Dünya şampiyonasında başına güneş geçip düşen sporcu

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Bugünkü UCI Dünya Bayanlar Zamana karşı takım yarışında (Katar - Doha) ilginç bir kaza yaşandı...
30 derecenin üzerindeki havada seyreden sporculardan en arkada yarışan Anouska Koster bir anda bariyerlere doğru yönelerek ilginç bir şekilde düştü.

Düştükten hemen sonra ayağa kalkıp bisikletine binmeye çalıştıysa da dengede durmakta başarılı olamamış :(

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nerede ne olacağı belli olmuyor. Sağlığına, beslenmesine, su tüketimine bu kadar dikkat, eden profesyonel biri bile aniden böyle bir kaza geçirebiliyorsa işimiz yaş demektir :(
Birçok kaynakta kazaya sıcağın, başa güneş geçmenin sebep olabileceği yazıyor. :naslyany:

(link)

Scudo

serkant yakıt

Daimi Üye
Tepki
309
Bisiklet
Lapierre
@Aazam gerçekten nasıl bir askeri disiplinse sadece ona odaklanmış, programlanmış bir makina gibi.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok üzücü bir görüntü, içim acıdı. özellikle devam etme azmine hayran kaldım.
Kadın sporcu olduğu için acaba özel gününe felan mı denk geldi, üzerine de sıcağın etkisiyle güneş çarpması olmuş olabilir.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Katar DOHA 2016 yarışlarını ve öncesini canlı takip ediyorum. Özellikle Genç Milli Takımımızın antrenmanlarının hepsini izledim. Bu arada, yarın Milli takımımız zamana karşı yarışacak. Mutlaka takip edin ve canlı izleyin.

Bu bisikletçinin düşmesi konusuna gelirsek. Katar'da sıcaklık 36-37 derece. Bunu bizzat Genç Milli takım antrenörümüz Hakan Kıpık söylüyor; "Tek bir insanı dışarıda göremezsiniz ama hepsi o devasa gökdelenlerin içinde" diyor.

Kısacası hava şartları inanılmaz kötü. Bir de buna en yüksek nabzınızda ve iç ısıda gittiğinizi düşünün. Şöyle hayal edin: Evde trainer'a bindiniz ve pervane yok! 1 saat boyunca laktat eşiğinde gideceksiniz. Bir deneyin derim. Ben çok denedim, iç sıcaklık öyle artıyor ki, bir süre sonra bırakmazsanız aynen o bisikletçi gibi bayılma riskiniz var.

Katar'da tüm dünya yarışıyor. Sadece böyle ekstrem olaylar olunca forumun haberi olmasın. Bizzat yarışları izleyin. Milli takımımız da yarışıyor, destek olalım.

Milli takımımızla ilgili güncel haberleri ve canlı antrenman/yarışları için burayı takip edin

(link)

Katar DOHA 2016 dünya yol yarışı şampiyonası UCI tarafından internetten canlı yayınlanıyor. İzlemek için burayı takip edin.

(link)

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Formda kalmak için müthiş ince bir beslenme dengesi tutturmaya çalışmışsa bazı sınırları geçmiş olabilir. Üstüne 30+derece sıcak da gelince gözlerin kararması ve bilinç kaybı kaçınılmaz olmuştur. Hemen ayağa kalkması ve yarışa devam etme çabasını ben istemsiz refleks olarak görüyorum. O sırada ne yaptığının veya başına ne geldiğinin farkında olmasa gerek. En azından başta kendisine zarar gelmemiş, etrafındakilerin de etkilenmemesi sevindirici olmuş.

ElcaSeJawS

Forum Bağımlısı
Tepki
575
İsim
fatih
Bisiklet
Cannondale
Mıllet tt bısıkletle yarısıyor cin li abla normal yarıs bısıkletı almıs gırmıs hehehe :D 2 dakka fark var bırıncıyle arasında. Bosunamı yapıyo adamlar tt bısıkletı.

L.Morzentıye de bırı desın o bısıklet sana buyuk dıye anladım gencler buyuyecekler de sonra gene kullanırım dıye 1 boy buyuk almak nıye :D

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Çınar

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Arap memleketinde açık hava sporu yapılması zaten ayrı bir saçmalık.
Adamlar öğle vakti gelmeden içeri girip akşama kadar dışarı çıkmıyor.

Onlar spora bulaşmayıp petrol, hurma satmaya devam etsinler bizde onlara helva..Böyle bisiklet yarışı filan onlara fazla gelir.Deve yarıştırıp
lüks arabalarıyla drift yapmaya devam etsinler.

BAE yerine Moğolistan olsa o bile daha iyidir..

• Beğen
Tepkiler: Tayfun Sezer
Tepki
6
@Bahadır Gürel
nerden canlı izliyoruz ntvspor canlı felan vermıoyr paylaşım yaparsan sevınırım

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@thrpunisher61

TV'de var mı yok mu bilgim yok. Ancak internetten olanı yukarıda paylaştım. Halen canlı yayın devam ediyor.

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence durum direk sıcak ile veya güneş ile ilgili değil. Kendisini ortama göre hazırlamamış. Laktat seviyesi çok yükselmiş olabilir , hiper glisemi olabilir veya tansiyon ani düşmüş olabilir. neticede o sıcakta susuzluk bile bir anda o hale sokar. O yarış arabistanda yapılıyorsa ( ki bence de yapılmamalı ) kendini oraya göre hazırlarsın. liderin 2 dakika gerisindesin zaten.
benzer bir durum geçen ay başımıza geldi. tur sırasında arkadaş en arkadan en öne kadar bastı. ekip çok dağınıktı yaklaşık 4 km kadar mesafeyi full tempo gidip aynı şekilde yüz üstü yere düştü.