Drag F5'imin ön frenlerini degistirmek istiyorum.

OzgurIskin

Daimi Üye
Tepki
215
Selamlar. (link) bisikletim Drag F5'i görebilirsiniz. O konuya yazmıyorum 'up' etmemek için ;) . Amortisörü Suntour XCR TA. Şimdi ben bu bisikletin ön fren takımını değiştirip 203mmlik bir disk takmak istiyorum. Suntour'un sitesine baktım ama amortisörün bu çapta bir diski destekleyip desteklemedigi bilgisini bulamadım. Bu amortisöre bu çapta bir disk takılır mı bu birinci sorum.
İkinci sorum, eger takılırsa, ben Avid Juicy 7 almak istiyorum ancak satan bi yer bulamadım. Turkiye'de satılıyor mu bu?
Üç: Juicy 7ı sadece ön fren olarak alabiliyo muyuz? Fiyatı nedir?
Dört: Eger illa ki set olarak alınacaksa, bisikletimin arkası 203mm için uygun mudur? (linkten fotoya bakın lütfen) Hoş arka taraf degişikligi gerekli degil ama gene de alabilirim
Beş: Yeşil Bisiklette Juicy 5 var. Diyelim ki ben bunu aldım; bisikletime bunu takmak için hali hazırda olan donanımlardan neleri değiştirmem gerekir?
Altı: Shimano'nun 203mm rotorlu ne marka frenleri var? (Fren kolu ile vites kolu ayrı olacak +RP olacak) (Hoş bunu ben de araştırabilirdim ya..) Şunun için soruyorum: Avid mi Shimano mu?

Pistonları yaglamak için kaliperi söktükten sonra geri taktıgımda yag sızıntısı oluştu önde, zaten degiştirecektim, artık kesinleşti. Asıl değiştirme amacım ön diskin çok ısınması ve de bir süre sonra hassasiyetinin azalması. Bu arada arka kaliperi de 3 4 defa sökmüştüm, onda böyle bi sorunla karşılaşmadım, neden ön taraf böyle oldu anlamıyorum.
Bisikleti alırken şu anki bilgim yoktu bu konuda, biraz daha yatırım yapıp daha iyi frenleri olan bişey alabilirdim aslında.. Hoş FS, freeride/downhill tarzı bisiklet seçenegi pek yok, olanlar da çok uçuk fiyatta maalesef :/

Bu arada Pazartesi Istanbul'a gidecez büyük ihtimal. Burda rampa falan yaptık :D (Daha da abartacaz bu rampa işini inşallah). Gidince eldiven, patenci kaskı (bisiklet kaskları (şu kafanın sadece üstünde duran) hala bi işe yaramıyo diyorum ben :D), downhill kaskı, dizlik alacam. Ayrıca Vert 2 alacaz, arkadaş da Chase alacak heralde, eski KHEsini de getirecek, eglenceli olacak :)

Neyse uzun oldu biraz, kusura bakmayın artık :D Yorumlarınız ne alacagıma şekil verecek, şimdiden teşekkürler.

EDIT: Unuttum... Eger o amortisöre o boyutta disk takamazsam, hangi amortisörü önerirsiniz? Bir de Rock Shox Boxxer nasıl bir amortisör? Fiyatı ne? Onu takarsam açılar çok bozulur mu, saglıklı bi biniş yapabilir miyim?

2. EDIT: Drag F5imin önde tek bi freni var, dogal olarak başlıkta biraz anlatım bozuklugu olmuş :D

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Sorularına tersten başlayarak cevap veriyorum...

Boxxer çok tercih edilen çok kaliteli bir maşadırdh için birebirdir 200mm çalışma mesafesine sahiptir fiyatıda amerikada 400usd civarından başlar...fakat senin drag a o maşayı takarsan bisikletinin açıları çok bozulur daha iyi bir performans alacağına sürüş konforunu dengeni ve sürüş güvenliğini kaybedersin...

Shimano nun tr de 203 mm ile hali hazırda direk satılan hidrolik disk freni yok ama delta bisiklette 203 mm lik centerlock uyumlu 203mm rotorlar mevcut adaptörüyle beraber bunları alıp herhangi bir model shimano hidrolik disk fren kaliperiyle kullanabilirsin...Ayrıca şunuda hatırlatmak istiyorum Türkiye şartlarında öle sadece ön yada sadece arka hidrolik diski ayrı ayrı almak pek mümkün değil hatta hiç mümkün değil...Ayrıca Juicy 7 nın 203 mm lik rotoru Tr de yok ama zamanında ben sormuştum Yeşil bisikletten Gürsel abi getirtebiliriz extradan demişti konuşmak lazım...

bisikletinin arka kısmında istediğin büyüklükte rotor kullanabilirsin dorun olmaz ama ön taraf için ben fazla güvenme hatta bence pek uğraşma frenden önce 130 luk bir amortisör ve daha sonra istediğin büyüklükte diskini tak derim...

Son olarak juicy 5 mı shimano mu dersen şuan Gördüğüm kadarıyla senin göbeklerin centerlock (ve juicy alırsan göbeklerini değiştirmek zorunda kalacaksın avid ler 6 vidalı rotor kullandıkları için) bu sebeple Shimano yu tercih etmen daha mantıklı aynı performanslı ve daha ucuz olacaktır...gerçi avid juicy 5 lx ile xt arasında bir performansa sahip ama 203 mm lik rotorlar ile alırsan lx frenleri çok iyi bir performansı olur...

Benim sana tavsiyen Lx in ayrı satılan sadece hidrolik fren kolları (böylece RF vites kullanabilirsin) ve lx yada daha iyi performans istiyosan xt kaliperler ve Delta bisikletten 203 mm lik rotorlarıda aldın mı süpsüper frenlerin olur...

Ukalalık gibi olmasın ama eğer gözümü kaparım diyosan benim gibi dışardan Hayes getirtirsen 203mm lik Tr de satılan hiç bir frende bulamayacağın gerçek dh cilerin kullandığı frenlerin olabilir...
bknz resim...
http://img246.imageshack.us/img246/7122/benimfotolarm1301ax9.jpg

• Beğen
Tepkiler: Gürsel A.

OzgurIskin

Daimi Üye
Tepki
215
Chaari çok teşekkür yorum için, sadece bi şeyi anlamadım:

@chaari
ve:
@chaari

Alttaki yazıda maşa da alacan dememişsin de ondan kafam karıştı. Bu hali hazırdaki maşaya ben 203mmlik rotor takabilir miyim? Yok eger lazımsa yeni bişey, ne önerirsin?

Dip not: Bisikletin çok hoş :)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Yani takamassın diye bişey yok o maşa için sonuçta tr de izin verilen max rotor çapı 160mm olduğu halde Rock shox sid e 180 mm takan var ama işte sağlıklı değil maşayı kırman gayet mümkün...Özelliklerde agresif kullanıyosan bisikletini bende daha iyi bir maşa ilk hedefin daha sonraki hedefin ise fren olmalı... benim sana tavsiye edebileceğim şuan piyasa 130 mm lik Manitou minute 1:00 var delta bisiklette onun dışındada o travelde pek maşa yok...

• Beğen
Tepkiler: OzgurIskin