dizimden ses geliyor diyenlere

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında orkun tulu tarafından paylaşıldı.

 1. orkun tulu

  orkun tulu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  31 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  416
  Beğeniler:
  232
  Şehir:
  izmir - buca
  Seviye:
  ben internette kendim için araştırırken bu yazıyı buldum belki sizinde işinize yarar


  Dizimden ses geliyor  Çevremizde çoğu kişinin diz şikayetlerinden yakındığını duyarız. Bu kişilerin bazıları sadece dizlerinden ses geldiğini, diğerleri ise ses ile beraber ağrı duyduklarını ifade eder. Merdivenden inip çıkarken dizinizden ses geliyorsa, uzun süre çömelir pozisyonda oturunca dizinizde problemler oluyorsa, sinemada ya da uzun seyahatte araba, otobüs, uçakta uzun süre oturma sonrası dizinizde sızı oluyorsa mutlaka size çevrenizden değişik teşhisler söylenip tedaviler önerilmiştir. “Menisküs oldun, romatizman var, spor yap, şu ilacı al” gibi değişik öneriler duyabilirsiniz. Bazen diziniz şişer ve içinde bir yastıkcık ya da bir sıvı varlığı da hissedebilirsiniz.

  Tüm bu şikayetlerin nedeninin ne olduğunu Hisar Intercontinental Hospital’dan Op. Dr. Fecri Çiftlik açıklıyor. Dr. Çiftlik dizin içinde ya da önünde oluşan, özellikle yokuş ve merdiven çıkarken, bisiklete binerken ya da çömelme ile artan ağrılara “ön diz ağrısı ya da patellofemoral ağrı” dendiğini söylüyor. Bir çok amatör sporcuda görülen bu tür ağrıların halk arasında “koşucu dizi” ağrıları olarak anıldığını belirten Hisar Intercontinental Hospital’dan Op.Dr. Fecri Çiftlik’in bu ağrılarla ilgili sorulara verdiği yanıtlar şu şekilde:

  Bu ağrıların nedeni nedir?

  Problem diz kapağı kemiğinin yerinde düzgün olarak hareket edememesidir. Hadise kalça ya da leğen kemiğinden

  kaynaklanmış olabilir. Zayıf kalça kasları nedeniyle leğen kemiğinin stabilitesi, düzgünlüğü sağlanamaz ve bu ağrılar çoğunlukla kalça ağrısı ile beraber ortaya çıkar. İyi ve düzgün bir kuvvetlendirme programı uygulanmalıdır. Uzun süre ayakta kalındığında bu denge bizim için çok önemlidir. Aynı şekilde gergin hamstring (uyluk arka kasları) ve yan uyluk kasları da bu diz ağrısında önemli rol oynar.

  Bu tür ağrılarda ayak biomekaniği de çok önemlidir. Koşu, atlama, sıçrama aktivitelerinde tekrarlayan kuvvetler ayak ve buradan da dize yansır. Aşırı içe dönüklük dizdeki ağrının artmasına neden olur ve mutlaka ayak içine konulacak tabanlıklarla düzeltilmelidir.

  Dizin iç tarafındaki Vastus Medialis adalesi bu durumda çok zayıftır. Diz kapağının biomekaniğinde bu adale çok önemlidir ve daima kuvvetli tutulmalıdır. Bu adale herhangi bir cerrahi müdahale sonrası ya da zedelenme sonrası çok çabuk incelir ve zayıflar. Böylece bu hastalarda ya da kişilerde diz ağrısı gelişir.

  Eğer dizdeki ağrı patellofemoral kaynaklı (ayna kemiği ile uyluk kemiği arasında) ise bu, tedavi edilebilir bir durumdur. Ancak çok uzun zaman alacak özel egzersiz programları, kaçınılması gereken hareketler vardır.

  Erken dönemlerde semptomları açığa çıkartacak dizin zorlayıcı hareketlerinden kaçınmak ve yapılacak rehabilitasyon sonrası hastanın günlük yaşam kalitesi iyileşir. Cerrahi müdahale çok nadir gereklidir, ancak çok iyi bir rehabilitasyon her zaman gereklidir. Hastaların genel korkusu dizde artrit-kireçlenme gelişmesidir. Fakat daima hastalara diz mafsalının normal olduğu, esas problemin diz kapağı-ayna- kemiği ile uyluk kemiği arasında olduğu anlatılmalıdır. Bu durumda rahatsızlık genel olarak “kondromalazi patella” diye isimlendirilir. Ancak bu tanı ameliyat sırasında kıkırdakta aşınma ve kırıklar-yırtıklar- varsa doğrudur.

  Böyle bir durumda neler yapılmalı?

  Vücudun alt kısmının biomekaniği çok önemlidir. Eğer bozulmuş ise düzeltilmelidir. Ayrıca dize özel fizyoterapi ve egzersizler uygulanmalı ve bilhassa kuadriceps adalesi (uyluk ön kasları) kuvvetlendirilmelidir. Sporcular için dizlik, bant veya özel bandajlama teknikleri kullanılabilir.

  Eğer diz uzun süre oturunca, merdiven inip çıkarken ya da tırmanma sporunda rahatsızlık veriyorsa mutlaka bir ortopediste görünmek gerekir. Bu rahatsızlıkla beraber dizden ses gelebilir, ağrı olabilir. Mutlaka doktora görünüp durumu öğrenmek ve ona göre tedaviye başlamak gerekir.

  Dizden ses gelmesi veya diz ön bölümünde sızı duyulmasının sık sebeplerinden biri de “plika” rahatsızlığıdır. Patella (ayna kemiği), diz önünde diz bükülüp açılırken iç tarafta bir bant ile sürtünme halinde iken sızı olabilir. Egzersizle şikayetler düzelmiyorsa artroskopi ile bu bandın kesilmesi gerekebilir.

  Diz bölgesinde hissedilen ses, sızı ve hareketle ağrı varsa ileride artrite neden olacak ve büyük önemli ameliyatlar gerektirecek durumlardan, basit egzersizlerle belki küçük kapalı ameliyatlarla kurtulmak mümkün olabilir. Bu yüzden dizden gelen ses ve ağrıları hafife almayıp, mutlaka ortopedi uzmanına danışmak gerekir.

  Op. Dr. Fecri Çiftlik
  Hisar Intercontinental Hospital
   
 2. mustafa akman

  mustafa akman Onursal Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  2.368
  Beğeniler:
  3.823
  Seviye:
  hekim olmama rağmen okumak içimden gelmedi
  üstelik dizimde ağrı var
   
 3. #3
  orkun tulu

  orkun tulu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  31 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  416
  Beğeniler:
  232
  Şehir:
  izmir - buca
  Seviye:
  benimde çok ağrıyor var mı bir tavsiyeniz?
   
 4. Samet SERTER

  Samet SERTER Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  538
  Beğeniler:
  267
  Şehir:
  TEKİRDAĞ
  Seviye:
  O sizin sorununz Mustafa Hocam benim dizimde ağrı olmadığı halde okudum.Spor bu Allah korusun belki 1 - 2 antraman sonra benim başıma gelebilir sap gibi kalmayalım diye okudum.:cool: Teşekkür ederim Orkun Hocam bu bilgiyi araştırıp bizimle paylaştığınız için.
  Saygılar...
   
 5. Deniz Taş

  Deniz Taş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  193
  Şehir:
  istanbul büyükçekmece
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Bendede kondromalazi patella var 1,5 aydır bisiklet kullanamıyorum ama şuan yaptığım egzersizler gıda takviyeleri ile (Glucosamine,Chondroitin,Msm) ağrılardan kurtuldum ama yinede doktorun tavsiyesine göre tamamen iyileşmesi 6 ayı bulabilirmiş.
  En önemlisi başınıza gelmeden önlem almak sürüş öncesi ısınma ve esneme ihmal edilmemeli sürüş sonrasında da soğuma ve esneme. Tabi kadanslı sürüşte unutulmamalı.
   
  Tolga Gürgün bunu beğendi.
 6. mustafa akman

  mustafa akman Onursal Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  2.368
  Beğeniler:
  3.823
  Seviye:
  budan 5 yıl kadar önce dizimde ödem meydana gelmişti
  glukozamin ve kondroitin gibi ürünleri 3 ay kullnadım
  ama
  vücudun iyilşetirme etkisine güvenmek ve ilgili bölgeyi dinlendirmek gerek
  (listen your body)

  voltaren kullanmıştım
  zaten başka ilaç da yok (var da, aslında hepsi aynı)
  ilgili bölgeye antienflamatuvar jel sürüp (hafif masaj ile yedirdikten sonra )sıcak pansuman ile etkisi artırılabilir
  ancak bağ yırtığı gibi cerrahi durumların olmaması gerekir
  sevgiler
   
 7. Sabri Atalay

  Sabri Atalay Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  406
  Beğeniler:
  288
  Şehir:
  Eyüp - Fatih
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Merhaba,

  Arkadaşlar belki konu ile ilgili değil ama aklınızda bulunsun dizinize herhangi bir cerrahi müdahale de bulunulacaksa durum acil değil ise Prof.Aziz Alturfan ve Prof.Burhan Uslu hocalar dan görüş almadan dizinizi ellettirmeyin.
  İyi günler.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-1-21_18-12-42.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
Bike.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
upload_2016-8-24_11-10-30.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...