Downhill kask kullansak ne olur?

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
Arkadaşlar 16 senedir motosiklet kullanıyorum herhalde 20'ye yakın motosikletim olmuştur. 9 civarında ciddi kazam var 3 tanesi ölümcül oldu şansım varmış bunları yazabiliyorum ama bunları yazabilmem biraz da iyi kasklar sayesinde oldu diyebilirim. Son üç senedir oğlum ve bisiklet sevgisi sayesinde kötülüklerin anası içki ise babası da motosiklettir dediğim bu hastalıktan sıyırdım gibi bir şey ama hala küçük bir tane var olmazsa olmuyor malesef.

Şimdi sizden gerçekten merak ederek soruyorum yani eğer komikse çok komik gözükmenin ve belki de çok terletmenin dışında dışında cross country mtb yaparken bunları kullanamaz mıyız, bunu deneyen var mı? Yoksa İzmir'de bir yerlerde böyle birine denk gelirseniz benim olma ihtimalim çok çok yüksek. kesinlikle bir tane Downhill tarzında kast alacağım.

Zaten çok uzun yol yapmayı sevmiyorum kısa parkurlarda terlemeyi düşüp terlemektense daha çok tercih ederim. Bisikletle ciddi kazalarım olmadı ama ne bileyim yani 65-70 km hatta 40 km hızlar bile bence az süratler değil yani. Bu konudaki fikirlerinizi merakla bekliyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Bu arada yanlış anlaşılmak istemem yani motosiklete karşı falan değilim onun sevgisi apayrı belki de ben bu işi yapamıyorum ne bileyim hiç kazası olmayan tanıdıklarım da var, yalan olmasın. Demek istediğim benim kazalarımda kapalı kask çok önemliydi. Sizce giydiğimiz bu kasklar kafamızı, çenemizi ve boynumuzu koruyor mu?

• Beğen
Tepkiler: gizer
Scudo

gizer

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Özgür KUŞCUOĞLU
Bisiklet
Kron
Bir bakıma haklısınız. Uzman arkadaşların yanıtlarını ben de merak ediyorum. Tahmin ediyorum ki, ciddi bir kaza sonucu çenesini kıran çok insan vardır. Ama, profesyoneller için konu ağırlık olduğu için ki aşağı inişlerde çok önemli olmadığını sanıyorum (Downhill bisikletler ve aparatlar o kadar da hafif değil), downhill kaskları tercih etmek anlamsız gibi görünüyor. Tabi ki bir profesyonel için amaca giden yol, çeneden daha önemlidir. Eğer çocuk sahibi amatör bisikletçi bir baba, bırakın downhill kaskını, fındık tarlasında motosiklet kaskıyla bisikletine binip bundan tad alabiliyorsa, karşısında saygıyla eğilirim :) .
Saygılarımla..

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Merhaba,
Şimdiye kadar motorsikletle yaşadığınız düşüşler, size tecrübe olarak geri dönüyor.Düşüşleriniz için üzülmeyin ve geleceğe dair endişeniz de olmasın, düşmeden bir araç kullanan ya doğru söylemiyordur, ya da yeteri kadar kullanmıyordur.
Motorsiklet de, bisiklet de, her 2si de 2 tekerlekli ve 4 tekerlekli araçlara göre denge unsurunun çok daha fazla önem kazandığı araçlardır.
Motorsiklette, kullanmayı çok iyi bildiğinizde, altınızdaki aracın tepkilerini bildiğinizde ve kurallara uyduğunuzda, kolay kolay düşmezsiniz.
Bisiklette de, yine kullanmayı çok iyi bilip, bisikletinizin limitlerinin farkında olup, limitleri zorlamadığınız ve kurallara uyduğunuz sürece kolay kolay düşmezsiniz.
Fakat, yine de düşülüyor.Hepimiz düşüyoruz.

Downhill kaskından bahsetmişsiniz.
Güvenliğe önem vermeniz ne güzel, hoşuma gitti, keşke herkes sizin gibi önem verse.

Yazınızdan sürüşünüzün amatör XC (Cross country =arazi binişi) kategorisinde olduğu anlaşılıyor.
XC kategorisinde, hem iniş hem de çıkışlar vardır.Hızlı dönüşler, zıplamalı geçişler, teknik inişler, dik çıkışlar, hepsi XC'yi tanımlar.
XC'nin genel hatlarıyla gerektirdikleri,
*boyunuza göre uygun veya bir küçüğü boyda kadro,
*80-100mm amortisör
*1.95-2.10" arası dişli lastikler
*Her kategoride olduğu gibi sağlam, tepkili frenler
*Hava kanallı XC kaskı (yarım tip) , eldiven, spd pedal vb.

XC'de yarım tip hava kanallı kask kullanılmasının sebebi, parkurda inişlerin de bulunduğu gibi, çıkışların da bulunmasıdır.Yüksek atlamalar görülmez.
Uçurum kenarı gibi parkurlar dışında, limitleri zorlamadığınız sürece, beklenmedik birşey olmadığı sürece, yarım tip kask güvenliğiniz için yeterli olacaktır.

Ben de full face (tam kapalı) tip kaskları seviyorum, arkadaşlarımın da var.
Fakat Türkiye'deki DH kasklarının çeşidi çok az ve havalandırma, kafaya göre ayar bakımından çok yetersizler.
DH'ci arkadaşımla iniş yapacağımızda, o inişe başlayana kadar, 10km asfaltta ve arazideki çıkışta mecburen kaskını gidonuna takıyor, haliyle kaskını giymeden uzun süre kullanmak durumunda kalıyor.Çünkü rahatsız ediyor.

Türkiye'de sizin beklentinizi karşılayabilecek bir kask biliyorum.
Limar markasının cruise-freestyle tarzı kaskı, çenelik kısmı ayrılıp takılabiliyor.
(link)
İzmir'deki arkadaşım DH'ci Can'da bu üründen var.Yalnız verdiğim linkte o modelin çenelik kısmı olmayanı görülüyor.Ellerinde kalmamış olabilir.
Sormanızda fayda var.

Eğer orada kalmamışsa ve ben illaki DH kaskı kullanmak istiyorum diyorsanız, yurtdışından bu kaskların çok hava kanallı ve rahat modellerinden getirtmelisiniz.
Azonic Fury; (indirime girmiş sadece 60$, 20 hava kanalı var)
(link)

Giro Remedy; (bu da indirimde,80$, 14 hava kanalı var,1050gr)
(link)

Bell Bellistic; (indirimde, sadece 50$, 15hava kanalı, 907gr)
(link)

Giro kaskları bir süre sonra İzmir'de Ata bisiklet'te satılmaya başlanacak, oradan da bilgi alabilirsiniz;
(link)

Vereceğiniz kararı bizimle de paylaşırsanız seviniriz.

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563
Bence sizin bahsettiğiniz tür xc sürüşleri için bu kasklardan(full face)kullanmanıza gerek yok.Bu tarz kaskları başlıktada belirttiğiniz gibi biraz daha uç noktada olan downhill,freeride türü sürüşler için kullanıyorlar.Hatta bu tarz agresif sürüşleri için vücudun hassas bölgelerinide koruyan(omuz,sırt,dirsek,diz ve kaval kemiği)ekstra korumalarda giyorlar ki giyilmeside gerekli bence bahsi geçen disiplinlerin içerdiği tehlikeler açısından.Sizin bu tarz bir sürüş yapmayacağınızı düşünürsek böyle full face bir kaskta kullanmanıza gerek yok.Kaldki bu şekilde extreme sürüşler için üretilen daha gelişmiş bir bisikletde edinmeniz gerekiyor.
Öte yandan Athletic arkadaşımızın belirttiği Limar marka(full face olmayanından)kasktan ben kullanıyorum.Son derece memnunum.Xc kasklarına oranla biraz daha ağır,ben tamamen dış görünüşü hoşuma gittiği için almıştım.Standart xc kasklarından daha fazla bir koruma içerdiğini sanmıyorum.
Ama siz illede ben fullface kask kullanacağım diyorsanızda size nispeten daha hafif ve kullanışlı bir model tavsiye edeceğim.Met marka kaskların 'parachute' isminde freeride modeli altında üretilen,materyal ve görünüş olarak xc tipi kasklara benzeyen çok güzel fullface modeli var.Yurtdışından imkanınız varsa getirtebilirsiniz.(link).
Bildiğim kadarı ile Met marka kaskları Kaçkar bisiklet getiriyor fakat bu modeli yok zannediyorum.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
23 hava deliği, 560gr ağırlığıyla Acumur'un tavsiye ettiği kask iyi bir seçim olabilir.
Ayrıca, aklıma geldiği için hatırlatayım;
Bisiklette güvenlik en önemli konudur.Bu yüzden imkanınız varsa, kullanabileceğiniz her tür güvenlik unsurunu kullanın;
Kask zaten olmazsa olmaz, eldiven de öyle, bunlara ek olarak;
Dizlik, direseklik, Fox launch suite gibi tüm üst vücudu koruyan zırhlar, torso protection denilen göğüs kafesini korumaya yönelik zırhlar veya motorsikletçilerin tercih ettiği omurilik veya bel korumaları.
Sadece bunları kullanacaksanız alın ve giyin.Yoksa düz yolda, asfaltta ve trafige kapalı alanda gidecek kimsenin bunlara kolay kolay ihtiyacı olmayacaktır.
Bir tavsiye de geniş lastik kullanın (2.1" ve üzeri), ne kadar geniş lastik, o kadar yüksek denge kabiliyeti demektir.Teknik inişlerde selenizi indirmeniz olası düşüşlerin önüne geçecektir.

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
linklerden ve tüm yazılardan çok faydalanıyorum . amatörce bu işi yaptığım için ben yinede bi kask alacağım kafama koydum bide kendisini koyunca içim rahat edecek
ister benim gibi b harfinin ilk çizgisinde bir amatör olun ister seniz prof neticede hakikaten risk alınıyor gibime geliyor inanın bazı inişler bazı çıkışlar riskli kaygan zeminler ne bileyim siz daha iyi bilirsiniz . sizin kontrol edemeyeceğiniz bir sürü faktör var gibime geliyor .motorsiklette böyle oluyor .
ben motorda sehpayı (ayaklığı )açamayıp kafasını kaldırıma vurarak aramızdan ayrılan biliyorum . spd kilitler herzaman açılırmı bilmem
yani bir örnek vereyim diyelim bir şekilde tepeye ulaştınız nasıl ulaştığınız size bağlı(çıkarkende bence risk var diyelimki hoplamadınızda zıplamadınızda yürür gibi çıktınız ) inişte e artık çıktım biraz rüzgar alayım dediniz azıcık da risk alayım dediniz inanın öyle 65-70 değil 20- 30 bile ölümcül tehlikeli olabilir şbirden herşey karşınıza çıkabilir :eek: yolda sizin tahmin etmediğiniz herşey olabilir . o zaman yerdeyken kask bence farkeder yanınızda önünüzde kaya falanda olursa oldukça farkeder gibime geliyor . dedim ya benimkisi sadece önlem . bence münkün olduğunca tam korunma giyinmeli dizlik dirseklik omuzluk tam kask vb. yani taşıyabildiğimiz kadar . tabi bu benim kafamdaki tarz için böyle diye düşünüyorum :cool: . benim profesyonel. arakdaşlarıma söyleye bileceğim hiç birşeyim yok muhakkak onların deneyimleri vardır . sadece yani performansı çok mu düşürür yoksa imkansızmı kılar . performans düşerse düşsün ama gidemezsin görüş açın daralır gibi birşey varmı merak ediyorum . herkese çok teşekkür ederim inanılmaz faydalanıyorum.:rolleyes:

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Görüş açısı farkı sadece tam kapalı kasklarda olabiliyor.
Bu bilgiyi de kaskın üretici sitesinden veya, yurtdışındaki satıcı firmaların sitelerinden detaylı şekilde öğrenebiliyorsunuz.

bachibouzouk

Daimi Üye
Tepki
191
" öyle 65-70 değil 20- 30 bile ölümcül tehlikeli olabilir " lafiniza katiliyorum
kendi capimda fr tarzinda binmeye ve surus tekniğimi geliştirmeye calisiyorum, bir cok kez dustum (ve dusmeye de devam ediyorum) gecen hafta sonu sadece 10 km lik bir hizla yasadigim dususten full face kask ve ust koruma sayesinde sadece kirik ve cikik bir parmak ve bir kac ezikle kurtuldum, ust koruma ve cene korumali kask icin sixsixone (motor sporlari ile ilgilendiginizden oradan da aşina olabilirsiniz ) ürünlerini tavsiye ederim, fox vs ye gore daha ucuz, hafif agresif xc tarzina yonelik guzel urunleri var (sp1 suit gibi), met in
parachute kaski hakkinda uçuk fiyatini bir kenara birakirsak ozellikle cene kisminin saglamligi ile ilgili olumsuz yazilar okumuştum ama xc icin ozellikle sicak havalar da cikişlarda kafanizi pişmiş yumurtaya cevirecegi kesin olan fullface lere nazaran iyi bir alternatif olabilir.

• Beğen

Jr.BMX

Daimi Üye
Tepki
102
Fatih abi merhaba ama dedigin kasktan kızıltoprak Kackar Bisiklette var ve ondan ise tek beden ve tek birtane var diger olarak DH kasklarıda bulunmakta ama bedeni uyabilirmi onu bilmiyorum. Genellikle XC de iniş çıkışlarda zorlanmamak icin tek kafanın ust kısmını koruyan kasklar kullanılıyor ve iniş çıkışlarda terlemeyi önlemek için hava delikleri var. DH kasklarda ise sırf iniş oldugu icin surucu o kadar yorulmuyor ben bunu yasamadım ama tahminim kadarıyla ole. Vede DH kasklar XC de kullanılabilir ama ben kackar bisiklette almaya gittigimde Serkan abi bana kafanı cok agrırtır belli zaman sonra bunlar dedi.

Kackar Bisikletin getirdigi Limar DH kaskların linki :

(link)

bachibouzouk

Daimi Üye
Tepki
191
O yüzden sixsixone in modellerini öneriyorum, hafif,sağlam, pedi iyi, ağrı, rahatsızlık yaratmıyor ve ucuz

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
arkadaşlar bu hafta sonundan sonra iyice met in parachute kaskına konsantre oldum tabiri caizse hedefe kitlendim.
(link). bu linki absolate yollamıştı sağ olsun yani aslında hekese teşekkür başka firmaların varmı bi bakalım . bu arada diğer korumalarada bakmaktayım size haber vereceğim

Bülent Onutkan

Forum Bağımlısı
Tepki
943
Bencede xc ıcın fullface kask kullanmak bıraz mantıksız ve sıkıcı dıger arkadasların soyledıgı gıbı sadece downhıll yada freerıde(kazalar daha kırıcı oldugu ıcın) ıle ugrasıyorsan mukemmel olur.Yoksa terden mahvolursun:) Ben denemıstım:D :D

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
bi denemekte faydavar freerider . bak motorsiklette kasklar böyle oluyor (link) ben bunu iyi bilirim . tabii 280 km hızla hiç düşmedim ama 70 km hızla çakıldığımı hatırlıyorum eşim zaten hiç unutmuyor . üstümden 10 mt uçtu keşke kaskımızın fotosunu çekseydik . bu haftasonu toprakta gerçi uygundu ama olsun 60km yi gördüm. ama bu kasklar illede hız yapınca kullanılır diye bişey varmı bilmem yani siz çok hız yapıyormusunuz . ama risk çok dimi sizin kasklar çok daha kapalı dediğinde yerden göğe kadar haklısın . metin bu kaskı nekadar korur bilmiyorum ama araştıracağım . havalandırma ağırlık çıkabilir parçalara sahip olması gibi avantajlarıyla en uygunu gibi görülüyor . kafada nasıl durur bilmiyorum alın koruması kısa gibi görülüyor kilit sistemi kayışları sağlamlığı her şeyi önemli.S-afe T + diye bir tanım var ama bunun ne olduğunu bilmiyorum . insanın hiç bir yerine bir şey olmasın ama kafasına hiç olmasın derim ben. insanın yaşlanınca canı daha kımetli oluyor herhalde. bazı çıkışlar bazı inişler nebileyim kenardaki çalılar kayalar kaydırırsam ineceğim çukurlar gözüme hoş görünmüyor. işin kötüsü kimse bana darılmasın ama öyle ipgibi dümdüz yolda dünyanın en hafif bisikleti ile süper hızla gideceğime 3-4km ile böyle yerlerden geçmeyi tercih ederim napayım buda benim ruhumda var . erken yaşalarda bu işe başalamak lazım gibime geliyor ben full face kask alsam senin yaptıklarının herhalde 100 de birini yapamam . ben gine kenardan kenardan inaşallah kendime göre kapalı bir kask alıp tam koruma ile bike lıyım derim :rolleyes: . önerilerde çok haklısın sağlıcakla kal: winken457

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
bende bu konu hakkında çok düşünüyorum downhill kaskı çok yararlı bence ben freeride kullandığım için hareket üzerine bu kaskları düşünüyorum sizce
downhill kask alıyimmi :rolleyes: :rolleyes:

• Beğen

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Siz Her zaman dediğim gibi FR değil street yapıyorsunuz Bedo kardeşim...Dolayısıyla DH kaskına çokda gerek yok...Hatta DJ için bile gerek yok...Benim önerim BMX vari birer kask almanız...Çünkü street için en ideali budur....
Eğer gerçekten FR yapacaksanız, mesela gidip Belgrad ormanında millet xc yarışı yaparken, siz onların indiği yolu keserek full pedal aşağı doğru yol kullanmadan geçecekseniz, buradaki hızınız 40-50 km üstü olacaksa (ki FR budur) alın tabiki...Kafamız önemli sonuçta...
Ama sokakta bunny için işte manuel için 180 yapmak için bu kadar korumalı kaska gerek yok...Şahsen ben korulukta inerken dalların ağaçların arasında yine benim açık kaskı kullanıyorum...Çünkü öyle aman aman kaya falan yok sadece 1,5 metrelik uçuşlar var...Ama gidip Bodrum'da dağbelenden ineceksen bence Limar yerine Gerçekten MOTO-X kaska al...:D:D:D Arkadaşım açık kaskla yanağını yardı mesela düştüğünde XC kaskı üç parçaydı ve sol yanağında 6 dikiş vardı...;)

• Beğen
Tepkiler: bedo

artofriding

Daimi Üye
Tepki
261
Fullface kasklar bisikletin hangi kategorisi olurs0a olsun kulaklardan alev çıkartır, inişte de insan enerji sarfediyor çünkü.Ben geçen kış balcovadan inişte kafamın sucuk gibi terlediğini kaskı çıkarttıktan sonra da sinüzitimin azıttığını hatırlıyorum.Gel gelelim terletmeyecek olsa sokak sürüşünde hatta xc de bile çok işe yarayacağı durumlar oluyor.Bir keresinde xc binerken çenem yarıldı oradan biliyorum, tercih size kalmış.

• Beğen

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
Anladığım kadarıla çoğu kimse full face kask kullanmamış bu konuda yeterli deneyimleri yok veya kullananlar bize yardımcı olmuyorlar.Takarsan şöyle olur,böyle olur gibi yorumlar geliyor.Met'in parachute modeli benim Xc için çok çok içime sindi.Bu kask hakkındaki yurtdışı yorumlarına baktım.Xc için kullanan herkes son derece olumlu tavsiyelerde bulunuyorlar fakat freeride dh disiplinleri için yeterli koruma sağlamadığını düşünüyorlar.Pekde tavsiye etmiyorlar.Benim tarzıma çok uygun bir kask gibi geliyor bana.İnşallah en kısa zamanda bir tane alırım.Deneyimlerimi sizlerle paylaşırım.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
artofriding nick'li arkadaşımız, İzmir'deki 3 Downhill'ciden biridir.
Yazdıklarını tavsiye olarak alabilirsiniz.

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563
Beyefendi aslında herkes yeterince yorum yaptı bu konuda.Ancak benim şahsi düşüncem siz kendinizi baya şartlamışsınız fullface bir kask almaya.Bu yüzdenden gelecek yorumların olumlu yani bu tür kaskı kullanacağınız yönde olmasını istiyorsunuz. Yabancı sitelerde bu parachute modelini pek de tavsiye etmeyen insanlar bu sporu en uç seviyede yapan kişilerdir bu doğrultuda da yeterli bulmamış olabilirler.Daha gelişmiş ve korumalı kasklar arzu edebilirler. Ama siz bu seviyedemi kullanacaksınız bisikletinizi?sanmıyorum.Bence siz motorsiklet geçmişinizden kaynaklanan yaşadığınız kazalar sonrasında psikolojik olarak bu model bir kask almak istiyorsunuz ama inanın sizin kullanacağınız seviyede hiç gerek yok. İlle de istiyorum diyorsanızda bu 'parachute' çok şık bir model bende ilerde almayı düşünüyorum, sizin aradağınız model kask odur bence.Sonuçta yorumlar ne olursa olsun insanın içinin rahat edeceği seçimi yapması lazım.Sonra düşer yüzünüzü falan çizersiniz bizden bilmeyin yani. Hem şöyle bir şey var;negatif düşünceyi çok çağırırsanız,gelir.Bence içinizi rahat tutun standart bir xc kaskı alın.Sonuçta yolda yürürkende insanların başına ciddi kazalar gelebiliyor önlem almak her zaman yeterli olmuyor ama standart bir koruma olarak değerlendirirsek olayı,normal bir kask almanızı tavsiye edeceğim ben.Kolay gelsin. Youtube'a freeride ve downhill yazıp çıkan videoları bir izleyin.Görmüş olursunuz fullface kaskların gerçekten hangi disiplinlerde ihtiyaç olduğunu.