Domuz Gribi Abartıldı, Ceplerini Doldurdular

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında SRT tarafından paylaşıldı.

 1. SRT

  SRT Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.111
  Beğeniler:
  1.255
  Şehir:
  İzmir/İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  http://haber.gazetevatan.com/Harvard_domuz_gribini_sildi/279700/41/Manset

  Bilim adamları paniğin abartıldığını ortaya çıkardı
  RAKAMLARLA YANIT

  Harvard’ın araştırmasına göre;

  - H1N1 belirtileri gösteren hastaların yüzde 1.44’ü hastanede tedavi edildi.

  - Yüzde 0.239’u yoğun bakıma alındı.

  - Yüzde 0.048’i yani yaklaşık 10 bin kişi hayatını kaybetti.

  Buna göre domuz gribinin ölümcülüğü, her yıl düzenlenen grip aşısı kampanyalarına rağmen mevsimsel grip virüsüne 36 bin kurban veren Amerika için çok daha düşük kaldı.

  Fransa aşılara müşteri arıyor

  Fransa Sağlık Bakanlığı vatandaşların yüzde 76’sının domuz gribi aşısı olmayı düşünmediğinin belirlenmesinin ardından elinde kalan milyonlarca doz domuz gribi aşısını satma kararını aldı. 94 milyon doz aşı satın alarak 1.25 milyar dolar ödeme yaptıklarını belirten bakanlık, doz başına 6.25 ile 10 euro arasında fiyattan isteyen ülkelere bu aşıları satabileceklerini belirtti. Fransa’dan Katar 300 bin doz, Mısır ise 2 milyon doz aşı alacağını duyurdu. Sağlık Bakanlığı hastalığın ilk evresinde iki doz aşı yapılması gerektiğini düşündüklerini ancak daha sonra tek dozun yeterli olacağının anlaşılmasının ardından ellerinde fazla aşı kaldığını belirtti.

  Sitix'den ilk Soru:1 Milyar dolara yakın aşı'ya para ödeyen,bizim Sağlık bakanlığı ne yaptı?

  Bu başlık da Türkiye'nin acı gerçeklerinden biri:
  Sobadan ölenler gripten fazla


  Kömürlerin kalitesiz oluşu, şiddetli lodosun etkisi ve bilinçsizlik sobadan çıkan gazdan zehirlenerek ölenlerin sayısını her geçen gün artırıyor.

  Son günlerde, özellikle Ege ile Marmara Bölgesi’nde etkisini gösterip yaşamı olumsuz etkileyen lodos, soba zehirlenmelerine neden olurken, bedenlerdeki direnç düşüklüğü ve akciğerlerinin tam gelişmemesi nedeniyle en çok çocukların etkilendiği açıklandı. Bu tip ve benzeri zehirlenmelerle mücadele için İzmir’de kurulu bir oksijen tedavi merkezinin sahiplerinden Dr. Cengiz Karakuzu, “Türkiye’de bu mevsimde en az 2 bin kişi karbonmonoksit gazından zehirleniyor. Yaşanan yüksek orandaki ölümlerde can acıtıyor. Halkın daha fazla bilinçlendirilmesi gerekir. Öncelikle bu tip havalarda soba yakılmaması, baca yüksekliklerinin uygun olması, kesinlikle alttan değil üstten tutuşturulması ve boruların doğrultularının düzgün olması gerekir. Farkına sonradan varılması nedeniyle de çocukların mümkün olduğunca sobalı odada uyutulmaması lazım.”

  Sadece 1 gecede 18 kişi zehirlendi

  Samsun’da kömür sobasından çıkan karbonmonoksit gazından 18 kişi zehirlendi. Hastaneye kaldırılan bu kişilerden 5 kişinin hayati tehlikesi bulunduğu belirtildi. Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, yatarken sobaların söndürülmesini, ve sönmekte olan sobaya zor yanan maddeler atılmaması gerektiğini söyledi. Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu soba, şofben ve kombilerin baca bağlantısı içindeki yanlış kullanımından dolayı, özellikle lodoslu havaların sık yaşandığı kış aylarında, karbon monoksit zehirlenmesi olayları arttığını belirterek, şöyle dedi: “Kullanılan yakıt, standartlara uygun olmalı. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi azalacağından, soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı. Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. Gece yatarken mutlaka soba veya gazlı sobalar tam olarak söndürülmeli. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı.”
   
 2. nuhcan

  nuhcan Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.190
  Beğeniler:
  820
  Şehir:
  istanbul / kadıköy
  Adı:
  nuh can
  Seviye:
  Bir dalga daha gelecekmiş :)

  100000 doz daha alalım. Fransa'nın elinde kalan bayat aşıları da alır, aramızı düzeltiriz.

  Sayın sağlık bakanı akraba'i taallukatını da aşılatır böylece...
   
  Erol KOLAS, Serdar TEBER ve sadana bunu beğendi.
 3. Ali Hekimoğlu

  Ali Hekimoğlu Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.192
  Beğeniler:
  264
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Devletin malı deniz yemeyen DOMUZ!!
   
 4. #4
  SRT

  SRT Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.111
  Beğeniler:
  1.255
  Şehir:
  İzmir/İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Bütçede para yok deyip,Çalışanların ve emeklilerin sağlık giderlerinden 1.5 milyar dolar(eski parayla 2 katrilyondan fazla) kesinti yapan bu hükümet, 1 milyar dolarlık(eski para ile 1.5 katrilyon) domuz gribi aşısını ve malzemesini nasıl alabildi acaba?
  Not:40 milyon doz aşı'dan bahsediyorlardı.En az 30 milyon doz aşı ellerinde kaldığına göre,Recep beyler bunları ne yapmayı düşünüyorlar?
   
  sadana bunu beğendi.
 5. MuratHan

  MuratHan Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.413
  Beğeniler:
  1.629
  Şehir:
  Alanya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Bizi yönetenler bizleri daha az düşünsün lütfen. Doğalgazda kullanmadığımız milyonlarca dolarlık gazın kazığını yiyen bizleriz. Şimdide 1 milyar dolarlık grip aşısı. Bu verilen maddi zararın dışında halkın üzerinde uygulanan psikolojik yıpratmanın hesabını kimler verecek çok merak ediyorum.
   
 6. nuhcan

  nuhcan Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.190
  Beğeniler:
  820
  Şehir:
  istanbul / kadıköy
  Adı:
  nuh can
  Seviye:
  Her ne kadar görüşlerine saygı duysam da forumumuzda da hararetle bu işi savunan arkadaşlarımız bir kaç doz daha aşı yaptırıp, stokların erimesine yardımcı olabilirler sanırım...

  Hoş onlara da bir şey diyemiyorum, 4 bir yandan öyle bir (moda tabirle) psikolojik harekat yapıldı ki, insanlar ne yapacaklarını şaşırdılar...
   
  sadana ve Erol KOLAS bunu beğendi.
 7. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Ortada ne hesap ve nede insana dğer var.Bize az bile diye düşünüyorum..Tv haberler de muhabir spruyor; "Elektriğe zam var" Vatandaşdan Cvp:Kahkaha ile Biz alıştık artık. Sizce de öyle değil mi? alıştık artık.Ama bunu avrupa da yapılsa tepkiler nasıl olurdu.? Felaket,İç savaş çıkardı sanırım.
  Çünki birbirine destek va haksızlığa karşı mücadele var.Bunu destekleyen imkan var.Bunlar kişisel görüşlerim.Doğru veya yanlış olabilir..
  Herkesin yorum ve katılımlar için tşk ler..slm lar.
   
  Erol KOLAS ve Bora bunu beğendi.
 8. uğur yılmaz

  uğur yılmaz Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.224
  Beğeniler:
  337
  Şehir:
  sakarya
  Seviye:
  Başbakanımız aşı olmayacağım dediği halde 43 milyon doz aşı getirtmek çok saçma olmuş. Bunun nasıl bir açıklaması olabilir acaba?
  Başbakanımız ayrıca geçenlerde geçen yıl normal virüsten ölenlerin sayısını araştırın öyle gelin diyordu. Yani medyaya olayı abartmayın diyordu(bence çok haklıydı). İyi de madem medya bu olayı abartıyor neden 43 milyon ilaç getirtiliyor. Yazık yani.
   
 9. nuhcan

  nuhcan Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.190
  Beğeniler:
  820
  Şehir:
  istanbul / kadıköy
  Adı:
  nuh can
  Seviye:
  Bu durum herkese kırmızı gül dağıtma taktiğidir.

  Halka "Bakın sizin yanınızdayım" mesajıdır. Ama ilaç kartellerine de nema dağıtmaktır.

  Türkiye'nin bugünkü şartlarında 7 sene tek başına iktidar olmanın bedeli ucuz değildir. Gerekli yerlere nema dağıtmazsanız sizi o koltukta oturtmazlar...

  Bunu her iktidar yapmış ve yapıyor. Çünkü biz güçlü bir devlet değiliz. Tüketim toplumuyuz, rahatımıza düşkünüz. Bu yüzden dışarıya bağımlıyız. Dışarıya bağımlı olmak demek, iplerin başkalarının elindedir demektir.

  Hâl böyle olunca nemayı ne kadar az dağıtıp, kalanını halka verirsen, halkını da o ölçüde mutlu etmiş olursun.

  Ha; sorun çözülür mü? Hayır...

  Kaliteli yerli malı... Yerli malı tüketimine ağırlık... Bu şekilde belki 50 sene sonra belimizi doğrulturuz...

  O zaman da bu tür yaygaralara, nema dağıtmalara, peşkeş çekmelere gerek kalmaz... Müstemleke (sömürge) olmaktan kurtuluruz...
   
  Erol KOLAS bunu beğendi.
 10. nuhcan

  nuhcan Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.190
  Beğeniler:
  820
  Şehir:
  istanbul / kadıköy
  Adı:
  nuh can
  Seviye:
  Günümüz için dedikleriniz doğru... Ama o örnek gösterilen Avrupanın 50-80 sene öncesine bakalım: 2 dünya savaşı atlatmış halklar ne haldeydiler. Enflasyonları ne kadardı? Alman halkı, 2 dünya savaşının yenilgisi altında nasıl ezildi? İngilizler, Almanlardan aldıkları savaş tazminatları ve sömürgelerinden gelen katkılar olmasa acaba ekonomilerini doğrultabilirler miydi?
   
  sadana ve Erol KOLAS bunu beğendi.
 11. Bora

  Bora N/A

  Kayıt:
  24 Ocak 2005
  Mesajlar:
  937
  Beğeniler:
  1.491
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Buyuk ihtimalle recep, tayyip'ten bir sekilde habersiz getirdi bu asilari ondan bu gerginlik patlak verdi.. Sen bakma, yoksa bosuna kiyameti koparmazdi, 'asi olmayacagim, ailemde de kimse olmayacak' diye bu tayyib..;)
   
  sadana bunu beğendi.
 12. MuratHan

  MuratHan Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.413
  Beğeniler:
  1.629
  Şehir:
  Alanya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Çoğumuz başından beri bunun bir aldatmaca olduğunu tahmin edebiliyorduk. Halkımızın bir kısmı basının siyasilerin kurumların bu şarlatanlığa korkunç desteği ile paniğe kapılmış olsada burada gerçekten millet olarak iyi bir sınav verdik diye düşünüyorum.
  Yüzyılın tıp skandalı

  Avrupa Konseyi "Domuz gribi ilaç firmalarının başlattığı sahte bir salgındır" iddiasının araştırılmasına karar verdi.


  Avrupa Konseyi Aile ve Sağlık Komisyonu Başkanı Wolfgang Wodarg, “Domuz gribi, ilaç firmalarının başlattığı sahte bir salgındır” dedi ve ekledi: “Bu olay yüzyılın en büyük tıp skandalarından biridir “

  Domuz gribi salgınının kasıtlı olarak abartıldığına ilişkin iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Uluslararası Şeffaflık Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Anke Martiny ’nin geçen ay bu kuşkuları açıkça dile getirmesinin ardından bu kez de Avrupa Konseyi Aile ve Sağlık Komisyonu Başkanı Wolfgang Wodarg şok iddialarda bulundu. Wodarg, geçen hafta aralarında AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ile Karabük Milletvekili Mustafa Ünal’ın da yer aldığı 14 Avrupa milletvekiliyle birlikte Avrupa Konseyi’ne “domuz gribi sahte bir salgın mıydı, araştırılsın” başlıklı bir araştırma önergesi vermişti.

  Önergenin dün kabul edilmesi üzerine bir açıklama yapan Wodarg şöyle konuştu: “Domuz gribi, ilaç firmalarının başlattığı sahte bir salgındır. Yüzyılın en büyük tıp skandallarından biridir. İlaç firmaları, domuz gribine karşı geliştirdikleri patentli ilaçlarını satmak için, bilim insanlarını ve halk sağlığından sorumlu resmi kurumlara telkinlerde bulunarak, dünya çapında hükümetlerin alarm durumuna geçmesini sağladılar.” Aşıları üreten şirketleri Dünya Sağlık Örgütü’nün domuz gribini bir salgın olarak tanımlama kararını etkilediğini savunan Wodarg, “Tüm bu korku tohumları, 5 yıl önce kuş gribi salgınında atıldı. Kuş gribinin insana geçecek şekilde mutasyona uğraması riski pompalamasıyla panik atmosferi nedeniyle hükümetler milyonlarca dolarlık aşı kontratları imzaladı. İlaç şirketleri hiç finansal risk almadan milyonlarca dolarlık gelir elde etti” diye konuştu.

  http://haber.gazetevatan.com/Yuzyilin_tip_skandali/281195/41/Saglik
   
  Erol KOLAS bunu beğendi.
 13. Nuri Kongur

  Nuri Kongur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  568
  Beğeniler:
  869
  Şehir:
  Kocaeli/ Başiskele Merkez
  Bisiklet:
  Ümit
  Seviye:
  Avrupa Konseyi Sağlık Komitesi Başkanı Wolfgang Wodarg domuz gribi kampanyasının yüzyılın en büyük sağlık skandallarından olduğunu ileri sürerek soruşturma açılmasını önerdi. Parlamenterler Meclisi acil toplantı kararı aldı.

  Dünya kamuoyunu aylardır endişelendiren A(H1N1) virüsünün yol açtığı domuz gribi hastalığının bu işten milyarlarca dolar kar eden ilaç firmalarının bilinçli olarak abarttığı düzmece bir salgın olduğu iddia edildi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Konsey’in Sağlık Komitesi Başkanı Wolfgang Wodarg’ın grip salgını kampanyasının yüzyılın en büyük sağlık skandallarından biri olduğunu ileri sürmesi üzerine acil toplanma kararı aldı.

  Dr. Wogard’ın soruşturma açılması önergesi, hafif bir salgın olan domuz gribinin olduğundan abartılarak devletlerin büyük zarara uğratılmasında ilaç firmalarının rolünün araştırılmasını öngörüyor. Birçok ülke gibi İngiltere’de de hükümet, salgın korkusu doruktayken sipariş ettiği 1 milyar sterlin değerindeki ilaç ve aşıdan kurtulmanın yollarını arıyor. Fransa, Almanya, İtalya gibi ülkeler de ellerindeki milyonlarca doz aşıyı satabilecek müşteriler bulmaya çalışıyor.


  65 binlik tahmin 250’de kaldı

  İngiltere’de Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl mayıs ayında domuz gribinden 65 bin ölüm olacağı yönündeki tahmini üzerine, grip ilaçlarının satışlarına sıkı önlemler getirilmiş, morglara hazır olmaları emredilmiş ve ordunun ilaç bulmak için çıkması olası ayaklanmalara müdahale edebileceği uyarısında bulunulmuştu. Ancak geçen hafta İngiltere’de domuz gribine yakalananların sayısı 5 binin altına düşerken toplam ölüm sayısı yalnızca 251’de kaldı.


  Panik kuş gribiyle başladı

  Dr. Wodarg’ın ifadesiyle 5 yıl önce başlayan kuş gribi salgınında kamuoyuna ekilen korku tohumlarıyla oluşturulan panik atmosferi, hükümetlerin gribe karşı Tamiflu ilacı stoklamaya ve milyonlarca dozluk aşı kontratları yapmaya itti, böylece ilaç şirketleri büyük kârlar elde etti.


  WHO da işin içinde

  Dr. Wogard’ın iddialarına göre büyük ilaç firmaları, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve diğer etkili sağlık kuruluşlarının içine kendi adamlarını yerleştirdi. Bilim insanlarını ve resmi görevlileri etki altına alan şirketler kamuoyunu alarma geçirip ilaç ve aşılarının satılmasını sağladılar.
  WHO, salgın tanımını genişleterek tanımdan “çok sayıda insanın ölmüş veya hastalığa yakalanmış olması gerekir” ifadesini kaldırmıştı. Wogard bu değişiklikte ilaç firmalarının rolü olduğu görüşünde. Geçen yıl İngiltere’de hükümete domuz gribi aşısı konusunda danışmanlık yapan Sir Roy Anderson’ın salgından en çok kâr eden firmalardan biri aşı üreticisi GlaxoSmithKline’da da görev aldığı ortaya çıkmış ve bu kamuoyunda tartışılmıştı.


  Dünya Bankası 70 milyon ölüm öngörmüştü

  Resmi açıklamalara göre domuz gribinden dünyada gerçekleşen toplam ölüm sayısı 13 bin 663. Dünya Bankası salgının başında 70 milyon ölüm olabileceğini öngörmüştü. ABD’de yapılan tahminlerde de salgının bu ülkede 100 bin kişiyi öldürebileceği belirtilmişti. Kuzey Amerika kıtasında ölenlerin toplam sayısı 3 bin 500. Fransa’da ise salgında 30 bin kişinin ölebileceği tahmininde bulunulmuştu. Bu ülkede domuz gribinden ölenlerin sayısı şimdilik 233.

  http://www.t24.com.tr/haberdetay/67785.aspx
   
  Erol KOLAS bunu beğendi.
 14. nuhcan

  nuhcan Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.190
  Beğeniler:
  820
  Şehir:
  istanbul / kadıköy
  Adı:
  nuh can
  Seviye:
  Bunları ilk günlerde yazsalar KOMPLO TEORİSİ denirdi...

  Ne ilginç değil mi! Hayatımız komplo teorileri ile doldu.

  Bunları her görüşüşümde Mel Gibson'ın filmi aklıma geliyor. (Roldeki) zavallı adam milleti inandırmak için neler çekmişti...

  Forumdaki bazı arkadaşlar "DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'ne güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz" diyorlardı...

  Sözün bittiği yerdeyiz sanırım...
   
 15. Güney Tuncer

  Güney Tuncer Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.674
  Beğeniler:
  2.816
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Bunun çok güzel bir açıklaması var; Sayın başbakan ve danışmanları bizleri çok iyi analiz etmişler belli.. Neler söylemeleri gerektiğini iyi biliyorlar. Nede olsa olayların nedenlerini sorgulayan bir toplum değiliz ve biraz balık hafizalıyız :)

  Eski bir örnek geldi aklıma. Geçen yıl İstanbul'da dere taşması faciası olmuştu. Ardından başbakan "Derenin intikamı acı olur, dere yataklarını imara açmak hata, burayı tasfiye edeceğiz vs vs ..." demişti. Okumuş olduğum çeşitli yazılı yayın organlarının yalancısıyım; ilgili derenin imar izninin şu anki başbakanın belediye başkanlığı döneminde verildiği ve ardından bu vakte kadar süre gelen AKP yönetimi tarafından da imarlaşmanın desteklendiği söyleniyordu.. Hadi bunların hepsi yalan ve iftira olsun, olabilir de, ama nerden baksanız son 13-14 yıldır İstanbul'u ilgili kişiler yönetiyor.. İlla derenin intikamını beklemek mi gerekiyordu ?

  Şimdi gelelim sormuş olduğun soruya.. Aşağı yukarı benzer durum. Bu paraları sonuçta hükümet ödedi. Hükümet tek parti olarak ülkeyi yönetiyor ve başında da başbakanın kendisi yok mu ? Sonuçta bu alım başbakanın onayı ile oldu, başkasının değil.. Şimdi bazı gazete ve televizyon kanallarına bakıyorum başbakan haklıymış deniliyor, hatta oyum başbakana diyenler var... Başbakan lafla değil icraatlarıyla haklı olmalı. Söylediği sözler değil yaptığı icraatların faydası var bizlere. Ama anlaşılan o ki sözlerin kendilerine büyük faydaları oluyor.
   
 16. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.125
  Beğeniler:
  43.642
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  dünyanın en tehlikeli üç sektörü

  1-petrol
  2-silah
  3-ilaç

  üçüde sabıkalıdır
  dünya çapında güçlü bir savcı aranıyor
   
 17. Aydın Hiçyılmaz

  Aydın Hiçyılmaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2009
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  131
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Bildiğim kadarıyla onunda cevabı var. Hükümet oralarla ilgili bir işlem yapmak istediği zaman, hükümeti dava ediyorlar. Böylece hükümet bir işlem yapamıyordu. Birazda her şeye muhalefet olanlarda suç aramak lazım.
   
 18. krankmili

  krankmili Onursal Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  2.997
  Seviye:
  Ne grip aşısı oldum, ne de domuz gribi aşısı...

  Grip de olmadım, ben normal değil miyim acaba ?
   
  nuhcan bunu beğendi.
 19. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Sedat abi bende bu gün bir arkadaşla bu konuyu konuşuyorduk.Cidden sen ve senin gibi düşünenleri haklı çıkardılar,bence tabi.Bu aşı olunun kişiler ne düşünüyor merak ediyorum.Herkese sağlıklı bir yaşam diliyorum.İyi Forumlar..
   
  SRT bunu beğendi.
 20. umutkahraman

  umutkahraman Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  1.382
  Şehir:
  İNEGÖL-BURSA
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  okadar abartı numara çıktı hayret bi şey.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20151016-WA0000.jpg
2-3 Yıldır bisikletle uğraşıyorum, son bir yılda ise spor esnasında nabız değerlerimide kontrol ederek yüksek performans üzerine yapıyorum, dinlenik nabzım bu yıl geriye dönük bakıldığında...
maxresdefault.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
58a53c7-kingston-university-21f4138-.jpg
İngiltere'deki Kingston Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre her gün siyah (bitter) çikolata yemek atletik performansı artırmaya yardımcı oluyor. Çoğumuzun bildiği gibi pancar suyu...