Downhill kask kullansak ne olur?

Konu, Giyim kategorisinde Hasan Hakan Koç tarafından 22 Aralık 2006 tarihinde paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.304
  Beğeniler:
  1.185
  Arkadaşlar 16 senedir motosiklet kullanıyorum herhalde 20'ye yakın motosikletim olmuştur. 9 civarında ciddi kazam var 3 tanesi ölümcül oldu şansım varmış bunları yazabiliyorum ama bunları yazabilmem biraz da iyi kasklar sayesinde oldu diyebilirim. Son üç senedir oğlum ve bisiklet sevgisi sayesinde kötülüklerin anası içki ise babası da motosiklettir dediğim bu hastalıktan sıyırdım gibi bir şey ama hala küçük bir tane var olmazsa olmuyor malesef.

  Şimdi sizden gerçekten merak ederek soruyorum yani eğer komikse çok komik gözükmenin ve belki de çok terletmenin dışında dışında cross country mtb yaparken bunları kullanamaz mıyız, bunu deneyen var mı? Yoksa İzmir'de bir yerlerde böyle birine denk gelirseniz benim olma ihtimalim çok çok yüksek. kesinlikle bir tane Downhill tarzında kast alacağım.

  Zaten çok uzun yol yapmayı sevmiyorum kısa parkurlarda terlemeyi düşüp terlemektense daha çok tercih ederim. Bisikletle ciddi kazalarım olmadı ama ne bileyim yani 65-70 km hatta 40 km hızlar bile bence az süratler değil yani. Bu konudaki fikirlerinizi merakla bekliyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

  Bu arada yanlış anlaşılmak istemem yani motosiklete karşı falan değilim onun sevgisi apayrı belki de ben bu işi yapamıyorum ne bileyim hiç kazası olmayan tanıdıklarım da var, yalan olmasın. Demek istediğim benim kazalarımda kapalı kask çok önemliydi. Sizce giydiğimiz bu kasklar kafamızı, çenemizi ve boynumuzu koruyor mu?
   
  gizer bunu beğendi.
 2. gizer

  gizer Forum Demirbaşı

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  28 Kasım 2006
  Mesajlar:
  415
  Beğeniler:
  161
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Özgür KUŞCUOĞLU
  Bisiklet:
  Kron
  Bir bakıma haklısınız. Uzman arkadaşların yanıtlarını ben de merak ediyorum. Tahmin ediyorum ki, ciddi bir kaza sonucu çenesini kıran çok insan vardır. Ama, profesyoneller için konu ağırlık olduğu için ki aşağı inişlerde çok önemli olmadığını sanıyorum (Downhill bisikletler ve aparatlar o kadar da hafif değil), downhill kaskları tercih etmek anlamsız gibi görünüyor. Tabi ki bir profesyonel için amaca giden yol, çeneden daha önemlidir. Eğer çocuk sahibi amatör bisikletçi bir baba, bırakın downhill kaskını, fındık tarlasında motosiklet kaskıyla bisikletine binip bundan tad alabiliyorsa, karşısında saygıyla eğilirim :) .
  Saygılarımla..
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
 3. Fatih Buzgan Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.579
  Beğeniler:
  3.096
  Şehir:
  İzmir
  Merhaba,
  Şimdiye kadar motorsikletle yaşadığınız düşüşler, size tecrübe olarak geri dönüyor.Düşüşleriniz için üzülmeyin ve geleceğe dair endişeniz de olmasın, düşmeden bir araç kullanan ya doğru söylemiyordur, ya da yeteri kadar kullanmıyordur.
  Motorsiklet de, bisiklet de, her 2si de 2 tekerlekli ve 4 tekerlekli araçlara göre denge unsurunun çok daha fazla önem kazandığı araçlardır.
  Motorsiklette, kullanmayı çok iyi bildiğinizde, altınızdaki aracın tepkilerini bildiğinizde ve kurallara uyduğunuzda, kolay kolay düşmezsiniz.
  Bisiklette de, yine kullanmayı çok iyi bilip, bisikletinizin limitlerinin farkında olup, limitleri zorlamadığınız ve kurallara uyduğunuz sürece kolay kolay düşmezsiniz.
  Fakat, yine de düşülüyor.Hepimiz düşüyoruz.

  Downhill kaskından bahsetmişsiniz.
  Güvenliğe önem vermeniz ne güzel, hoşuma gitti, keşke herkes sizin gibi önem verse.

  Yazınızdan sürüşünüzün amatör XC (Cross country =arazi binişi) kategorisinde olduğu anlaşılıyor.
  XC kategorisinde, hem iniş hem de çıkışlar vardır.Hızlı dönüşler, zıplamalı geçişler, teknik inişler, dik çıkışlar, hepsi XC'yi tanımlar.
  XC'nin genel hatlarıyla gerektirdikleri,
  *boyunuza göre uygun veya bir küçüğü boyda kadro,
  *80-100mm amortisör
  *1.95-2.10" arası dişli lastikler
  *Her kategoride olduğu gibi sağlam, tepkili frenler
  *Hava kanallı XC kaskı (yarım tip) , eldiven, spd pedal vb.

  XC'de yarım tip hava kanallı kask kullanılmasının sebebi, parkurda inişlerin de bulunduğu gibi, çıkışların da bulunmasıdır.Yüksek atlamalar görülmez.
  Uçurum kenarı gibi parkurlar dışında, limitleri zorlamadığınız sürece, beklenmedik birşey olmadığı sürece, yarım tip kask güvenliğiniz için yeterli olacaktır.

  Ben de full face (tam kapalı) tip kaskları seviyorum, arkadaşlarımın da var.
  Fakat Türkiye'deki DH kasklarının çeşidi çok az ve havalandırma, kafaya göre ayar bakımından çok yetersizler.
  DH'ci arkadaşımla iniş yapacağımızda, o inişe başlayana kadar, 10km asfaltta ve arazideki çıkışta mecburen kaskını gidonuna takıyor, haliyle kaskını giymeden uzun süre kullanmak durumunda kalıyor.Çünkü rahatsız ediyor.

  Türkiye'de sizin beklentinizi karşılayabilecek bir kask biliyorum.
  Limar markasının cruise-freestyle tarzı kaskı, çenelik kısmı ayrılıp takılabiliyor.
  http://www.kackarbisiklet.com/tr/urun_detay.asp?productID=302&cat=Giyim ve Ayakkabı
  İzmir'deki arkadaşım DH'ci Can'da bu üründen var.Yalnız verdiğim linkte o modelin çenelik kısmı olmayanı görülüyor.Ellerinde kalmamış olabilir.
  Sormanızda fayda var.

  Eğer orada kalmamışsa ve ben illaki DH kaskı kullanmak istiyorum diyorsanız, yurtdışından bu kaskların çok hava kanallı ve rahat modellerinden getirtmelisiniz.
  Azonic Fury; (indirime girmiş sadece 60$, 20 hava kanalı var)
  http://www.jensonusa.com/store/product/HE502A00-Azonic+Fury+Helmet+06.aspx

  Giro Remedy; (bu da indirimde,80$, 14 hava kanalı var,1050gr)
  http://www.jensonusa.com/store/product/HE410A01-Giro+Remedy+Helmet+06.aspx

  Bell Bellistic; (indirimde, sadece 50$, 15hava kanalı, 907gr)
  http://www.jensonusa.com/store/product/HE503A17-Bell+Bellistic+Full+Face+Helmet06.aspx

  Giro kaskları bir süre sonra İzmir'de Ata bisiklet'te satılmaya başlanacak, oradan da bilgi alabilirsiniz;
  www.atabisiklet.com

  Vereceğiniz kararı bizimle de paylaşırsanız seviniriz.
   
 4. acumur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Mart 2006
  Mesajlar:
  582
  Beğeniler:
  565
  Şehir:
  Beşiktaş, İstanbul
  Bence sizin bahsettiğiniz tür xc sürüşleri için bu kasklardan(full face)kullanmanıza gerek yok.Bu tarz kaskları başlıktada belirttiğiniz gibi biraz daha uç noktada olan downhill,freeride türü sürüşler için kullanıyorlar.Hatta bu tarz agresif sürüşleri için vücudun hassas bölgelerinide koruyan(omuz,sırt,dirsek,diz ve kaval kemiği)ekstra korumalarda giyorlar ki giyilmeside gerekli bence bahsi geçen disiplinlerin içerdiği tehlikeler açısından.Sizin bu tarz bir sürüş yapmayacağınızı düşünürsek böyle full face bir kaskta kullanmanıza gerek yok.Kaldki bu şekilde extreme sürüşler için üretilen daha gelişmiş bir bisikletde edinmeniz gerekiyor.
  Öte yandan Athletic arkadaşımızın belirttiği Limar marka(full face olmayanından)kasktan ben kullanıyorum.Son derece memnunum.Xc kasklarına oranla biraz daha ağır,ben tamamen dış görünüşü hoşuma gittiği için almıştım.Standart xc kasklarından daha fazla bir koruma içerdiğini sanmıyorum.
  Ama siz illede ben fullface kask kullanacağım diyorsanızda size nispeten daha hafif ve kullanışlı bir model tavsiye edeceğim.Met marka kaskların 'parachute' isminde freeride modeli altında üretilen,materyal ve görünüş olarak xc tipi kasklara benzeyen çok güzel fullface modeli var.Yurtdışından imkanınız varsa getirtebilirsiniz.http://www.met-helmets.com/ProdottiDet.jsp?idrub=293&idcat=13.
  Bildiğim kadarı ile Met marka kaskları Kaçkar bisiklet getiriyor fakat bu modeli yok zannediyorum.
   
 5. obsolate Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2006
  Mesajlar:
  295
  Beğeniler:
  268
  Şehir:
  istanbul avrupa
  Bu modeli Bike & Outdoor da görmüştüm, orada olabilir.
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
 6. Fatih Buzgan Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.579
  Beğeniler:
  3.096
  Şehir:
  İzmir
  23 hava deliği, 560gr ağırlığıyla Acumur'un tavsiye ettiği kask iyi bir seçim olabilir.
  Ayrıca, aklıma geldiği için hatırlatayım;
  Bisiklette güvenlik en önemli konudur.Bu yüzden imkanınız varsa, kullanabileceğiniz her tür güvenlik unsurunu kullanın;
  Kask zaten olmazsa olmaz, eldiven de öyle, bunlara ek olarak;
  Dizlik, direseklik, Fox launch suite gibi tüm üst vücudu koruyan zırhlar, torso protection denilen göğüs kafesini korumaya yönelik zırhlar veya motorsikletçilerin tercih ettiği omurilik veya bel korumaları.
  Sadece bunları kullanacaksanız alın ve giyin.Yoksa düz yolda, asfaltta ve trafige kapalı alanda gidecek kimsenin bunlara kolay kolay ihtiyacı olmayacaktır.
  Bir tavsiye de geniş lastik kullanın (2.1" ve üzeri), ne kadar geniş lastik, o kadar yüksek denge kabiliyeti demektir.Teknik inişlerde selenizi indirmeniz olası düşüşlerin önüne geçecektir.
   
  sonEr´´ bunu beğendi.
 7. #7

  Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.304
  Beğeniler:
  1.185
  linklerden ve tüm yazılardan çok faydalanıyorum . amatörce bu işi yaptığım için ben yinede bi kask alacağım kafama koydum bide kendisini koyunca içim rahat edecek
  ister benim gibi b harfinin ilk çizgisinde bir amatör olun ister seniz prof neticede hakikaten risk alınıyor gibime geliyor inanın bazı inişler bazı çıkışlar riskli kaygan zeminler ne bileyim siz daha iyi bilirsiniz . sizin kontrol edemeyeceğiniz bir sürü faktör var gibime geliyor .motorsiklette böyle oluyor .
  ben motorda sehpayı (ayaklığı )açamayıp kafasını kaldırıma vurarak aramızdan ayrılan biliyorum . spd kilitler herzaman açılırmı bilmem
  yani bir örnek vereyim diyelim bir şekilde tepeye ulaştınız nasıl ulaştığınız size bağlı(çıkarkende bence risk var diyelimki hoplamadınızda zıplamadınızda yürür gibi çıktınız ) inişte e artık çıktım biraz rüzgar alayım dediniz azıcık da risk alayım dediniz inanın öyle 65-70 değil 20- 30 bile ölümcül tehlikeli olabilir şbirden herşey karşınıza çıkabilir :eek: yolda sizin tahmin etmediğiniz herşey olabilir . o zaman yerdeyken kask bence farkeder yanınızda önünüzde kaya falanda olursa oldukça farkeder gibime geliyor . dedim ya benimkisi sadece önlem . bence münkün olduğunca tam korunma giyinmeli dizlik dirseklik omuzluk tam kask vb. yani taşıyabildiğimiz kadar . tabi bu benim kafamdaki tarz için böyle diye düşünüyorum :cool: . benim profesyonel. arakdaşlarıma söyleye bileceğim hiç birşeyim yok muhakkak onların deneyimleri vardır . sadece yani performansı çok mu düşürür yoksa imkansızmı kılar . performans düşerse düşsün ama gidemezsin görüş açın daralır gibi birşey varmı merak ediyorum . herkese çok teşekkür ederim inanılmaz faydalanıyorum.:rolleyes:
   
 8. Fatih Buzgan Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.579
  Beğeniler:
  3.096
  Şehir:
  İzmir
  Görüş açısı farkı sadece tam kapalı kasklarda olabiliyor.
  Bu bilgiyi de kaskın üretici sitesinden veya, yurtdışındaki satıcı firmaların sitelerinden detaylı şekilde öğrenebiliyorsunuz.
   
 9. bachibouzouk Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  395
  Beğeniler:
  194
  Şehir:
  ankara- konutkent
  " öyle 65-70 değil 20- 30 bile ölümcül tehlikeli olabilir " lafiniza katiliyorum
  kendi capimda fr tarzinda binmeye ve surus tekniğimi geliştirmeye calisiyorum, bir cok kez dustum (ve dusmeye de devam ediyorum) gecen hafta sonu sadece 10 km lik bir hizla yasadigim dususten full face kask ve ust koruma sayesinde sadece kirik ve cikik bir parmak ve bir kac ezikle kurtuldum, ust koruma ve cene korumali kask icin sixsixone (motor sporlari ile ilgilendiginizden oradan da aşina olabilirsiniz ) ürünlerini tavsiye ederim, fox vs ye gore daha ucuz, hafif agresif xc tarzina yonelik guzel urunleri var (sp1 suit gibi), met in
  parachute kaski hakkinda uçuk fiyatini bir kenara birakirsak ozellikle cene kisminin saglamligi ile ilgili olumsuz yazilar okumuştum ama xc icin ozellikle sicak havalar da cikişlarda kafanizi pişmiş yumurtaya cevirecegi kesin olan fullface lere nazaran iyi bir alternatif olabilir.
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
 10. Jr.BMX Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2006
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  114
  Şehir:
  İstanbul/Göztepe
  Fatih abi merhaba ama dedigin kasktan kızıltoprak Kackar Bisiklette var ve ondan ise tek beden ve tek birtane var diger olarak DH kasklarıda bulunmakta ama bedeni uyabilirmi onu bilmiyorum. Genellikle XC de iniş çıkışlarda zorlanmamak icin tek kafanın ust kısmını koruyan kasklar kullanılıyor ve iniş çıkışlarda terlemeyi önlemek için hava delikleri var. DH kasklarda ise sırf iniş oldugu icin surucu o kadar yorulmuyor ben bunu yasamadım ama tahminim kadarıyla ole. Vede DH kasklar XC de kullanılabilir ama ben kackar bisiklette almaya gittigimde Serkan abi bana kafanı cok agrırtır belli zaman sonra bunlar dedi.

  Kackar Bisikletin getirdigi Limar DH kaskların linki :

  http://www.kackarbisiklet.com/tr/kategori.asp?page=6&catID=4&cat=Giyim ve Ayakkabı&subcatID=&subcat=
   
 11. bachibouzouk Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  395
  Beğeniler:
  194
  Şehir:
  ankara- konutkent
  O yüzden sixsixone in modellerini öneriyorum, hafif,sağlam, pedi iyi, ağrı, rahatsızlık yaratmıyor ve ucuz
   
 12. #12

  Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.304
  Beğeniler:
  1.185
  arkadaşlar bu hafta sonundan sonra iyice met in parachute kaskına konsantre oldum tabiri caizse hedefe kitlendim.
  http://www.met-helmets.com/ProdottiD...b=293&idcat=13. bu linki absolate yollamıştı sağ olsun yani aslında hekese teşekkür başka firmaların varmı bi bakalım . bu arada diğer korumalarada bakmaktayım size haber vereceğim
   
 13. Bülent Onutkan Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.230
  Beğeniler:
  951
  Şehir:
  Eskişehir
  Bencede xc ıcın fullface kask kullanmak bıraz mantıksız ve sıkıcı dıger arkadasların soyledıgı gıbı sadece downhıll yada freerıde(kazalar daha kırıcı oldugu ıcın) ıle ugrasıyorsan mukemmel olur.Yoksa terden mahvolursun:) Ben denemıstım:D :D
   
 14. #14

  Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.304
  Beğeniler:
  1.185
  bi denemekte faydavar freerider . bak motorsiklette kasklar böyle oluyor http://jeff.dean.home.att.net/swisher.htm ben bunu iyi bilirim . tabii 280 km hızla hiç düşmedim ama 70 km hızla çakıldığımı hatırlıyorum eşim zaten hiç unutmuyor . üstümden 10 mt uçtu keşke kaskımızın fotosunu çekseydik . bu haftasonu toprakta gerçi uygundu ama olsun 60km yi gördüm. ama bu kasklar illede hız yapınca kullanılır diye bişey varmı bilmem yani siz çok hız yapıyormusunuz . ama risk çok dimi sizin kasklar çok daha kapalı dediğinde yerden göğe kadar haklısın . metin bu kaskı nekadar korur bilmiyorum ama araştıracağım . havalandırma ağırlık çıkabilir parçalara sahip olması gibi avantajlarıyla en uygunu gibi görülüyor . kafada nasıl durur bilmiyorum alın koruması kısa gibi görülüyor kilit sistemi kayışları sağlamlığı her şeyi önemli.S-afe T + diye bir tanım var ama bunun ne olduğunu bilmiyorum . insanın hiç bir yerine bir şey olmasın ama kafasına hiç olmasın derim ben. insanın yaşlanınca canı daha kımetli oluyor herhalde. bazı çıkışlar bazı inişler nebileyim kenardaki çalılar kayalar kaydırırsam ineceğim çukurlar gözüme hoş görünmüyor. işin kötüsü kimse bana darılmasın ama öyle ipgibi dümdüz yolda dünyanın en hafif bisikleti ile süper hızla gideceğime 3-4km ile böyle yerlerden geçmeyi tercih ederim napayım buda benim ruhumda var . erken yaşalarda bu işe başalamak lazım gibime geliyor ben full face kask alsam senin yaptıklarının herhalde 100 de birini yapamam . ben gine kenardan kenardan inaşallah kendime göre kapalı bir kask alıp tam koruma ile bike lıyım derim :rolleyes: . önerilerde çok haklısın sağlıcakla kal: winken457
   
 15. bedo Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.247
  Beğeniler:
  335
  Şehir:
  istanbul-yeşilköy alan: trial ve street
  bende bu konu hakkında çok düşünüyorum downhill kaskı çok yararlı bence ben freeride kullandığım için hareket üzerine bu kaskları düşünüyorum sizce
  downhill kask alıyimmi :rolleyes: :rolleyes:
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
 16. Alican Bisikletkolik

  Kayıt:
  31 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.295
  Beğeniler:
  756
  Şehir:
  Acıbadem, İstanbul
  Siz Her zaman dediğim gibi FR değil street yapıyorsunuz Bedo kardeşim...Dolayısıyla DH kaskına çokda gerek yok...Hatta DJ için bile gerek yok...Benim önerim BMX vari birer kask almanız...Çünkü street için en ideali budur....
  Eğer gerçekten FR yapacaksanız, mesela gidip Belgrad ormanında millet xc yarışı yaparken, siz onların indiği yolu keserek full pedal aşağı doğru yol kullanmadan geçecekseniz, buradaki hızınız 40-50 km üstü olacaksa (ki FR budur) alın tabiki...Kafamız önemli sonuçta...
  Ama sokakta bunny için işte manuel için 180 yapmak için bu kadar korumalı kaska gerek yok...Şahsen ben korulukta inerken dalların ağaçların arasında yine benim açık kaskı kullanıyorum...Çünkü öyle aman aman kaya falan yok sadece 1,5 metrelik uçuşlar var...Ama gidip Bodrum'da dağbelenden ineceksen bence Limar yerine Gerçekten MOTO-X kaska al...:D:D:D Arkadaşım açık kaskla yanağını yardı mesela düştüğünde XC kaskı üç parçaydı ve sol yanağında 6 dikiş vardı...;)
   
  bedo bunu beğendi.
 17. artofriding Daimi Üye

  Kayıt:
  21 Kasım 2006
  Mesajlar:
  315
  Beğeniler:
  261
  Şehir:
  İzmir
  Fullface kasklar bisikletin hangi kategorisi olurs0a olsun kulaklardan alev çıkartır, inişte de insan enerji sarfediyor çünkü.Ben geçen kış balcovadan inişte kafamın sucuk gibi terlediğini kaskı çıkarttıktan sonra da sinüzitimin azıttığını hatırlıyorum.Gel gelelim terletmeyecek olsa sokak sürüşünde hatta xc de bile çok işe yarayacağı durumlar oluyor.Bir keresinde xc binerken çenem yarıldı oradan biliyorum, tercih size kalmış.
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
 18. #18

  Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.304
  Beğeniler:
  1.185
  Anladığım kadarıla çoğu kimse full face kask kullanmamış bu konuda yeterli deneyimleri yok veya kullananlar bize yardımcı olmuyorlar.Takarsan şöyle olur,böyle olur gibi yorumlar geliyor.Met'in parachute modeli benim Xc için çok çok içime sindi.Bu kask hakkındaki yurtdışı yorumlarına baktım.Xc için kullanan herkes son derece olumlu tavsiyelerde bulunuyorlar fakat freeride dh disiplinleri için yeterli koruma sağlamadığını düşünüyorlar.Pekde tavsiye etmiyorlar.Benim tarzıma çok uygun bir kask gibi geliyor bana.İnşallah en kısa zamanda bir tane alırım.Deneyimlerimi sizlerle paylaşırım.
   
 19. Fatih Buzgan Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.579
  Beğeniler:
  3.096
  Şehir:
  İzmir
  artofriding nick'li arkadaşımız, İzmir'deki 3 Downhill'ciden biridir.
  Yazdıklarını tavsiye olarak alabilirsiniz.
   
 20. acumur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Mart 2006
  Mesajlar:
  582
  Beğeniler:
  565
  Şehir:
  Beşiktaş, İstanbul
  Beyefendi aslında herkes yeterince yorum yaptı bu konuda.Ancak benim şahsi düşüncem siz kendinizi baya şartlamışsınız fullface bir kask almaya.Bu yüzdenden gelecek yorumların olumlu yani bu tür kaskı kullanacağınız yönde olmasını istiyorsunuz. Yabancı sitelerde bu parachute modelini pek de tavsiye etmeyen insanlar bu sporu en uç seviyede yapan kişilerdir bu doğrultuda da yeterli bulmamış olabilirler.Daha gelişmiş ve korumalı kasklar arzu edebilirler. Ama siz bu seviyedemi kullanacaksınız bisikletinizi?sanmıyorum.Bence siz motorsiklet geçmişinizden kaynaklanan yaşadığınız kazalar sonrasında psikolojik olarak bu model bir kask almak istiyorsunuz ama inanın sizin kullanacağınız seviyede hiç gerek yok. İlle de istiyorum diyorsanızda bu 'parachute' çok şık bir model bende ilerde almayı düşünüyorum, sizin aradağınız model kask odur bence.Sonuçta yorumlar ne olursa olsun insanın içinin rahat edeceği seçimi yapması lazım.Sonra düşer yüzünüzü falan çizersiniz bizden bilmeyin yani. Hem şöyle bir şey var;negatif düşünceyi çok çağırırsanız,gelir.Bence içinizi rahat tutun standart bir xc kaskı alın.Sonuçta yolda yürürkende insanların başına ciddi kazalar gelebiliyor önlem almak her zaman yeterli olmuyor ama standart bir koruma olarak değerlendirirsek olayı,normal bir kask almanızı tavsiye edeceğim ben.Kolay gelsin. Youtube'a freeride ve downhill yazıp çıkan videoları bir izleyin.Görmüş olursunuz fullface kaskların gerçekten hangi disiplinlerde ihtiyaç olduğunu.
   
  bedo ve Fatih Buzgan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-6-24_11-17-2.png
Performans sürüşü yapanların yanıtını aradığı bir soru olsa gerek: Aslında, her şart altında mevcut durumumuzdan daha hızlı nasıl gidebiliriz diye de özetlenebilir. Benim düşüncem aynen şöyle:...
upload_2016-8-24_11-11-12.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
20150722_101706.jpg
yaklaşık 2 sene önce serçe parmağım kırılmıştı, bayramdan önce aynı yerden tekrar kırıldı, boksör kırığı diye geçiyormuş bu kırık tipi... Sağ el olduğundan günlük işlerimde aksaklıklara neden...