde de birçok intihar vakası gördüm,
  ama o ruh halinide anlayabiliyorum...umarım hiç bir sebep, kimseyi o hale getirmesin...
  hayat herşeye rağmen yaşamaya değer, çünkü birgün bitecek...

  :(
   
 4. Selim Çam

  Selim Çam Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.905
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  İntihar bir hastalıktır; tedavisi gerekir. Sebebi bir insan ya da bir olay değildir. İnsan ya da olaylar şiddetini belirler ama direk temel sebebi değildir, bu düzeltmeyi öncelikle yapalım.
  Üç tip intihar vardır: Blöf amaçlı, intihar amaçlı ve ölüm amaçlı.
  İntiharın iki temel sebebi vardır: Biri yok olsun gitsin düşüncesi; diğeri ise birilerini üzmek düşüncesi.
  Özel yaşamında herkese mutluluklar diliyorum; iyi günler.
   
 5. Selim Çam

  Selim Çam Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.905
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Rakamlardan söz açılmış; şunu da belirteyim: Aspirinden sonra Türkiye'de en fazla satılan ilaçlar antidepresanlardır. Ki çoğu hastanın ilacını disiplinli bir şekilde kullanmadığını düşünürsek varın gerisini siz hesaplayın.
   
 6. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Aslında belki daha bile fazladır o rakamlardan, intiharın en büyük nedeni bence içinde olduğu durumu doğru değerlendirememekten kaynaklanıyor. Yani bazı insanlar tanırsınız kimsenin sahip olmadığı zenginliğe ve sevgiye sahiptir ama kıymetini bilmez mutsuzdur intihar eder buna en basit örnek sanaçtı dünyasındandır, öte yandan çok az şeye sahip olupta mutlu olan çok insan vardır. Eğer elimizdekilere her gün şükretmessek ve kıymetini bilmessek bir gün onları kaybedebiliriz...
   
 7. çamurluk

  çamurluk Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  112
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  yaa intihar etmek ne demek yaa canımız bizim değildir biz onu allahtan ödünç almışıktır onun verdiği şeye biz nasıl zarar verebiliriz bence dünyanın en saçma şeyi bu olaydır oh be ne güzel vallaha canı sıkılan , birazcık zora gelen hemen intihar ediyor 2000 yılında sinop ceza evinde yatarken 2 senede 4000 küsur kişi intihar etmişti nekadar acı bi olay demi ve bu intihar edenlerin çoğununda çıkmasına çok az bi süre kalmıştı bence intiharın başlıca nedeni sabırsızlık ve özgürlüğün elinden alınması yani kişinin bazı şeylerden yoksun kalması
   
 8. M.Burcu Cebesoy

  M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  614
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  -
  Seviye:
  çok üzücü gerçekten, 2005 yılında bir insanın intahar edişini canlı canlı görmüştüm, çok günah birşey ya :( Allahın verdiği cana kıymak........:(:(:(
   
 9. Selim Çam

  Selim Çam Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.905
  Beğeniler:
  548
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Her eden kişi inançsız kişilerde mi ki intihar ediyor? Ya da O noktaya gelmiş birisinin inançlarını mı düşüneceğini sanıyorsunuz? Bilimsel bakacaksak bir çok yönüyle ele almak lazım.
   
 10. jimi1984

  jimi1984 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  289
  Beğeniler:
  105
  Şehir:
  istanbul - çekmeköy
  Seviye:
  İnançlı/inançsız kavramı yok her iki türden insanda intihar edebilir..Ama şöylede bir şey var dini inancı fazla olan insanlarda benim görüşüm daha azdır..Allah korkusu onu tutar..Yani sayı olarak daha azdır "diye tahmin ediyorum"..
   
 11. çağatay_çankaya

  çağatay_çankaya Onursal Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  18 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.831
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  İstanbul / Eyüp
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  ne diyelim artık ölen ölmüş allah rahmet eylesin...
   
 12. castelloterminator

  castelloterminator Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2007
  Mesajlar:
  149
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  eyleseydi emin ol bende intihar ederdim:)