Droplar Hakkinda Birkac Video Anlatimli Ipucu

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Hazir hava yagisli ve tum bisiklet rotalari kapaliyken yeni baslayanlara veya droplarla ilgili sikintilari olanlara yardimci olabilecek bir seyler derleyeyim dedim. Kaynak olarak da kullandigim ogretici videolar:

Fabien Barel - AM Skills
Fluidride - Ride Like a Pro

Anlatacaklarimi gostermek icin bahcedeki 30-35 cm'lik bir kaldirimi kullaniyorum, boylece yeni baslayanlar da kendilerini bosuna riske atmadan denemelerini yapabilirler.

-------------------------------------------------------------
Droplardan atlamadan inme:

Birinci konu cogu kisi tarafindan yeni baslayanlara yanlis aktarilan bir teknik (en azindan benim icin oyle olmustu). Bu teknikte surucu daha dropa gelmeden tum agirligini arkaya vererek on tekerin yere dususunu yavaslatmayi hedefler. Duz mantik bakildiginda dogru olsa da uygulamada verdigi sonuc surucuyu bisikletin uzerinden one atmaktir. Bu olayi asagidaki videoda gorebilirsiniz:

Bu teknigin sorunu insanin calisma mesafesini kisitlamasi. Bir DH bisikletinin bile 200 mm civari calisma mesafesi oldugu dusunuldugunde kol ve bacaklarin hareket mesafesinin bisikletten cok daha fazla oldugu anlasilabilir. Ancak kollarimizi tamamen uzatarak tum agirligi arkaya vermek drop sirasinda kollarin calisma mesafesini sifira indirir. Yani kollar dropla birlikte asagi uzanamaz, bu da surucunun bisikletle birlikte one dogru dalmasina sebep olur.

Dogru teknikte ise surucu dropa bisikletin merkezinde ve olabildigince alcak bir sekilde yaklasir. Boylece kollar drop sirasinda asagi uzanarak yuzeydeki degisikligi takip edebilir ve vucut bisikletten bagimsiz bir bicimde (one dogru dalis yapmadan) kendi rotasini izleyebilir. Ornek video:

Bu iki teknigi surucunun kafasinin cizdigi rotalar bakimindan karsilastirirsak fark daha da acik bir sekilde gorulebilir. Ikinci teknikte kafa daha duz bir rota uzerinde hafif one-arkaya giderken ilk teknikte acik bir sekil de one daliyor ve bu yuksek droplarda surucuyu bisikletin uzerinden atmaya sebebiyet verebilir.

-------------------------------------------------------------
Droplardan atlayarak inme:

Ikinci konu zaten forumda fotografli aciklamasini bulabileceginiz ve daha cok yuksek hizlarda kullanilan drop teknigi. Ben de video ekleyerek o aciklamalari biraz daha detayli sekilde tekrarlayacagim.

Birinci videoda hiz nispeten yuksek ve droptan inmek daha kolay. Yapmamiz gereken yine onceki hataya dusmemek ve dropa merkezde baslayip droptan hemen once agirligi hafif arkaya vererek on tekerin havada kalmasini saglamak. Boylece iki teker birlikte yere inecek. Ornek video:

Ikinci video da ayni teknigi gosteriyor, yalniz aradaki fark hiz. Dropa ne kadar yavas yaklasirsaniz arka tekerin droptan inmesi icin gereken zaman artacaktir. Bu da on tekeri daha uzun bir sure havada tutmamiz anlamina gelir. Eger bunu beceremezsek on teker dalisa gecip hos olmayan sahnelere sebebiyet verecektir. Misal:

O yuzden onceki droptaki hareketi bayagi abartarak ve daha guclu bir sekilde yapacagiz ki on teker daha uzun sure havada kalabilsin. Ornek video:

Duzeltme, ekleme ve yorumlarinizi bekliyorum. Vaktini ayirip okuyan herkese tesekkurler

Scudo