Dizlerimin üstünde şişlik oluyor

dkelleci

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Doğan Kelleci
Bisiklet
Carraro
Merhabalar, üç haftadır taze bir bisiklet sürücüsüyüm. Yaşım 37, boyum 180 cm kilom ise 81 kg.
Bisiklete binmeye başlamadan önceki iki hafta her gün 4-5 km yürüyüş hafif tempo yürüyüş yaptım. Bisikleti aldıktan sonra da ilk hafta günlük 3-8 km aralığında sürüşler yaptım. Genelde şehir etrafındaki yollarda, hafif diyebileceğimiz tempolarda sürüşlerdi bunlar.

Son iki haftadır arada 2-3 gün mola vermek şartıyla günlük 18 km, 28 km mesafelerde sürüşlerim oldu, bazılarında biraz tempo yapmaya çalıştık, kimi zaman bacakları zorladığım eğimler de vardı.

Bu bilgiler ışığında son iki sürüşümden sonra dizlerimin hemen üstünde iç tarafa bakan kısımda biraz şişlik oluştu. 3-4 gün önce ilk farketmemden sonra 2 gün sürmedim. Şişliklerin çok az indiğini söyleyebilirim. Bu akşam yine 23 km'lik turumuzdan sonra şişliklerin daha belirgin olduğunu gördüm.
Ağrı yok. Hafif bir dermansızlık var. Bir de dizimde hafif içten bir yanma hissi gibi bir şey var.
Dizimin bu akşam fotoğrafını çektim, ekliyorum. Şişliği kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Endişe etmem gereken bir şey midir?
Her ihtimale karşı doktora görüneceğim ama hangi uzmana gitmeliyim? Aklıma Ortopedi ve Fizik Tedavi geliyor, hangisine gitmek daha doğru olur?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Dosyalar

Scudo

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
Bende de cok az var sisti ve oyle kaldi. Cevaplari cok merak ediyorum.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Alçak oturmaktan olur genelde. Selenizi ayarlayın, yokuşlarda kolay vitesleri seçip yüksek kadans gidin ve sürüş sonrası 20 dakika buz uygulayın(uyuşana kadar buz sonra dinlendirme sonra tekrar buz) Devam edese spor doktoruna başvurun. Önemli sorun olabilir dikkat edin.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Endişe etmenizi gerektirecek bir durum olmadığını düşünüyorum. Viteslerinizi doğru kullanmaya başladıkça ve sürüş sayınız arttıkça bu tip sorunlar yaşamazsınız. Şuan yeni olduğunuz için ve muhtemelen yüksek viteste hız yapmak için uğraştığınızdan böyle sorunlar yaşamanız normal.

dkelleci

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Doğan Kelleci
Bisiklet
Carraro
@Ozan k. Cevap için teşekkürler, sele yüksekliği konusunda internetteki hemen hemen bütün dökümanları inceleyip ayarlama yapmıştım. Ama haklı olabilirsiniz, zira dünkü sürüş öncesi 2 çentik daha yükselttim. Pedal en alt seviyede iken dizimin çok az kırık olmasına dikkat etmiştim aslında.

@cumali55 Yüksek vites (Yani sert vites oluyor değil mi?) konusunda haklı olabilirsiniz. Eğimi yollarda vitesi yeterince düşürüp pedalı yumuşatmadığım olmuştur. Dizleri normalden biraz fazla yormuş olabilirim.

Bugün döne göre şişliğin hafif indiğini söyleyebilirim, yine gözle belli oluyor ama dünkü kadar değil.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Dizden çok kaslarda zorlamadan dolayı ödem oluşmuş gibi görünüyor. Üzerine 15-20 dakikalık soğuk kompres uygulasaydınız ödem büyük olasılıkla inerdi, fakat altta ne var bunu öğrenmek için bir doktora görünmekte fayda var.

• Beğen
Tepkiler: dkelleci

dkelleci

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Doğan Kelleci
Bisiklet
Carraro
@MuratHan Soğuk kompres dün biraz yaptım ama yeterince yapmamış olabilirim, doktora gitmeyi mutlaka düşünüyorum. Teşekkürler.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@dkelleci

Performans turlarını da boş verin bence. Benim de yaşım 45 zorlamaya gelmiyor. 30 km yi 30-35 km ortalama ile gitmektense, 40-50 km yapıp 20-25 km ortalama ile gitmek daha sağlıklı. Yarış koşmayacaksanız zorlamayın kendinizi, işin ucunda bu spordan kopmak var.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Aslında basit bir de egzersiz var doktorum vermişti çok rahat ettim hala yapıyorum. Ama bilmeden etmeden size de önermek istemedim, doktora gidince o söylemezse siz sorun, bir haftada şişlik kalmamıştı...

• Beğen

YSD

Üye
Tepki
34
İsim
SEZER DURSUN
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Üstadım aslında konu çok basit: Zorlamadan, eğlenerek bu sporu yapmak ve mümkünse çok uzun yıllar yapmak. Yaş ilerledikçe daha serin, bizi bu sevdadan mahrum etmeyecek şekilde vücudumuza daha uygun şekilde yapmalıyız. Özel bir rahatsızlık yoksa eğer hız peşinde koşmayı, 20 yaşındaki gibi sürmeyi unutmak gerek. @cumali55 de belirtmiş, yokuşa en hafif vites ve mümkün olduğu kadar (yani abartmadan) seri pedal çevirmek işin ilk kuralıymış. Ben de yıllar sonra tekrar başladım, bir çok kişi gibi aynı şikayetler oldu. Forumun bu bölümünü iyice bol vakitte inceledim. Vücudu yavaş yavaş ve uzun sürede hıza adapte etmek en iyisi. 10 gündür işten dönerken çıktığım yokuşu bu şekilde çıkıyorum. Eski şikayetlerimin %15'i kaldı. Bisikletin türü bile önemli. Gittim crossway tarz aldım, önceden mtb vardı. Ha, bir kaç hafta daha geçmezse doktor arkadaşlara ziyaret kesin tabi. Arasıra tesadüfen zorluyorum, hemen sinyal veriyor dizler. Zamanla daha sakin kullanmayı öğreneceğim. Bu zevkten mahrum bırakamam kendimi. Sağlıklı günler dilerim.

• Beğen

dkelleci

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Doğan Kelleci
Bisiklet
Carraro
Aslında çok tempolu sürüp sürmediğimi de pek bildiğimi sanmıyorum. Mesela son iki sürüşümün strava bilgilerini ekliyorum. Sizce 3-4 haftalık bisiklet süren 37 yaşındaki bir insan için bu değerler aşırı mı? Bu arada yarın için ortopedi doktorundan bir randevu aldım.

(link)

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@dkelleci bence aşırı değil.

ama sanırım herhalde üst üste sürüşler yapıyorsunuz sürekli. yani her gün sürmek yeni başlayan biri için bence doğru değil. yeni başlayan biri olarak 20 km ve üzeri turlarınızda bir gün ara vermenizi tavsiye ederim.
bu arada 37 yaş çok değil yahu :D

sizin sorununuz bence sadece antrenmansız halde kendinize fazla yüklenmeniz. düzenli sürüşlerden sonra(tabii ki de dinlenmeyi unutmadan) sıkıntılarınız azalacaktır.

kronik

Aktif Üye
Tepki
56
İsim
volkan
Bisiklet
Mosso
O nasıl bacak öyle gece gece rüyama girecek

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
hocam bildiğiniz kas orası. ağrı sızı yok diyorsunuz, endişelenmeye gerek yok bence

• Beğen

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
@dkelleci Geçmiş olsun. Yarın muayene sonucunuzu bekliyorum; basit bir zorlama durumudur umarım. Ayrıca kendinize dede muamelesi yapmışsınız; yapmayın, yaşıt sayılırız. :) Bence rampalarda çok zorlamamak ve bir yere yetişecek gibi acele etmemek ve dinlenmek kaydıyla (önemli bir rahatsızlık yoksa tabii) bisikletle binlerce kilometre yol yapılabilir, bir ömür bisiklet kullanılabilir. Ben de çocukluğumdan sonra son 3 aydır bisiklet kullanıyorum. İlk zamanlar iki mesâfe arasını kaç dakikada gittiğim gibi hesaplamalara gidiyordum da esas keyfi uygun ve zaman zaman da hafif tempoda gitmekte buldum. Bir de yayalar ve kurallar benim için öncelikli; bir gün içinde ne kadar az hata yapmış ve hiç kimseden bıkkınlık dolu bakışla karşılaşmamışsam, o günkü pedallama daha keyifli hâl alıyor, bana yetiyor. :) Neyse iç dökme gibi oldu benimkisi de.

• Beğen

dkelleci

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Doğan Kelleci
Bisiklet
Carraro
Yorumlardan çok ders çıkardığımı belirteyim. Dikkat etmem gereken şeyleri net olarak anladım.
Açıkcası şişliği ilk gördüğüm an çok canım sıkıldı, yıllar sonra bir hevesle pedallamaya başlayalı daha iki hafta olmadan yoksa bir daha binmem imkansız hale mi gelecek diye korktum. Tek korktuğum bu oldu açıkcası.

Ama artık içim rahat, burada da danıştığım birçok kişi (İçlerinden biri aile hekimiydi) zorlamadan olabileceğini söyleyince en azından korkum kayboldu. Yarın doktorun tavsiyelerini de dikkate alarak, yavaş yavaş, vücudu alıştırarak ve işin tadını çıkararak sürmeye devam edeceğim.

@kronik Bacağın çirkinliği için üzgünüm :(

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Ben o şişliklerle 6 senedir yaşıyorum, bir ara merdiven çıkamaz hale geldim. O yüzden o şişlik değil kas diyen arkadaşa selam ederim :)

Seleyi yukarı alıp yokuşlarda kolay viteste çok devir çevireceksiniz bir de verilen egzersizi düzenli olarak yapacaksınız. Ben o egzersizi yapıyorum şişlik geçiyor oh iyileştim diyorum bir iki Ay sonra gene başlıyor. Dolayısıyla düzenli olarak o egzersiz yapılacak. 5kg falan verilirse de çok yardımı oluyor söyleyeyim.

dkelleci

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Doğan Kelleci
Bisiklet
Carraro
Az önce doktordan çıktım, haberler harika.
Bilek-Diz-Omurga filmleri istedi. Filmlerin sonucunda kemik yapın gayet iyi, gönlünün istediği sporu, gücün yettiği kadar yapabilirsin dedi. Ufak tefek kemik ağrılarım için de bisiklet sürmenin iyi geleceğini ve zamanla onların da geçeceğini söyledi.

Şişlik için kasların formunun şekillendiğini ifade etti.

Valla doktor beni fazlasıyla mutlu etti. İçim rahatladı ya. Bir jel ve hap yazdı ağrılarım olduğunda kullanmam için.

Tabii ben yine de yukarıda yazdığım gibi sürüşlerimi biraz daha hafif tempoda yapmaya devam edeceğim.

ilker Coşkun

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Carraro
Öncelikle bisiklet sevginizin hiç geçmemesi dileğiyle :) İnsanı yapı olsa gerek yeni ve zevk aldığımız şeyi yapmaya başladığımızda biraz fazlaca üstüne düşüyoruz. Bunu en başta ben yapıyorum belkide :)
Ben yaşamadım ama arkadaşım tavsiyemle bisiklet alıp 1 ay geçtikten sonra dizini sakatladı. Nedeni beraber gezerken ayağa kalkarak birden pedala asılmasıydı. İlk başta bu tarz yüklenmelere dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca hergün yapılabilecek düz koşular eklemlerin hep diri kalmasını sağlıyor. Ben spd pedal yüzünden yaşadığım diz sakatlığını düz koşular sayesinde atlattım. Allah keyfinizi bozmasın ;)

• Beğen