Dünya Tiyatro Günü

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında lepidoptera tarafından paylaşıldı.

 1. lepidoptera

  lepidoptera Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Kasım 2007
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  479
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Dünya Tiyatro Günü 1961’de Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) tarafından yaratıldı. Her yıl 27 Mart günü ITI merkezleri ve dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanmaktadır. Pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik kutlamalarda yer almaktadır. En önemli etkinliklerden biri, dünya çapında başarı kazanmış bir tiyatro oyuncusu , yönetmeni veya yazarın yazdığı evrensel bildirgedir. İlk bildirge 1962’de Jean Cocteau (Fransa) tarafından yazılmıştır.
  Kabulü [değiştir]Dönemin ITI başkanı olan Arvi Kivimaa tarafından önce Helsinki, sonra da Viyana’da yapılan 9. ITI Konferansında ortaya atılan ‘tiyatrolar günü’ fikri, İskandinav ülkelerinden gelen desteğin de etkisiyle hayata geçirildi. Kabul edilişinden sonra her yıl, Paris’te 1962 tarihli Uluslar Tiyatrosu’nun (Theatre of Nations) da açılış günü olan 27 Mart günü, ITI’nin şu an sayısı 100’ü bulan dünya çapındaki merkezlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.


  Hedefi [değiştir]UNESCO tarafından kurulan ITI’nin “sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek, UNESCO’nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak” gibi hedefleri, Dünya Tiyatro Günü’nde bir kez daha hatırlatılmaktadır. Her yıl tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat disiplinlerinden gelen üstün başarılı bir sanatçı bu gün için bir konuşma yapmaya davet edilmektedir. Uluslararası Bildirge olarak görülen bu konuşmanın metni 20’den fazla dile çevrilmekte, pek çok gazetede yayınlanmakta ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunmaktadır. Pek çok televizyon ve radyo kanalı bu bildirgeyi beş kıtanın her köşesindeki dinleyicilere ulaştırmaktadır.

  Dünya Tiyatro Günü tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de rol oynamaktadır.


  Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirgesi [değiştir]Jean Cocteau ilk bildirgenin yazarıdır. 1993’te Venezüella ITI Merkezi 1962’den 1993’e kadar yayınlanan tüm bildirgeleri biri özgün dillerinde, diğeri İspanyolca olmak üzere iki antoloji halinde yayımlamıştır.Uluslararası Bildirge’nin yanı sıra, ITI dünyanın hemen her yerinde büyük gösteriler ve festivaller düzenlemektedir. Bu etkinliklerin tamamı ITI Resmi Sitesi'nde görülebilir.(Alıntı)
   
 2. MustafaOnderATiK

  MustafaOnderATiK Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  629
  Beğeniler:
  790
  Şehir:
  Ordu
  Adı:
  Mustafa Önder ATİK
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Orta okulda 4 kez ve lise de 3 kez tiyatro oynamış ve önemli başarıları olan birisi olarak dünya tiyatrolar gününü gündeme taşıyıp zihinlerimizde yer etmesine yardımcı olduğunuz için ve verdiğiniz bilgier için size çok çok teşekkür ediyorum.


  Sevgi ve Saygılarımla

  Mustafa Önder ATİK
   
  lepidoptera bunu beğendi.
 3. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Teşekkürler, Alanyada dün bisikletle antrenmandan dönerken bir araba yanaştı yanıma, merhaba,sizi nerden tanıyorum falan muhabbetinden sonra Alanya kültür merkezi müdürü olduğunu ve Alanya kültür merkezinde Uci Mtb-Yol komiserlik kursundan tanıştığımızı söyledi, herneyse dünya tiyatro günü olduğunu söyledi Kültür merkezinde akşam halka açık tiyatro olduğunu söyledi, o vesileyle çok güzel bir oyun olan "EHLİYET SENİN NEYİNE DÖN ŞİNASİ EVİNE" yi izlemiş oldum.
   
  MustafaOnderATiK ve lepidoptera bunu beğendi.
 4. #4
  lepidoptera

  lepidoptera Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Kasım 2007
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  479
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Benim hayatımda tiyatronun çok ayrı bir yeri vardır.Küçüklüğümden beri büyük bir ilgi duyardım ama malesef kısıtlı fırsatlara sahip bir yerde olduğum için bir başlangıç yapamadım.Üniversite tercihlerimi yaparken tiyatro klübü olup olmadığına bakıp seçme kayıtlarının ilk gününde katıldım.2 sene boyunca gerek sahne arkası gerek sahne birçok görev aldım.Ama inanın sahnede olmak çok ayrı...Sahne tozu yutmak ayrı derler ya gerçekmiş...
   
  MustafaOnderATiK bunu beğendi.
 5. emraher9

  emraher9 Üye

  Kayıt:
  1 Mart 2008
  Mesajlar:
  91
  Beğeniler:
  120
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Tüm bisikletforum üyelerinin ve pedalseverlerin Dünya Tiyatro Günü'nü kutlarım.

  Ben T.C. Bakırköy Belediye Tiyatroları oyuncusuyum.

  http://bbt.bakirkoy.bel.tr/default.aspx?pid=10730 linkinden görebileceğiniz oyun programımızdan hangi temsile gelmek istediğinizi minimum 2 hafta önceden bana bildirmeniz halinde davetiyenizi adınıza gişemize bıraktırabilirim.

  Dünya Tiyatro Günü münasebetiyle forum üyelerimize böyle kültürel etkinliklerde yardımcı olmak beni inanılmaz mutlu edecektir.

  Sanatla ve sanatın ışığında kalmanız dileklerimle...

  Emrah EREN
   
  lepidoptera ve MustafaOnderATiK bunu beğendi.
 6. MustafaOnderATiK

  MustafaOnderATiK Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  629
  Beğeniler:
  790
  Şehir:
  Ordu
  Adı:
  Mustafa Önder ATİK
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:


  Emrah EREN Bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ben kendim üniversitem ve sporumdan dolayı zonguldak ereğli ilçesinde yaşamkta olduğum için bilete ulaşabilmem için istanbula gelebilme şansım olamayacağından dolayı affınıza sığınır tekrar teşekkür ediyorum.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Mustafa Önder ATİK
   
  emraher9 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

squat-nedir_646x340.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
skip-the-antioxidants.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
upload_2017-2-6_15-35-17.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...