Doping

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında dr.pseudopot tarafından paylaşıldı.

 1. dr.pseudopot

  dr.pseudopot Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  51
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Adana-Erzurum
  Seviye:
  Son günlerde epey güncel :) olan doping ilaçları hakkında biraz bilgi verelim.Bu bilgiler tamamiyle ders notlarımdan oluşup başka hiçbir kaynakta bulunmamaktadır.

  İlk olarak kafein atletik performansı artırabilir.Bir maratoncuda yapılan deneyde. öncede n üç fincan kahvedeki kadar kafein verildiği zaman koşu süresinin %7 kadar kısaldığı gözlemlenmiştir.
  İkinci olarak, erkek cinsel hormonları (androjenler) veya diğer anabolik steroidlerin kullanılmasının,bazı koşullarda, özellikle kadınlarda ve testosteron sekresyonu zayıf olan erkeklerde ,kas kuvvetini çoğaltarak, atletik performansı yükselttiği görülmüştür.Bu anabolik steroidler aynı zamanda kardiovasküler hastalık riskini de ileri derecede arttırır. Çümkü yüksek dansiteli lipoproteinleri(iyi kolesterol denir halk arasında) azaltıp düşük dansiteli lipoproteinleri arttırır(buna da kötü kolesterol deniyor:) ve sıklıkla hipertansiyona yol açarlar.Bütün bunların sonucunda felç ve kalp ataklarını arttırırlar. Ne yazık ki, testosterona analog sentetik preparatlar (yapay hormon ilaçları) karaciğer harabiyeti yapar. Erkek cinsel hormon preparatlarının(ilaçlarının) hepsi testis fonksiyonunu bozarak hem sperm oluşumunu hem doğal testosteron sekresyonunu(salınımını) azaltır. Bunların etkileri aylarca sürebilir veya geri dönüşsüz olarak kalır. Kadında ise daha da korkunç etkiler görülür; çünkü kadın vücudu normal olarak erkek cinsel hormonuna adapte olmamıştır.Yüzde kıllanma, sesin kalınlaşması, kırmızı bir deri ve menstrüasyon(adet) kesilmesi görülür.
  Amfetamin ve kokain gibi diğer ilaçların da atletik performansı arttırdıkları bildirilmiştir. Ancak bunların fazla kullanılmaları aynı şekilde performansı bozar.Ayrıca deneylerde bu ilaçların psişik stimülan(uyarıcı) olmaları dışında,performansa çok fazla etkili oldukları saptanamamıştır.Bazı atletlerin atletik aktivite sırasında sempatik sinir sisteminden serbestleyen epinefrin (adrenalin) ve norepinefrinle bu ilaçların etkileşmesi sonucu öldükleri de bilinmektedir.Bu koşullarda ölüm nedenlerinden biri ventriküler fibrilasyondur.
   
 2. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.086
  Beğeniler:
  8.184
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Forumda soru sormak için "rastgele" diye bir tuş var anlaşılan :) bu tuşa basınca sizin için rastgele bir konu seçiyor, sorunuzu oradan soruyorsunuz. İşin ilginci, 7 yıldır forumu takip ediyorum, bu konu başlığına hiç rastlamadığım halde neden konuyu izliyor görünüyorum onu da anlamadım!
   
  Ömer Murat ve mehmetsunu bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

1430319843263-1tem865pty2hw-630-354.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...
5.png
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
3.png
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...