Doktor Bu Ne! (Bir Specialized Vakası)

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
@Onur YCL ben cok arastirmadim ama bildigim kadariyla 3400 kusurluk limitin altindaysa baglayici oluyor limitin ustundeyse mahkemenin verdigi karar baglayici oluyor heyetin verdigi karar delil niteligi tasiyor.Fakat isin aslina bakilirsa birsey farketmiyor..

Umarim cidden olay o safhalara gelmeden cozulecek,inaniyorum ve guveniyorum gala.Insallah markaya olan sempatim zedelenmeden ornek teskil edecek lehime bir sonucla bu konu kapanor ve kafalardaki soru isaretleri gider.Yorumunuz ve yardiminiz icin cok tesekkur ederim.

Bugun oglen telefonla arayip bilgi alacagim,insallah elde tutulur bir gelisme olmustur.Ben daha ömrumde "umarim" kelimesini bu kadar sık kullanmadim. :hasta:

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Selami53 Hakem heyeti kararının tüketici aleyhine sonuçlanması üzerine,bu kararın tüketiciye tebliğinden sonraki 15 gün içerisinde tüketici mahkemesine(yoksa tüketici mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemesine) yapılan itiraz üzerine verilen karar kesindir. Ancak bunun için önce itiraz edilen bir hakem heyeti kararı olmalı, ondan da önce hakem heyetine başvurabileceğiniz bir uyuşmazlık miktarı bulunmalı. Bu koşullar sağlanamıyorsa zaten hakem heyetine başvurunuz reddedilir.

@Selami53 Ek olarak şu hususa da açıklık getirelim ve somut konuşalım, aldığınız ürünün bedeli 2016 yılı hakem heyetine başvuru sınırı için belirlenen miktarın üzerinde olduğundan olası bir hukuki süreçte doğrudan tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz ve bu noktada tüketici mahkemesinin (eğer bulunduğunuz yerde tüketici mahkemesi yoksa bu sıfatla asliye hukuk mahkemesinin) verdiği karar "kesin değildir". Yani "temyiz edilebilir." Kanunkoyucu, "yalnızca hakem heyetine başvurunun mümkün olduğu durumlarda"(azami miktar koşulunu sağlayan haller), heyet kararının tüketici aleyhine çıkması durumunda, belirtilen 15 günlük itiraz süresi içerisinde yapılan itiraz sonucu, mahkemece verilen kararın kesin olduğuna hükmetmiştir. Bunun dışında sizinki gibi doğrudan mahkemeye başvurularda, ilgili tüketici mahkemesinin hükmettiği kararı yasal süresi içinde temyiz elbette mümkündür. Burada amaç tüketicinin daha da fazla mağdur olmasını önlemektir. Hangi kararların kesin, hangilerinin kesin olmadığı arasındaki farkı umarım anlatabilmişimdir.

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
@Onur YCL anladim Onur bey tesekkur ederim aciklamalariniz icin. Insallah bunlara gerek kalmayacak.

ARKADASLAR SONUC OLUMSUZ.
"SPECIALIZED" KADRO HASAR ALMIS DIYOR CATLAK YOK BOYA HASARDAN KAYNAKLI.DEGISIM OLMAYACAK. YENI KADRO ICIN HASAN BEY INDIRIM SAGLAYACAGINI SOYLEDI FAKAT ONCEKI KADROYU TESLIM ALIYORLAR.
YANI O BOYA KUSURU ICIN BIR MIKTAR PARA VERIP 2016 TARMAC ALMAK VEYA KADROYU BU SEKILDE KULLANMAK GIBI 2 SECENEGIM VAR.

• Beğen
Tepkiler: Strelok

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Selami53
Çok geçmiş olsun.Specialized an itibariyle kafasına sıkmış olup en azından benim gibi ilerde 'Venge' ya da başka bir model düşünen kullanıcılarını kaybetti.Ha elbette ben almıyorum diye Specialized batmayacak.Ama yine de benim para onlara gitmemiş olur.Tekrar tekrar çok geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Specialized markasinin yanina yanina yaklasamayacak marka bir bisikleti 6 yildir kullaniyorum. Ucakta ve aracta tasima sirasinda derin boya hasarlari olustu. Ekstra dustuklerim carptiklarim cabasi. Hicbirinde boya dokulmesi olmadi, boya kiriklari ilerlemedi. Denildigi gibi darbeden o sekilde boya dokuluyorsa o bisikleti alanin aklona sasarim. Kimse bana bundan sonra specialized kalitesinden bahsetmesin.

Strelok

Aktif Üye
Tepki
258
İsim
Tuncay
Bisiklet
Bianchi
@Selami53 Kadrodaki hasar ne derecede, tekrar başka bölgelerden aynı problemi çıkarıp çıkarmayacağını en iyi siz gözlemleyebilirsiniz. Şahsi fikrim bana böyle bir problem çıkaran kadroyu tekrar kullanma işine girişmezdim. Geçmiş olsun

Tepki
83
İsim
çağlar
Çok geçmiş olsun. Specialized şu andan itibaren benim gözümde bitmiştir.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Forumda gördüğüm ve hatırladığım 3. vaka Specialized için, ikisinde kullanıcı hatası deyip değişim yapmamışlardı, bir tanesinde değiştirmişler, aynı yerden yine çatlamış ve yine değiştirmişlerdi. Değişim yapılmayan iki bisiklette ufak bir düşme sonucu arka çataldan çatlamıştı, değiştirilen kadro alın borusunda kılcal çatlaklar olmuştu.
Velasıl kelam başka bir markada bu kadar basit sebeplerden böyle hatalar görmedim, Specialized'da bu benim hatırladığım 3. vaka ve ileride bisikletimi değiştirirsem Specialized almayacağım kesin.

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
@Selami53

Selami bey Specialized merkezine ingilizce email hazırlayıp atmanızı tavsiye ediyorum. Bu olay merkeze ulaşmamış bile olabilir. Sağlam bir email döşeyip dönüşlerini bekleyin bence.
Hakkaten merkezden böyle bir yanıt geldiyse zaten Specialized markasının benim gözümde bir değeri kalmıyor şuan.

• Beğen
Tepkiler: ahmetaldag

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Değişim yapmasalar bile en azından onarımını yapmak zorundalar. Firmadan, kadro boyasının ilk haline döndürülmesini talep edin. Bunu yapmayı reddederlerse tüketici mahkemesine başvurun. Kararı bilirkişi raporu doğrultusunda mahkeme versin.

Eibec

Aktif Üye
Tepki
92
Bisiklet
Giant
Cok yazik olmus.

Ben oldugu sekilde kullanmaya devam ederdim acikcasi. Tekrar tekrar para kazandirmazdim bu sekilde tavir alan bir markaya.

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
saçmalık resmen kendine yakışanı yapmışlar

bence Selami al kadronu es bike da bir güzel yaparlar veya canyon dan sadece kadro alabilirsin

bu markaya bir kuruş daha para kazandırmamak lazım.

ahmetaldag

Daimi Üye
Tepki
251
Bisiklet
Motobecane
@Selami53 Birinci tercihi yaparsanız sizden aldığı kadroyu da allayıp pullayıp bir başkasına kakalayacaklar. Bence marka merkezinin bu durumdan haberi bile yok. Firma kendi işine geldiği gibi yaklaşım gösteriyor. Hakkınızı aramanız gerekli. Ben olsam para iadesi olacak şekilde uğraşırdım. Bir daha da aktif pedalın önünden bile geçmezdim. Dünya çapında bir marka böyle temsil edilmemeli.

caner1405

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
caner
Bisiklet
Lapierre
:kötü: Bence bu sayfanın linkini alıp aktif pedal merkez + specialized merkezine göndermen bile yeterli olur yanlış karar verdiklerini anlamaları için.
Benim hedefimde de bir crossover sporta geçmek vardı bu koşullarla yattı.:(

C. Tiryaki

Daimi Üye
Tepki
501
Bisiklet
Scott
Bitti.

Trek diye bir marka varken; "belki"ydi benim için. Şimdi o da zor. Demek o duyduklarımız hep marka fanatikliğindendi...

Çok geçmiş olsun hocam. Mevcut kadroya binmeni tavsiye etmem. Motivasyonu düşürür ve bisikletten bile soğutur. Bence (uygunsa-küçük bir miktarsa) kadroyu yenile ve bir daha o caddeden bile geçme.

• Beğen
Tepkiler: engin444

ahmetaldag

Daimi Üye
Tepki
251
Bisiklet
Motobecane
O kadroya nasıl güveneceksiniz ki ? Her an kırılabilir, bisiklet ile çok yüksek hızlara çıkabiliyoruz ! Karbonun kırılması ile son derece keskin parçalar çıkar ortaya. Bunu size nasıl önerebilirler anlamıyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Selami53

Merhabalar,

öncelikle ve özellikle üzüldüğümü belirterek, bence fevri davranmadan önce (haksız yere markayı veya distribütörü suçlamak sizi suçlu durumuna düşürebilir yasalar karşısında; marka değeri, itibar, güvenilirlik gibi kriterlere haksız yere zarar verdiğiniz gerekçesiyle.-Avukat değilim sadece bu türden deneyimleri olan arkadaşlarım var, eminim forumdaki avukat arkadaşlarımız bu konuda bizleri aydınlatırlar.) muhattabınıza öncelikle Specialized'den gelen yanıtın/mailin orjinalini sizinle paylaşmasını rica edin, şayet görmediyseniz tabii. Sonrasında ikinci aşamayı yani gerekirse Specialized merkeze mail atma veya yasal yollara başvurma meselesini tartışalım bence. Uzun bir sürecin başındaymışsınız gibi görünüyor maalesef, bu yüzden bence haksız duruma düşmeden veya siz zarar görmeden mağduriyetinizi nasıl çözebilirsiniz sakince buna odaklanın. Yasal olarak haklarınız var ve gerekirse oraya kadar gider süreç, bizler de sonuna kadar yanınızdayız ve mağduriyetinizin farkındayız ki bunu önceki mesajımda belirtmiştim, saygılar.

altughansinan

Aktif Üye
Tepki
327
İsim
Altuğhan Sinan Aydınoğlu
Bisiklet
Salcano
Konuyu dün gece gördüm ilk bir kaç sayfayı ve bu son sayfayı okudum. Başınıza gelen olay büyük bir takihsizlik kesinlikle. İyi para verdiğinizi de tahmin ediyorum bisikletinize. Marka ile direk irtibat sağlayabilecek mail adreslerini tercih eder durumu izah ederseniz daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Herkes koskoca bir markayı yerle bir etmiş sizin olumsuz demeniz üzerine. Dünya markası haline gelmiş bu markayı bu kadar ezip aşağılamak kesinlikle doğru değil. Hemen her bisiklette herkesin başına gelebilecek bir olay bu. Bana sorarsanız markanın bundan haberi bile yok. Kimse nedense türkiyedeki satıcının bu işi kestirip atmış olma ihtimalini düşünmüyor onun yerine markayı karalıyor. Türkiyeden üç beş bisikletçi almasa da bu marka önde gelen markalardan olmaya devam edecek. Anında saçma sapan bir karalama kampanyası başlamış resmen çok acayip. Umarım bir şekilde çözüm bulursunuz. Geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: engin444

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Kesinlikle Specialized USA ile görüşün. Bu iş bu kadar kolay olmamalı,Tarmac kadrosunda indirim olsa ne olacak yine siz en az 2.000-3.000 lira zarara gireceksiniz. Peşini bırakmayın diyorum.

BMC,Canyon Türkiye'de olaydı keşke.