Doğal ve sağlıklı bal seçimi ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ufuk Yılmaz 45 tarafından paylaşıldı.

 1. Ufuk Yılmaz 45

  Ufuk Yılmaz 45 Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2011
  Mesajlar:
  106
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  Akhisar
  Seviye:
  Arkadaşlar ben dün akşam marketten petek bal aldım ve her zaman ki gibi petek insan yapımı çıktı ve ağızda erimiyor.Gerçek ve katıksız balı nasıl anlayabilirim ? Bu konuda bildiğiniz dürüst ve güvenilir bir ürün/marka var mı ?
   
 2. alikemalguner

  alikemalguner Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  118
  Beğeniler:
  36
  Şehir:
  istanbul,Avrupa yakası
  Seviye:
  arıcılıkla uğraşan ve tanıdığın birinden alacaksın, tabi çiçek balı çam balı, kestane balı filan çeşitleri de var bilirsiniz, bu işle uğraşan tanıdığınız biri yoksa bu sefer de tanıdığınız birinin tanıdığını arayacaksınız :) ilginç değil mi?
   
  Ufuk Yılmaz 45 bunu beğendi.
 3. Nuri Kongur

  Nuri Kongur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  568
  Beğeniler:
  869
  Şehir:
  Kocaeli/ Başiskele Merkez
  Bisiklet:
  Ümit
  Seviye:
  Peteğin suni şekilde yapılmış olması sahte bal olduğuna pekde delil olmayabilir. üreticinin arıya zaman kazandırmak için kullandığı bir yöntemde olabilir. aşağıda bu konuda bir alıntı var
  "Merhabalar,

  Mesleğim gereği bu konuda azda olsa bilgi sahibi olduğumu söyleyerek, yazılanlara bende bişeyler eklemek istiyorum.

  Ben Tarım ve Köyişleri Bakanlığının taşrada çalışan teknik bir elemanı olarak uzun yıllar çiftçilere arıcılık kursları açtım.

  Yukarda birçok halk arasında denenen yöntemleri okudum. Birçok arkadaşımızın sahte bal hakkındaki fikirleri de çok yanlıştır. Balın KRİSTALİZE (halk arasında donma) olma hali, balın özelliklerinden biridir. Balda bulunan 2 inver şeker türü vardır. (olması gereken) Glikoz (üzüm şekeri), Früktoz (meyve şekeri) Balın içindeki şeker oranlarının bazı iç ve dış etkenlerin sayesinde değişir. Buda kristalize olmayı sağlar. Kristalize olma hali balın kaynağı olan çiçekten çiçeğe değişir. Mesela: Ayçiçeği, pamuk, yonca çiçeklerinden elde edilen ballar çok çabuk kristalize olduğu halde, Adaçayı, çobandeğneği, tupelo çiçeklerinin balları çok zor kristalize olurlar. Ballarda kristalizasyon5-7 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda başlar.

  Halk arasında yukarda bahsedilen SABİT KALEM en çok kullanılan yöntem olmasına karşılık hiçbiri gerçek sonucu vermez. Balın bir özelliğide NEM KAPMA özelliğidir. Eğer balın herhangi bir sebepten dolayı ağzı açık veya dış teması varsa bulunduğu yerdeki nemi kaparak içindeki su oranı yükselir. Bu da balın KATİTESİ ni düşürür. Kaliteli balda % 18 ve daha az oranında su ihtiva etmelidir. Gerçek bal da bazı sebeplerden dolayı su oranı yüksek olabilir bu durumda SABİT KALEM yöntemi içindeki su oranından dolayı yanıltır. Ama bu balın SAHTE değil, KALİTESİZ olduğunun bir kanıtı olabilir.

  Bunun haricinde şu bilinmelidir ki; NEKTAR BALI “polarize” ışığı sola, sakaroz (çayşekeri) ve salgı balı (ÇAM BALI-BUSRA-BASRA gibi adlar alan baldır.Böceklerin salgılarıkları salgıların arılar tarafından toplanarak elde ettikleri baldır) bu ballarda polarize ışığı sağa döndürür.

  Peki bu ne demektir. Su dolu bir havuza uzun bir çıtayı suyun içine soktuğunuzda çıtanın su altında kalan bölümü tam su yüzeyinden aşağıda kalan bölümü eğik görünür. Tam doğru uzantılı şekilde görünmez. İşte sizde saydam kaptaki bir bala çay kaşığı koyduğunuzda sahte olmayan NEKTAR (BALÖZÜ) BALLARINDA kaşık SOLA KIRIK görülür. Sahte ve Salgı (ÇAM BALI) balında SAĞA KIRIK görülür. Bu da deneyim isteyen bir konudur.

  Sahte balı gerçek baldan ayırmanın zorluğu, Arı sahte bal kaynakları önce BAL MİDESİ denen kursağına alarak fizyolojik ve kimyasal değişikliğe uğratarak su oranı yüksek bal elde eder. Kursağından boşaltma ve depolama esnasında da suyunu uçurur ve bal oluşur. Bu nedenle çok iyi bir tat ve damak uzmanı olmayan kişi ne bunu tadından nede diğer yöntemlerle bu sahtedir bu gerçek baldır diyemez.

  Bunun için örnek numuneler alınarak laboratuarlarda analiz yapılması en uygunu ve tek çözümdür.

  Biraz uzun oldu ama inşallah konuya ilgi duyanlara yardımcı olmuşumdur. SAYGILAR. "

  başlık altında daha bir sürü fikir var
  kaynak
   
 4. Tamer Kamalak

  Tamer Kamalak Üye

  Kayıt:
  11 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  26
  Şehir:
  MERSİN
  Seviye:
  gerçek baldan metal bir araçla aldığımızda,kaşık çatal vs...ve ateşte tuttuğumuzda yanmaz,rengi kararmaz,şeffaf kalır...bir bal üreticisi söylemişti....
   
 5. Huseyin Dogan

  Huseyin Dogan Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  120
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  ankara
  Seviye:


  Merhabalar benim arkadasım bal uretiyor.. Sivasın Zara ilçesinde kendine ait 50 adet kovanı var... Tamamen petek bal üretiyor ve pek çok yere de sipariş gonderiyor.. eger isterseniz iletişim bilgilerini size verebilirim.
   
 6. Kkazim

  Kkazim Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  10 Mart 2008
  Mesajlar:
  783
  Beğeniler:
  655
  Şehir:
  Bolu
  Seviye:
  Söylendiği gibi peteğin suni olması balın sahte olduğu anlamına gelmez, bu tip ballarda suni kısmı yememek gerekiyor. Diğer suni olmayanlar kara kovan vs gbi isimlerle satılıyor fakat fiyatı diğer ballara göre epey pahalı. Babam arıcılıkla uğraşır, demesine göre kara kovan tabir edilen bal ile diğer bal arasında hiçbir fark yok. Sadece ortasındaki kısım birinde doğal diğerinde suni. Sırf o yüzden fazlaca para vermeye gerek yok der.
   
 7. Berk Yıldız

  Berk Yıldız Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  108
  Beğeniler:
  60
  Şehir:
  Mersin/anamur
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  kovanımız var balın şekersiz olduğunu anlamak için çatalla balı alım ve yukarı kaldırın 3-4 sn kesintisiz akıyorsa şeker yoktur.kesik kesik akıyorsa balda şeker var demektir.ayrıca 35 Tl'nin altında bal almayın.
   
 8. turist

  turist Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2011
  Mesajlar:
  217
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Heh heh bisikletçi dediğin basar pedalı çıkar yaylaya. Vardır zaten oralarda balın hası.. Bundan da keyifli bir dönüş yolculuğu düşünemiyorum :)
   
 9. Eren Çöpür

  Eren Çöpür Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  51
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  İZMİR-Narlıdere
  Seviye:
  Marketlerde hazır satılan ballara güvenmek çok zor gerçekten en iyisi araştırıp üreticisinden kendin alıcaksın
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-1-3_15-30-31.png
Spor sırasında nabız bandı kullanıyorsak bazen nabzımızın en üst noktaya çıktığını görürüz. Bu üst noktayı oksijen kullanarak maksimum yakıt ürettiğimiz üst sınır olarak görebiliriz. Buna teknik...
1244553839068-76k4h8ffnxp0-630-354.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
koçhi.jpg
Arkadaşlar bildiğiniz üzere bu yaz bisikletle en uzum sürüşüm olan bir seferde 215km sürüşümü sizle paylaşmışdım; Günü birlik ( Nevşehir - Ankara yolu) 8.saat 30dk sürüş 215km.. Yalnız şöyle bir...