Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz turu - 6.gün (03.08.06)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Özcan

  Özcan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Aralık 2005
  Mesajlar:
  450
  Beğeniler:
  553
  Seviye:
  Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz turu..
  6.gün : Sümela Manastırı - Maçka

  Turun altıncı gününde, Sümela Manastırı'nı ziyaret ettik. Maçka'ya 3km uzaklıktaki Verizana Camping'te güzel, emniyetli ve konforlu bir gece geçirmiştik çadırlarımızda.

  Sabah erken kalkma niyetimiz vardı. Gece geç yattığımız için ve bir önceki günün Zigana zirve yorgunluğu, erken kalkmamıza izin vermedi. Güneşin ısıttığı çadırlarda yanan, kendini dışarı attı :) Ve böylece herkez uyanmış oldu.

  Kahvaltı sonrası çadırlarımızı söktük, bagaj çantalarımızı toparladık. Bisikletlerin ufak bakım işleri bitti, çamaşırlar yıkandı ve biraz geç de olsa (sanırım saat 10 gibi) yola çıkıyoruz. Bagaj çantalarımızı ve çadırlarımızı, dönüşte almak üzere burada bırakıyoruz.

  Yolda zaman zaman Süleyman abi ve Cahit abi beni motive ediyorlar. Vücudumdaki su kaybı adeta enerjimi emmiş, iki gündür devam eden sağlık sorunu (bağırsaklar off) devam ediyor. Bu şekilde hem tura devam etmeye çalışıyorum, hem de kısıtlı imkanlarda kendime diyet yiyecekleri uydurmaya çabalıyorum. Amacım tura sonuna kadar devam edebilmek.

  Zaman zaman ufak ataklarla hızlanıp önlere geçmeye çalışsamda, genelde arkadan grubu takip ediyorum. Sanırım sürekli değişen iklim ve hava sıcaklıklarında üşütünce oldu bu durum. Veya her bulduğumuz çeşmeden içtiğimiz sular da olabilir. Artık çeşmelerden suda içmiyorum. Bulduğum bir bakkal, marketten fazlaca litrelik su alıyor. Sulukları doldurduktan sonra, litrelik dolu pet şişeyi de bagajımda taşıyorum. Yolda "-acaba neden hastalandım" olasılıklarını düşündüm. En kötü bu tatsız durum devam ederse, Trabzon'da turu bırakacağım şeklinde düşünceleri kafamdan atamıyorum. Sıcak bir yandan kavururken Meryemanaya doğru tırmanışımız sürüyor. Ne yalan söyleyeyim, neşem git gide düşüyor bu durumda :(

  Yoldan manzaralar..
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bulduğumuz her dere kenarında serinleyerek yola devam edebiliyoruz. Sıcak bunlatıcı ve çok nem var havada.. Cahit Turhan..
  [​IMG]

  Sümela manastırına daha çok var. Karadeniz iklimi ve manzaralarının içinde bisiklet sürmek çok zevkli. Bu zevk, yaz sıcağında yükseklere çıktıkça, katlanarak artıyor.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Doğa park alanı içerisindeyiz. Manastıra giden iki yol var. Biri yayalar için 1km. uzunluğundaki merdiven/yol. Diğeri ise araçların çıkabileceği ve çoğu yeri bozuk 3km. uzunluğundaki dik bir yokuş.

  Rahman ile Süleyman abi, bizi manastıra çıkan yol ayrımında bekliyorlar. Cahit abiyle birlikte yanlarına vardığımızda, iki Alman bisikletli turcunun yanlarında olduğunu görüyoruz. Rahman elemanlarla hemen kaynaşmış :)

  Burada birçok dükkan, büfe, cafe, lokanta var. Yine litrelik suyumu yeniliyorum. Bugün sanırım 10lt.su içmişimdir :rolleyes:

  3km.uzunluğunda yokuş tercih ediliyor ve yine tırmanış başlıyor..
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Süleyman abi, üzerindeki yükle bütün yolu kaplayan, saman kamyonunu resimlerken. Kamyon çok sakat iniyordu. Yükü yetmezmiş gibi, üzerinde üç tane de adam vardı :7:
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  :04:
  [​IMG]

  Yolun buradan sonrası tamamen toprak.. ve Sümela Manastırı daire içerisinde
  [​IMG]

  Manastıra yakın, harabelerden..:04:
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Rahman.. zorda olsa seçilebiliyor :)
  [​IMG]

  [​IMG]

  Ziyaretini tamamlayıp hevesini alanlar birer ikişer arabalarına doğru yanımızdan iniyorlar. Bir teyze bizi garipsiyor. "-Yawhu biz kendimizi zor çıkarıyoruz. Siz bu daracık patikada bisikletleri neden çıkarıyorsunuz." ve devam ediyor "-Bırakın onları yol daralıyor ve dikleşiyor, dönüşte alırsınız."
  [​IMG]

  Bizde az ileride, manastıra çok yakın bir yerde, öyle yapıyor ve bisikletleri bırakıyoruz :) iki kişi bisikletleri beklerken, iki kişi manastırı gezip geliyoruz. Süleyman ve Cahit abileri beklerken..
  [​IMG]

  devam edecek..
   
 2. #2
  Özcan

  Özcan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Aralık 2005
  Mesajlar:
  450
  Beğeniler:
  553
  Seviye:
  devam ediyor..

  Cahit abi ve Süleyman abi kısa bir süre sonra geri dönüyorlar. Cahit abiyi fena kızdırmışlar.. Öğretim görevlisi olduğu halde girişte bir sorun yaşamış sanırım :(

  Cahit abi manastır ve çevresini gezmek yerine bisikletleri bekleyeceğini ve gölgede dinleneceğini belirtti. Süleyman abi ise Rahman ve beni alıp, manastırı gezdirmek üzere girişe götüren, taş merdivenlerini çıkmaya başladık. Kendisi daha önce burayı gezmiş..
  [​IMG]

  Manastırda bitmek bilmeyen tadilat sürüyor..
  [​IMG]

  Buralarda çok farklı bir kültür ve zamanda yaşayanlar olmuş. Pencereden bakarken, o mekanda ve zihnimde, eski insanları canlandırmaya çalışıyorum..
  [​IMG]

  Kayalar oyularak yapılmış..
  [​IMG]

  [​IMG]

  En çok bu odayı beğeniyorum.. Güneşli ve havadar :in:
  [​IMG]

  Elden geçmiş yerler hemen belli oluyor.
  [​IMG]

  İç mekanlardan.. Kaya tavanlara ve duvarlara yapılmış resimler..
  [​IMG]

  [​IMG]

  Çoğu suratlar kazınmış. Yazıları dikkatle okursanız şunlar çıkıyor; Hüseyin, Erol, Ferdi, Nurten.. :Ahhh-1660 Sanırım tarihe isim kazınması bu olsa gerek.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Koskoca mekanda, çalışan tek bir işçi görebildim.
  [​IMG]

  Süleyman Şatır
  [​IMG]

  Manastır ziyaretimiz bitiyor ve Cahit abimize doğru ayrılıyoruz. Ağaç kökleri çok ilginç.. Fotoğrafta Süleyman abi ve Rahman.
  [​IMG]

  Bisikletlerimize kavuşuyoruz.. Cahit abinin sayesinde, bıraktığıız gibi bizi bekliyorlar.. Teşekkürler sayın abim :cool:
  [​IMG]

  [​IMG]

  Küheylan :7:
  [​IMG]

  Sümela Manastırı muhabbeti de kazasız belasız bitiyor. Çok güzel anılar ve hafizadan silinmeyecek manzaralar ile hemde :in: Dönüşe, yani inişe geçiyoruz :cheer:

  Yolda alabalık ve kuymak ziyafeti çektiğimiz yer. Kuymağın sadece tadına bakabildim, malum durumlar kötü :D Ama taze alabalık lezzeti de kuymak ile yarışır doğrusu :in:
  [​IMG]

  Cahit Turhan
  [​IMG]

  beN :04:
  [​IMG]

  Alabalıklar, attığımız ufak ekmek parçacıklarını paylaşırlarken. Havuz suları dağdan dere ile hazır geliyor. Kimbilir belki balıklar da öyle geliyor ve havuzlara alınıyor olabilir :rolleyes: Dere kenarlarındaki balık tutmak yasaktır tabelalarını hatırlıyorum çünkü.
  [​IMG]

  Rahman'ın Maçka'ya (Verizana) dönüşte bizi durdurduğu köprü ve turistik ufak bir mekan. İçinde büyük ve güzel görünümlü bir otel ile önünde tarihi ahşap yapılar var.
  [​IMG]

  :eek: Durduğumda ilk gözüme çarpan şey bu oldu. Lastiğin dişleri arasında can vermiş bir sarıca arı. İlginç olan ise hiç ezilmemiş olması..
  [​IMG]

  Turistik mekanda, tarihi serender.. ön tarafı dereye ve yola bakıyor.. Rahman'ın olduğu fotoğrafta, ön tarafı altlı üstlü görülmekte..
  [​IMG]

  [​IMG]

  Ah be Süleyman abi dilerim gün gelir ve turlarda her konaklama yerinde, böylesi otellerde kalmak nasip olur.. Paranın gözü çıksın :D
  [​IMG]

  Verizana'ya vardık ama planlar değişti. Akşam oldu neredeyse. Bu geceyi de burada geçirmeye karar veriyoruz :) Yorgunluk açlık ile birleşince ve mekanda uygun fiyatlı, üstelik sıcak insanlar olunca. Kararımız bir günlük daha Verizana kamp alanında misafir olma yönünde sabit kalıyor. Hava daha kararmadığı için bisikletlerin bakım/temizliğine devam ediyoruz. Süleyman abiye yaklaşık 400gr.kadar ağırlık yapan ve sürekli sorun olmaya başlayan park ayağını söküp burada bırakıyoruz.

  Bisiklet muhabbetlerimizin ardından, bisikletleri inşaat halindeki kamelyanın içine diziyorum.. Mahşerin dört atı oluyorlar böylece :7:
  [​IMG]

  Çadırlarımız bu sefer arka tarafa kuruluyor. Yemeklerimizi yiyoruz. Mekan sahibi Uğur'un da katıldığı harika, keyifli sohbetlerimiz oluyor. Köpeği boncuk çok akıllı ve bir saniye bile yerinde duramıyor. Futbol topu ve terlik hastası.. Bu sebeple herkez ayakkabı ve terliğini çadırında koruma altına alıyor :eek:

  Bu sefer çok geçe kalmadan çadırlarımıza geçiyor ve uyuyoruz.. Yarın Trabzon'a varacağız..

  İşte Boncuk, ama fotoğraf ertesi gün çekildi.. :D
  [​IMG]

  not : Yol ve zaman bilgilerini Süleyman abi girecek. Herkeze iyi eğlenceler, selamlar
   
 3. KevSerSeri

  KevSerSeri Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.354
  Beğeniler:
  3.532
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Oh oh maşallah gezin bakalım. İkinci ekip de bugün yola çıkıyor. Onlar da sizler gibi Karadeniz'in muhteşem yaylalarına ve görülmeye değer güzelliklerini gezmeye gittiler. Atın bakalım havanızı. İnşallah seneye biz de gideriz de siz çatlarsınız. Oh be rahatladım... İçimdekileri söyleyince. Şimdi daha iyiyim... :)
   
  Özcan bunu beğendi.
 4. #4
  Özcan

  Özcan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Aralık 2005
  Mesajlar:
  450
  Beğeniler:
  553
  Seviye:
  KevSerSeri kardeşim, ismini bilmediğim için öyle yazdım. Ne iyi ettin rahatlayarak. Kimmiş bakalım bu ikinci ekip? Belki tanıdığımız birileri vardır. Arkadaşlar Ankara'dan mı?

  Şansları bol, yolları açık, bulutları yağmursuz, yemekleri bereketli ve bağırsakları sağlam olsun :D tur süresince ve bir ömür bisiklet aşkınız tükenmesin..

  Seneye sende git tabi, hatta benim gitmediğim yerler, görmediğim kısımlar çok. Trabzon'dan sonra Samsun-Bafra'ya kadar tek geldim. Dilerim Uzungöl ve yaylaları da başka bir seneye görme fırsatım olur.

  Kimbilir belki bu bahane ile size salça olup, sizlerle tanışmış oluruz. Ve o güzellikleri birlikte sindirme şansımız doğar.

  Amacım hava atmak olsaydı, ilk evvela eve bir bilgisayar alıp, o konu senin bu konu benim gibi geyik mesajlarla uğruna işimden ödün verdiğim forum ortamını mesaj bombardımanına tutardım..

  Tek dileğim nice güzel arkadaşlar kazandığım bisikletforum ortamının bozulmaması..

  Keşke herkez hergün ülkemizden ve yurtdışından gezilerini bizlerle paylaşsa. (Tıpkı senin yaptığın gibi :in:) Böylece çatlamazdım, ama zevkten ağzım kulaklarıma varaibilirdi. Bisiklet kültürü ve doğa sevgisinin artmasının bir göstergesi olurdu bu.. Tabi asıl bunu forum makalelerinde olduğu kadar, yollarda ve sokaklarda daha sık görebilsem daha da mutlu ve tatmin olurdum..

  Sevgiyle kalın,
  Bisikletsiz kalmayın
   
  hdeveci bunu beğendi.
 5. KevSerSeri

  KevSerSeri Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.354
  Beğeniler:
  3.532
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Evet Ankara'dan ikinci ekip. Büyük ve küçük Müfit sonracıma Serkan ve Küçük Yavuz. Ben de dahil olacaktım aslında gruba ama daha önceden başvurmuş olduğum bir yarışmadan cevap geldi. Radyoda bu cuma program yapacağım için gidemiyorum.

  Şimdi şöyle bi' şey var. Ben de yazıları okurken çok eğleniyorum, benim de ağzım kulaklarıma varıyor ancak diğerlerinden farklı olarak oturduğum yerde çatlamak gibi bi özelliğim de var:) Paylaşımlarınız olmasa tabi ki bu kdr eğlenceli olmaz bu siteler. Bu sene ben de Karadeniz Turu'na katıldım ancak otobüsle. Sizin de söylediğiniz gibi daha çooook güzel yerler var. Şimdi oraları da görmüş biri olarak bisikletle gidememek iyice çıldırtıyor beni. İnşallah seneye biz de arkadaşlarla böyle geziler düzenliyeceğiz.

  Sevgilerimle Kevser...
   
 6. Ender Alıcıoğlu

  Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2006
  Mesajlar:
  2.430
  Beğeniler:
  4.173
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Özcan , Süleyman abi,Cahit ve Rahman merhaba,

  Cevap yazmıyorum diye sakın sizin geziyi izlemediğimi sanmayın. Her karesini defalarca , her seferinde daha ayrıntıları inceleyerek izliyorum.

  Ama her seferinde mükemmel olmuş, süper bir gezi, şahane resimler diye hep tekrarlanan cevapları yazmamak adına her konuya cevap yazmıyorum. Ama sizin gezinin yakından ve sıkı bir takipçisiyim.

  Ben Karadenizin sadece Sinopa kadar olan kısmını parça parça biliyorum. Sizin resimlediğiniz yerleri sadece resimlerden biliyorum. Şimdi ise daha bi iyi bilmeye başladım. Çünkü sizin geziniz bana buraları görmüşçesine yardımcı oluyor.

  Hepinizin, eline , ayağına sağlık olsun
  Sizlere neşeli , mutlu günler dilerim
  Hoşçakalın.
   
 7. hdeveci

  hdeveci Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  988
  Beğeniler:
  838
  Şehir:
  YAKACIK/ISTANBUL
  Seviye:
  sagolun varolun sayenizde memleketime bir gezi daha yapmıs oldum inanın burnumun diregi sızladı :)sagolun cok cok tesekkurler,iyiki varsınız tekrar tesekkurler,harika olmus
   
 8. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Abilerim işte Karadeniz iklimi. Her yer yemyeşil. Harika bir doğa, harika bir tarih. Sümela manastrı çok çok güzel.. İnanın hayran kalmamak elde değil. Birgün vakit bulursan gitmek istediğim yerler arasında Sümela Manastrı.
  Ellerinize ve ayaklarınıza sağlık abilerim...

  Sevgiler...
   
  Özcan, hdeveci ve Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
 9. #9
  Özcan

  Özcan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Aralık 2005
  Mesajlar:
  450
  Beğeniler:
  553
  Seviye:
  Tura başlayan arkadaşlara ve sana da radyo programındaki yarışmada tekrar başarılar dilerim.

  İnsanı çatlatan ve içinde ukte kalan faaliyetler için; hayatından ödün verip o konu üzerine zaman ve imkan ayırmadığın sürece, çatlama patlamalar devam edecektir. Ne zamanki sınırlarını zorlayıp seni çatlatan faaliyetleri bizzat gerçekleştirirsen, o vakit oturduğun yerde çatlamaların sona erecektir.

  Uzun lafın kısası.. inşallah seneye sen de arkadaşlarınla böyle geziler düzenlersiniz.

  :) Başarılar..

  ***

  Sayın Ender abi,

  Benzer tur programınız varsa, performanslı birer 26" mtb/atb ile niyetlenmenizi tavsiye ederim. İnanın 26" ve arazi lastikleri ile zorlandığımız yerler bile oldu.. Özellikle benzer bir turu eşinizle ve hedeflerinizde yayla/dağ da var ise.. Hayranlıkla izlediğim tandem bisikletiniz bu turda sizi yolda bırakabilir..

  Benden söylemesi,
  Selamlarımla..

  ***

  beğenilmesi çok güzel.. beğenilmesinden öte, benzerlerine hevesli veya fiilen tur yapan arkadaşlara fikir verebilmiş, herhangi bir noktada yardımcı olabilmiş ise ne mutlu bana..

  teşekkürler bizden :in:

  ***

  Serkan :) Sümela Manastırına gidersen; 1km.lik yaya yolunu seç oraya vardığında.. Yani tırmanmak hoşuna gidecekse sen bilirsin tabi de :) inan çok dik bir yokuş. Aşağıda, bisikleti sağlam biryere kilitleyip çıkmak, sanki daha kolay gibi.. Tabi bu kişiden kişiye değişir, biz zor olan yolu seçtiğimiz için pişman değiliz. Ama bilgin olsun, yokuş :) fena
   
 10. Süleyman Şatır

  Süleyman Şatır Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Mart 2005
  Mesajlar:
  1.158
  Beğeniler:
  2.879
  Şehir:
  Fatih / İstanbul
  Seviye:
  Özcan, teşekkürler... Şimdi kısa bilgi ve fotoğraflarla ben devam ediyorum...

  Sümela Manastırı, Maçka ilçesine 17 km, bizim kamp kurduğumuz Verizana Camping'e 14 km uzaklıkta... Bizim niyetimiz Sümela Manastırı'na gidip, dönerek aynı gün Trabzon'a gitmek... Ama kahvaltı, bisikletlerin bakımı, çamaşır yıkama, çadırların sökülmesi derken yola ancak, 11:40'ta çıkabiliyoruz... Sümela'ya giderken yüklerimizi kamp yaptığımız yerde bırakıyoruz...

  Kuş gibi kalmış bisikletlerle 3-4 km düz gittikten sonra, yine tırmanmaya başlıyoruz. Hava yine çok sıcak ve neredeyse 40 derece civarında... Belki termometre gidonda direk güneş ışığına maruz kaldığı için bu kadar yüksek gösteriyor... Ama, biz de direk güneş ışığına maruz kalıyoruz... Yolda sık sık durarak, Coşandere'nin buz gibi sularında serinlemeye çalışıyoruz...

  13:15'te turistik tesislerin olduğu yere ulaşıyoruz... Burada yarım saat kadar oyalanıyoruz...Karşılaştığımız Fransız bisikletlilere güzergahımız konusunda bilgi veriyoruz... Çok ilgileniyorlar... Onlar Kars'a gideceklermiş, ama neredeyse bizimle geleceklerdi...

  Sümela Manastırı'na gidenler bilir... Turistik tesislerin olduğu yerden Manastıra kadar arabayla gidilebilen 2-3 km kadar çok ciddi bir tırmanış daha var... Ayrıca yürüyerek gidilebilen 1250 metrelik çok dik patika bir yol da mevcut... Biz bisikletlerle arabaların gittiği yolu tercih ediyoruz... Yol bittikten sonra, son 500-600 metreyi de yürüyerek gitmek gerekiyor... Neyse, bu zorlu tırmanışları tamamladıktan sonra Sümela Manastırı'na ulaşıyoruz... Saat 16:10, 16,42 km yol gelmişiz, 1239 metredeyiz... Kamp yerimizin yüksekliği 439 metreydi... Demek bugün 800 metre yükselmişiz...

  Manastırı geziyoruz... Restorasyon hala devam ediyor... Burayı ilk olarak 2000 yılında, oğlumun Karadeniz Teknik Üniversite'sine kaydı için geldiğimizde görmüştüm... Bakıyorum, restorasyonu yapılan yerler neredeyse günümüzdeki evler gibi yepyeni olmuş... Bir tek duvarlara banyo fayansı yapıştırmamışlar... Bence hatalı restorasyonlar yüzünden Sümela'nın eski gizemli hali yavaş yavaş kayboluyor...

  Tekrar dönüşe geçmemiz 17:00'yi buluyor... Dönüş ise, hep iniş yaptığımız için biraz hızlı oluyor... Zaten şimdiye kadar bu turda hiç düz yol almadık; ya hep çıkış, ya da hep iniş... İniş yaparken, şimdiye kadar hiç motosiklet kullanmadım ama, motosikletin ne kadar rahat olduğunu düşünüyorum... Ama, biz bu işi spor amaçlı yapıyoruz...

  Kamp yerine vardığımızda ise, saat 18:00 olmuştu bile... Verizana Kamp yerinde bir gece daha kalmaya karar veriyoruz...

  Ertesi gün, Trabzon'a gideceğiz...

  [​IMG]
  Sümela'ya doğru yola çıkmadan önce, Rahman...

  [​IMG]
  Özcan...

  [​IMG]
  Sümela'ya doğru Coşandere üstünde tarihi bir köprü...

  [​IMG]
  Yol 3-4 km düz, daha sonra yine tırmanışlar başlıyor...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Hava yine çok sıcak ve neredeyse 40 derece civarında...

  [​IMG]

  [​IMG]
  Sümela Manastırı'nın içinde bulunduğu Altındere Vadisi Milli Park girişi...

  [​IMG]
  Sümela Manastırı uzaktan görünmeye başladı...

  [​IMG]
  Fransız bisikletlilerle karşılaşıyoruz...

  [​IMG]
  Burası Sümela girişindeki turistik tesisler...

  [​IMG]

  [​IMG]
  Turistik tesislerin olduğu yerden Manastıra kadar son 2-3 km'lik yolu tırmanmaya başlıyoruz...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 11. hdeveci

  hdeveci Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  988
  Beğeniler:
  838
  Şehir:
  YAKACIK/ISTANBUL
  Seviye:
  süleyman abi anlatımın cok güzel sagolasın tesekkur ederim,ama ne hikmetse ben goremiyorum resimleri,özcan ın resimleri gorunuyor ama senın resimelrde x isareti cıkıyor :(
   
 12. Süleyman Şatır

  Süleyman Şatır Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Mart 2005
  Mesajlar:
  1.158
  Beğeniler:
  2.879
  Şehir:
  Fatih / İstanbul
  Seviye:
  [​IMG]
  Yaylalarda kesilen otlar, satılmak için aşağıya indiriliyor... Bu kamyon da onlardan biri...

  [​IMG]
  Rampayı inerken çok tehlikeli görünüyordu...

  [​IMG]

  [​IMG]
  Sümela'ya ulaşmak için 500-600 metreyi de yürüyerek gitmek gerekiyor...

  [​IMG]

  [​IMG]
  Ve Sümela Manastırı'ndan görüntüler... Konu mankenleri Rahman ve Özcan...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 13. Süleyman Şatır

  Süleyman Şatır Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Mart 2005
  Mesajlar:
  1.158
  Beğeniler:
  2.879
  Şehir:
  Fatih / İstanbul
  Seviye:
  Sümela Manastırı hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse; Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesinin Altındere köyü sınırları içinde yer alıyor. Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunuyor...

  Rivayete göre; Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios isimli iki rahip tarafından kurulmuş... Sümela Manastırı’nın başlıca bölümleri; Ana kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve kutsal ayazmadır...

  Dar uzun bir merdivenle manastırın ana girişine ulaşılıyor... Giriş kapısının hemen yanında muhafız odaları bulunuyor. Buradan bir merdivenle iç avluya iniliyor. Solda, manastırın esasını teşkil eden ve kilise haline getirilen mağaranın önünde çeşitli manastır binaları bulunuyor. Sağ tarafta kütüphane ve yine sağda yamacın ön yüzünü kaplayan büyük balkonlu bölümde keşiş odaları ve misafir odaları yer alıyor...

  Sümela Manastırı’nda yer yer sökülerek alınmış olan ve oldukça harap bir görünüm taşıyan fresklerde işlenen başlıca konular İncil’den alınmış sahneler, Hz. İsa ve Meryem Ana’nın hayatı ile ilgili tasvirlerdir.

  Son resimler...

  [​IMG]
  Ve dönüş...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Çok acıktık... Yemek yemek için bir yere giriyoruz... Burada ilk defa yediğim Kuymak, çok leziz ve çok doyurucuydu...

  [​IMG]
  Ekip yola çıkmaya hazır...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Kamp yerine vardığımızda, Rahman bisikletimin arka dış lastiğinin durumunu beğenmemiş ki, ön lastik ile değiştiriyor... Teşekkürler Rahman, eline sağlık...
   
 14. Süleyman Şatır

  Süleyman Şatır Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Mart 2005
  Mesajlar:
  1.158
  Beğeniler:
  2.879
  Şehir:
  Fatih / İstanbul
  Seviye:
  Harun, resimleri neden göremiyorsun bilmiyorum... Bu konuya çok resim yükledik, belki ondan olabilir... Acaba çıkmayan resimlerin üzerine gelip, 'sağ tıklayıp' resmi göster'i işaretlersen, bir faydası olabilir mi?.. Bu tür teknik konularda pek bilgim yok...
   
 15. hdeveci

  hdeveci Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  988
  Beğeniler:
  838
  Şehir:
  YAKACIK/ISTANBUL
  Seviye:
  olsun süleyman abi bende sanırım hata bende pek anlamadıgımdan olsa gerek :) sagolun harika bir tur yasanmıs.
   
 16. sönmez

  sönmez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2004
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  248
  Seviye:
  Harika bir tur olmuş.Karadenizin güzelliklerini yansıttığınız için tura katılan tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkürler.
   
 17. #17
  Özcan

  Özcan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Aralık 2005
  Mesajlar:
  450
  Beğeniler:
  553
  Seviye:
  Sönmez Bey,

  Dört kişilik ekibimizde iki adet Kron kadrolu bisiklet vardı :in: İki adet aynı kadro Kron Zoxes yanyana geldiğinde; ki tur boyunca öyleydi :) Takım oluyorlar ve güzel bir tablo çiziyorlardı :)
   
 18. sönmez

  sönmez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2004
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  248
  Seviye:
  Kullanılan bisikletler ne olursa olsun böyle güzelliklere imza attıktan sonra başımızın tacı olursunuz.
  Özcan inşallah senide birgün Kroncu yaparız.
   
  hdeveci bunu beğendi.
 19. hdeveci

  hdeveci Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  988
  Beğeniler:
  838
  Şehir:
  YAKACIK/ISTANBUL
  Seviye:
  sonmezle birlikte seneye trabzona gidecegiz :) kron kron :)
   
 20. sönmez

  sönmez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2004
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  248
  Seviye:
  İnşallah Harun neden olmasın?