'Dünya Otomobilsiz Günü'

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mustafa KILIÇ tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa KILIÇ

  Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  365
  Şehir:
  Samsun
  Adı:
  Mustafa Sedat KILIÇ
  Seviye:
  Bugün 'Dünya Otomobilsiz Günü'
  Yollarda otomobil görmek istemeyenler bugün seslerini duyuracak.

  22.09.2007 11:59

  Bugün, tüm dünyada 'Dünya Otomobilsiz Günü' olarak kutlanıyor

  Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Yaser Gündüz, ''Dünyada tek bir kontağın çevrilmediği bir günü hayal etmek, hoş bir şey olmalı'' dedi.

  Gündüz, ''22 Eylül Dünya Otomobilsiz Günü''nün, bir çevre duyarlılığı temelinde ortaya çıkmış bir gün olduğuna dikkat çekerek, küresel ısınma gibi etkenlerin yanı sıra, bugüne başka açıdan baktığını ifade etti.

  Kentlerde çok fazla ''araç odaklı'' planlama yapıldığını, şehircilik anlayışının çok ''araç temelli'' olduğuna dikkat çeken Gündüz, Ankara'nın bu duruma örnek olduğunu, ''şehir merkezinden geçen yolların, neredeyse otoban standardında'' olduğunu savundu.

  Gündüz, ''Türkiye'de insan hayatını tehlikeye atacak, yaşama hakkını tehdit edecek bir ulaşım politikasının olduğunu'' iddia ederek, şunları kaydetti:

  ''Tabii bunun temelinde, toplu taşıt ve demiryolu sistemini öcü gibi gösteren yaklaşımın ürünlerini görüyoruz. Türkiye'de toplum yararı, kamu yararı yerine sektör faydası düşünülerek, karayolcu politika güdülüyor.

  Oysa ki gelişmiş ülkelerde, şehirlerarası ve kent ulaşım da dahil metro gibi halkın toplu taşımını özendiren yaklaşımlar var. Ancak bizde sürekli sektörel ve karayolcu bir bakış var.''
  Yaser Gündüz, kent planlama eğitimi veren okullarda geniş, ferah bir ülkenin kent merkezlerinin tasarlanması yerine, taşıt öncelikli bir planlama anlayışının hakim olduğuna işaret ederek, ''Bu kadar otomobil bağımlısı bir toplumda, doğal olarak da planlamalar, araç ulaşım ağından başlıyor. Bunun değişmesi lazım. Biz, neden bir meydan tasarlayamıyoruz? Neden insanların topluca yaşadığı, kaliteli çevreler yaratamıyoruz?'' diye konuştu.

  Her 22 Eylülde dünyanın dört bir köşesinden insanlar sokaklar ve kavşaklarda, ''Araba odaklı bir toplum istemedikleri'' şeklinde hatırlatmada bulunuyorlar.

  Dünya Otomobilsiz Günü, kentler ve toplumsal yaşamın gürültüsüz, stressiz ve egzoz dumanları olmayan bir dünyada yaşamayı amaçlayan, yıllık bir kutlama. Her yıl bugün, dünya çapında çeşitli etkinlikler düzenleniyor, otomobillere alternatif çareler aranıyor.

  Habertürk
   
 2. PhysX

  PhysX Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  177
  Beğeniler:
  136
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Ah keşke umuyorum ki dünyada tek bir kontağın çevirilmediği günü görebiliriz. Çünkü her kontak çevirlişinde bir can da gidiyor :(
   

İlginizi Çekebilir

PicsArt_09-19-07.51.55.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...
2.png
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...
upload_2016-8-24_10-53-8.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...