Dünya Turu Evliliklerini Kurtardı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  896
  ALMANYA'da aralarında geçimsizlik bulunan, boşanma yerine bisikletle dünya turuna çıkmayı tercih eden emekli çift, bu yolla evliliklerini kurtarırken, hem de 824 gün pedal çevirerek yeni dünya rekoru kırdı. 5 kıtada 56 bin 296 kilometre pedal çeviren Doris- Klaus Höhle, Almanya'da bando ile karşılandı. Dünyayı dolaştıkları sırada edindikleri dostları ülkesine davet eden Doris ve Klaus Höhle, “Gençlik yıllarında olduğu gibi birbirimize yine aşık olarak döndük. Kavga ya da savaşmaya boşuna zaman ayırmayın. Fantastik Dünya çok muhteşem” dedi.

  Almanya'nın Frauenaurch kentinde oturan 56 yaşındaki Doris Höhle ile eşi 69 yaşındaki Klaus Höhle, bozulmaya yüz tutan evliliklerini kurtarmak için mahkemeye gitmek yerine 15 Mart 2006 tarihinde bisikletleriyle dünya turuna çıktı. Arkadaşları ve dostları tarafından uğurlanan Höhle çiftçi, açtıkları ‘www.hoehles-challenge.de’ adresli internet sitesine, gittikleri ülkelerden, kentlerden fotoğraf ve yazılar gönderdi. Almanya'da kalan tek oğulları da anne, babasının gönderdiği yazı ve fotoğraflarla etap etap yayınladı.

  Almanya'dan doğuya doğru bisiklet süren Doris ve Klaus Höhle, 6 Nisan'da Türkiye’ye giriş yaptı. İstanbul'da tarihi ve doğal güzellikler arasında pedal çeviren çift, Amasya üzeri 27 Nisan 2006'da Erzurum'a geldi. Erzurum'da 2 gün süreyle kalan ve Doris ve Klaus Höhle, Mayıs ayı başında Gürbulak Sınır Kapısından İran'a geçti.

  Hindistan üzeri Taylan, Avusturalya'ya, Güney Afrika'dan Güney Amerika'ya geçen Doris- Klaus Höhle çifti, Meksika, Amerika ve Kanada'dan Kuzey Afrika'ya geçti. Tunus'tan İtalya üzeri 15 Temmuz 2008'de Almanya'ya ayak basan Höhle çiftni dostları, arkadaşları, yakınları şampanya patlatarak karşıladı. 28 ayda yaklaşık 40 bin Euro harçayan Doris- Klaus Höhle çiftçini karşılama sırasında bando takımı da hazır bulundu.

  Avrupa, Asya, Avusturalya, Afrika ve Amerika kıtalarında 40 ülkeyi 2 yıl 4 ay içinde gezdiklerini belirten ilk Alman çift unvanını alan Doris ve Klaus Höhle, dünya turu sırasında 56 bin 926 kilometre pedal çevirdiklerini, 231 kilometre otobüs, 330 kilometre tren, 503 kilometre kamyon, 612 kilometre otomobil, 2 bin 167 kilometre gemi, 49 bin 844 kilometre uçakla yolculuk yaptıklarını açıkladı. Doris Höhle, “Yaptığımız bir çılgınlıktı. Gençliğimizden beri bunu hayal ediyorduk” derken bisikletle dünya turu sırasında ortalama günde 69 kilometre yol kat ettiklerini ifade eden Klaus Höhle, duygularını şöyle ifade etti:

  “Bisikletle dünya turunu 3 yılda tamamlamayı hedefliyorduk. Böylesine önemli projeyi daha kısa sürede başarmanın tadı çok farklı. Dünya turu sırasında gittiğimiz yöreleri tanıtıcı yazılar yazdık, fotoğraflar çektik. Gezi not ve fotoğrafları, internet sitesinde yayınladık. 30 yıllık evliliği kurtarmak için çıktığımız yolculukta, sevgimizi iyice perçinleyerek döndük. Gençlik yıllarında olduğu gibi birbirimize yine aşık olduk. Kavga ya da savaşmaya boşuna zaman ayırmayın. Fantastik dünya, çok muhteşem. İçimizdeki macera arzusu ile çıktığımız dünya turunda ayrıcalıklı dostluklar edindik.

  Sitemizi ve yolculuğumuzu yakından izleyen dostlarımızı şimdi Almanya’daki evimizde konuk etmek istiyoruz. Bunların arasında Avusturalya'daki yerliler bile var. Yerlilerle yaptığımız kahvaltıyı unutmak mümkün değil. Örneğin bisikletimizin arızalanan takometresini Almanya'dan Erzurum’a gönderdiler. Ancak, biz o sırada İran'ın Tebriz kentine doğru gidiyorduk. İran'da yolda bir otobüs sizi durduruyoruz ve ‘Doris- Klaus’ diyor. Şaşırmıştık. Meğer Almanya'nın Erzurum Fahri Konsolosu Dr. Yılmaz Kuşkay, o parçayı otobüse vermiş ve biz Tebriz'e varmadan elimize ulaştırdı. Bizim için böyle olaylar, büyük sevinç kaynağı ve sürpriz oluyordu. Yol boyunca çok ilginç olaylar yaşadık.”


  http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=973937
   
  ZekiAlper ve tayfur bunu beğendi.
 2. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Linkte bir imla hatası vardı şimdi burdan deneyin gireceksiniz
  www.hoehles-challenge.de
  Bilgi için teşekkürler..
   

İlginizi Çekebilir

4-1484682847522-1r309o1a9ao6r-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
upload_2017-2-1_9-3-3.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
20161014_130509.jpg
14 ekim posta gazetesinin yazısı