dual control..

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
daha önce hiç dual control fren/vites kolu kullanmadım.
yakın zamanda kollarımı değiştirmek niyetindeyim (deore 9lu sisteme geçicem). tam olarak nedir bu dual control olayı?
nasıl bir avantajı var? bi endişemde acaba yeni dual control bir kol alırsam eski klasik sistemi özlermiyim. yani kullanmakta zorluk çekmem olası mı.
anladığım kadarıyla fren kolu hem fren yapmaya hemde vites küçültmeye yarıyor. bu durum fren kolunda narinliğe neden olurmu? yani ne bileyim daha mı kırılgan olur vs..

dual control mü alayım. (emin değilim hem fazla para verip hemde kullanamazsam)
klasik fren/vites kolumu alayım. (en garanti seçenek gibi)
fren-vites kolları ayrı ayrı olan bir set mi yapayım? (bu da olabilir, kırılır bişey olursa daha ucuza telafi edilir diye düşündüm?)

biraz akıl ve tavsiye rica ediyorum siz tecrübeli arkadaşlardan ;)

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
ilk etapta bisikletinle atlayıp zıplıyorsan mutlaka Dual kontrrolden uzak durmalısın çünkü atlama zıplama esnasında fren sıkarken istemsiz vites geçişleri olabiliyor...
Daha sonra dual koltrol kollar genelde daha hareketli olduklarından fren kolu kısımları gareketli olduklarından kırılmaya daha dayanıklılar fakat ana mekanizma kısımlarının kapak kısımları kolayca kırılıp çizilebiliyor...
Biraz da güzel özelliklerinden bahsetmek istiyorum..alışınca kullanımı gerçekten eğlenceli bir sistem oluyorve performanslı binişlerde hem fren hem vitesi kontrol etmek faydalı olabiliyor.(ama eski tip yada ayrı ayrı sistemlerdede alışınca iki iş aynı anda yapılabiliyor özelliklede gripshiftli sistemlerde)..Onun dışında dual kontrol sistemler genel olarak ağır mekanizmalar ve çok da hızlıişlemiyorlar...Haberin olsun...

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
hmm tşk ederim.. sanırım yine alıştığım sisteme devam edip artan parayla zincir vs falan almak daha iyi olacak benim için..

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Ben 3 gün önce Delta bisiklette sanıyorum bir Corratec in üstünde gördüm...
Bana pek kullanışlı görünmedi şahsen...
Ben hala eski sistemi çok seviyorum...Ama tamamen kişisel...:)
Gerçekten alışılan sisteme devam ve artan parayla zincir vs. daha mantıklı en azından bende böyle yapıcağım...

Saygılar iyi günler...

(johny/TAXI)

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Ben 1 aydan beri LX dual control kollardan kullnaıyorum.' gün içinde yeterince uyum sagladım ve baş parmak için koyulan ek aparatları söktüm.Rapid firelere göre biraz pahallı oldugunu söylemeden edemiyecegim.Örnegin deore dual controk kol fiyatına lx rapidfire vites-fren kol alınıyodu önceki hesaplarımdan söyklüyorum.Ama ergonomi açısından elin çok çok farklı konumlarından bile kolaylıkla vites değişimini yapabildigimi belirtmek isterim.Ama eğer yarışlara fln katılıyosanız vites değiştirmenin saniyelerle öllçüldügü sistemlere göre karşılaştırılmayacak derecede yavaşlar fakat normal trekking bisikletleri için yeterli hızda vites değiştiğriyor.Eger arka attırıcı ters yay ise daha da güzel bir kullanım olacagına inanıyorum.Özellikle önüme bir engel çıktıgında bir yandan fren kısarken bir yandanda vites küçültme olayın bayılıyorum...

Sonuç olarak para çok önem teşkil etmiyosa dualcontrol öneririm fakat biraz malii sıkıntın varsa rapiffire almaktan çekinme ;-)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Üst model olarak xtr felan Lx lere göre baya hızlı ama genede eski sistemlere ve yeni olarakta gripshift sistemine göre çok çok çok yavaş kalıyor...Ama amatör ve hobi amaçlı biniciler için arazi binişlerinde tekniğin ve kontrol artmasına yardımcı oluyor...

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Yaa birde insan uzun süre duancontrol kol kullanınca arkadaşının bisikletini sürmeye kalkınca eller ister istemez fren kollarını aşagı-yukarı ittiriyor :D

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
@bisikletcanavari:
Yaa birde insan uzun süre duancontrol kol kullanınca arkadaşının bisikletini sürmeye kalkınca eller ister istemez fren kollarını aşagı-yukarı ittiriyor

ehüeüh Bu gerçekten hoşmuş...:D

Uğur Taşdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
598
Hazır konusu açılmışken, ikinci el ilanlarda süper temiz XT dual kontroller var(v-fren için). Sıfırı 215usd, 150 ye veririm. Çağrı ne kadar temiz olduklarını bilir, 1 buçuk ay kullandım. Hidrolik diske geçince normal tetik(trigger) sisteme geçtim. Aklım halen dual de kalmış, 1 hafta boyunca kolları aşağıya bastırdım ben de... Kullanımı çook çok zevkli fakat yarışıyorsanız biraz yavaş kalıyorlar arkadaşların dediği gibi.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
3 tipte de uzun süre kullandığım için şöyle söyleyebilirim; gripshift çok ergonomik ve olması gereken sistem. konu tabi shimano olunca rapidfire ve dll kalıyor. daha önce belirtilen özelliklere tamamiyle katılıyorum. profesyonel anlamda kullanmıyorsan ve fiyat çok büyük sorun yaratmazsa dual control'ü tavsiye ederim. çok rahat, mühendisliği güzel ve çok havalı :cool: bisiklette teknolojinin verdiği zevk bi başka oluyor. :p

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
2007 yılında shimano sadece baş parmakla vites yükseltip küçültülen modeli push to push prensipli vites kollarını piyasaya sürecekti(sramın tigger indaki gibi).Bi ihtimal o kollardan alıcam ileride.
Bu arada daha dün yaşadıgım bir deneyimi ,paylaşmak istiyorum.Dual control kol kullanıyosanız gidonda poşet fln taşımayın yanlışlıkla poşetler vites atıyor :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ya bu dual control da fren kolunu aşağı yukarı mı kaldırıyoruz,yoksa aşağı yukar çekiyo veya ittiriyomuyuz.
(bide mandallı olanlara ne deniyor?deore un mandallı modeli varmı?)

OzgurIskin

Daimi Üye
Tepki
215
Evet atlama zıplama yapılıyosa uzak durulması gereken bişey. Fren kolunun yukarı aşşagı hareket etmesi bazı akrobatik hareketleri denerken problem yaşatıyo, vites atıyor istem dışı olarak falan.. Ha ben zaten yeteneksizim o konuda o yüzden sorun degil benim için :D Yanlız bunun dışında dikkat edilmesi gereken bi olay daha var ki o da kolun üzerindeki vites mekanizmasının biraz büyük bi alan kaplaması ve de çarpmaya karşı olan dayanıksızlıgı; bakınız ben. Bi kaç gün evvel düşünce topraga sürttü sag fren kolu, üzerinde bir sürü çizik oluştu aletin. Sol tarafın başına da benzer bi sorun gelmesin diye barend taktım. Barend takılı haldeyken numaradan bi bıraktım bisikleti, barend yamuldu aşşagı dogru ama fren kolu saglam kaldı.
Bayaa bi dayanıksız o üstte duran şişik kısım çok dikkat etmek lazım.

Ha onun dışında olayı süper tabi. İlk başta bu nasıl olacak böyle diyosun, alışınca süper zevkli bi kullanımı var. Fren yaparken vites küçültme olayına yeni boyut kazandırmışlar, hoş bi zımbırtı :)

Fren kollarını/bisikleti agresif kullanıyosanız uzak durun ama. Ucuz bişey de degil üstelik :/

Edit: Insanda bisikletin onune bi lcd takıp tekken, street fighter falan oynama istegi uyandırıyo bu arada :D:D

cenkgultekin

TREK MADONE SLR 7
Tepki
93
İsim
Dr. Cenk Gültekin
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bente XT dual control var dejavantajını ben görmedim avantajları ise;
1)atlama zıplama yaparken vites değiştirmek çok kolay
2)estetik olarak bisiklette çok güzel duruyor
3)bisikletin hem fren hem de vites sistemi sizin kontrolünüzde
4)vites geçişlerini çok rahatlatıyor..
yani ben herkese tavsiye ederim.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Kesinlikle rapidfire hatta rapidfire forever :D:D
Shimanonun yeni sistemlerini asla sevemedim ve tasvip etmedim malesef, kullanan insanlar hemen alıştım diyor genelde ama sanki aman çok güzelmiş iyiki yapmışlar çok süper falan diyenine pek rastlamadım sanıyorum....

efes-2005

Üye
Tepki
5
bence eski sistemler (vites ve fren kolu bir arada olan sisitem) daha rahat kullanılır ben kullanmadım bu yeni sitemi ama gördüm eskisine alışmış olanlar için baya bir zor olacağa benziyor;)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
en fazla 50 km sora eller istemsiz olarak mekanizmaya alışıyor ve istediğiniz anda gayette güzel vites değiştiriyorsunuz...yani bi zorluğu yok ama hem mekanizma ağır ve yawaş hemde pahalı...

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
İlk aldıgımda şu atlama zıplama olayı benimde kafamı kurcaladı.Genelde yer hareketleri yapıyorum normal xc kullanımı dışında.Bunny hop yaparken şimdiye kadar yanlışlıkla bir vites atma problemi yaşamadım fakat benim biiskleti daha yeni yeni bunny hop yapmaya çalışan Aykut arkadaşım ise her denemesinde vites küçültüyo istemsiz olarak :D
Ama shimanoya bir göz atalım sadece free ride amaçlı kompenentlerinde dual control kullanmış.Hone da paso dual control Saintte ise 2. planda bi rapid fire var.Free rida sürenler camiasında bu kompenentleri nasıl karşıladılar bilmiyorum ama Atlama zıplamadada kullanılıyor demekki...

Bana sorarsanız öyle olmazsa olmaz bir sistem değil ama işe yaramaz bir sistemde demek yanlış olur.Alternatif olarak değerlendirilebilecek ve kullanımı oldukça eğlenceli ve bir o kadarda pahallı bir teknoloji.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
hone freeride ktegorisine girmiyor bunu unutmayalım...Sert kullanım için tasarlanmış olabilir ama Hone serisi enduro için üretilmiş bir seri...saint serisinde ise dikkat edersen rapidfire 2. planda kalmış gibi gözüksede o seride dual kollardan daha çok satılmaktadır araştırırsan görürsün...Zaten saint serisinide shimano ile sponsorluğu olanlar kullanıyor...Saint serisi en çok göbekleri, frenleri ve aynakolları ile kullanıldığı için dual kollar sadece olmuş olsun diye üretiliyor...

• Beğen
Tepkiler: bisikletcanavari

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@bisikletcanavari

Bunny Hop yaparken arkadaşın elleri fren kollarında mı oluyor?.. Çok tehlikelii:(